Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 04.03.2008, 15:20:40
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Luteranii au femei preoti si episcopi. Cum ne-am putea uni cu ei? un episcop ortodox slujinc cu o episcopeasa... Eu inteleg ca trebuie putina "toleranta" in privinta acestei uniri ecumeniste despre care tot vorbeste pantriarhul Daniel, dar, ce unire si ce toleranta poti avea cu unii care au denaturat credinta din toate punclele de vedere? Ce unire poti avea cu cei ce au femei hirotonite?
Reply With Quote
  #202  
Vechi 06.03.2008, 10:42:42
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Luteranii au femei preoti si episcopi. Cum ne-am putea uni cu ei? un episcop ortodox slujinc cu o episcopeasa... Eu inteleg ca trebuie putina "toleranta" in privinta acestei uniri ecumeniste despre care tot vorbeste pantriarhul Daniel, dar, ce unire si ce toleranta poti avea cu unii care au denaturat credinta din toate punclele de vedere? Ce unire poti avea cu cei ce au femei hirotonite?
Prietene, unirea de care spui si "ecumenismul" (vezi ghilimelele) promovat de BOR presupun unitatea, dar dupa indreptarea celor care gresesc si aducerea lor la dreapta credinta. Nicidecum nu se urmareste pierderea credintei sau schimbarea dogmelor.

Cazul despre care spui, al femeilor hirotonite, este specific Bisericii Anglicane. Daca ei gresesc hirotonind femei, cum vom putea spune acest lucru daca nu intalnindu-ne? Daca BOR ramane izolata nu se va intampla decat ca cei pe care BOR ii considera "eretici" sa persiste in greseala, iar asa-zisii "antiecumenisti" sa ajumga cu mandria "dreptei credinte", dar fara fapte (misiunea), pana la cer! Si cui ar folosi asta?

In sens mai larg, in perioada comunista Biserica Anglicana a fost cea care a dat hartie si bani BOR pentru a tipari Biblia (ortodoxa, evident), in conditiile in care regimul de atunci nu dadea fonduri pentru astfel de activitati.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 07.03.2008, 13:33:35
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Ce spui tati?Ca B.O.R. vrea sa-i indrepte pe eretici?Pe bune?Atunci de ce recunoaste botezul catolic?De ce face rugaciuni impreuna cu ereticii si mai nou liturghii comune?De ce recunoaste preotia anglicana,inclusiv cea a femeilor cum este acum?E singura biserica ortodoxa ce o recunoaste,nici macar biserica catolica nu o recunoaste,dar se dovedeste pe buna dreptate ca noi suntem mai catolici decat papa.Asta a fost o recompensa pentru ajutorul material?Multumim,dar nu avem nevoie de asa ceva!Deci,mai termina cu aberatiile!Ecumenismul e antihristic!Daca tot vrei sa epatezi, spune-ne si noua care suntem mai prosti o singura erezie la care au renuntat ereticii,una singura!In schimb,B.O.R. a facut multe compromisuri,daca nu dogmatice,cel putin canonice!
Reply With Quote
  #204  
Vechi 07.03.2008, 14:53:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Ce spui tati?Ca B.O.R. vrea sa-i indrepte pe eretici?Pe bune?Atunci de ce recunoaste botezul catolic?De ce face rugaciuni impreuna cu ereticii si mai nou liturghii comune?De ce recunoaste preotia anglicana,inclusiv cea a femeilor cum este acum?E singura biserica ortodoxa ce o recunoaste,nici macar biserica catolica nu o recunoaste,dar se dovedeste pe buna dreptate ca noi suntem mai catolici decat papa.Asta a fost o recompensa pentru ajutorul material?Multumim,dar nu avem nevoie de asa ceva!Deci,mai termina cu aberatiile!Ecumenismul e antihristic!Daca tot vrei sa epatezi, spune-ne si noua care suntem mai prosti o singura erezie la care au renuntat ereticii,una singura!In schimb,B.O.R. a facut multe compromisuri,daca nu dogmatice,cel putin canonice!
Prietene, referitor la botez, citeste asta.
http://www.crestinortodox.ro/Diferente-interconfesionale/Slujba_Botezului_in_ritul_liturgic_ortodox_si_in_c el_catolic_11099.html
apoi asta http://www.crestinortodox.ro/Diferente-interconfesionale/Iconomia_in_Biserica_Ortodoxa_6578.html
Despre liturghii comune la care sa participe clerici BOR, inca nu am auzit. Poate vii cu exemple! (nu vreau sa reluam tema rugaciunilor comune, am spus ce am avut de spus)

Preotia femeilor nu este recunoscuta de BOR! Bin contra, BOR a atras atentia asupra unui asemenea "derapaj" (una din chestiunile care se accentueaza prin Facultatile de Teologie)!

