Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.05.2008, 14:54:32
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

este foarte greu acest capitol.......analiza lui,de multe ori,ne depaseste in gandire si-din nou-de cele mai multe ori spunem inevitabil ,"cred","parerea mea" sau "poate".aceste cuvinte,releva faptul ca nu stim cu exactitate nimic.si cred ca este mult mai bine asa.doar Dumnezeu stie ce va fi cu noi in urmatoarea secunda.atat.noi?doar credem
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.05.2008, 15:50:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu exista destin si Dumnezeu vede in viitor ce inclina omul sa faca.
Si de multe ori il avertizeaza sa nu faca asa (prin proorocii) ca nu este bine.
Dar ceea ce facem depinde de taina libertatii si de aceea nu poate sti nimeni ci noi putem sa decidem.

Exemplu de profetzii facute de Dumnezeu care nu s-au implinit:
Exemplu clasic de la Ninive - Dumnezeu l-a trimis pe Iona sa le spuna locuitorilor de acolo ca o sa ii piarda pentru pacatele lor.
Locuitorii s-au pus pe post si Dumnezeu nu i-a mai pierdut de s-a suparat Iona pe Dumnezeu.

Dumnezeu face profetiile ca niste avertizari spre zidire - in sensul ca sa nu facem asa ca sa nu se intample ceva rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.05.2008, 16:31:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cum sa nu, adica nu, ca destin vine de la destinatzie, de la destinatar, adica ce itzi este destinat tzie in fiecare clipa, in fiecare zi sau cateodata, dar cum e aia sa crezi in ce itzi este destinat nu imi dau seama, ca nu in ce itzi este destinat trebuie sa itzi pui increderea ci in Cel ce tzi-i destineaza shi le destineaza pe toate pentru tine, asha cum le-a destinat pe toate catre destinatarii Sai... dar aia care cred in destin ca nu shtiu unde este scris shi in frunte tzi-e pus shi asha se va intampla cum a scris cineva pe undeva aia deja este sa crezi ca eshti robot shi asha ceva nu are sens sa crezi ca nu eshti deshi se straduie duhul rau sa fi un fel de robotzel tras de sfori de el ca o jucarie stricata shi raspanditoare de patimi... Dumnezeu ne-a destinat cerului shi raiului iar dracii ne destineaza suferintzelor impreuna cu ei, iar lumea lui mamona, asta cui ne mai destineaza? deci suntem intre destinatzii predestinate de fiecare dintre maimarii noshtrii dar bine ar fi sa facem noi cum este scris ca sa facem binele, adica sa ne destinam noi destinatziei aia din ceruri in fericirile veshnice ca lumea itzi da la "fericiri" de n-ai sa le potzi duce cand vei afla ce fel de fericiri au fost defapt... shi atunci ai sa te plangi ca ai fost predestinat sa mergi incotro a mers lumea, ca doar nu o sa te opui de unul singur curentului adica modei... nu? astfel ca ce frumoasa ar fi fost destinatzia noastra daca nu ni se intamplau atatea... in toata istoria omului shi a noastra personal... dar fiindca ni s-au intamplat atunci fireshte ca altzii au lucrat la destinul nostru, in genere politicienii, shi ursitoarele shi gura lumii shi ce shtiu eu cine a mai urzit la stadiul shi halul in care ne aflam... asha ca destinul vine de la destinatzia destinatarului... dar cum adica e aia sa crezi in destin? shi ce vor sa zica aia cu destinul shi cu horoscoapele? cred ca vor sa spuna ca vei fi om mare, insemnat, vei fi cineva, shi tzine prosteala asta la multzi, dar nu tzine la aia care vor sa fie mici, la aia nu tzine, dar shi ashtia mici unii vor sa fie mici din trufie ca tot mari ar vrea ei sa fie defapt shi sa fie ei aplaudatzi de lume candva, deci shi pe ei ii prosteshte destinul, predestinarea... deci cum ieshim la liman? poi shi mic shi smerit ca de aia or fi zis sfintzii de smerita smerenie... shi la ashtia nu se prinde vrajeala asta cu credintzele in destin shi predestin... Doar Dumnezeu mai predestineaza pe cate un prooroc pentru cate ceva, in rest, daca nu e vorba de Dumnezeu care sa fi predestinat in mod explicit atunci e clar vorba de minciuni sau cineshtie ce poate fi daca nu ceva uneltiri pentru cate ceva... ???:(:(
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.05.2008, 17:15:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru un crestin care intelege prestiinta lui Dumnezeu, nu exista destin. Destinul exclude libertatea persoanei. Prestiinta inseamna ca Dumnezeu ne cunoaste prin prizma libertatii noastre.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.05.2008, 21:15:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

