Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2009, 00:08:44
milka milka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 14
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu am citit ce a legat Dumnezeu nu mai poate dezlega nimeni. Asta cu dezlegarea cununiilor e o prostie.
se poate,aicea incurci borcanele.nu Dumnezeu leaga cununiile,ci vrajitoarele,dar se pot face rugaciuni,se poate participa la slujbe de dezlegare a vrajilor facut asupra cununiilor.trebuie sa vorbesti cu un preot.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2009, 20:07:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uneori, cand cineva se plange ca i s-au facut vraji se poate sa se fi indepartat el insusi de Biserica. Apoi mai exista si chemarea spre viata monahala.

Nu in toate cazurile atunci cand nu-ti gasesti perechea e vorba despre vraji. Vrajitoarele vad peste tot cununii legate ca sa-i stoarca de bani pe clientii lor. Biserica, prin rugaciunile specifice, ii poate ajuta sa revina pe drumul bun pe cei care s-au indepartat. Sfanta Liturghie si Sfantul Maslu sunt modalitati de a-i readuce pe fiii ratacitori acasa. Odata ce ai redevenit crestin cu fapta, cei din jur observa schimbarea si te accepta mai usor...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2009, 20:57:45
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Aveti grija, voi cei amatori de dezlegat cununii ca sunt si unii "preoti" care chipurile dezleaga cununiile punandu-ti cununiile pe cap si citindu-ti slujba de cununie ca sa te scape de vraji. Unul din ac. pr. este Ionel Vrajitoru( e numele de familie, nu porecla) de la Liteni, Suceava. Nu va lasati inselati.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.02.2009, 02:03:46
viscu viscu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 14
Implicit vrajitoria.

Aceste lucratoare ale satanei cauta sa insele pe chiar cei alesi daca ar fi cu putinta.Ce avem noi a face cu pacatul vrajitoresc?Noi nu facem acest pacat deoarece nu facem vraji.Nu exista alt har decit cel preotesc.Deci un preot nu are cum sa faca prin har decit ce-i da tatal din ceruri.La dezlegari este:Maslul,slujbele de dezlegare,rugaciuni speciale de dezlegare de aceste lucruri dracesti,dar cel mai puternic este cetania sfintului vasile cel mare.Fara preot noi nu avem cum sa fim mintuiti,deci gata cu cuvinte urite la adresa lor.S-au ne credem destepti?Sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine si sa nu obosim in facerea binelui.Dar aceste lucratoare ale satanei care strica famili si insala lumea cu vrajile lor,batelear dumnezeu cu tot raul din lume,si sa nu mai aibe putere asupra noastra.AMIN.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.02.2009, 15:51:54
mara84 mara84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 6
Implicit

