Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2009, 07:58:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Pace vouă ", o binecuvântare pentru o stare de normalitate !

"Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă", le spunea Mântuitorul ucenicilor Săi. La fel, când li s-a arătat după Înviere, i-a salutat tot cu "Pace vouă". Dar ce înseamnă această expresie, atât de folosită de Fiul lu Dumnezeu în timpul activității pământești ? Un cunoscut teolog vedea prin acest salut "pace vouă", o binecuvântare pentru o stare de normalitate. Altfel spus, pace înseamnă împăcarea cu Dumnzeu, pe care a adus-o Iisus Hristos prin Jertfa Sa pe Cruce. Pace înseamnă și liniștea interioară, adică împăcarea cu sinele. Și tot pace înseamnă și buna conviețuire cu semenii, o pace privită în ansamblu, la nivel mondial. Importanța păcii în lume este foarte cunoscută și propovăduită în întreaga lume. O simplă căutare pe internet ne dezvăluie numeroase organizații, fundații sau grupuri care militează pentru pace și pentru încetarea conflictelor care macină anumite zone. Benjamin Franklin spunea că <<nu a fost niciodată un război bun sau o pace rea>>. Biserica îndeamnă constant la pace, implicându-se prin mijloacele ei proprii pentru încetarea conflictelor . Consider extrem de important îndemnul din cadrul slujbelor bisericești , " pace tuturor ". Pacea interioară și practicarea virtuții iubirii din partea fieăcăruia reprezintă soluția, care este cel mai la îndemână pentru evitarea conflictelor la orice nivel. Putem oare vorbi de o adevărată pocăință a noastră, fără a avea o pace interioară a sufletului nostru și fără a avea o pace generală cu cei din jurul nostru ? Eu sunt sigur că nu și asta o spun cu toată convingerea . Jumătățile de măsură nu-și au rostul și nu ne sunt de folos în nici un caz !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2009, 10:34:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

...care pace se reinnoieste la fiecare Liturghie, cand preotul ne spune de vreo patru ori la inceput: "Pace tuturor!"

Deci mergeti la Liturghie si veti primi pacea de la Hristos prin binecuvintarea preotului.

Chiar si ingerii ne-au dorit expres pace pe pamant si intre oameni bunavoire. Este bunul cel mai de pret al lumii acesteia, care din nefericire a avut parte doar de cateva zile de pace generala in total in ultimul secol...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2011, 00:24:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...care pace se reinnoieste la fiecare Liturghie, cand preotul ne spune de vreo patru ori la inceput: "Pace tuturor!"

Deci mergeti la Liturghie si veti primi pacea de la Hristos prin binecuvintarea preotului.

Chiar si ingerii ne-au dorit expres pace pe pamant si intre oameni bunavoire. Este bunul cel mai de pret al lumii acesteia, care din nefericire a avut parte doar de cateva zile de pace generala in total in ultimul secol...
Principalele momente ale Sfintei Liturghii (lecturile biblice ca împărtășire cu Dumnezeu Cuvântul prin cuvânt, aducerea sfintei jertfe și sfințirea darurilor prin rostirea anaforalei, frângerea și împărtășirea cu Sfintele Taine) sunt precedate de dăruirea păcii de către întâi-stătătorul slujbei printr-un gest de binecuvântare însoțit de cuvintele „Pace tuturor”, mărturisind astfel de fiecare dată că Hristos însuși este în mijlocul nostru.
„Pace vouă” este salutul lui Hristos înviat, un salut care nu e un simplu cuvânt de politețe ci o dăruire efectivă a acelei păci (șalom) mesianice care înseamnă, potrivit Sfintei Scripturi, plenitudine, împlinire, echilibru fericit, armonie. Este climatul specific Noului Legământ al lui Dumnezeu cu oamenii în Iisus Hristos Înviat. Pacea lui Hristos este o pace jertfelnică, rodul eshatologic al Crucii, semnul comuniunii regăsite cu Dumnezeu și cu toți: Căci în El a binevoit (Dumnezeu) să sălășluiască toată plinirea. Și printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale (Coloseni 1, 19-20). „Pace vouă” este mărturisirea și transmiterea păcii treimice, este o invitație de a intra în plenitudinea vieții treimice în măsura primirii acesteia prin credință.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2012, 22:15:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Zi de post și de plângere pentru cel care a fost postitorul prin excelență+

