Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.03.2011, 12:44:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumivali Vezi mesajul
Buna ziua, am o problema si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi, bunica mea a murit in data de 20.12.2010, si anul acesta in luna octombrie am stabilit data nuntii.Mama mea nu este acord, a fost mama dansei, deoarece doreste sa tina un an de zile, din cate am citit asa ceva nu exista.
Va rog sa-mi spuneti gresesc, cum sa fac?
Mama ta sa tina nu un an doliu, ci toata viata. Iar cand spun doliu nu ma refer la culoare neagra.

Dumnezeu sa o ierte pe bunica ta.

Biserica nu ne spune ca nu trebuie sa facem nunta dupa decesul cuiva, ci ne spune ca nu trebuie sa facem nunta in post. Asa ca daca data pe care ati ales-o nu este in post, sfatul meu este sa va casatoriti si sa va bucurati unul de celalalt vesnic.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.03.2011, 13:24:25
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit trebuie putere multa

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Minunat.

Ar trebui sa traim in asa fel incat sa-l aducem pe cel drag prin toate in noi, ca dupa moartea sa, sa-l descoperim prin toate celorlalti. Sa fie o tristete stralucitoare, adica sa nu ramanem numai la culoarea neagra, sa vorbim despre el neincetat, semn ca nu e disparut, ci trecut intr-o lume in care vom ajunge si noi.
E necesar un timp sa treaca durerea de la inceput.Apoi sa invatm sa facem asta.Nu e prea usor.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.03.2011, 13:56:30
Doina97 Doina97 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumivali Vezi mesajul
Buna ziua, am o problema si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi, bunica mea a murit in data de 20.12.2010, si anul acesta in luna octombrie am stabilit data nuntii.Mama mea nu este acord, a fost mama dansei, deoarece doreste sa tina un an de zile, din cate am citit asa ceva nu exista.
Va rog sa-mi spuneti gresesc, cum sa fac?

Va multumesc din suflet si va multumesc pentru timpul acordat.
Poate ca mama ta este inca indurerata de pierderea mamei. Probabil ca a asteptat si nunta dvs. si vrea sa aprecieze momentul la adevarata lui valoare si nu sa se gandeasca ca si-a pierdut mama.
Si la mine in zona,doliul se tine un an. Am vazut insa, cazuri cand rudele decedatului purtau negru si tineau petreceri....doliul este in suflet,nu pe haine.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.03.2011, 16:31:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

For lumivali:

Eu cred ca e bine sa tii cont si de ceea ce zice mama ta - e important sa fie si ea la nunta voastra si sa va dea binecuvantarea. Nu e bine sa o mahniti. Poate ca pierderea suferita este prea recenta pentru a accepta in viata ei un prilej de bucurie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.03.2011, 03:39:51
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bunica mea a avut 11 copii. Dintre acestia, cand bunica implinise 35 ani i-a murit primul copil, de boala grea. Bunica nu a mai dat jos haina neagra tot restul vietii. A trait 89 ani, Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
Dar si-a dus doliul, 54 ani, ca un bun crestin.
La 89 de ani facea rugaciunile "ca la carte", cu metanii serioase, mari si mici, conform Traditiei. Si citea din Biblie zilnic. Si era mereu treaza si vesela, binevoitoare.
Ce oameni simpli si minunati au fost in tara asta!
Eu in schimb m-am prabusit dupa moartea mamei. Mi-au trebuit 7 ani sa imi revin cat de cat. Abia la parastasul de 7 ani (si primul la care am participat, vai mie), doliul meu s-a incheiat undeva intr-un punct/cheie. Daca nu participam la parastas cred ca eram si acum un om sfarsit...
Cred ca lucrul cel mai rau in doliu este sa te izolezi de oameni si de Biserica.
Doliul este o experienta pe care trebuie sa o traversam. Dar cred ca avem nevoie de sprijin pentru asta. Totul e sa il si acceptam!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.05.2012, 00:43:19
elena raluca elena raluca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2012
Mesaje: 1
Implicit

La noi e obiceiul ca la renuntarea doliului sa se lege intr-un pom panglica ce se prinde in ziua inmormantarii. Eu am pierdut-o. Vroiam sa va intreb daca stiti vreo semnificatie a aceste panglici de doliu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.05.2012, 01:21:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Traim in comuniune, ne impartasim bucuria, dar si necazul. Cei apropiati poarta concarde in piept, la nunta, in timp ce la inmormantare poarta o panglica neagra, de doliu, pentru ca starea interioara se reflecta si la exterior.

In trecut, cand venea primavara, oamenii , tributari superstitiilor, obisnuiau sa lege de copaci funii albe si rosii, cu scopul de a alunga duhurile rele. Despre panglica de doliu agatata in copac n-am auzit. Daca ar fi sa-mi dau cu presupusul, as spune ca obiceiul tine de credinta populara, conform careia fiecare om are in copac un frate, ce se naste, se casatoreste si moare impreuna cu omul cu care s-au inrudit. A transfera panglica neagra copacului ar putea inseamna tot o impartasire a suferintei cu fratele tau. Insa e doar o supozitie, asa cum am spus, nu cunosc obiceiul asta, in Ardeal nu stiu sa existe.

Last edited by ioanna; 10.05.2012 at 01:46:01.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.05.2012, 01:34:04
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Obiceiurile locale, atat de bogate in tara noastra, coloreaza mai mult sau mai putin inspirat scrisul de fond al credintei inimii noastre. Or avea un rost, desigur, cata vreme sunt elaborate si mentinute cultural. Dar nu ele sunt decisive in lupta noastra pentru mantuire, imi pare evident... Asadar, desi nu cunosc obiceiul, deduc ca nu e o tragedie ca ati pierdut panglica. O tragedie ar fi, Doamne fereste, sa ne pierdem credinta in Dumnezeu si sa ne rupem de Biserica.
Poate dezbateti patania pierderii panglicii cu preotul locului. Cred ca e cel mai potrivit gest.
Mi-ar placea sa ne impartasiti si noua discutia cu preotul, spre zidire sufleteasca. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.07.2012, 16:42:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena raluca Vezi mesajul
La noi e obiceiul ca la renuntarea doliului sa se lege intr-un pom panglica ce se prinde in ziua inmormantarii. Eu am pierdut-o. Vroiam sa va intreb daca stiti vreo semnificatie a aceste panglici de doliu.
In alte zone, dupa 40 de zile, panglica de doliu este pusa pe mormantul persoanei decedate.

Nu trebuie sa te inspaimanti ca ai pierdut aceasta panglica. Cel mai grav e sa-i uitam pe cei care au trecut la cele vesnice.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doliul inasandu Slujba inmormantarii 11 20.08.2023 21:48:56
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 16:16:42
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Doliul elizabeta Generalitati 3 23.12.2009 17:06:54
Doliul daliapantelimon Generalitati 3 04.02.2007 14:12:14