Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2011, 10:18:47
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceab26 Vezi mesajul
O noua provocare!
Credeti ca exista oameni care sa fie inzestrati de Dumnezeu cu puteri iesite din comun?
Adica, oameni care sa aiba viziuni legate de anumite lucruri?
Care e parerea voastra?
Exista oameni care au anumite presimtiri ce pot fi numite viziuni. Astfel de oameni nu am cunoscut, in schimb cunosc doi oameni care pot vindeca anumite dureri, de cap, de spate etc. Am simtit pe pielea mea, si-a tinut mana pe fruntea mea cand am avut o durere de cap si dupa o vreme mi-a trecut.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.10.2011, 12:52:48
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Este firesc sa existe si asemena oameni, cata vreme si in Biblie scrie care sunt darurile...Desi iubirea este cel mai mare, totusi si puterea de a tamadui (si aici nu e vorba de medicina "oficiala") este un dar, care bine intrebuintat poate fi mult folositor. A respinge din start orice dar al Duhului Sfant, doar pentru ca nu-l cunoastem, nu cred ca este un semn de intelepciune, deoarece apostolul Pavel ne indeamna la cercetare obiectiva.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.10.2011, 13:04:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceab26 Vezi mesajul
Cunoasteti din experienta voastra de viata exemple de asemenea oameni?
bineinteles ca exista oameni inzestrati cu anumite daruri de la Dumnezeu...si sunt oameni care au primit aceste daruri in urma vietii lor duhovnicesti.

parerea mea personala este ca aceste lucruri nu se dicuta asa la voia intamplarii...sunt lucruri, care de cele mai multe de intampla in taina (calugarul sau parintele care iti face sa spunem o minune, prin darul primit de la Dumnezeu, nici macar nu iti spune din smerenia pe care o are si multi nici nu stiu ca li s-a facut o minune)...eu unul pesonal daca as avea o experienta nu m-as apuca sa strig in gura mare uite ce minune mi s-a intamplat...probabil ca as destainui apropiatilor.

ps: eu cred ca marii parinti nu isi doresc sa-i ridicam in laude si slavi...chiar si alte persoane din randul mirenilor care au daruri de la Dumnezeu.

Last edited by ovidiu b.; 21.10.2011 at 13:18:37.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2011, 13:19:21
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

ps: eu cred ca marii parinti nu isi doresc sa-i ridicam in laude si slavi...chiar si alte persoane din randul mirenilor care au daruri de la Dumnezeu.
De aceea adevaratii tamaduitori nu-si fac reclama, ajung la ei acei oameni care au nevoie de ajutor. La fel ca si in cazul duhovnic-credincios.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.10.2011, 13:41:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc pentru completare
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pustnici, asceti, cu daruri deosebite sunsray Mari Duhovnici si predicile lor 5 02.06.2013 17:24:47
Ispita mantuirii prin propriile puteri tanaseva Intrebari utilizatori 3 25.07.2011 22:46:39
Oameni fosforescenti andreicozia Generalitati 9 06.05.2010 21:23:22
cei 10 psalmi cu puteri vindecatoare dorinel78 Rugaciuni 12 01.06.2009 18:10:33
Ma departez de oameni irina1f Generalitati 31 03.12.2008 23:13:08