atunci cum va explicati ce a prezis Nostradamus si s-a implinit? eu cred ca Dumnezeu ne-a dat un destin la fiecare...dar pe care putem sa il modificam...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.05.2008, 22:44:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu ce sa cred despre destin,in mod normal nu ma gandesc niciodata ca el ar avea veridicitate in viata oamenilor si implicit a mea,mai ales dpdv religios nici nu poate fi vorba de acesta.Sau poate fi exprimat prin vorba aceia din popor;"Ce ti-e scris in frunte ti-e pus!"
Uneori tind sa cred ca exista destin,pentru ca la un moment dat parca ne trezim manati de o forta misterioasa spre altceva in viata,fara sa premeditam si fara ca macar sa apucam a rationa decizia luata,ne trezim ca viata noastra se schimba radical.
Ne calculam permanent viata,o definim si-o asezam in functie de factorii care ni se potrivesc cel mai bine,dar si in functie de cei de care depindem,insa la un moment dat acest fir perfect parca se rupe,si singuri ne ghidam spre neprevazut aducand cu sine misterul unei perspective care nu ne caracterizeaza,de fapt.Si continuam astfel sa existam in pofida aspiratiilor de altadata,resemnandu-ne cu destinul.
Nu stiu daca exista destin,dar in momentele de cumpana a vietii,atunci cand aveam cea mai mare nevoie de a lua o decizie inteleapta mi-am pus increderea in Dumnezeu si am stiut ca indiferent ce as cere eu este posibil sa nu-mi fie chiar de folos,ori sa nu-mi priasca,astfel ca am cerut sa faca Dumnezeu ce crede mai bine cu mine si sa ma coordoneze spre o cale benefica,fiindca El stie mai bine ce ne trebuie noua,iar dorintele noastre,chiar daca par puternice si benefice,pot fi chiar periculoase,uneori.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.05.2008, 21:01:02
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu a lasat in fiecare o soarta...pe care omul si-o poate schimba..Legile firii hotarast implacabil destinul unui om.... nu suntem degeaba aici pe pamant,avem o soara,o valoare,un scop..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.05.2008, 20:10:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

in fiecare om Dumnezeu pune libertate dar el este cu un scop anume ...cu o soarta...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.05.2008, 22:14:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
atunci cum va explicati ce a prezis Nostradamus si s-a implinit? eu cred ca Dumnezeu ne-a dat un destin la fiecare...dar pe care putem sa il modificam...
Ce facem cu cele care nu s-au implinit? Daca nu exsista libertate, atunci raul isi gaseste radacina in destin si in ultima instanta in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.05.2008, 22:15:21
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

pai cele care nu s-au implinit nu au dezlegat corect catrenele cei ce s-au ocupat cu asta ,stii ca el a scris incurcat in catrene etc..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
Destin...realitate sau mit?! ioana30 Generalitati 13 30.10.2010 13:11:08
Destin si Ideal OmuBun Generalitati 4 28.08.2009 16:44:33
voi ce credeti? alexa.oni Generalitati 35 16.01.2008 22:53:38