Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 13.02.2008, 15:05:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

omulet, cred ca ai inteles ceva gresit. In predica se mentiona faptul ca homosexualii folosesc curcubeul ca simbol al lor, ceea ce e adevarat. La inmormantarea unui homosexual aveau un steag cu curcubeul pe el. Este dupa mine, o incercare a diavolului de a sminti oamenii, prin folosirea simbolurilor crestine in contexte sataniste.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 13.02.2008, 16:25:21
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
In predica se mentiona faptul ca homosexualii folosesc curcubeul ca simbol al lor, ceea ce e adevarat
Da Ancah, sigur ca da! Din pacate pangaresc acest simbol!

Numai ca parintele in predica spunea ca el a interpretat ca Hristos calca acest curcubeu si astfel invinge new age-ul. Asta mi s-a parut cumva ciudat si chiar e pacat ca si noi, ca si crestini, am pierdut cumva sensul sfant al anumitor lucruri. De exemplu, in loc sa vedem acolo, in Biserica, in icoana celei de-a Doua Veniri, simbolul curcubeului si sa ne gandim la Slava lui Hristos, noi ne gandim la new age si homosexuali.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 14.02.2008, 10:14:33
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Saurian: "( sa muriti de ciuda antiecumenistilor )"

poi domnule Saurian, din ce s-a intamplat nu inseamna ca viitorul Arhimandrit Iustin Parvu a trecut la ecumenism ci ca PF Daniel a recunoscut in el sfintzenia shi voia lui Dumnezeu din moment ce a cerut ca Dansul sa sfintzeasca nishte ashezaminte... deci i-a recunoscut valoarea in Hristos shi l-a onorat de ziua sa de nashtere shi pentru batranetzile sale aratandu-i respectul cuvenit unui fiu bun al Bisericii....
Nu ai inteles. Niciodata nu as fi vrut sa sustin asa ceva. Linkul era pentru cei care nu inceteaza sa arunce cu pietre in PF Daniel. Par Iustin Parvu care e cunoscut un mare traditionalist dupa cum se vede nu arunca pietre in PF Daniel ci se inteleg. Am mai spus: nu sunt pentru erezii ci sunt pt cei care arunca cu pietre in membrii Sf Sinod din orice tara. E o vorba: "uraste pacatul, dar iubeste pe pacatos". Chiar daca PF Daniel ar arata unele intentii ecumeniste nu scuza faptul ca unii oameni il tot ataca.

Maica DOmnului sa ne apere!

P.S. oamenii buni mai lasati canoanele si intoarceti-va la evanghelii!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 14.02.2008, 10:53:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Saurian: "( sa muriti de ciuda antiecumenistilor )"

poi domnule Saurian, din ce s-a intamplat nu inseamna ca viitorul Arhimandrit Iustin Parvu a trecut la ecumenism ci ca PF Daniel a recunoscut in el sfintzenia shi voia lui Dumnezeu din moment ce a cerut ca Dansul sa sfintzeasca nishte ashezaminte... deci i-a recunoscut valoarea in Hristos shi l-a onorat de ziua sa de nashtere shi pentru batranetzile sale aratandu-i respectul cuvenit unui fiu bun al Bisericii....
Nu ai inteles. Niciodata nu as fi vrut sa sustin asa ceva. Linkul era pentru cei care nu inceteaza sa arunce cu pietre in PF Daniel. Par Iustin Parvu care e cunoscut un mare traditionalist dupa cum se vede nu arunca pietre in PF Daniel ci se inteleg. Am mai spus: nu sunt pentru erezii ci sunt pt cei care arunca cu pietre in membrii Sf Sinod din orice tara. E o vorba: "uraste pacatul, dar iubeste pe pacatos". Chiar daca PF Daniel ar arata unele intentii ecumeniste nu scuza faptul ca unii oameni il tot ataca.

Maica DOmnului sa ne apere!

P.S. oamenii buni mai lasati canoanele si intoarceti-va la evanghelii!
poi domnule dumneata nu te gandeshti shi la ce se intzelege din ce scrii?

shi cum vine aia sa mai lasam canoanele shi intoarcetzi-va la evanghelii, ca doar prin canoane ajungi la sensul evangheliilor, mai frate.... canonul este o scara ce te duce la apropierea de "Duhul Tau cel bun ma va povatzui la pamantul dreptatzii" sau tu te bazezi asha ca sectantzii doar pe litera moarta a evangheliei, care ucide, nesocotind atat sensul cat shi duhul shi contextul shi invatzatura de luare aminte ca sa ramai in Duhul Sfant? Ca mie asta imi vine sa pricep din indemnul tau la PS, sa nu mai tzii seama de canoane shi sa te transformi in carturar de evanghelii... al literei shi nu al duhului care mai shi face una alta, cateceva shi nu doar vorbesht shi vorbeshte, shi scrie asha cum patzesc eu, deci iarta-ma ca asha am priceput shi primadata, ca dadeai apa la moara la ecumenismul pan eretic.... shi de aia am intervenit ca il dadeai pe nishte evenimente Bisericeshti din care se intzelegea cu totul altceva...

