Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.02.2008, 23:09:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pai mai sunt si alte senzatii tari in afara de saturatie stomacala si sex. De exemplu adrenalina provocata de parasutism, montagne-rousse, bungee-jumping, etc. Sau o placere a vietii mai este somnul dulce de dimineata, dupa care toti tanjesc sa il savureze inca un minut inainte de trezire, sau sa bei un suc rece de fructe cand iti este foarte sete din cauza caniculei...asadar nu toate placerile vietii sunt pacate, ;)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.02.2008, 08:38:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ei acum m-am linistit, draga ispita. Deci vrei sa urmezi psihologia ! Excelent. Deci de aceea aperi si ti atata parte psihologiei ! Foarte bine, nu ma deranjeaza catusi de putin, dar te face subiectiva in ceea ce scri. Cat priveste viata ta, e a ta si ti-o organizezi cum vrei si nici acest aspect nu ma deranjeaza, mai ales ca esti o modernista intr un fel si este foarte bine sa ai o personalitate a ta. Dar, eu repet, pentru mine personal Duhovnicul imi este deajuns intru problemele mele sufletesti, psihice si alte cele. Sa-ti dau un singur exemplu ca sa intelegi, 35 de ani s-au luptat cu mine doctori, prieteni, familie sa ma las de fumat, dar singurul care ma convins, a fost Duhovnicul si exemple as mai avea multe dar te-as plictisi, ispita_mea. Pace si bucurie !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.02.2008, 14:43:15
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

daca sunt subiectiva, cum se face ca nu ti-ai dat seama de asta pana acum, cand am zis ce planuri am?
se stie ca o parere subiectiva nu are argumente logice..

pe de alta parte, n-a afirmat nimeni ca psihologul e atotputernic... asa cum nici duhovnicul nu este. amandoi sunt oameni, implicit si limitati.

daca ai un asemenea duhovnic.. ma bucur pt tine! pt faptul ca l-ai gasit si ca ai avut vointa.
fac o paranteza... stii, se fac atatea reclame la nu stiu ce produse care, chipurile, te ajuta sa te lasi de fumat... dar despre care, intr-un final, se constata ca si acestea sunt nocive.
in privinta asta BO ar merita o reclama: "Biserica Ortodoxa te scapa de vicii" :D

ps: nu sunt modernista, sunt ortodoxa ;) (ortodoxia nu exclude nici noutatea - atat timp cat nu stirbeste credinta -, si nici ceea ce tine de traditie)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.02.2008, 15:07:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Tineretea bat-o vina. Gata, gata, nu te mai aprinde asa. Totusi as adauga, credinta adevarata te ajuta imens in lupta cu patimile . In tim din ispita ai sa ajungi ceea ce trebuie si de fapt ceea ce ne dorim cu totii . Urmeaza-ti cale , fara a te justifica si mare atentie la mandrie! In rest sper sa nu ispitesti pe nimeni, decat la adevarata credinta ortodoxa.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.02.2008, 15:27:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dragilor, psihologul cel mult lucreaza la suprafata unei ape, duhovnicul te scoate din adancul apei. Problema sta in noi, pentru ca de multe ori noi suntem la la doi metri adancime in apa, iar duhovnicului ii spunem ca suntem la jumatate de centimetru in apa.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.02.2008, 17:29:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cum poti spune ca DUHOVNICUL E SI EL OM CA SI PSIHOLOGUL ETC. Pai daca-l bagi la gramada pe Duhovnic cu psihologul, psihiatru , stomatologul etc, e clar ce fel de credinta imbratisezi si ce harababura e in mintea ta. In CONVORBIRI DUHOVNICESTI, Arhim. Cleopa ILIE , spunea printre altele"DAR PRIN POCAINTA ADEVARATA SI PRIN DARUL SFANTULUI DUH, CARE DEZLEAGA PACATELE PRIN MANA DUHOVNICULUI, SE RIDICA DIN IAD LA RAI, SE RIDICA DIN MOARTE LA VIATA SI DIN OM PACATOS, CARE ERA ASEMENEA CU DRACII, SE FACE ASEMENEA CU INGERII." Ai retinut ispita_ispitelor ! deci repet "Sfantul Duh care dezleaga pacatele prin mana DUHOVNICULUI. Ai retinut sau tu ai o ortodoxie aparte ? si mai spune "ASA NE INVATA DUMNEZEIESTII PARINTI .OMUL CAND SE RIDICA, SE RIDICA IN TREPTE. . . . "Unde au vazut ochii tai ca Sfinta TRADITIE , pomeneste de aberatiile tale. "PACATELE NE TRAG MEREU IN JOS, IAR DARUL LUI IISUS HRISTOS SI DARUL SFANTULUI DUH MEREU NE INALTA SI MEREU NE RIDICA .CACI ZICE PROROCUL :DE SAPTE ORI DE VA CADEA DREPTUL, DE SAPTE ORI SE VA RIDICA". Sti in cultura ta religioasa ce reprezinta cifra 7 ? probabil o sa-ti sopteasca altii ca la scoala . DE RETINUT pentru cultura ta generala ca psihologia nu face deca ce face o frectie la un picior de lemn, NIMIC -AMAGIRE si DESARTACIUNE.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.02.2008, 19:21:56
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

mai devreme spusesesi "Gata, gata, nu te mai aprinde asa"..... si am tacut desi nu ma aprinsesem...

imediat ti-a mai venit o idee si-ai revenit pt a ti-o exprima intr-un mod tare pasnic.. whatever, nu asta vreau sa zic.

