Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 11.02.2008, 08:10:01
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, tu chiar nu cunosti raspunsul la intrebarea ta, sau vrei sa relativizezi ideea de duhovnic, dand astfel posibilitatea de a nu crede tot ce spun acestia?!?
Nu "relativizez", din contra. Dar multi vin si citeaza "mari duhovnici" pentru a ataca BOR. Ma gandesc, ori nu au inteles ce spun "marii duhovnici", ori unii din acestia din urma sunt, si ei, "pe picior de plecare". De altfel, multi au tendinta sa creda mai degraba "mari duhovnici", multi multi marcati de evenimente particulare, subiective, decat invatatura Bisericii.
Apoi, cine sunt "marii duhovici"? Cei care spun ce place unora sau altora sa asculte? Cei care au multime de oameni inaintea chiliilor?
Sa nu uitam, diavolul era inger inainte de cadere, asa ca ce sa mai spunem de caderea unui om, fie el si "induhovnicit"...
Reply With Quote
  #112  
Vechi 11.02.2008, 09:12:51
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, tu chiar nu cunosti raspunsul la intrebarea ta, sau vrei sa relativizezi ideea de duhovnic, dand astfel posibilitatea de a nu crede tot ce spun acestia?!?
Nu "relativizez", din contra. Dar multi vin si citeaza "mari duhovnici" pentru a ataca BOR. Ma gandesc, ori nu au inteles ce spun "marii duhovnici", ori unii din acestia din urma sunt, si ei, "pe picior de plecare". De altfel, multi au tendinta sa creda mai degraba "mari duhovnici", multi multi marcati de evenimente particulare, subiective, decat invatatura Bisericii.
Apoi, cine sunt "marii duhovici"? Cei care spun ce place unora sau altora sa asculte? Cei care au multime de oameni inaintea chiliilor?
Sa nu uitam, diavolul era inger inainte de cadere, asa ca ce sa mai spunem de caderea unui om, fie el si "induhovnicit"...
Sa nu confundam lucrurile... Unii zic ca nu stiu ce a spus par. nu-stiu-care ce se zice ca e mare duhovnic. Dar de fapt acesti oameni folosesc cuvintele lor dupa patima pe care o au. Graitor e un exemplu la o conf cu par Rafail NOica ca e un mare duhovnic. Era citat ce a vorbit despre relatiile intime dintre doi tineri si intrebat ca "daca da binecuvantarea duhovnicul atunci pot trai tinerii impreuna?" Par. Rafail a zis ca e foarte amarat dupa cum folosesc oamenii cuvintele pe care le-a dat si poate de aceea Sf Parinti vorbeau in privinta acestor probleme cu "nu e voie" si altele, ca altii interpretau dupa capul lor.

Asa ca nu duhovnicii sunt de vina ci aceia care le iau cuvintele lor si le folosesc ca sa zica ca sunt justificati sa de-a cu pietre in BOR. A aparut un tip de sectari in ortodoxia noastra. Ei nu sunt cu "Sola Scriptura" ci cu "Sola Sf. Canoane si ce au zis unii duhovnici care ar parea ca le da dreptate". Mi-a placut foarte mult de par Cleopa care niciodata nu s-a luat de sf. sinod sau de ecumenism. Ba mai mult, atunci cand a fost intrebat de inalti prelati din comitetul care se ocupa cu ecumenismul par Cleopa a spus ca in principiu e bine ce fac. Dar oare cati antiecumenisti au auzit asta? Spuneti-mi un singur "mare duhovnic" care a dat cu pietre in Sf Sinod. Unul singur cer! Dar mai degraba asa-zisii teologi se iau de ierarhii nostri... Trist ce e in tara noastra. Spunea cineva: "Un asa popor merita astfel de conducatori". SI o spun in primul rand pentru cei care se apuca sa atace ierarhii. Ce canon scrie ca putem sa criticam ierarhii si sa-i facem eretici? ca eu nu ma stiu cu canoanele. Imi zicea cineva ca nu stiu ce canon zicea ceva impotriva episcopilor eretici. Dar oameni buni eu am fost la Petru Voda iar patriarhul Daniel era pomenit la ectenii. SI acolo e staret par Iustin Parvu. Incep sa imi pun intrebari daca nu e eretic patriarhul Constantinopolului Bartolomeu I. Dar stiti de ce? Pentru ca Sf Munte Athos se gandeste sa nu-l mai pomeneasca la ectenii. dar acele intrebari vor fi justificate cand se va intampla asta nu cand apar stiri de la tot felul de cunoscatori in teologie si mari Jurnalisti.

