Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 25.02.2008, 14:05:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tema era propusa de Mirela si eu am aderat.
Crezi ca mai este ceva de spus in privinta Tanacu/Corogean, dupa pronuntarea sentintei, sau acesta este un topic in care orice om e liber a lovi in slujbasii Bisericii? Presupun ca mai sunt si alti preoti care au gresit. S-ai punem aici la zid, daca asta e intentia. Evident, fara a tinti prea sus... :thumbsup:
In ceea ce ma priveste, sentinta a fost data. Mai departe va judeca Dumnezeu. Si nu sunt pentru a critica pe nici un preot, ci doar sa luam distanta de la faptele mai putin bune, caci oameni fiind, pot gresi si ei, de sus pana jos. Singurul perfect este Dumnezeu.
  #162  
Vechi 25.02.2008, 14:35:19
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Oameni buni, pe noi ne intereseaza aceste lucruri? Daca le aflam dedesupturile, schimbam sau rezolvam noi ceva? Nicidecum! Prin astfel de subiecte riscam sa ne pierdem linistea sufleteasca, si este vai de sufletele noastre. Acum avem nevoie de dobandirea linistii launtrice si sa progresam in cercetarea invataturilor Sfintilor Parinti! Acestea ne ajuta spre mantuire. Cele despre 'iubirea' dintre politica si membri ai bisericii, sau dintre Daniel Corogeanu si Irina Cornici, NU FAC DECAT SA TULBURE PE CREDINCIOSI. Eu asa cred, ca trebuie sa discutam/ati despre cum putem sa ajungem la mantuire, nu la ura dintre noi si pacatele noastre.
Daca am gresit in ce am spus, punetzi-ma la zid!
iertatire...
  #163  
Vechi 25.02.2008, 18:17:37
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

da, cred ca ne intereseaza atunci cand se sustine ca astfel de lucruri sunt "duhovnicesti"
pe de alta parte nu inteleg de ce cei care nu cred ca mai e ceva de spus despre acest caz mai deschid sa citeasca topicul. Pentru o noua tema se deschide un nou topic Pana la urma e ca si cum cineva mi-ar spune unde sa scriu si cand sa ma opresc ceea ce nu consider a fi corect
  #164  
Vechi 25.02.2008, 18:48:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, chiar asa, calator. Din partea mea repetati la infinit cele spuse odata. Mi se pare totusi nedrept sa emitem iar si iar aceleasi idei, care il bombardeaza pe Corogean, aflat acum in suferinta. Ideile sunt forme de energie si circula. Si vom da socoteala de ele. Dar, nu va sfiiti, si continuati, daca asta va da satisfactie, in loc sa dati raspunsuri la alte topocuri mai arzatoare si unde e nevoie de contributia voastra, a celor care aveti teologia, si ati putea sa ne invati pe noi, cei fata teologie cate ceva. Nu siu de ce, dar mica "harjoneala" pare mai atractiva decat dezbaterea unor teme mai grele.
Scuzati va rog interventia mea si faceti abstractie de cuvintele mele.
Continuati va rog.
  #165  
Vechi 25.02.2008, 22:06:35
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

fiecare e sensibil la altceva Pentru mine acest subiect nu este o "harjoneala" si poate ca ceea ce pt tine sunt subiecte "arzatoare" pe mine ma lasa rece E alegerea fiecaruia unde posteaza. Si ideile emise nu sunt neaparat impotriva Pr-lui Corogeanu ci impotriva unor anumite convingeri/idei ce le consider periculoase