???:(:|
Reply With Quote
  #145  
Vechi 14.02.2008, 18:30:02
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Saurian: "( sa muriti de ciuda antiecumenistilor )"

poi domnule Saurian, din ce s-a intamplat nu inseamna ca viitorul Arhimandrit Iustin Parvu a trecut la ecumenism ci ca PF Daniel a recunoscut in el sfintzenia shi voia lui Dumnezeu din moment ce a cerut ca Dansul sa sfintzeasca nishte ashezaminte... deci i-a recunoscut valoarea in Hristos shi l-a onorat de ziua sa de nashtere shi pentru batranetzile sale aratandu-i respectul cuvenit unui fiu bun al Bisericii....
Nu ai inteles. Niciodata nu as fi vrut sa sustin asa ceva. Linkul era pentru cei care nu inceteaza sa arunce cu pietre in PF Daniel. Par Iustin Parvu care e cunoscut un mare traditionalist dupa cum se vede nu arunca pietre in PF Daniel ci se inteleg. Am mai spus: nu sunt pentru erezii ci sunt pt cei care arunca cu pietre in membrii Sf Sinod din orice tara. E o vorba: "uraste pacatul, dar iubeste pe pacatos". Chiar daca PF Daniel ar arata unele intentii ecumeniste nu scuza faptul ca unii oameni il tot ataca.

Maica DOmnului sa ne apere!

P.S. oamenii buni mai lasati canoanele si intoarceti-va la evanghelii!
Spuneati ca marii duhovnicii nu dau nume de ierarhi.Corect,nu o fac din smerenie si ascultare.Dar nu trebuie sa ii spuna ei,ei doar spun ca ecumenismul este erezia ereziilor.Ce rezulta de aici?Ati ghicit!Ierarhii ecumenisti sunt eretici.O luam ca la clasa intai.Vedeti ca nu e complicat deloc?Bravo.Altfel,dupa cum spuneti voi,avem ecumenism fara ecumenisti,masonerie fara masoni,coruptie fara corupti si totul ramane de domeniul abstractului.Ceea ce este un nonsens si denota ilogica gandirii voastre.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 14.02.2008, 19:06:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

da domnule, dar nu au dat nume ca sa ascultam de porunca lui Hristos:

nu judecatzi-osanditzi pe maimarii voshtrii sa nu fitzi judecatzi-osanditzi...... cu masura cu care masuratzi vi se va masura, shi altele ce te fortzeaza la decentza, la obraz smerit shi nu trufit...

iar fiarele sunt shi Rusia shi Israelul shi Arabii-Musulmani, shi China shi India shi Anglia, shi Australia, shi asiaticii...

Dar shi Romania shi Grecia au fost mari fiare, sau Africa e plina de ele, deci sa fim serioshi in identificari din astea....

mai degraba Nato shi Rusia-China-India shi Arabii Musulmani ar fi nishte fiare iar Antihrismul viclean din vazduhuri o fi a patra carele shi intrece shi stapaneshte pe toate trei shi le pareshte shi le batjocureshte... shi ne da noua aere de mari ortodocsi... deci sa avem grija....

oricum fiarele nu se pot identifica asha de simplu ca e vorba despre lumea duhovniceasca shi a lui Dumnezeu shi bineintzeles potrivnicii Sai, potrivnici care se arata prin invatzatura shi duhul din toata lumea. Dar Domnul nu ii va birui lumeshte... ci Dumnezeieshte ii va birui... shi totzi ai Lui vom birui fiara shi femeia pe care o poarta... imbracata in In foarte subtzire shi sorbind mereu dintr-o cupa plina cu sangele sfintzilor unde a amestecat curviile desfranarii amestecurilor ei avand pe capetele fiarelor ei nume de hula, ca ishi zice in sine mereu, nu sunt vaduva shi nu voi shtii ce este moartea, dar intr-o singura zi vor veni necazurile ei shi toate tanguirile acestei femei imbracate in purpura shi stacojiu... shi imparatzii pamantului se vor bate in piept pentru ea cand vor vedea fumul arderii ei, zicand cine era asha de mare shi de tare ca ca shi cetatea ei, shi o vor plange shi o vor boci, shi vor sta departe de chinurile fumurilor arderilor ei ca sa nu fie shi ei chinuitzi shi nimeni nu le va mai cumpara marfa de aur shi de lemn shi de mirodenii, shi s-a auzit un glas puternic care zicea "Ieshitzi din mijlocul ei poporul Meu, ca sa nu avetzi parte de chinurile ce ii sunt pregatite" ca femeia asta shade pe 7 muntzi shi sunt popoare shi limbi, dar sunt shi 7 imparatzi, cinci au cazut, unul mai este shi celalat cand va veni va ramane putzina vreme shi al optulea imparat este din randul celor 7 shi vor primi imparatzia alaturi de fiara pretz de un ceas shi se vor mira cand vor vedea ca fiara a fost shi nu mai este shi iarashi va veni, se vor mira shi vor primi shtampila pe mana sau pe frunte shi vor fi chinuitzi in fatza sfintzilor ingeri...........