Acum 3 ani, am facut o greseala mare, gresind fata de cea mai buna prietena a mea. Suntem prietene de la 5 ani, si ne-am ajutat tot timpul, iar lucrurile au mers foarte bine intre noi. La un moment dat, a aparut un baiat in viata ei. A inceput sa vorbeasca tot mai putin cu mine, si incepeam sa ma simt neglijata, pentru ca nu aveam amici. A dat Domnu sa se intample, ca prietena mea sa plece in alt oras, sa sustina examenul de admitere la facultate. Si eu dadeam examen, asa ca eram ocupata cu invatatul. Aveam cateva carti imprumutate ei, si a trebuit sa le iau. Am sunat-o si mi-a spus ca e pe drum, in tren, si sa ma duc eu acasa la prietenul ei sa le iau. Aveau obiceiul sa studieze impreuna. Mi-a dat adresa, si m-am dus cu gandul sa iau cartile sa pot studia. In fata portii m-a intampinat prietenul ei, care mi-a zambit usor, si m-a invitat in casa. Stia pentru ce am venit, dar cum era frig afara, m-a invitat la un ceai cald. Si asa, putin cate putin, am inceput sa discutam despre una, despre alta. Fara sa ne dam seama, a trecut timpul, si afara era noapte. Ora 12:00 noaptea. Mi-a spus ca e prea tarziu si viscol sa ma duc acasa, asa ca pot dormi la el. Am acceptat, pentru ca avea destule camere. Asta a fost in prima zi. Dimineata, cand am plecat cu cartile, de data asta m-a invitat el sa trec pe acolo. Am fost bucuroasa ca am cartile, si ca prietena mea e pe maini bune; parea de treaba baiatul. In drum spre casa, o tiganca cu 3 copii dupa ea, mi-a spus "Aoleu, copila, te indragostesti de cine nu trebuie". M-am oprit, curioasa, si am intrebat-o la ce se refera. Si uite asa, a inceput sa spuna tiganca despre descantece, despre farmece. Eu nu credeam in asa ceva, dar am zis sa incerc. Mi-a facut tiganca farmece sa se indragosteasca acel baiat de mine. Toata ziua am invatat, si am uitat de intamplare. Seara, baiatul ma suna, si ma intreaba daca mai vin pe la el. Ma scuz ca nu am observat trecerea timpului, si spun ca o pauza dupa invatat nu ar strica. S-a decis sa vina sa ma ia el cu masina.
Si asa, iar ne-am intins la un ceai cald si povesti. La un moment dat, seara, cand era doar lumina de la focul din semineu, care ii lumina usor fata, i-am spus "Eu sunt singura femeie pe care o vei iubi toata viata". Si de atunci... s-a produs inevitabilul; stiti ce a urmat. Am tradat-o pe cea mai buna prietena a mea. A trebuit sa ii spun. Baiatul tot ma suna, dar eu nu mai vreau sa aud de nimeni. Parca e vrajit de mine. Nu stiu cine e de vina, ca am fost eu o fire slaba, ca a fost un moment de slabiciune. Am avut o tentativa de sinucidere; nu am reusit, pentru ca nu am avut curaj. Eu nu prea cred in vrajitorii, si cred ca a depins mai mult de noi, ce s-a intamplat.
Acum, sunt singura, fara sperante de viata, fara prieteni, fara nimic; am picat examenul la facultate; vad departe, o luminita, pe care vreau sa o cresc cate putin, cu visele mele de alta data.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2009, 18:37:10
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@mara84: e evident ca se infiripase ceva intre voi de inca de dinaintea vizitei la "vrajitoare". Nu te mai invinui, s-a intamplat, daca iti doresti in continuare sa fii cu el, spune-i. Daca ti se pare o prostie ce-ai facut si esti sigura ca nu vrei sa se mai repete, spune-i.

Sinuciderea e o problema complexa, insa afla de la mine ca cei care vor cu adevarat sa se sinucida o fac folosind metode care "functioneaza". Taiatul venelor sau inghititul de pastile nu sunt tentative de sinucidere cu adevarat, ci un strigat de ajutor. Daca tu zici ca "ai incercat, dar n-ai avut curaj" inseamna ca esti in continuare intreaga la cap si treci doar printr-o perioada proasta.

Uneori in viata se intampla sa aiba loc mai multe lucruri nedorite in acelasi timp si suntem depresivi, cu totii trecem prin asta. Ai scris ca "nu mai ai speranta de viata", ai cumva cancer terminal?

Scoate capul din pamant si revino-ti. Viata merita traita, chiar daca uneori nu e cum ne-am dori. Nu te ajuta cu nimic faptul ca stai si-ti plangi de mila pe forumuri, crede-ma, ca stiu. Am avut si eu perioade depresive si solutia nu vine decat de la propria persoana.

Orice calatorie lunga incepe cu primul pas, iar daca vrei sa-ti recladesti increderea in tine si stima de sine ai mult de munca. Stand pe loc, insa, nu rezolvi nimic!

"Visele de altadata" te vor arunca si mai mult in trecut si te vor izola si mai rau de lumea reala, care-ti displace atat de mult. Nu te refugia in ele. Gaseste-ti noi prieteni, cauta, daca nu mai ai. Socializeaza, nu te izola de oameni. Exploreaza un hobby de care n-ai avut niciodata timp sa te ocupi - sunt atatea de facut pe luema asta!