Daca ai fi vrut cu adevarat sa facem abstractie de cuvintele nu le-ai mai scris
  #166  
Vechi 25.02.2008, 23:04:15
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Iertare ca va spun, dar trebuie:
LA MINE IN ORAS SUNT MEMBRI AI A.S.C.O.R. ACESTIA, PANA NU DE MULT, INTRAU PE ACEST FORUM SI DISCUTAU DIFERITE TEME CU ADEVARAT FOLOSITOARE. EI BINE, TOT DE LA EI AM AFLAT SI EU DE FORUMUL ACESTA; INSA, DIN NEFERICIRE, DE UN AN SI JUMATATE AU CAM INCEPUT SA SE DEPARTEZE UNUL CATE UNUL, DATORITA 'UNORA' CARE, LUATI DE VALURILE LUMII, PREFERAND CEARTA, AU INLOCUIT-O CU LINISTEA DE ALTA DATA! ASTFEL, EI AU RAMAS, CONTINUAND CU ACEASTA, IAR MULTI, FOARTE MULTI, S-AU RETRAS, PREFERAND SA STEA IN RELATIE DE PACE CU CEILALTI! NUMAI LA ADRESA MEA S-AU FACUT ZECI DE PRESUPUNERI CA AS FI NU STIU CINE.
CAT DESPRE PARINTELE DANIEL COROGEANU, NUMAI CONTROVERSE SE VOR NASTE, AVAND IN VEDERE AMBELE PARERI ALE PUBLICULUI.
  #167  
Vechi 07.03.2008, 22:35:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

preotul Corogean a fost un preot prea zelos si a ridicat pe satana cu ispita asupra lui,iar satana a avut putere si s-a intimplat ce s-a intimplat din cauza ca parintele Corogeanu nu a ascultat sfatul a doi mari duhovnici PAR IUSTIN PIRVU,la care se spovedea,dupa cite am inteles ,si nici de par. MINA DOBZEU ;ambii i-au spus acelasi lucru ,ca are un program f.f incarcat ,sa-l revizuiasca .El nu a ascultat si aflindu-se asa ,cum NEASCULTARE =MINDRIE,a ajuns la racoare ca sa se smareasca. Dar biseica ,cea care tre sa salveze oamenii din gheara celui rau si sa salveze oaia pierduta NU SI-A MAI EXERCITAT SI asupra lui ,sarmanul ,acest ROL ,MENIRE ,lasindu-l pe mina lupilor ,adica a massmediei.Dar eu am convingerea ca aceasta atitudine se va rasfringe ca un BUMERANG asupra bisericii noastre ortodoxe,cind ea nici nu se asteapta! vom vedea,daca vom apuca sa traim.
  #168  
Vechi 21.03.2008, 15:35:40
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Extremele de dreapta sau de stanga sunt greseli. Corogeanu a luat-o prea mult spre dreapta si a gresit.

Oameni care au gresit, au existat in Biblie. Acesti oameni trebuie temporar lasati sa se pocaiasca la fel ca si curvarul din Corint, despre care sfantul Apostol Pavel spune ca trebuie intrerupta legatura cu el, si abia apoi daca pocainta lor e sincera sa fie reprimiti.

Poi Iuda nu a fost din anturajul lui Iisus? A manjit Iuda pe cei 12 apostoli sau pe Iisus? [color=red]Nu![/color] Ci s-a manjit pe el insusi... Trebuie lasat sa se vada daca se caieste si daca se intoarce de la faptele lui.
  #169  
Vechi 22.03.2008, 19:11:57
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

eu cred ca si-a dat seama de greseala ca de aceea a si vrut sa se spovedeasca ,dar ...CULMEA...I S-A REFUZAT acest lucru! Unde s-a mai pomenit asa ceva ca un ierarh SA REFUZE POCAINTA unnei OI DINN TURMA LUI HRISTOS! ACI E ACI ...PACATUL .
  #170  
Vechi 24.03.2008, 12:45:34
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Nu am vazut semne clare care sa arate cainta preotului Corogeanu. Uite un link de acum 2 saptamani si priveste atent la poza:

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/blogreview/2008/03/07/blog-03

Omul acesta nu imi pare cait. Si poarta haine calugaresti, la fel ca si maicutele, desi dupa cate stiu a fost indepartat de la preotie.

Parerea mea, si ma rog sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc, e ca trebuie lasat asemenea curvarului din Corint, despre care spune Sfantul Apostol Pavel, sa se caiasca, si abia apoi sa fie primit inapoi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Daniel Corogeanu si filmele horror Ekaterina Stiri, actualitati, anunturi 52 08.01.2014 09:41:56
Sfântul Ștefan - primul martir al Domnului Hristos laurastifter Craciunul - Nasterea Domnului 15 28.12.2013 00:50:50
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
CRESTINISMUL SAU BISERICA? de Sfantul Ierarh si Nou Martir Ilarion Troitki andrei_im Generalitati 1 18.01.2010 18:30:28