nu inteleg de ce-mi rastalmacesti vorbele.
crezi ca ceea ce-am spus e in contradictie cu invatatura Sfintilor Parinti? daca da, as vrea sa-mi exemplifici concret si fara rastalmaciti.

in anumite contexte duhovnicul, intr-adevar, nu se poate "baga in aceeasi oala" cu altii, cum spui tu. dar in altele da.
primul mi l-ai exemplificat tu.
cel de-al doilea l-ai auzit, cu siguranta, chiar de la vreun slujitor al Bisericii atunci cand cineva incerca sa judece alt preot, monah etc... si ce auzeai in momentele acelea? "si ei tot oameni sunt.."
exact la asta m-am referit si eu... am spus "psihologul nu e atotputernic... asa cum nici duhovnicul nu este" --> am gresit?
am mai spus "amandoi sunt oameni, implicit si limitati."
poate te-a deranjat cuvantul "limitati"... este adevarat, chiar daca te deranjeaza.. in sensul ca fiind oameni [nu Dumnezei] au si limite, adik nu sunt atotputernici, nu pot face chiar orice.. in anumite situatii fiind necesara o terta persoana.

si nici faptul ca schimbarea vine din interior n-am negat-o.. vezi ca imi bagi cuvinte in gura, ceea ce-mi trezeste suspiciuni.

deci, atentie, mare atentie la context. nu va lasati pacaliti ca sectantii care rup un citat, care le convine, si il interpreteaza dupa cum vor fara sa tina cont de context.
mai babeste de atat n-am cum sa explic...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.02.2008, 20:59:03
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

parerea mea este ca psihologul si duhovnicul lucreaza in planuri diferite motiv pentru care nu inteleg aceasta nevoie de ierarhizare, cine e mai important cine paote fi inlocuit si de catre cien Fiecare e vital in planul sau, nu se pot inlocui si au roluri diferite Ambii se adreseaza partii noastre suflestesti dar in moduri diferite care pot fi complementare
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.02.2008, 22:14:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
mai devreme spusesesi "Gata, gata, nu te mai aprinde asa"..... si am tacut desi nu ma aprinsesem...

imediat ti-a mai venit o idee si-ai revenit pt a ti-o exprima intr-un mod tare pasnic.. whatever, nu asta vreau sa zic.

nu inteleg de ce-mi rastalmacesti vorbele.
crezi ca ceea ce-am spus e in contradictie cu invatatura Sfintilor Parinti? daca da, as vrea sa-mi exemplifici concret si fara rastalmaciti.

in anumite contexte duhovnicul, intr-adevar, nu se poate "baga in aceeasi oala" cu altii, cum spui tu. dar in altele da.
primul mi l-ai exemplificat tu.
cel de-al doilea l-ai auzit, cu siguranta, chiar de la vreun slujitor al Bisericii atunci cand cineva incerca sa judece alt preot, monah etc... si ce auzeai in momentele acelea? "si ei tot oameni sunt.."
exact la asta m-am referit si eu... am spus "psihologul nu e atotputernic... asa cum nici duhovnicul nu este" --> am gresit?
am mai spus "amandoi sunt oameni, implicit si limitati."
poate te-a deranjat cuvantul "limitati"... este adevarat, chiar daca te deranjeaza.. in sensul ca fiind oameni [nu Dumnezei] au si limite, adik nu sunt atotputernici, nu pot face chiar orice.. in anumite situatii fiind necesara o terta persoana.

si nici faptul ca schimbarea vine din interior n-am negat-o.. vezi ca imi bagi cuvinte in gura, ceea ce-mi trezeste suspiciuni.

deci, atentie, mare atentie la context. nu va lasati pacaliti ca sectantii care rup un citat, care le convine, si il interpreteaza dupa cum vor fara sa tina cont de context.
mai babeste de atat n-am cum sa explic...
Nu stiu cum te cheama, dar id-ul ales ti se potriveste ca o manusa. M-ai ispitit. Esti multumita ? M-ai maniat si nu-ti mai dau nici un raspuns, atata timp cat nu intelegi ca Duhul sfant lucreaza prin mana Duhovnicului . Ti-am dat si citatul in sensul asta. Psihologul cu ce si prin cine lucreaza ? Sunt doua chestiuni complet diferite. Daaaaa psihologul e un simplu om ,dar Duhovnicul in nici un caz. Mai ai putin si o sa-mi spui ca Duhovnicia este o meserie precum tamplarul, tapiterul, croitorul , ca de, toti sunt simpli oameni. Mar atentie si cum te exprimi nu neaparat gramatical ci cum folosesti cuvintele. Spre exemplu verbul folosit de tine a baga nu isi are contextul. Da sa nu ?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.02.2008, 13:04:26
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
si preotul si psihologul sunt importanti. Mantuirea necesita un preot iar dezvoltarea personala un psiholog/ cunostinte de psihologie. Daca suferi de o anumita fobie psihologul de ex te poate ajuta mai mult decat un preot sau daca vrei sa-ti cunosti aptitudinile sa faci un test de personalitate, sa ti identifici spre ex anumite tendinte ascunse in subconstient etc Este la fel ca in controversa medic/ preot. Daca te doare maseaua unde te duci? La un maslu sau la dentist.
Ai dreptate si Duhovnicul meu mi-a zis de curand ca insasi Biserica noastra ne cere sa nu dispretuim ajutorul medicului, ci sa recurgem la ajutorul lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestant convertit la ortodoxism!!! Templier Knight Biserici Protestante 25 14.12.2013 02:42:38
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 04:02:09
Busuiocul in ortodoxism patinina34 Generalitati 9 07.06.2009 09:29:19