Pe masura ce vei face efectiv ceva pentru tine iti vei da seama de propria valoare ca om, te vei bucura iar de aprecierea celor din jur si vei considera iar ca viata merita traita.

Succes!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2009, 19:51:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O, Mara, te sperii prea usor de ispite! Cati ani ai? Nimeni si nimic din lume nu e mai valoros decat sufletul tau. Pentru cine si pentru ce sa-ti bati joc de sufletul tau? Pai, pana la saizeci de ani o sa tot ai ispite... Ai avut una? Inseamna ca ai castigat ceva experienta. Cauta echilibrul in interiorul tau. Duhul desfranarii este un duh rau, impotriva caruia va trebui sa lupti prin post si rugaciune pana cand Dumnezeu iti va scoate in cale pe cine trebuie.

Nu poti sa-ti cladesti fericirea pe nefericirea alteia, deci revino-ti, si loveste-l pe diavol intre coarne prin spovedanie, post si rugaciune!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.02.2009, 20:25:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Poate ca de maine vor veni persoane sa spuna ca "cineva mi-a patat panza de la Botez, ca lumanarile de la cununie au alta flacara," ... Fratilor, avem atatea bucurii de gustat si noi ne pierdem vremea cu nimicuri.

Nu am auzit de rugaciune pentru "dezlegarea cununiilor". Dar am auzit de altceva: "cel ce nu se va impartasi cu Trupul si Sangele Meu, nu va avea viata intru el". Asta trebuie sa fie preocuparea noastra.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.02.2009, 20:30:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina-08 Vezi mesajul
Buna.Poate cineva sa-mi spuna unde se pot dezlega cununiile,la ce biserica, in Brasov?multumesc
Aceasta nu este o practica bisericeasca. In primul rand ceea ce Dumnezeu a unit prin Taina Cununiei, omul sa nu desparta. Daca a existat si mai exista aceasta expresie in limbajul bisericesc, atunci trebuie sa oferim o interpretare autentica. In Biserica primelor secole, mirii dupa opt zile de la cununie se prezentau in fata episcopului si lepadau cununiile care erau confectionate din flori. Acest gest se mai numea si dezlegarea cununiilor-ca dovada ca viata lor petrecuta in feciorie a incetat. Astazi nu mai exista acest obicei. Celelalte practici amintite deja nu sunt crestine.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.02.2009, 09:04:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa fim atenti, sa nu cadem in ispita de a ne lasa dezinformati. Daca preotul e mai tanar, si vrea sa faca misiune, s-ar putea sa vina cineva care sa zica orice despre el pentru a-i indeparta pe credinciosi.

Exista pacatosi, dar exista si o sfanta pe nume Teodora care, nevoindu-se intr-o manastire de calugari, imbracata in straie barbatesti pentru a nu fi recunoscuta de cei care ar fi incercat s-o identifice, a fost acuzata de desfranata ca a lasat-o insarcinata. Aceasta, indurand multa batjocura, si-a crescut copilul si abia la moartea ei s-a descoperit ca avea trup femeiesc.

Mai ales in zilele noastre, cand cele mai alese valori umane sunt compromise cu un scop pe care-l vedem din ce in ce mai clar, eu atrag atentia ca trebuie sa avem discernamant pentru a nu judeca pe cine nu trebuie. Nu orice ,,binefacator" care se ofera sa-ti serveasca o stire trasnita despre un om induhovnicit trebuie crezut.

Cunosc si eu cazuri de femei care, cazad prada unor influente masonice, au incercat sa-l compromita astfel pe un duhovnic renumit. Asa se lucreaza, din pacate, in zilele noastre. Toate nevointele unor astfel de duhovnici (viata traita in post, rugaciune si smerenie) pot fi terfelite in mod grosolan in urma unei simple indicatii. De aceea, sa fim atenti si sa nu dam crezare oricarei astfel de stiri despre preoti care dau roade duhovnicesti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezlegarea vrajilor diogene1967 Vrajitoria 67 28.05.2014 20:36:05
"Intoarcerea" cununiilor katnia Nunta 1 29.09.2009 12:49:17
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 20:52:11