Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.02.2008, 17:25:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista opinia ca cele sapte Biserici reprezinta perioade de timp de-a lungul intregii existente a Bisericii crestine de la intemeierea ei pana la sfarsitul lumii.

1. Biserica Efesului reprezinta 1. perioada, caea a Bosericii Apostolice, care a trudit mult si nu a obosit in lupta cu primii eretici, niclaitii, insa a renuntat curand la obiceiul cel bun de a face bine altora- partasia bunurilor (iubirea dintai);

2.Biserica Smirnei reprezinta a 2. perioada, cea a persecutiilor impotriva Bisericii, persecutii, care au fost 10 in total;

3. Biserica Pergamului reprezinta a 3. perioada, céa a Sinoadelor ecumenice sau a combaterii ereziilor, cu ajtorul sabiei cuvantului lui Dumnezeu;

4. Biserica Tiatirei este a 4. perioada, cea a infloririi si a raspandirii crestinismului printre noile popoare ale Europei;

5. Biserica Sardesului este epoca iluminismului si a materialismului din sec. XVI-XVIII;

6. Biserica Filadelfiei este penultima perioada din existenta Bisericii, epoca contemporana, cand biserica are intr-adevar o putere mica in societate si este supusa unor noi persecutii, fiind necesara rabdarea;
7. Biserica Laodiceei este ultima si cea mai inspaimantatoare perioada dinaintea sfarsitului lumii, caracterizata prin indiferenta fata de credinta si prin bunastare materiala.
(omentariu la Apocalipsa, de Arhiepiscop Averchie Tausev)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2008, 18:13:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

acuma ca mi le-ai aratat mie imi par a fi 7 duhuri de credintza de la Dumnezeu... iar Laodiceea este acolo unde locuieshte satana... dar pot fi shi 7 muntzi shi 7 etape asha cum spui pe care shade femeia=credintza ca asha a numit-o Domnul..... care are putere peste ..., neamuri shi limbi shi cu care curvesc shi au curvit totzi imparatzii pamantului... ceva de genul asta am priceput, dar oricum Domnul le duce la indeplinire in zilele noastre implinindu-le precum a fost proorocit shi le aduce in lumina shi le descopera...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2008, 21:30:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cred ca ni se potriveste noua ceea ce spune ingerul bisericii din LAODICEEA:stiu faptele tale ca nu esti nici rece nici fierbinte.O.de ai fi rece sau fierbint!Astfel,fiinca esti caldicel,nici fierbinte ,nici rece- am sa te vars din gura MeaFiinca tu zici:Sint bogat si m-am imbogatit si de nimic nu am nevoie!Si nu stii ca tu esti cel ticalos si vrednic de plins,si sarac si orb si gol!
Te sfatuiesc sa cumperide la Mine aur lamutit infoc,ca sa te imbogatesti,si vesminte albe ca sa te imbraci si sa nu se dea pe fatarusinea goliciunii tale,si alifie de ochi,ca sa-ti ungi ochii si sa vezi

Nu vi se pare ca se potriveste f.f. bine atit acesei U.E. atee in care am intrat si noi,dar si bisericilor toate ,inclusiv ortodoxe ,care sint preocupate acuma de zona de JURISDICTIE decit de iubirea crestina [vedeti rusii si sirbii ortodocsi in atitudinea lor de a darima biserici romanesti tot ortodoxe ,de dragul juriddictiei teritoriale!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.02.2008, 22:01:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Autorul cartii, Arhiepiscopul Averchie TAusev a plecat la Domnul acum 31 ani, deci cartea este relativ noua. In carte se spune ca suntem in a 6. perioada de timp, deci sub semnul Bisericii Filadelfiei.

Sofia, nu vreau sa te dezamagesc, dar se poate si mai rau... Bineinteles ca trecerea de la o perioada la alta se face pe nesimtite.

In carte scrie referitor la Biserica Filadelfiei:" In ciuda puterii mici(referindu-se la numarul mic de membri) ea nu s-a lepadat de numele lui Iisus inaintea sinagogii Satanice a evreilor prigonitori. "
(Oare, daca e sa actualizam afirmatia, la ce sinagoga satanica se refera?)
"Pentru acest motiv, Domnul va randui in asa fel incat ei vor veni si vor face plecaciune inaintea ei, iar in vremurile de grele incercari pentru lumea intreaga, ea va afla ocrotire si siguranta la Domnul Insusi. Prin urmare , scopul crestinilor din Filadelfia este doar sa pastreze ceea ce au, ca nu cumva sa le ia cineva cununa lor."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.05.2008, 23:09:35
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vsovi... sunt curioasa ce studii ai tu... te rog sa-mi raspunzi sincer. multumesc!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.11.2008, 21:59:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tigeravalo9, iata unele raspunsuri la intrebarea ta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.11.2008, 22:10:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Tigeravalo9, iata unele raspunsuri la intrebarea ta.

Acum am vazut.Multumesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele sapte laude claudelina Rugaciuni 4 27.09.2012 17:25:10
Cele sapte surle (fragmente) Laura19 Generalitati 15 04.04.2012 13:07:45
Cele sapte membre sau arte florin.oltean75 Alte Religii 2 05.12.2011 10:28:40
Cele sapte plansuri ale Sfantului Efrem Sirul claudelina Rugaciuni 19 14.09.2010 19:06:38
Cele 7 Biserici.ce reprezinta ele? tigerAvalo9 Despre Sfanta Scriptura 2 13.11.2008 22:09:57