Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2010, 17:37:44
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
De ce respecta libertatea acestora de a alege cand ar putea sa nu o faca?
Pentru ca Hristos nu constrange pe nimeni sa-L iubeasca. El este Iubire neconditionata. Daruieste fara sa astepte rasplata.
Insa, cand unul se intoarce si multumeste atunci El, Hristosul, se bucura impreuna cu el.

Vezi tu frate cum te bucuri cand te intalnesti cu cineva drag pe care nu l-ai mai vazut demult? Ai vazut cum iti lacrimeaza ochii de bucurie si inima se induioseaza? Asa e si Hristos. El sta mereu si asteapta sa vina cineva la El sa-L reintalneasca. Nu constrange, nu cheama, ci lasa sa vina singur..pentru ca "reintalnirea" sa fie deplina. Cand exista o constrangere cat de mica...pleaca Bucuria.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2010, 07:58:56
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Ca stare interioara,ca traire...iadul este creat prin libertatea fiintelor de a nu se uni cu izvorul iubirii,bunatatii,intelepciunii,smereniei,frumuset ii,rabdarii
,blindetii,pacii,linistei,nepatimirii....adica cu Dumnezeu...si trairea celor opuse lor ( de unde si iadul ) ...ura,rautatea,prostia,ingimfarea,uriciunea,
zavistia,nelinistea,reaua-patimire...etc.


Ca loc ( inchisoare )...mie imi pare ca a fost creat de Dumnezeu,si este un lucru foarte bun,nu rau.Imaginati-va in lumea noastra,ca dupa ce judecatorul ii condamna la ani de izolare ( puscarie ) pe violatori,tilhari,hoti,criminali...etc...la final,pentru ca nu exista inchisoarea ca loc fizic...ii lasa din nou in libertate.Deci cel care a construit inchisoarea in lumea noastra...a facut un lucru rau sau bun ?

Daca nu ar exista iadul si ca loc "fizic" si inchisoare a duhurilor rele...atunci nu ar mai exista nici Imparatia Cerurilor sau Rai,sau ar fi tot un fel de iad,daca nu cumva mai rau decit acela.

" Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi. " Luca 16:26
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2010, 12:53:03
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
E posibil ca DUMNEZEU sa creeze ceva rau?
Dumnezeu a creat pe toate bune. Punct.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Iadul reprezinta un loc rau sau nu?
Aici sta cheia acestei false probleme. Ce inseamna rau?

Raul relativ poate fi pus in opozitie. Adica un rau facut de cineva pentru x, poate sa fie bine pentru cel ce il face. De aceea nu la acest rau trebuie sa ne gandim, la raul relativ. Raul trebuie sa il raportam la un punct de reper stabil. Si ce punct de reper am putea sa ne alegem mai bine decat Dumnezeu. In speta vointa lui Dumnezeu.

Asadar putem defini raul ca fiind nerespectarea vointei lui Dumnezeu. Noi alegem sa facem raul ca o consecinta a libertatii noastre. Caci, asa cum spune apostolul Pavel, toate imi sunt ingaduite dar nu toate imi sunt de folos. Eu inteleg ca atunci cand se spune ca noi ne pedepsim cu iadul, este vorba de faptul ca noi alegem sa ne chinuim, sa fim departe de Dumnezeu. Ne facem rau singuri, calcand vointa lui Dumnezeu care ne vrea numai binele.

Binele nu trebuie vazut ca o chestuine de placere. Caci nu tot ceea ce este placut este bun. Binele nu trebuie vazut ca o chestiune de comoditate, caci nu tot ceea ce ne este comod este bun. Nu trebuie vazut numai cu sensul de omenie, bun la suflet, caci acesta este sensul uman, ci binele trebuie vazut in relatie si cu dreptatea, adevarul si voita lui Dumnezeu. Binele trebuie pus mai degraba in relatie cu Adevarul si cu Dreptatea (Calea). Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, in mintea mea putina inseamna, daca urmez pe Hristos (Calea, vointa lui Dumnezeu, binele), sunt in Adevar si voi avea Viata vesnica.

Eu as pune o problema usor adiacenta, si zic: curatarea de rau este buna? Curatarea de rau inseamna pe de o parte apropierea de Dumnezeu si, pe de alta parte, eliminarea raului. Dar diavolul cazut nu a capatat iertare. Curatarea sau eliminarea diavolului cel rau este buna? Aruncarea semintelor neroditoare din pilda lui Hristos este buna? Eu as zice ca da.

Dupa mintea mea eu cred ca iadul este un lucru bun, pentru ca este un lucru facut dupa dreptatea lui Dumnezeu.

Repet, nu trebuie sa ramanem la suprafata si sa punem semnul egal intre placut si bun. A fi chinuit in iad nu este un lucru placut, dar este un lucru dupa dreptatea lui Dumnezeu, este un lucru facut pentru respectarea vointei lui Dumnezeu si deci, este un lucru drept.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
DUMNEZEU hotaraste ce se intimpla in iad?
Daca Dumnezeu a pregatit iadul pentru diavol si ingerii lui, asa cum spune insusi Hristos, ce crezi, hotaraste sau nu?

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Ce crede ortodoxia despre crearea iadului?
Am postat citate din Parintele Cleopa si din Sfantul Nicolae Velimirovici. Ei au fost ortodocsi. Ca ei sunt multi altii. Eu imi asum parerea lor. Parere la care am ajuns singur dar care mi-a fost confirmata de cele spuse de ei.

