Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2010, 16:14:16
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit Cum se procedeaza?

Salut.
Sunt nascut si botezat pe rit vechi. Acum vreau sa vin la ortodoxie si din cate am aflat trebuie doar sa ma miruiesc. Cum se procedeaza?
Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2010, 18:38:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In principiu da, asa se procedeaza.

E un subiect delicat si complicat, nu o sa fie usor.

Cauta niste preoti cu care sa vorbesti, s-ar putea ca pararile sa difere destul de substantial..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2010, 21:05:20
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Mirungerea

Nu stiu ce anume intelegi tu sau ce vrei sa exprimi, mai exact, atunci cand afirmi: "trebuie doar sa ma miruiesc". Aceasta 'miruire' este diferita de cea normala pe care o stim noi si pe care de obicei o face orice preot la sfarsitul unei slujbe sau noi insine, acasa, in particular, cand ne insemnam fruntea, in forma de Cruce, cu mir/ulei sfintit. Intreaba un preot, ar fi cel mai bine.

Ar trebui sa primesti Mirungerea (ceea ce este o slujba asemanatoare cu Botezul, insa nu ti se mai face scufundarea in apa, ci doar ungerea cu Sf. si Marele Mir, in timp ce iti sunt citite unele rugaciuni specifice, ca si la Botez).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2010, 01:01:46
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Nu stiu ce anume intelegi tu sau ce vrei sa exprimi, mai exact, atunci cand afirmi: "trebuie doar sa ma miruiesc". Aceasta 'miruire' este diferita de cea normala pe care o stim noi si pe care de obicei o face orice preot la sfarsitul unei slujbe sau noi insine, acasa, in particular, cand ne insemnam fruntea, in forma de Cruce, cu mir/ulei sfintit. Intreaba un preot, ar fi cel mai bine.

Ar trebui sa primesti Mirungerea (ceea ce este o slujba asemanatoare cu Botezul, insa nu ti se mai face scufundarea in apa, ci doar ungerea cu Sf. si Marele Mir, in timp ce iti sunt citite unele rugaciuni specifice, ca si la Botez).
Da, Mirungerea, la ea ma refeream. Stiu care e direrenta dintre miruire si Mirungere, doar ca am facut o greseala din neatentie. Scuze.

Multumesc de raspuns.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2010, 21:08:11
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kotom9 Vezi mesajul
Salut.
Sunt nascut si botezat pe rit vechi. Acum vreau sa vin la ortodoxie si din cate am aflat trebuie doar sa ma miruiesc. Cum se procedeaza?
Va multumesc.
Pe rit vechi inseamna ca esti tot ortodox nu?
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2010, 21:16:29
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit ortodocsii de rit vechi

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Pe rit vechi inseamna ca esti tot ortodox nu?
Din cate stiam eu, dar, insa acuma, depinde... fiindca am auzit (unele zvonuri, e adevarat) cum ca unii dintre cei 'de/pe rit vechi' ('stilisti') ar fi considerati 'rataciti' etc
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2010, 21:49:39
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Din cate stiam eu, dar, insa acuma, depinde... fiindca am auzit (unele zvonuri, e adevarat) cum ca unii dintre cei 'de/pe rit vechi' ('stilisti') ar fi considerati 'rataciti' etc
Iar cei de rit vechi ii considera pe cei de pe stil nou rataciti...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2010, 21:51:10
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Question ...?

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Din cate stiam eu, dar, insa acuma, depinde... fiindca am auzit (unele zvonuri, e adevarat) cum ca unii dintre cei 'de/pe rit vechi' ('stilisti') ar fi considerati 'rataciti' etc
Ca sa fiu sincera nu stiu ce sa mai cred. Atunci inseamna ca si monahii de la Muntele Athos sunt rataciti? Caci daca nu ma insel si aceia tin dupa calendarul vechi (cu 13 zile in urma). Cine stie???
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2010, 22:00:25
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Si la botez nu ai primit mirungerea?Ma indoiesc,daca a fost botez ortodox te-ai botezat ai primit si taina mirungerii,te-ai si impartasit.Daca intradevar nu ai sf taina a mirungerii facuta poti merge la o biserica si sa ii spui parintelui de acolo.
Mirungerea consta in ungerea cu Sf.Si marele Mir pe unele parti ale corpului rostind o rugaciune.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2010, 03:38:26
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit calugarii din Sf. Munte nu sunt rataciti

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Ca sa fiu sincera nu stiu ce sa mai cred. Atunci inseamna ca si monahii de la Muntele Athos sunt rataciti? Caci daca nu ma insel si aceia tin dupa calendarul vechi (cu 13 zile in urma). Cine stie???
In cazul calugarilor din Sf. Munte Athos, este altceva... nu sunt rataciti!... Da, se cam creeaza confuzie din pricina calendarului, rezultand in faptul ca (unii dintre) ortodocsii de rit nou si vechi se considera unii pe altii 'rataciti' etc. Din cate am mai auzit, unii dintre 'stilisti' ar fi format tot ca un fel de secte sau anumite grupari divizate de opinii diferite, si ar fi posibil ca unii dintre ei sa se cam fi abatut de la unele reguli ale Bisericii Ortodoxe, or cam fi 'luat-o pe aratura', sau ceva de genul, nu stiu sigur, ci doar 'imi dau cu presupusul' aci... De fapt, cred ca mai importanta este respectarea dogmelor crestin-ortodoxe, originale, asa cum au fost lasate de Sf. Parinti prin sfintele canoane etc. Par. Ilie Cleopa, spre ex., spunea despre calendar ca nu este decat o metoda de masurare a timpului... prin asta, de asemenea, lasand a se intelege si faptul ca importantza respectarii dogmelor conteaza mai mult decat calendarul vechi sau nou, dar de asemenea incercand sa elimine si unele practici habotnice ale unora, de a acorda prea mare valoare calendarului, pana intr-atat incat a il considera ca avand vreun fel de sfintenie etc (fiindca tot par. Cleopa, continuand, spunea ceva de genul: 'Nu te inchini calendarului, nu zici 'sfinte calendarule ajuta-ma sau roaga-te pt. mine', asa ceva nu exista'...)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 22:13:56
daca eu sunt la prima cununie si el la a doua cum se procedeaza? FloriB Generalitati 5 08.08.2010 15:48:28