Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 14.04.2011, 08:30:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Prima conditie pentru mantuire este pastrarea dreptei credinte adica credinta Ortodoxa in Iisus Hristos, pazirea poruncilor dumnezeesti, viata petrcuta in evlavies, rabdarea ispitelor...
Trairea credintei... nu pastrarea ei intr-un sertar. Pazirea poruncilor nu din constrangere ci din dragoste, caci poruncile sunt de fapt libertatea intru Hristos si nu "ingradire". ("toate imi sunt permise dar nu toate imi sunt folositoare. toate imi sunt permise dar nu toate zidesc. toate imi sunt permise dar nu ma voi lasa robit de nimic" rau, spune Sfantul Pavel)

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
... greu lucru!
Greu e pacatul si patima. A trai intru Hristos este usor pentru cel ce vrea aceasta din toata inima.

Viata intru Hristos este cel mai usor lucru pentru om, nu spune Domnul: "luati jugul meu asupra voastra caci jugul meu este usor si povara MEA este USOARA"?
Nu spune Iisus "fara Mine nu puteti face nimic" (Ioan 15,5). Ce lucru este greau cand suntem in comunicune cu Hristos?

Sa ne ferim de mandria de fi crestini ortodocsi, cum ca noi suntem pe cea mai grea cale... nu fratilor, noi suntem pe cea mai usoara cale pentru om, caci Hristos este cu noi si ne ajuta intru toate. Preacurata Maica Domnului pururea mijloceste pentru noi si ne ajuta cu harul si puterea lui Hristos Domnul Dumnezeul nostru.

Asadar sa luam aminte.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38