Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2006, 02:08:59
ionelnelu ionelnelu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2006
Mesaje: 6
Implicit

Stiati ca moastele unui sfant sunt de culoare galbe-maro spre maro inchis?
Stiati ca moastele Sf. Ioan Rusul si ale Sf.Spiridon din Insula Corfu sunt maro inchis spre negru?
Stiati ca la M-rea Vatopedu din Muntele Athos se afla capul Sf. Ioan Gura de Aur care, sunt asemenatoare cu ale parintelui Ilarion Argatu?
Stiati ca partea stanga a capului Sf. Ioan Gura de Aur, pielea cu tot cu ureche si cu o jumatate de craniu se afla neputrezite? Semn ca partea urechii cu care a auzit pe Sf.Duh si pe Sf Ap. Pavel, vorbindu-i cand scria omiliile (predicile) nu a putrezit.
Stiati ca in muntele Athos calugarii dau urmatoarea explicatie: oasele mirenilor mintuiti sunt albe la culoare si curate, fara carne sau piele; oasele sau moastele sfintilor sunt galbene-maro la culoare; oasele cenusii,griideschis si inchis cu iros urat sunt cei nemantuiti si la talpa iadului; oasele negre si carbonizate sunt ale vrajitorilor.
Subliniez acestea, pentru ca , ca si mine sunt multi care nu stiu ce culoare au moastele sfintilor si nu stiu sa deosebeasca oasemintele de moaste.
Dupa cum am vazut craniul parintelui Argatu, am observat ca pielea pe cap si sub barba nu a putrezit, este de culoare maro inchis, barba se tine in pielea neputrezita, iar craniul din fata cu umerii obrajilor, orbitele si o parte din frunte sunt osul gol de de culoare galben inchis- maro inchis. Au fost 4 preoti care l-au scos din mormant care marturisesc ca atunci cant au ridicat lepedea de beton, i-a lovit un miros de mireasma placuta. Tot ei (un preot de mir si trei calugari)l-au spalat cu aghiazma si ulei si l-au schimbat de hainele si vesmintele care putrezisera cu altele noi. Deci, trupul nu era putrezit, era legat, altfel daca era descompus nu mai puteau sa-l imbrace si sa-l incalte cu vestimentatie noua, oasele s-ar fi risipit.
Un alt semn al sfinteniei parintelui si ca trupul sau sunt sfinte moaste, este faptul ca timp de 40 de zile stand in Biserica la aer si la caldura provenbita de la multimea de pelerin, trupul sau ar fi capatat miros, ceea ce nu s-a intimplat. Si astazi dupa 40 de zile in preajma lui este un miros placut si o stare de liniste celesta, de sfintenie si binecuvantare.
Nu credeti ca parintele Ilarion "Cernicanul" indraznesc sa-l numesc asa, este un sfant traitor si contemporan cu noi? Eu cred ca da. Nu ma indoiesc. Eu cred ca Dumnezeu pentru orice loc si pentru orice timp isi alege sfinti din popor. Ca pentru ei si mijlocirea lor sa mai tina lumea si pamantul acesta care, se strica pe zi ce trece cu pacatele Sodomei si a Gomorei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2006, 02:29:35
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

si eu cred ca Parintele Ilarion este Sfint.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2006, 03:48:27
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Asteptam decizia Bisericii care nu s-a pronuntat inca am impresia. Sau?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2007, 18:51:39
mardum mardum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Asteptam decizia Bisericii care nu s-a pronuntat inca am impresia. Sau?
Trebuie sa crezi, nu sa astepti decizia Biserici. Avem decizia lui Dumnezeu. Ce ne mai trebuie sa auzim de la cei care nici in viata nu l-au agreeat pe parinte?
Eu una spun : traind in communism, n-am crezut niciodata in Dumnezeu. Cel mult ziceam ca daca a venit odata in lume acum ne-a uitat definitiv. Citind cartea despre viata Parintelui Ilarion Argatu, am crezut, dintr-odata, din tot sufletul in existenta Bunului Dumnezeu in viata noastra.
Daca Parintele nu era Sfint, cartea dinsului era ca orice alta carte care o citisem si nu m-a schimbat deloc.
Stiam ca este Sfint cu 3 ani inainte de a fi dezgropat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2007, 16:29:07
ancutaelena ancutaelena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 13
Implicit