deci vedetzi ca n-am priceput nicieu mai nimica, dar totushi mi-a ramas ceva din Apocalipsa.... dar nu se poate identifica una alta, ca lucrurile sunt foarte greu de priceput, dar le Implineshte Hristos randperand, deci vor fi ca Dumnezeu le va duce la indeplinire.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 14.02.2008, 21:29:11
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

tot omul se da cunoscator cand vine vorba de politica si fotbal si mai noi cand vine vorba de ecumenism. Fiecare ierarh cunoaste mai multa teologie decat noi toti la un loc pe langa trairea duhovniceasca Si apoi fiecare este pomenit in rugaciuni si nu cred ca Hristos nu are grija de turma sa si de cei alesi sa o pastoreasca.

Nici macar nu stim cine sunt cei care ii defaima pe ierarhi (pe forum) si ce frustrari ascund ( olivian mi-a scris pe privat ca este episcop....)

Ce treaba are ecumenismul ( pe care nici nu cred ca este esential inteles) cu mantuirea personala? Este cineva care ducandu-se la biserica a avut duhovniceste de suferit de pe urma ereziilor atat de mediatizate? Este cineva care ascultand predica de la sf Liturghiei a auzit niste lucruri straine de duhul ortodoxiei Cei care au duhovnici spun acestia lucruri care sa va impiedice mantuirea?

Cred ca neascultarea este cel mai urat in fata lui Dumnezeu. Neascultarea vine din lipsa smereniei Cred ca intelegem lucrurile dar nu e chiar asa Mesajele "aniecumenistilor" nu -mi inspira pace, intelepciune, blandete - duhovnicie Este chemarea la barfa, la neascultare, la intrigi, la rupere.....
Reply With Quote
  #148  
Vechi 14.02.2008, 23:31:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca daca uniis-ar informa ceva mai bine despre ecumnism, ar intelege mai bine. Cunoasterea face parte din viruti si urmeaza dupa credinta si fapta buna, ca sa-l citez pe Sf. Apostol Petru.
A considera barfa cuvintele unor mari teologi romani, mi se pare nepotrivit.
Materiale se gasesc cu duiumul la librarie si pe net, deci nu exista scuza pentru cei, care fac afirmatii nepotrivite, neavand bagajul de cunostinte necesar pe aceasta tema.
Iar acea neascultare de ierarhi, in anumite conditii, vine ca un indemn de la Pr. Arsenie Boca, si se refera la timpul cand nu va mai fi credinta in biserici.
Propun deci sa nu mai incurcam borcanele, ca sa nu smintim pe cineva!
Reply With Quote
  #149  
Vechi 15.02.2008, 14:41:10
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

1. nu cred ca suntem in acest "timp" al lipsei de credinta in biserici
2. prin barfa inteleg niste afirmatii hazardate care de fapt ascund alte intentii ( ca sa poti sa atragi oamenii intr-o organizatie paralela trebuie mai intai sa-i convingi ca cea in care se afla nu mai e ok- e corupta, ecumenista etc)
3.nu sunt pentru ecumenism (in sensul de punere a unui egal intre diferite religii ci doar ca idee de dialog) dar sunt imporiva acestor asa zice "organizatii" autentice cu scop salvator, conduse de niste persoane dubioase..
4. prefer un ierarh de talia Preaf Daniel decat unul genul Preoteasa...
Reply With Quote
  #150  
Vechi 15.02.2008, 16:55:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

calator:[i]nu sunt pentru ecumenism (in sensul de punere a unui egal intre diferite religii ci doar ca idee de dialog) dar sunt imporiva acestor asa zice "organizatii" autentice cu scop salvator, conduse de niste persoane dubioase. [/u]

Ei, atunci ne-am inteles. Exact despre asta e vorba. Noi discutam aici pe acesta tema, pentru ca ne-au atentionat teologii, duhovnicii, si pentru ca stim ca diavolul e viclean si vrem sa recunoastem semnele apropierii acelor vremuri, pe care doar Dumnezeu le stie, in ideea de a fi pregatiti sa rezistam si sa nu cadem. Iar semnele ne spun ca acele vremuri nu sunt departe.

Totusi iubirea de aproapele trebuie sa o avem in fata ochilor si atunci cand vorbim despre ierarh, cat si atunci cand vorbim despre altii; caci atunci cand zicem "persoane dubioase" deja am judecat pe cineva, fara sa cunoastem persoana/persoanele.

Eu nu stiu pe ce criterii preferi tu un ierarh sau altul; este o apreciere subiectiva si fiecare are dreptul sa prefere pe unul sau pe celalalt, fara insa a putea avea pretentia la o parere infailibila, care sa se impuna si altra. Orice om are si parti bune si parti rele. Nu suntem copii sa credem ca unul e bun si altul e rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 01:46:41
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57