Referitor la "erezii", iti recomand sa studiezi istoria Bisericii Copte (veche orientala, monofizita), in special dupa dialogul ecumenic cu Biserica Ortodoxa.

Iti recomanda sa aprofundezi si efectele Conciliilor (ma refer la cele de dupa secolul XIX) asupra invataturii de credinta catolice (gasesti ceva si in link-ul dat de mine).

Totusi, as vrea sa spui ce compromisul canonice a facut BOR (consider subiectul rugaciunilor comune incheiat, asa ca as vrea sa nu reluam).
Reply With Quote
  #205  
Vechi 07.03.2008, 16:33:12
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

eu as vota o lege prin care sa se santioneze cei care fac asa nsite afirmatii neadevarate si evident care aduc prejudicii imaginii unei institutii. Cum adica BOR recunoaste hirotonia anglicana? Cu ecumenismul te inteleg ca esti impotriva etc dar deja aberezi.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 08.03.2008, 09:09:53
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

sa nu fii informat e una dar sa te crezi informat si sa mai informezi si pe altii gresit e mai grav.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 08.03.2008, 15:17:38
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Ce spui tati?Ca B.O.R. vrea sa-i indrepte pe eretici?Pe bune?Atunci de ce recunoaste botezul catolic?De ce face rugaciuni impreuna cu ereticii si mai nou liturghii comune?De ce recunoaste preotia anglicana,inclusiv cea a femeilor cum este acum?E singura biserica ortodoxa ce o recunoaste,nici macar biserica catolica nu o recunoaste,dar se dovedeste pe buna dreptate ca noi suntem mai catolici decat papa.Asta a fost o recompensa pentru ajutorul material?Multumim,dar nu avem nevoie de asa ceva!Deci,mai termina cu aberatiile!Ecumenismul e antihristic!Daca tot vrei sa epatezi, spune-ne si noua care suntem mai prosti o singura erezie la care au renuntat ereticii,una singura!In schimb,B.O.R. a facut multe compromisuri,daca nu dogmatice,cel putin canonice!
Prietene, referitor la botez, citeste asta.
http://www.crestinortodox.ro/Diferente-interconfesionale/Slujba_Botezului_in_ritul_liturgic_ortodox_si_in_c el_catolic_11099.html
apoi asta http://www.crestinortodox.ro/Diferente-interconfesionale/Iconomia_in_Biserica_Ortodoxa_6578.html
Despre liturghii comune la care sa participe clerici BOR, inca nu am auzit. Poate vii cu exemple! (nu vreau sa reluam tema rugaciunilor comune, am spus ce am avut de spus)

Preotia femeilor nu este recunoscuta de BOR! Bin contra, BOR a atras atentia asupra unui asemenea "derapaj" (una din chestiunile care se accentueaza prin Facultatile de Teologie)!

Referitor la "erezii", iti recomand sa studiezi istoria Bisericii Copte (veche orientala, monofizita), in special dupa dialogul ecumenic cu Biserica Ortodoxa.

Iti recomanda sa aprofundezi si efectele Conciliilor (ma refer la cele de dupa secolul XIX) asupra invataturii de credinta catolice (gasesti ceva si in link-ul dat de mine).