da intradevar parintele ILARION ARGATU este un SFANT,am fost de doua ori la Boroaia unde se gasesc SFINTELE MOASTE,prima data la cateva zile dupa ce a fost dezgropat,am pus mana pe el si are moaste intregi neputrezite si emana un miros foarte placut si mormantul,emana nu numai un miros placut dar si o liniste sufleteasca si trupeasca,acceasi liniste o simt si la mormantul PARINTELUI CLEOPA care cred ca se roaga impreuna cu PARINTELE ILARION ARGATU LA BUNUL DUMNEZEU pentru noi DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2007, 16:49:47
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mardum
Citat:
În prealabil postat de MMihail
Asteptam decizia Bisericii care nu s-a pronuntat inca am impresia. Sau?
Trebuie sa crezi, nu sa astepti decizia Biserici. Avem decizia lui Dumnezeu. Ce ne mai trebuie sa auzim de la cei care nici in viata nu l-au agreeat pe parinte?
Eu una spun : traind in communism, n-am crezut niciodata in Dumnezeu. Cel mult ziceam ca daca a venit odata in lume acum ne-a uitat definitiv. Citind cartea despre viata Parintelui Ilarion Argatu, am crezut, dintr-odata, din tot sufletul in existenta Bunului Dumnezeu in viata noastra.
Daca Parintele nu era Sfint, cartea dinsului era ca orice alta carte care o citisem si nu m-a schimbat deloc.
Stiam ca este Sfint cu 3 ani inainte de a fi dezgropat.
Personal, nu l-am cunoscut pe parintele Ilarion Argatu si nici nu stiu f. multe despre el. Insa atentie!

`Trebuie sa crezi, nu sa astepti decizia Biserici.` `Avem decizia lui Dumnezeu`

Biserica este singura in masura sa canonizeze pe cineva. Simpatiile noastre personale ni le putem manifesta prin respect si admiratie, prin urmarea exemplului etc. De aici insa pana la a considera irelevanta o exprimare oficiala a BOR este drum lung...
Ma indoiesc ca pr. Ilarion ar fi incurajat o astfel de gandire...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.07.2007, 13:59:56
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Personal, nu l-am cunoscut pe parintele Ilarion Argatu si nici nu stiu f. multe despre el. Insa atentie!

`Trebuie sa crezi, nu sa astepti decizia Biserici.` `Avem decizia lui Dumnezeu`

Biserica este singura in masura sa canonizeze pe cineva. Simpatiile noastre personale ni le putem manifesta prin respect si admiratie, prin urmarea exemplului etc. De aici insa pana la a considera irelevanta o exprimare oficiala a BOR este drum lung...
Ma indoiesc ca pr. Ilarion ar fi incurajat o astfel de gandire...
http://old.jurnalul.ro/articol_57245/asteptand_canonizarile.html
Asteptand canonizarile