Biserica Ortodoxă a rânduit pentru dreptcredincioșii creștini anumite zile sau perioade de post. Postul, ca poruncă divină și practică tradițională a Bisericii, este foarte bine rânduit în cadrul anului bisericesc, fiind strâns legat și de succesiunea marilor sărbători. Fiind un mijloc de desăvârșire morală, postul înseamnă abținerea de la mâncarea așa-zisă „de dulce“, adică lapte, ouă, carne, pește și derivate ale acestora, dar și o înfrânare a faptelor și a gândurilor noastre. Maine , 29 august , Biserica Ortodoxă prăznuiește Tăierea Capului Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, zi cinstită în mod deosebit prin postire !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2013, 19:22:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pacea aduce ascultare si ascultarea pacea

Pacea aduce ascultare si ascultarea pacea, pentru ca asa cum nu poti deosebi caldura de lumina (sau lumina de caldura), tot asa si pacea traieste in ascultare si invers! Amandoua se pastreaza vii prin rugaciune si se desavarsesc in iubire.

Ascultand de duhovnic pot avea pacea necesara in rugaciune si in viata, si avand pace voi trai in Domnul! Ea se pierde prin: sentimentul ca celalalt te-a nedreptatit, prin tinerea de minte a raului, si prin refuzul de a accepta pe cel de langa mine cu defectele lui. Intr-adevar, sunt oameni care ne nedreptatesc cu voie sau fara de voie, dar aveti impresia ca s-ar fi comportat altfel cu Hristos?... Iar tinerea de minte a raului nu face altceva decat sa aduca intuneric in sufletul si in mintea mea! Dar si eu ca sa nu ma mandresc, nu trebuie sa ma raportez la cei de langa mine, ci trebuie sa ma corectez pe mine. Ar fi bine sa avem gandul: "ce ar face Hristos in clipa aceasta? Ajuta-ma Doamne sa dau viata prezentei Tale in aceasta clipa!..."

Este greu, aproape imposibil!... Insa stim ca drumul este anevoios, cararea este stramta, dar si iubirea este nemarginita! Si mai mult decat atat, nu am vazut cu totii ca atunci cand noi nu puteam sa facem nimic, Hristos a "rezolvat" toate incurcaturile noastre? Daca L-am fi lasat sa fie carmuitorul vietii noastre, nu am fi pierdut pacea... Sau nu ne-am fi pierdut in griji, in deznadejdi, in tristeti.

"Duhul Sfant se afla in iubire! Asa graieste Scriptura, si viata o dovedeste.

Cu neputinta este sufletului a avea pace, de nu vom cere Domnului din rasputeri a iubi pe toti oamenii. Domnul stia ca, de nu vom iubi pe vrajmasi, pace in suflet nu va fi, si de aceea ne-a dat porunca "iubiti pe vrajmasii vostri!". De nu vom iubi pe vrajmasi, sufletul doar cand si cand va fi ca si linistit; dar de iubim pe vrajmasi, pacea in suflet va ramane zi si noapte.

Pastreaza in suflet pacea harului Duhului Sfant; nu o pierde pentru lucruri marunte. De vei insufla pace fratelui tau, Domnul iti va da nemasurat mai mult, dar daca il vei mahni, atunci si asupra sufletului tau se va abate mahnirea...

Sa vietuim in pace si in dragoste, si atunci Domnul ne va asculta si ne va da tot lucrul folositor ce Ii vom cere." (Cuv. Siluan Athonitul)

Arhim. Siluan Visan
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
pace voua vozglas Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 28.05.2007 19:02:23