Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 15.10.2006, 18:34:47
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
daca tu faci un copil theodor crezi ca ai dreptul de a-l omori daca nu iti mai place??
Se pare ca m-ai inteles gresit. Sa reformulez atunci. Sa presupunem ca tu ai crea ceva, orice numai sa fie 100% creatia ta. Pe cand un copil, dupa cum ai spus si tu il faci, cu o femeie, iar Dumnezeu ii da viata. Deci nu poti spune ca un copil e creatia ta. E o mare diferenta intre relatia creator-creatie si parinte-copil, nu trebuie sa le punem semn de egalitate pentru ca nu este asa.
Uite ca iti dau un exemplu, pe care il consider exponential la ceea ce vreau sa spun: Sa presupunem ca iti vine o idee in urma unei meditatii(despre orice vrei tu)- ce reprezinta creatia ta - nu ai tot dreptul asupra acelei idei?
Numai ca in cazul nostru, al relatiei om-Dumnezeu, situatia se complica, deoarece apare un alt element: viata si de aici si constiinta. De aceea suntem supusi in timpul vietii atator teste, la fel cum si o idee trebuie sa treaca prin fitrele mintii pentru a fi afirmata: filtrul ratiunii, moralitatii etc.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 15.10.2006, 18:56:27
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Credinta este un Dar de la Dumnezeu .Sa nu ne unflam in pene ca nu este nimic al nostru ,toate le-am primit (citeste-l pe Sf.Apostol Pavel) .Sa stam cu frica si cu smerenie cind vedem pe multi care nu cred sau "nu pot" sa creada si sa ne rugam pentru ei,caci asa spune cartea "cine e smerit sa se roage ".Cred ca la capitolul asta stam prost..ca nu ne rugam destul. Am intrebat odata un preot de ce unii cred ,altii nu..si mi-a spus :o sa-mi descopere Dumnezeu la timpul potrivit .Si pina astazi nu am aflat ,iata cit sint de ......cind va veni timpul potrivit .?
Doamne binecuvinteaza-ne !
Reply With Quote
  #83  
Vechi 15.10.2006, 20:59:54
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