17 Iulie 2006 | de Paul Crainic

PROPUNERI
Multi dintre cei care au fost exemple pentru credinciosi ar putea fi canonizati.
Aflarea moastelor parintelui Argatu, moaste binemirositoare – asa cum dau marturie multi dintre pelerinii care s-au inchinat in fata raclei din Boroaia, a fost unul din motivele pentru care subiectul canonizarii noilor sfinti romani a revenit in actualitate. Parintele Ilarion Argatu a fost unul dintre cei mai mari parinti romani care au avut harul de a izgoni diavolii. A avut darul vederii cu duhul si multe sunt relatarile despre minunile pe care le-a facut. "Va fi sau nu canonizat parintele Argatu?" – iata o intrebare pe care si-o pun multi crestini ortodocsi. Asa cum se intreaba de ce, la atatia ani dupa prigoana comunista – in care in temnitele din tara noastra au murit atatia preoti si mireni, nu praznuim nici un nou mucenic. Despre cei care au fost considerati atunci "SFINTII INCHISORILOR"– CUM SUNT VALERIU GAFENCU SAU COSTACHE OPRISAN – stiu mai multe crestinii din America, unde vietile lor au fost tiparite in revistele religioase, in timp ce in tara in care acesti noi mucenici au patimit se pastreaza tacerea. Despre parintele Ilarion Felea, profesor de dogmatica si apologetica la Academia Teologica din Arad, mort in inchisoarea de la Aiud, nu se vorbeste nimic. Despre Daniil Sandu Tudor, ieroschimonahul de la Rarau care a murit pentru Hristos tot in cumplita temnita a Aiudului, se pastreaza tacerea. Chiar daca Acatistul Rugului aprins – capodopera sa imnografica, se rosteste in biserici din intreaga lume, chiar si la Muntele Athos. Nu sunt insa mucenicii singurii care pot fi canonizati. Multi au fost eroii credintei in secolul al XX-lea.
CERCETARI. E nevoie ca Sinodul sa cerceteze viata parintelui Arsenie Boca tot asa cum cerceteaza viata parintelui Cleopa. Sa cerceteze viata parintelui Ilarion Argatu tot asa cum o cerceteaza pe cea a parintelui Paisie Olaru. Si, daca se va constata ca au avut o ortodoxie neindoielnica, sa se discute canonizarea lor. Da, e foarte bine ca vor fi canonizati si Avva Cleopa si Avva Paisie.
Dar nu a fost Moldova singurul centru de rezistenta crestina din Romania. A venit vremea sa se judece si lucrarea parintelui Dumitru Staniloae, care a patimit si el in inchisoare, cel numit pe buna dreptate "patriarhul teologiei romanesti". Ce minuni a facut parintele Staniloae? Multe, foarte multe. Prin cartile sale a schimbat zeci de suflete. Acestea nu sunt minuni? Oare e mai putin importanta vindecarea unui suflet decat vindecarea unei maini sau a unui picior? Sa nu uitam ca pe sfinti nu Sinodul ii face sfinti, ci Dumnezeu. SINODUL DOAR RECUNOASTE SFINTENIA CELOR CARE AU FOST MAI INTAI PROSLAVITI DE POPOR, PRIN ASA-NUMITA "CANONIZARE POPULARA". Oare noi am avut evlavie fata de sfintii mucenici care au patimit in inchisorile comuniste, sau suntem si noi de vina pentru faptul ca ei nu sunt inca in sinaxare? Raspunsul nu ne este prea favorabil. Oricum, sa ne bucuram ca Sinodul pregateste canonizarea parintelui Cleopa si a parintelui Paisie de la Sihla. Si sa ne dorim ca acesta sa fie doar un inceput.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.07.2007, 15:07:36
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

DA, ABSOLUT ESTE UN SFANT.
A fost un Sfant inca din viata si spun asta pt ca l-am cunoscut personal si desi nu sunt usor de impresionat, intalnirea cu acest Mare Duhovnic se simte pana in ziua de azi. Din acel moment pana azi si in vecie nu voi contesta sfintenia Pr.Argatu, chiar daca n-am reusit sa-i vad Moastele la Boroaia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2007, 21:56:29
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancutaelena
da intradevar parintele ILARION ARGATU este un SFANT,am fost de doua ori la Boroaia unde se gasesc SFINTELE MOASTE,prima data la cateva zile dupa ce a fost dezgropat,am pus mana pe el si are moaste intregi neputrezite si emana un miros foarte placut si mormantul,emana nu numai un miros placut dar si o liniste sufleteasca si trupeasca,acceasi liniste o simt si la mormantul PARINTELUI CLEOPA care cred ca se roaga impreuna cu PARINTELE ILARION ARGATU LA BUNUL DUMNEZEU pentru noi DOAMNE AJUTA
Despre Parintele Cleopa pot spune si eu ca este un Sfant.Si linistea o simt doar gandindu-ma la ce ne spunea el.Iar daca as auzi acum cuvintele "Manca-v-ar Raiul!",cred ca as izbucni in plans!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2007, 22:01:01
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Despre Parintele Ilarion Argatu nu stiu prea multe,dar din spusele unei maicute foarte blajine,cred cu tarie ca e un Sfant!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul Ilarion Argatu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 70 11.08.2014 15:39:01
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 17:24:09
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 15:13:29
Parintele Ilarion ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 0 10.06.2006 01:48:35