Maica Domnului sa ne apere ca e mare nevoie!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 11.02.2008, 11:33:24
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Patriarhul ecumenic nu numai ca e eretic este si mason,altfel n-ar fi facut liturghii comune cu papa!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 11.02.2008, 11:48:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule Traditzie,

Daca n-ar fi sfintzii parintzi shi marii duhovnici ca sa ne talcuiasca scripturile shi sa ne arate voia lui Dumnezeu, ne-am duce de izbelishti cu tot sinodul BOR... oricat l-am peria shi apara cu argumente de tot felul de minciuni rauvoitoare...

Iar daca dumneata aperi BOR in contra Harului lui Dumnezeu shi a Adevarului in Hristos, asha cum este Biserica Biruitoare din Cer shi Una Biserica Luptatoare de pe pamant, nu faci altceva decat sa te faci de toata comedia fatzarniciei shi sa ridici minciuna la nivel de ascultare.

Poi a cerut vreodata Hristos a asculta de altceva decat de Adevar? ca aia a venit sa Marturiseasca, despre Adevar! Shi a lovit astfel in biserica Sa? A zis ca o vetzi darama ca nici piatra pe piatra nu v-a fi shi o va ridica El in trei zile, Iar Bisericilor sale asha cum scrie in Apocalipsa nu a zis ca-s perfecte asha cum ai vrea sa inghitzim noi minciuna asta ca BOR e perfecta shi noi trebuie sa facem oarba ascultare ca nucumva sa le clintim un firicel de par din cap la arhierei sau la Sinod, ci le-a cerut Bisericilor Sale sa se pocaiasca, intarindu-le, deci Domnul le-a spus ca daca nu se pocaiesc v-a veni shi le va cerceta shi le va mishca de la locul lor sfetnicele ingerilor lor, Ca El este Cel ce Este, care a Fost shi care v-a Veni.......

Acuma sigur ca de la ce spun marii duhovnici shi ce se raspandeshte prin credintza fiecaruia este intradevar de observat shi neinghitzit nemestecat, ca se rastalmaceshte mult, se rastoarna sensurile, se face pana la urma chiar mai rau gasind unii din noi "solutzii"... Dar este adevarat ca exista shi multzi mari duhovnici care se cred ei inshishi mari duhovnici, cand la Hristos cand vom ajunge, ne vom mira de cei ce vor fi mari in Imparatzia Cerurilor, adica tot felul de oameni care nu ne-am fi inchipuit ca ar fi mari la Dumnezeu, de exemplu talharul care era plin de pacate shi crime dar care a reushit sa accepte Adevarul shi sa se smereasca in fatza lui chiar in ultimile clipe ale mortzii cand putea foarte bine sa preia exemplu celuilalt talhar sau al multzimii sau a arhiereilor prezentzi pocaindu-se alora, dar el a tzinut sa formeze din inima sa buna, biserica lui Hristos, cand multzi din cei chematzi nu se dovedisera suficient de tari in credintza in Hristos. Dar sunt shi multzi care merg cu marii duhovnici sa faca poftele shi voiIrile lor, cum sunt shi eu, dinpacate, care merg dupa Hristos pentru vizuinile vulpilor sau sa se intoarca printre mortzi ca sa reingroape mortzii, coborandu-se in mormant ca mortzii cei din veacuri...