asta urasc la crestinism: face din om un nimic...nu sunt sigur daca asta era ideea lui Iisus...
Reply With Quote
  #84  
Vechi 15.10.2006, 21:16:50
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Roada Duhului este dragostea ,bucuria, pacea, indelunga rabdarea ,bunatatea ,facerea de bine ,credinta ,blindetea ,infrinarea ,curatia .Impotriva unora ca acestea NU ESTE LEGE . Spune-mi care din aceste virtuti te-a inspirat cind m-ai facut un nimic ? Oricum eu iti multumesc , de mult nu m-a luat in ris cineva . Nu te indoi ,va veni o vreme cind vei pricepe si tu . Nu e bine sa ne batem joc de ce nu intelegem .
Iti doresc bucurie si pace in Iisus Hristos Domnul nostru !
Reply With Quote
  #85  
Vechi 15.10.2006, 21:24:28
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
asta urasc la crestinism: face din om un nimic...nu sunt sigur daca asta era ideea lui Iisus...
Daca omul ar constientiza cat de mare pret are in viziunea lui Isus ar da mare valoare si crestinismului. Paradoxul lucrurilor este ca ne rapotam la o lume materiala si totusi esenta noastra nu este materiala. Omul este Duh care are un Suflet si traieste intr-un trup. Adevarata noastra esenta este Duhul si identitatea noastra Sufletul, natuara noastra este duhovniceasca si deci raportata Duhului Sfant a lui Dumnezeu.
Pozitia pe care trebuie sa o ocupam in aceasta lume (duhovniceasca) este foarte mare.Apostolul Pavel zice in cartea 1 Corinteni 6:3 Nu ştiţi, oare, că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult cele lumeşti?
Nu e asta oare un lucru mare? Sa poti judeca pe ingeri? si daca ar fi singurul lucru...
Reply With Quote
  #86  
Vechi 15.10.2006, 21:29:53
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
asta urasc la crestinism: face din om un nimic...nu sunt sigur daca asta era ideea lui Iisus...
Cel mai mare merit, daca nu chiar singurul merit, al crestinului sau daca vrei chiar al omului este credinta in Dumnezeu. La fiecare argument adus pro credintei sunt sigur ca putem gasi alte o mie impotriva. Astfel omul se autodepaseste si ajunge la culmile existentei spirituale prin vointa de a crede dusa spre infinit. De restul se ocupa Dumnezeu. Iisus pleda spre a fi cineva din punct de vedere spiritual. Important e sa vrem, aici e baza, asta e izvorul, iar de aici restul faptelor se inlantuiesc si ne definesc intr-un final ca niste credinciosi. E putin? Nu e satisfacator? Totusi la sfarsitul "razboiului" acesti eroi care au luptat cu "demonii" lor si i-au infrant sunt incununati cu laurii fericirii vesnice sau a acelei "stari de rai". Ce poate fi mai mult decat atat? Ce altceva mai poti sa ceri?
Prin faptul ca te consideri un nimic dimpotriva "cresti in ochii" Lui Dumnezeu. Ce mai conteaza altceva? Nu-ti fa griji, ca Dumnezeu te ajuta si in viata aceasta, nu e vorba numai de acea rasplata de la sfarsit, si vei fi apreciat de cei care conteaza.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 15.10.2006, 21:34:43
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
asta urasc la crestinism: face din om un nimic...nu sunt sigur daca asta era ideea lui Iisus...
Fata de Dumnezeu,de maretia Lui,noi suntem un "nimic".Aici este toata problema.Omul zilelor noastre nu il mai plaseaza pe Creator in centrul universului,ci se pune pe el insusi,in mandria lui nesabuita.De aici i s-a tras si diavolului,de la pacatul mandriei.Omul de azi,departandu-se tot mai mult de Dumnezeu,se crede el insusi Dumnezeu,atata timp cat poate clona oameni,schimba oameni(transsexuali),crea oameni(fertilizare in vitro),se intreaba,ce nevoie mai am eu de Dumnezeu?Daca am calculatoare si stiinta care a demonstrat ca omul se trage din maimuta,si am dedus ca universul s-a format in urma Big Bang,unde este Dumnezeu?Uite asa omul de azi ,incet incet,l-a exclus din viata sa si apoi ne miram de ce exista oameni fara Dumnezeu.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 15.10.2006, 21:42:16
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Si inca ceva pentru Bazil :
Daca crestinismul ar crea "nimicuri " ,nici un "nimic "n-ar putea suporta 20 de ani de inchisoare si chinuri . Ar trebui sa te puna un pic pe ginduri !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.10.2006, 21:49:59
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
asta urasc la crestinism: face din om un nimic...nu sunt sigur daca asta era ideea lui Iisus...
Imi plac versurile lui Costache Ioanid in poezia:

Asa ai vrut Tu...

Daca-ntr-o tainica vreme
din lut Cineva ma facu
si daca sant om si nu vierme,
o, Doamne, asa ai vrut Tu...

Daca am grai si nu muget
sa spun ce iubesc si ce nu,
si daca am harul sa cuget,
o, Doamne, asa ai vrut Tu.

Daca intaia zidire
deplin in pacat se pierdu,
cand totusi mi-ai dat izbavire,
o, Doamne, asa ia vrut Tu.

Daca m-ai scos din neghina,
nu viata-mi urata-Ti placu.
Nu eu am vrut iarasi lumina,
o, Doamne, asa ai vrut Tu.

Iar daca voi merge odata
la Cel ce din Duh ma nascu,
voi spune de-apururea Tata
Te laud c-asa ai vrut Tu!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.10.2006, 22:06:46
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
asta urasc la crestinism: face din om un nimic...nu sunt sigur daca asta era ideea lui Iisus...
Alexandre, Alexandre, ce zile grele ne faci tu...

Eu cred ca lansezi niste idei sa vezi cum le argumenteaza ceilalti, nu ca intr-adevar gandesti toate acestea, nu?! :)

Sunt intru totul de acord cu ce ti s-a raspuns si mi-a placut in mod special poezia citata de Abell. Hai sa privim spre crestinism impreuna. Dumnezeu Tatal Il trimite pe Fiul Sau sa ne ridice pe noi, oamenii, din pacat, sa ne indumnezeiasca ca sa devenim fii ai lui Dumnezeu, adica "mici Dumnezei" prin asemanare. Omul este pus la cel mai inalt nivel, i se da sa stapaneasca tot, sa aiba posibilitatea sa se indumnezeiasca, sa ajunga la masura Dumnezeiasca. Ce poate fi mai sus?

Elena
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10