Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 15.02.2008, 17:51:43
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

e adevarat ca "dubios" este o judecata la fel de bine cum este si "eretic" / "mason" Prin dubios ma refer la faptul ca totul e asa intr-o anumita stare de ocultare, cum scria olivian "noi vrem sa infiintam o organizatie cu trei ierarhi" .... in mod subiectiv imi suna foarte dubios mai ales cand olivian se da drept episcop.

In ceea ce priveste semnele si vremuri grele asta iarasi e un fel de matza plimbata, un refren cantat de majoritatea sectantilor Vremuri grele au fost, mult mai grele decat cele ce le traversam acum si din punct de vedere politic si material si ca pericol pentru ortodoxie daca e sa ne amintim perioada comunista etc si cu singuranta vor mai fi Dar a cauta si interpreta anumite fenomene ca semne ale sfarsitului si apostaziei cred ca e nu numai pierdere de timp si energie dar si nefolositor pentru suflet/ mantuire

Atata timp cat am libertatea religiei, cat pot sa am un duhovnic care sa ma indrume , atata timp cat se savarsesc Liturghii si ma pot Impartasi si spovedi , pot sa citrsc zeci de carti duhovnicesti ,,,, nu cred ca mantuirea su cresterea duhovniceasca se afla in pericol decat in pericolul de a ma pierde in nsite discutii de dragul discutiilor si a neglija cele ce tin de cresterea si zidirea sufleteasca.

In ceea ce priveste ecumenismul am citit idei si pro si contra, chiar cred ca am citit prea mult despre un subiect care in fond nici nu ma intereseaza in mod deosebit. In schimb in ceea ce priveste idei de organizatii, si afirmatii de genul ca sunt eretica fiindca is in comuniune cu ereticii adica sub ascultarea ierarhilor sau in BOR cred ca e de datoria fiecarui crestin sa ia atitudine
Reply With Quote
  #152  
Vechi 15.02.2008, 18:07:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da calator, dar sa fim cu luare aminte si la ceea ce spunea IPS Antonie Plamadeala: "Adevarul te angajeaza pentru eternitate, de aceea nu te poti juca cu el. Orice compromis, compromite viata vesnica. Purgatoriul, starea intermediara, e un compromis de neinteles pentru "ortodocsi", o incercare de fofilare pe usa din dos."
Reply With Quote
  #153  
Vechi 20.02.2008, 21:30:16
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un Papa ecumenic? Nu mi-as fi putut imagina, fiind un continuator al Papei Ioan Paul II. Filmul, din pacate in engleza (nu stiu daca se gaseste si in romana) analizeaza scrierile PApei Benedict XVI si fara nici un efort ajungi sa afirmi ca da.
http://www.mostholyfamilymonastery.com/watch_our_videos_3.html
Nu stiu cine a facut acest film. Frapant este de cate ori am auzit pronuntat cuvantul erezie! Se pare ca sunt unii care au ochi sa vada.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 20.02.2008, 23:05:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Acelasi obositor subiect dezbatut de multi care habar nu au ce este acela ecumenism...Ortodocsii nu fac compromisuri dogmatice in nicio intalnire ecumenica. Acest aspect nu vrem sa-l mai vedem?
Reply With Quote
  #155  
Vechi 21.02.2008, 02:14:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iarta-ma Iosif, dar intre timp am aflat ce e acela ecumenism.
Daca stii engleza, te rog urmareste acel film si spune-ne ce crezi despre el, caci pe mine m-a nelinistit total.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 22.02.2008, 19:49:04
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Acelasi obositor subiect dezbatut de multi care habar nu au ce este acela ecumenism...Ortodocsii nu fac compromisuri dogmatice in nicio intalnire ecumenica. Acest aspect nu vrem sa-l mai vedem?
Vezi ca te contrazic concluziile conferintei interortodoxe de la TESALONIC.:satisfied:
Reply With Quote
  #157  
Vechi 22.02.2008, 20:02:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

din PACATE EU STIU DOAR FRANCEZA ,DAR VAZIND TITLUTILE CRED CA E VB DE INFILTRAREA MASONERIEI IN BISERICA CATOLICA DIN AMERICA . NIMIC NOU SUB SOARE! CACI NOI AFLAM DIN CARTEA LUI iOAN iANOLIDE -Intoarcerea la Hristos ,din dialogul lui R.WRUMBRANT cu un evreu talmudist in puscarie, ca masonii vor sa seinstaleze ca mari pontifi ,din rindul evreilor talmudisti,extremisti ,si sa conduca lumea.Noi nu trebuie sa fim indiferenti la semnalele pe care Dumnezeu ni le trimite si dupa un timp ,adica dovezi,prin caile numai de EL stiute ,precum si aceasta carte ,scrisa in conditii miraculoase ,mai bine zis scapata de sub miinile comunistilor in mod miraculos ,prin voia LUI.Asa ca eu ,tinind cont de aceasta veste,sint f.f.CIRCUMSPECTA cind aud de tratate precum cel de la RAVENNA ,incheiate cu catolicii ,ca evreii prin catolicism voer sa domine lumea.Consider ca ierarhi nostri ecumenisti ar trebui sa tina cont de ORICE SEMNAL TRIMIS DE DUMNEZEU!,chiar si printr-o carte scrisa in conditii grele ,de urmarire a autorului de catre securitate .Dumnezeu sa-i lumineze pe ecumenistii romini ortodocsi ,pina nu e prea tirziu pt .salvarea Ortodoxiei romane.!
Reply With Quote
  #158  
Vechi 23.02.2008, 02:42:32
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este vorba chiar de Papa Benedict XVI. si Papa Ioan Paul II. Amnadoi sunt acuzati de erezii nenumarate. Papa BenedictXVI/ alias Joseph Ratzinger a scris multe carti inainte de a fi ales Papa si aceste scrieri sunt comparate cu Sfanta Scriptura de un calugar american. Cum nu stiu nimic despre acel calugar, nu ma pot exprima nici la adresa afirmatiilor lui. Compara insa multe pasaje din cartile lui Ratzinger cu biblia; pericolul mare e acela de a scoate un citat din context si de aceea e greu de a da un verdict. acuzatiile, daca ar fi adevarate, ar fi dezastruos pentru BC.
Acest calugar il acuza pe Ratzinger de nestorianism; el explica nestorianismul ca pe o divizare a lui Iisus Hristos, intrucat nu accepta pe HRISTOS ca Om si Dumnezeu , ci ca Dumnezeu intrupat in om, divizandu-l astfel in doua. Acesta afirma apoi ca Ratzinger considera ca Hristos este intrupat in fiecare om, divizandu-L astfel pe Hristos in 6 miliarde. Acelasi lucru se afirma si despre Papa Ioan Paul II.

Numai aceasta afirmatie, daca ar fi adevarata, si e prea mult. De aceea rog pe cei care stiu mai mult despre nestorianism, sa se pronunte.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 24.02.2008, 17:53:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stie chiar nimeni ceva despre nestorianism?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 25.02.2008, 18:19:33
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Doctrina elaborata de Nestorie, patriarhul Constantinopolului (380-440) si condamnata de Cosiliul Ecumenic de la Efes. Nestorie afirma ca natura umana a lui Iisus este independenta de cea divina si nu recunoaste pe Sfanta Fecioara ca fiind "Nascatoare de Dumnezeu", ci numai "Maica lui Iisus".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 01:46:41
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57