Dar domnule, ce este atat de greu de priceput ca Marii Duhovnici, aceia in care a luminat Hristos, marturisesc despre Adevar shi nu despre unii ierarhi sau despre BOR shi ce politica urmeaza prin intailul statator shi slujitor sau cum ishi face ea marturisirea in fatza lui Hristos... duhovnicii sunt datori lui Hristos shi lui Dumnezeu dar fireshte ca shi Bisericii Ortodoxe care i-a crescut in respectarea Adevarului shi paza shi pastrarea poruncilor shi proorociilor.... ca Adevarul se marturiseshte de Biserica...

dar nu panecumenismul shi sobornicia ortodocsa la nivel inalt e adevarata sobornicie, ci sfanta sobornicie e din loc in loc in Hristos, unde contribuie la ea Tot trupul shi Capul sau, de la apostolitze, diaconi, creshtini nesemnificativi, oameni tacutzi, rugatori vaduvi sau vaduve, oameni feciorelnici, nebuni in Hristos, preotzi, copilashi, tinere... asta e sobornicia ecumenica in Hristos, iar restul sunt lucruri mai mult lumeshti... pentru tot felul de biserici lumeshti unde se intra ca la muzeu shi nu se respecta mai nimic, modelandu-l noi pe Hristos dupa voia noastra shi nu invers cum ar fi fost normal daca tot mergem pe la sf Liturghie... eu asha patzesc ca ma cred grozav shi odata ma incred ca asha cum fac eu sau cum tzin eu e bine.... nu-i bine, dar atunci tare ma mai incrunt de parca ash injura... sau cum itzi vine sau cum tzi se nazare, ascultand de trup shi ce i-ar place lui in loc sa ascultzi de Hristos cum ne invatza parintele Cleopa sau proorocul parinte Arsenie Boca, in cuvinte putzine, pline de talc, durere shi adevar...??????
Reply With Quote
  #115  
Vechi 11.02.2008, 12:46:30
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Eu zic sa ascultam de marii nostri duhovnici pe care nu intimplator Dumnezeu ni i-a lasat in viatza si zile indelungate ca sa ne lumineze cum tre sa gindim si sa procedam.
"Marii duhovnici" nu pot gresi? Care sunt criteriile duopa care se stabileste cine este "mare duhovnic"? "Marii duhovnici" sunt mai presus ca Sf. Sinod? Pun intrebarile cu toata responsabilitatea, astept raspunsuri pe masura!
Ierarhii nu pot gresi?Sau ei sunt dumnezei pe pamant,de care trebuie sa faci ascultare neconditionata?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 11.02.2008, 13:52:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, tu chiar nu cunosti raspunsul la intrebarea ta, sau vrei sa relativizezi ideea de duhovnic, dand astfel posibilitatea de a nu crede tot ce spun acestia?!?
Nu "relativizez", din contra. Dar multi vin si citeaza "mari duhovnici" pentru a ataca BOR. Ma gandesc, ori nu au inteles ce spun "marii duhovnici", ori unii din acestia din urma sunt, si ei, "pe picior de plecare". De altfel, multi au tendinta sa creda mai degraba "mari duhovnici", multi multi marcati de evenimente particulare, subiective, decat invatatura Bisericii.
Apoi, cine sunt "marii duhovici"? Cei care spun ce place unora sau altora sa asculte? Cei care au multime de oameni inaintea chiliilor?
Sa nu uitam, diavolul era inger inainte de cadere, asa ca ce sa mai spunem de caderea unui om, fie el si "induhovnicit"...
Mirean, nu incetezi a ma uimi cu raspunsurile tale "corecte" din punct de vedere politic. Totusi nu inteleg, tu te indoiesti cumva ca, asa cum scrie si in biblie, diavolul nu doarme si vrea sa-i piarda pe oameni si biserica lor?

Eu zic sa-i lasam pe cei, care parasesc biserica, caci sunt exceptii.

Sa ne concentram asupra celor, care pe buna dreptate isi fac griji in privinta Bisericii. Semnele se vad deja, si chiar daca nu putem spune cu exactitate cand se va intampla, tot nu putem ramane indiferenti. La semne se adauga atentionarile teologilor, ale duhovnicilor, care s-au exprimar in scris despre aceste vremuri de mari ispite. Aici il putem numi in primul rand pe Pr. Staniloaie, dar nu e singurul, care a spus: "Ecumenismul este erezia ereziilor". Deci nu e doar erezie, ci culmea ereziei! Poate fi interpretat ceva gresit aici?
Nu e cazul sa ii mai citez, caci s-a facut acest lucru in mod repetat.