Totusi, as vrea sa spui ce compromisul canonice a facut BOR (consider subiectul rugaciunilor comune incheiat, asa ca as vrea sa nu reluam).
Tati,lasa vrajelile si nu te mai ascunde dupa deget,ca si patriarhul vostru iubit,care cand vrea e mason,cand vrea e ortodox,catolic sau protestant.Cum sa nu mai vorbim despre rugaciunile cu ereticii?De ce?Fiindca n-ai ce sa spui?Au cazut bisericile peste ei in trecut cand ortodocsii s-au rugat cu ereticii,pentru tine asta nu e nimic?Normal,pentru eretici ca tine si alti ierarhi ereziile sunt normale.Deci n-o mai da dupa cais si spune o singura erezie la care au renuntat datorita ecumenismului.Una singura!Si apoi mai vorbim despre cat de bun e ecumenismul sau nu.Si nu ne mai aburi ca nu suntem atat de prosti pe cat ai vrea tu,sunt sigur ca daca patriarhul va face liturghii comune vei fi de acord si cu ele asa cum esti de acord si cu alte erezii,precum rugaciuni comune.Tu de fapt esti de acord cu orice face B.O.R.,fara sa mai gandesti cu creierul tau pe care ma indoiesc ca-l mai ai.Esti pierdut,tati.Daca faci ascultare orbeasca si prosteasca te vei duce in iad cu marea turma.Turma lui Hristos e una mica si cu adevarat credincioasa ,nu apostata ca voi!
Reply With Quote
  #208  
Vechi 09.03.2008, 13:12:48
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Ce spui tati?Ca B.O.R. vrea sa-i indrepte pe eretici?Pe bune?Atunci de ce recunoaste botezul catolic?De ce face rugaciuni impreuna cu ereticii si mai nou liturghii comune?De ce recunoaste preotia anglicana,inclusiv cea a femeilor cum este acum?E singura biserica ortodoxa ce o recunoaste,nici macar biserica catolica nu o recunoaste,dar se dovedeste pe buna dreptate ca noi suntem mai catolici decat papa.Asta a fost o recompensa pentru ajutorul material?Multumim,dar nu avem nevoie de asa ceva!Deci,mai termina cu aberatiile!Ecumenismul e antihristic!Daca tot vrei sa epatezi, spune-ne si noua care suntem mai prosti o singura erezie la care au renuntat ereticii,una singura!In schimb,B.O.R. a facut multe compromisuri,daca nu dogmatice,cel putin canonice!
Prietene, referitor la botez, citeste asta.
http://www.crestinortodox.ro/Diferente-interconfesionale/Slujba_Botezului_in_ritul_liturgic_ortodox_si_in_c el_catolic_11099.html
apoi asta http://www.crestinortodox.ro/Diferente-interconfesionale/Iconomia_in_Biserica_Ortodoxa_6578.html
Despre liturghii comune la care sa participe clerici BOR, inca nu am auzit. Poate vii cu exemple! (nu vreau sa reluam tema rugaciunilor comune, am spus ce am avut de spus)

Preotia femeilor nu este recunoscuta de BOR! Bin contra, BOR a atras atentia asupra unui asemenea "derapaj" (una din chestiunile care se accentueaza prin Facultatile de Teologie)!

Referitor la "erezii", iti recomand sa studiezi istoria Bisericii Copte (veche orientala, monofizita), in special dupa dialogul ecumenic cu Biserica Ortodoxa.

Iti recomanda sa aprofundezi si efectele Conciliilor (ma refer la cele de dupa secolul XIX) asupra invataturii de credinta catolice (gasesti ceva si in link-ul dat de mine).

Totusi, as vrea sa spui ce compromisul canonice a facut BOR (consider subiectul rugaciunilor comune incheiat, asa ca as vrea sa nu reluam).
Tati,lasa vrajelile si nu te mai ascunde dupa deget,ca si patriarhul vostru iubit,care cand vrea e mason,cand vrea e ortodox,catolic sau protestant.Cum sa nu mai vorbim despre rugaciunile cu ereticii?De ce?Fiindca n-ai ce sa spui?Au cazut bisericile peste ei in trecut cand ortodocsii s-au rugat cu ereticii,pentru tine asta nu e nimic?Normal,pentru eretici ca tine si alti ierarhi ereziile sunt normale.Deci n-o mai da dupa cais si spune o singura erezie la care au renuntat datorita ecumenismului.Una singura!Si apoi mai vorbim despre cat de bun e ecumenismul sau nu.Si nu ne mai aburi ca nu suntem atat de prosti pe cat ai vrea tu,sunt sigur ca daca patriarhul va face liturghii comune vei fi de acord si cu ele asa cum esti de acord si cu alte erezii,precum rugaciuni comune.Tu de fapt esti de acord cu orice face B.O.R.,fara sa mai gandesti cu creierul tau pe care ma indoiesc ca-l mai ai.Esti pierdut,tati.Daca faci ascultare orbeasca si prosteasca te vei duce in iad cu marea turma.Turma lui Hristos e una mica si cu adevarat credincioasa ,nu apostata ca voi!
Prietene, ti-am dat cateva subiecte de studiat (coptii, efectele conciliilor de secol XIX). Nu am de gand sa-ti dau "mura-n gura", asta pentru ca nu am chef sa explic sau sa argumentez idei pe care altii (preoti, ierarhi, profesori de teologie) mai intelepti si mai priceputi decat mine au facut-o deja. Nu de alta, dar polemica pe aceasta tema va continua la nesfarsit.