Catehismul ortodox (eu am o varianta publicata in 2004 la Iasi, de catre editura Trinitas) nu face nici o precizare. decat aceea ca despre iad nu stim foarte multe decat cele care ne-au fost aratate de insusi Domnul nostru Iisus Hristos in evanghelii. Si acolo este citat si fragmentul din Matei 25:41, FARA a face precizarea in cauza.

Ca nota informativa, am aflat de curant ca in catehismul catolic aceasta precizare este facuta. Ei sustin ca Dumnezeu a facut iadul pentru diavoli si ingerii sai, exact ca la Matei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2010, 17:27:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
E posibil ca DUMNEZEU sa creeze ceva rau?
Iadul reprezinta un loc rau sau nu?
DUMNEZEU hotaraste ce se intimpla in iad?
Ce crede ortodoxia despre crearea iadului?
In doua vorbe:

El fiind Binele Suprem, nu creaza ceva rau.

Iadul reprezinta imparatia fiintelor care au imbratisat raul [ca posibilitate] din propria vointa. Eu cred ca Dumnezeu pur si simplu a izolat raul de bine, adica Iadul de Rai. Adica El a separat raul de bine si atat. Pe Pamant insa graul este inca amestecat cu neghina, pana la Judecata Universala.

Iubirea Lui este aceeasi pentru toate fiintele, ingeri si oameni. Datorita libertatii, ratiunii, sentimentelor si nemuririi, fiecare simte mai mult sau mai putin aceasta dragoste ca o stare de bucurie, de fericire sau ca o stare de suferinta, de chin. Acum ne hotaram si in vesnicie ramanem cum am ales sa fim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2010, 18:14:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Inca de la crearea lumii nevazute, iadul exista ca posibilitate, depinzand de manifestarea libertatii personale a fapturilor rationale. In egala masura, iadul putea sa fie sau sa nu fie in veci. Faptul ca iadul exista, arata ca el se intemeiaza pe negatia si pe refuzul lui Dumnezeu in aceasta viata.

"Nimeni nu poate sluji la doi domni" ne spune Mantuitorul. Sfarsitul vietii acesteia trebuie sa ne gaseasca cu un raspuns transant si definitiv fata de aceasta problematica. Cine imparateste in inima noastra, Hristos sau patimile?
Cui am ales sa slujim, in cele din urma, lui Hristos sau patimilor?

Tuturor celor care raman in vesnicie cu patimile, acestea le vor fi "viermi neadormiti" si "foc vesnic".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2010, 20:12:40
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate cineva sa armonizeze acest fragment biblic cu altele care vorbesc despre soarta vesnica si eventual sa incerce o concluzie. E un pasaj foarte clar si nu prea are nevoie de interpretare.

Ezechiel 28
"14. Erai un heruvim ocrotitor cu aripile intinse; te pusesem pe muntele cel sfant al lui Dumnezeu, si umblai prin mijlocul pietrelor scanteietoare.

15. Ai fost fara prihana in caile tale, din ziua cand ai fost facut pana in ziua cand s-a gasit nelegiuirea in tine.

16. Prin marimea negotului tau te-ai umplut de silnicie si ai pacatuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu si te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scanteietoare.

17. Ti s-a ingamfat inima din pricina frumusetii tale, ti-ai stricat intelepciunea cu stralucirea ta. De aceea te arunc la pamant, te dau priveliste imparatilor.

18. Prin multimea nelegiuirilor tale, prin nedreptatea negotului tau ti-ai spurcat locasurile sfinte; de aceea scot din mijlocul tau un foc care te mistuie si te prefac in cenusa pe pamant, inaintea tuturor celor ce te privesc.

19. Toti cei ce te cunosc intre popoare raman uimiti din pricina ta; esti nimicit si nu vei mai fi niciodata!"

Din text reiese clar ca Lucifer va fi nimicit si spune ca nu va mai fi niciodata dupa milenii de prapad in care a intors o treime din ingeri la el si a provocat asa nenorocire pe pamant. Sa nu uitam ca aici avem cuvintele lui Dumnezeu insusi. Cum armonizati voi teoria iadului permanent, atata timp cat Domnul spune clar ce soarta o sa aiba diavolul?

Last edited by almaris; 18.01.2010 at 20:27:52.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.06.2011, 02:27:38
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
E posibil ca DUMNEZEU sa creeze ceva rau?
Iadul reprezinta un loc rau sau nu?
DUMNEZEU hotaraste ce se intimpla in iad?
Ce crede ortodoxia despre crearea iadului?
Iadul sunt eu și tu, doi împielițați în carne de om, fără să știm de om și oameni. Iadul e alternativa la viață, adică moarte vii fiind și viață la rece = vid, fără loc și timp, coșmarurile tale sunt vise / visuri cu sistem de referință - iadul. Și coșmarul e pâlpâirea, darmite flacăra, darmite focul, darmite originea focului de ars, care nu e realitate fiindcă e moarte și de aceea, întru moarte viața nu are rost. Viața e dincoace și dincolo de moarte,, moartea e prezența limitei / demarcației d'amu' - apoi, și permanentizarea / eternizarea d'amu' - apoi înseamnă iad. Nu știu să desenez!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.06.2011, 09:37:27
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nu stiu cine a creat iadul. Dar stiu ca Domnul nostru ne cheama in Raiul Sau, cel cu bucurii fara de masura si fericire vesnica. La acela ma gandesc mai mult decat la iad, pentru ca in acela vreau sa am odihnesc.

Pomeniti-ma fratilor!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2016, 11:14:21
Rayzen Rayzen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2016
Mesaje: 1
Implicit Iadul

Iadul a fost creat de Dumnezeu. Focul din iad este mania iutimi Lui. Acel foc e unul duhovnicesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 17:56:39
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09