Mirean, crezi ca acest ecumenism este o fantasmagorie si ca nu trebuie sa ne batem capul cu el?

Sau reprezinta un pericol real, iar si indemnul Parintilor este venit de la Duhul Sfant si trebuie luat in serios?

Nu cred ca este productiv a o "scalda" cand e vorba de aceasta intrebare, pe care ne-o punem cu totii, nefiind indiferenti nici referitor la viitorul Bisericii si nici la mantuirea proprie.
Cei mai multi si-au format o parere; sa vedem acum parerea ta, dar te rog incearca sa nu o "cotesti", spunand ca BOR nu a facut modificari de Liturghie, etc, caci nu asta intreb.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 11.02.2008, 14:18:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

acuma nici Mirean n-o fi el devina ca o "scalda" politic, fiindca influentzele rele nu sunt de la oameni ci din vazduhurile arhiconilor pe care ii ascultam crezand ca fraierii ca ne-a imbratzishat duhul... ca ala e panecumenismul de tip erezia tuturor ereziilor, de care o fi vorbit parintele Staniloaie, deci un fel de fratzie intre oameni shi antihrishtii pentru a ridica hula pe baza de minciuni... dar sigur ca da, ca ne vom inshela cu totzii shi plini de entuziasm, vom primii pe trimishii sat(ir-har)tan-ei plini de mimunatziile demonstratziilor stiintzifice ce se vor arata blanzi la inceput si BUnebuni, dar defapt plini de toata ura shi rautatea shi viclenia impotriva oamenilor in Hristos... spurcat e chipul mancarii, al neascultarii shi al desfranarii cum bine spune Hristos...
Reply With Quote
  #118  
Vechi 11.02.2008, 16:31:13
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

pana sa intru pe acest forum nu mi-am pus intrebarea daca sunt sau nu un ortodox ecumenist si asta fiindca aceasta problema nu este familiara pentru un crestin obisnuit. Si deodata afli ca de fapt ierarhii is eretici si ca biserica in care te afli nu e autentica si deci nici tu nu prea ai treaba cu ortodoxia "adevarata" mai ales daca nu te agiti din cauza periculosului ecumenism Afli insa ca, daca vrei sa fii un autentic luptator, un pastrator al Adevarului ai totusi o posibilitate..si anume "organizatia" Bineinteles ca nu stim prea amre lucru despre ea, nici despre cei ce o conduc dar stim sigur ca ea pastreaza nealterate valorile ortodoxiei , valori care nu mai sunt in siguranta caci ierarhii is ecumenisti si masoni....

Prin urmare am sa ma duc la parintele meu duhovnic si sa -l intreb daca e sau nu ecumenist si daca vrea sa faca si el parte din "organizatie" si daca nu atunci "sanatate si virtute".

Nu mai mergem la biserica ca ele apartin ecumenistilor si s-au ridicat din "sponsorizari eretice" si ne facem club separatist ca doar asa a zis si Pr Staniloaie si alti mari duhovnici "atunci cand ierarhii vostri vor fi ecumenisti voi sa va organizati" si sa va pregatiti niste ierarhi ....

Reply With Quote
  #119  
Vechi 11.02.2008, 16:52:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

calator: "Si deodata afli ca de fapt ierarhii is eretici "

Generalizarile sunt periculoase. Nu e cazul sa generalizam, caci nu cred ca toti ierarhii sunt eretici. Nici nu pot fi toti, daca este vreunul. Greseala trebuie cautata la fiecare om in parte.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 11.02.2008, 17:05:47
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

si cine are caderea de a a cauta greselile ierarhilor nominal? In ceea ce priveste ecumenismul deciziile se iau cred, de sinod si nu de un anumit ierarh BOR participa la intalnirile ecumenice prin reprezentantii sai si nu ierarhii fiecare dupa cum considera

Olivian ( a se citi dragutul de olivian pentru cunoscatori) propune o separere de BOR si nu un anumit ierarh
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 01:46:41
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57