Nu vreau sa reiau subiectul rugaciunilor pentru ca deja mi-am afirmat parerea (nu vreau sa fie alta discutie sterila si, din pacate, lipsita de sens).

De altfel, pozitia pe care o adopti tu aceea de "noi-voi" indica faptul ca, din pacate, deja ai parasit BOR. In acesta situatie nu vad de ce continui "sa arunci cu pietre".

Pe de alta parte, as vrea sa discutam pe probleme concrete (vezi cazul Liturghiilor, despre care initial ai spus ca au fost savarsite, apoi ca daca ar fi as fi de acord).

Prietene, suntem pe pozitii diferite. Asta cred ca din cauza ca din BOR, din sanul Bisericii, situatia se vede mai clar decat din exterior.

Cat despre creierul meu despre care te indoiesti ca il mai am, ce sa zic? Nu ma face sa ma gandesc decat la caracteristica protestanta (cate capete, atatea pareri), idee pe care tu, invitand la neascultare, o induci.

Iti doresc numai ganduri bune!
Reply With Quote
  #209  
Vechi 10.03.2008, 11:38:49
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Macar eu mai am creierul meu,ca de aceea mi l-a dat Dumnezeu,sa discern intre bine si rau.Vad ca unii si-au sters constiinta si asculta orbeste de zeul suprem,iti aminteste de comunism,dictatura ceva?Tati,imi pare rau pentru tine,dar tin sa te informez ca tu gandesti deja ca un catolic,care asculta orbeste de tatucul lui,acest Dumnezeu pe pamant numit papa.Am mai spus ca biserica catolica,ca si S.U.A.,este comunista si dictatoriala.Nu e de mirare ca ele sunt cele doua fiare ale apocalipsei,una religioasa,cealalta lumeasca.Catolicizarea B.O.R. a avut succes...cel putin in cazul tau,care culmea mai ai si pretentii de studii teologice.Avem si noi in tara un Dumnezeu pe pamant,pe Basescu,fata de care cei din P.D.L. asculta fara cracnire si il imita ca niste papagali,ar trebui numit partidul papagal.Asa ca nu mai fi papagal,altfel dialogul cu tine n-are nici un sens.In Biblie se spune sa cercetam scripturile,asa ca cerceteaza-le si ia decizia buna.Dar ma tem ca tu nu poti lua decizia buna deoarece ai fost deja impregnat cu un mod de gandire supus si subjugat unora.Nu uita ca Arsenie Boca a spus si el ceva despre gandire si anume ca in mintea stramba si lucrul drept se stramba.Si de asemenea nu uita ca apostolii au fost ucenicii lui Hristos si niste oameni simpli din popor,iar carturarii templului L-au rastignit pentru blasfemie,cu toate ca scria in cartile lor ca va veni Mesia.Asa si ierarhii de azi nu vad adevarul si nu-l vor recunoaste pe antihrist si inaintemergatorii lui cu toate ca scrie in Biblie despre asta.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 10.03.2008, 11:41:11
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

A,si inca astept un singur exemplu de erezie la care ereticii au renuntat datorita ecumenismului.Unul singur!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39
Patriarhul Daniel accidentat lucia_anghelina Stiri, actualitati, anunturi 4 12.04.2008 01:29:05