Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 10.03.2015, 11:50:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Guacamole - o mîncare fenomenală și foarte sățioasă!

Rețetă: avocado pisat cu furculița și ceapă. Avocado să fie moale, adică bine copt. Trebuie să așteptați cîteva zile să se coacă.

Are gust de salată de vinete cu maioneză. De preferință se consumă cu pîine integrală.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 10.03.2015, 12:00:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ciocolată simplă

Masa de cacao se topește lent la Bain-Marie și imediat se amestecă miere lichidă în proporție de 2/1 (jumătate miere nezaharisită). Ciocolata se întărește imediat și nu neapărat la frigider.

Eu o consider mîncare, nu desert.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 11.03.2015, 09:03:32
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Guacamole - o mîncare fenomenală și foarte sățioasă!

Rețetă: avocado pisat cu furculița și ceapă.
E mai bun cu usturoi. :)
Reply With Quote
  #284  
Vechi 17.03.2016, 11:38:54
AndreiPanait AndreiPanait is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Mesaje: 11
Implicit Tocăniță de ciuperci

1 kg ciuperci, 2 cepe, 1 țelină, 2-3 morcovi, 1 pastârnac mic, 1 frunză de dafin, enibahar, sare, piper

Ceapa se curăță și se taie peștișori, apoi se călește în ulei. Ciupercile se spală, se curăță, se taie felii și se pun peste ce,apă, adăugându-se și o ceașcă de apă. Se lasă la fiert câteva minute. în acest timp se rad zarzavaturile pe răzătoarea mare și se adaugă peste ciuperci. Se fierb bine, apoi se adaugă sare și piper după gust, foaia de dafin și puțin enibahar.
Când este gata se poate adăuga și pătrunjel verde tocat. (Mănăstirea Christiana)
Reply With Quote
  #285  
Vechi 24.11.2016, 11:56:28
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit fructe de mare

In post cand e dezlegare la peste se pot manca fructe de mare?
Multumesc.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 24.11.2016, 12:02:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Afirmativ.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #287  
Vechi 24.11.2016, 14:01:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În rest, chiar și fructe de pădure: iepuri, căpriuare, cerbi și veverițe.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #288  
Vechi 24.11.2016, 15:13:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În rest, chiar și fructe de pădure: iepuri, căpriuare, cerbi și veverițe.
pofta mare la fructe...pardon...veverite!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #289  
Vechi 26.11.2016, 21:53:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Guacamole - o mîncare fenomenală și foarte sățioasă!

Rețetă: avocado pisat cu furculița și ceapă. Avocado să fie moale, adică bine copt. Trebuie să așteptați cîteva zile să se coacă.

Are gust de salată de vinete cu maioneză. De preferință se consumă cu pîine integrală.
este un aperitiv inainte de felul propriu-zis , sau o gustare intre mese.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 26.11.2016, 22:31:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

reteta de drob (de) legume

• 2 morcovi
• 1 țelină
• 4 cepe
• 3 căței de usturoi
• 3 cartofi
• 1 cană de orez
• 200 g de ciuperci
• 100 g de măsline
• 1 legătură de pătrunjel
• 1 legătură de mărar
• 1 legătură de spanac
• 50 g de pesmet
• sare, piper, oregano, boia dulce

Preparare

Mai întâi, pregătim două cratițe. Într-una punem la fiert cartofii în coajă (bine spălați înainte), cu apă cât îi cuprinde, iar în cealaltă, orezul. La 1 cană de orez, se pun 2 căni de apă. După primele clocote, se pune capacul peste orez, și se lasă 10 minute, fără să ridicați capacul, apoi se închide focul și se mai lasă 10 minute, cu capacul acoperit. În acest interval, orezul va absorbi apa rămasă, și va fi bine fiert.

Între timp, se curăță ceapa și usturoiul, se toacă fin, și se călesc în puțin ulei. Se adaugă și ciupercile tăiate mărunt. Se călesc 15 minute.

Spanacul se spală bine și se opărește scurt. Morcovii și țelina se dau pe răzătoare. Măslinele se taie feliuțe. Pătrunjelul și mărarul se spală bine și se toacă mărunt.

După ce s-au răcorit puțin, cartofii se curăță de coajă, și se pasează, ca la piure.

Într-un vas încăpător, se amestecă toate ingredientele: piureul de cartofi, orezul fiert, ceapa, usturoiul și ciupercile calite, pătrunjelul și mărarul, pesmetul și condimentele. Amestecați bine, pentru a obține o compoziție cât mai omogenă.

Pentru a coace drobul, puteți folosi două tăvi de chec, o tavă rotundă, sau o tavă dreptunghiulară sau pătrată, în funcție de cum doriți să arate drobul. Tava aleasă se tapetează cu hârtie de copt, și în ea se pune compoziția. Nivelați bine deasupra, pentru a obține o suprafață netedă. Puteți așeza deasupra felii de roșii sau fâșii de gogoșar roșu. Coaceți drobul în cuptorul preîncălzit circa jumătate de oră, sau până când se rumenește.

După ce scoateți drobul din cuptor, lăsați-l să se răcorească bine, apoi dați-l la frigider 3-4 ore, apoi serviți-l. Se va închega mult mai bine. Nu-l tăiați cald, deoarece se va sfărâma.

L-am facut in ziua de Thanksgiving la noi ,desi am redus din cantitati tot mi-a iesit o tava din care poti sa tai linistit 8 portii.
E foarte bun,fara ingrediente scumpe/de lux si se poate pastra la frigider pt mai multe zile.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 21:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57