Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2011, 22:42:46
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit Politetea in lumea virtuala

Deschid acest topic, in sperantza ca voi gasi si alte raspunsuri , altele decat cele date de propriul suflet.Nu ma refer la faptul ca de expresii, cuvinte , imagini necuviincioase nici nu mai e cazul sa pomenim,, dar uneori simt ca in lumea aceasta virtuala, ar trebui sa existe niste reguli.
Pentru a defini ‘politetea’ si regulile de comportament, ar fi logic de a intelege ce inseamna o lume virtuala.Este intersectia sau reuniunea ‘eu-lui’ nostru, a propriilor valori cu n-persoane???Ok, o cunoastere, o tolerantza..dar...
Oricum un ‘ochi curat’..le vede pe toate ‘curate’..si fiecare judeca dupa propriul suflet.!
Si un om politicos in lumea reala va fi politicos si in lumea virtuala.De un crestin ortodox ‘adevarat’..ce sa mai zik...stie sa implineasca, sa se descurce in hatishul acestei lumi misterioase!Dar, uneori sincer, o simt haotica si mincinoasa.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2011, 17:28:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Au mai fost asemenea discutii si atitudini. Nu prea au avut roade. Au fost ca niste focuri de paie.

Este nevoie de bun simt, lucru care, nedobandit pana la 7ani, cu greu va mai putea fi obtinut.
Este nevoie de dragoste si de credinta, ca roade ale Duhului Sfant, iar nu ca manifestari egoiste/personale sau de alt fel.

Ai pace si lasa lucrurile precum sunt.
Schimba'te tu... si lumea virtuala se va schimba garantat (cu putin, dar e ceva) !

Ritmul din lumea virtuala este acelasi cu cel de pe stada si cu cel din mijloacele de transport in comun.

Astia suntem.
Sa ne mai rabdam vreo 20-50 de ani, si apoi o sa... ne linistim... poate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2011, 20:48:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un profesor de-al meu, Dumnezeu sa-l ierte, avea teoria celor 70 de ani (nu 7!) de acasa! Omul cat traieste se educa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2011, 00:47:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Mihai Eminescu

"Lumea-i cum este si ca dansa suntem noi!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2011, 01:08:00
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Au mai fost asemenea discutii si atitudini. Nu prea au avut roade. Au fost ca niste focuri de paie.

Este nevoie de bun simt, lucru care, nedobandit pana la 7ani, cu greu va mai putea fi obtinut.
Este nevoie de dragoste si de credinta, ca roade ale Duhului Sfant, iar nu ca manifestari egoiste/personale sau de alt fel.

Ai pace si lasa lucrurile precum sunt.
Schimba'te tu... si lumea virtuala se va schimba garantat (cu putin, dar e ceva) !

Ritmul din lumea virtuala este acelasi cu cel de pe stada si cu cel din mijloacele de transport in comun.

Astia suntem.
Sa ne mai rabdam vreo 20-50 de ani, si apoi o sa... ne linistim... poate.
Imi cer scuze daca nu am citit alte pareri si interventzii pe aceasta tema.
Dar, pt mine, chiar e o problema, o intrebare sa stiu parerea unor persoane crestine in acest subiect.Ce e lumea virtuala?Si cum pot fi un ‘cetatean ok’ al acestei lumi........
Ok...sa exemplificam(vb profesorului de matematica)..si recunosc ca matematica si logika isi cer drepturile...
1.Trimit un mail (destul de scurtutz si la obiect ca sa nu plictiseasca) sau mai multe..(cu niste informatii, ganduri..etc)..la persoane cu care am discutat, imprietenit de la un fost job, de la pelerinajele in manastiri, etc..subliniez, acesti ‘destinatari’ sunt de acelasi sex cu mine(feminin).Nu primesc raspuns..sau un raspuns tarziu.Nu pretind nici sa imi spuna multumesc, ca poate erau lucruri faine acolo si informatzii, dar astept ...’un semn’..degeaba..
E un prim exemplu, si am realizat cu durere ca viatza in virtual nu are aceleasi norme, chiar daca discutam cu persoane cunoscute si ‘preacunoscute’ din real.
Ce sa mai spunem de noi, acestia de pe forum ce nu ne-am vazut si n-o sa ne vedem poate niciodata(o mare parte din noi)!!!..Am realizat ca prin intermediul ‘netului’, omul devine un ‘mik jokuletz..’luand forme si valentze cum vrea el, dar si cum vor altzii..
Ar fi un ‘foc de paie’ acest topic, dar daca la lumina si caldura lui, voi afla un mic raspuns, eu zik ca tot ar fi bine....

PS...nu simt ca ritmul lumii virtuale e acelasi cu pulsul lumii din mijloacele de transport......

Oricum, multumesc mult pt raspunsuri.....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2011, 15:24:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Acum, in ceea ce priveste mailurile, e alta treaba. Cateodata si eu primesc multe mailuri si nu am timp sa raspund la ele, unele sunt cu prezentari in power point, "chestii dragute", care cer sa fie date mai departe, si cateodata nici nu le deschid, alteori mai primesc e-card-uri cu diverse prilejuri, pe astea le citesc, dar nu prea raspund, pentru ca mi se pare complicat sa trimit inapoi un alt e-card... INSA sunt foarte recunoscatoare persoanelor care s-au gandit sa imi trimita asemenea lucrruri, pentru ca stiu ca le ia timp. La fel, si eu am trimis multora mesaje de felicitare - de 1 si 8 martie cred ca dau un mass la toata lista de prietene, daca primesc unul sau doua raspunsuri, insa nu ma supar, pentru ca si eu fac la fel cand primesc asa ceva.

In general, cand e vorba de ceva important, la care am nevoie neaparata de un raspuns, folosesc telefonul si dialogul fata in fata. Mailul numai cand stiu ca persoana respectiva e serioasa, isi verifica zilnic mesajele si mai si raspunde la ele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2011, 08:57:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
E un prim exemplu, si am realizat cu durere ca viatza in virtual nu are aceleasi norme, chiar daca discutam cu persoane cunoscute si ‘preacunoscute’ din real.
Ce sa mai spunem de noi, acestia de pe forum ce nu ne-am vazut si n-o sa ne vedem poate niciodata(o mare parte din noi)!!!..
Tristete mare cu buna crestere a unor crestini "adevarati" de pe forumul asta. Pacat ca-si dau cu stangul in dreptul !

E un topic pe sectiunea "Nunta" care iti lasa un gust amar cand il rasfoiesti. Asta e doar un exemplu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.04.2011, 17:48:19
anna_stahl anna_stahl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Lumea virtuala nu este decat o prelungire a celei reale, asa ca nu ma surprinde si nici oripileaza foarte tare atunci cand vad conflicte. In principiu, cred ca e usor sa ramai calm atunci cand vine vorba despre subiecte in care nu te-ai implicat... emotional, oricat de ciudat ar suna asta.
Cat despre politete, aici e ceva mai delicata problema. Sigur ca minunat este daca aceasta politete este determinata de tolerenta, intelegere, empatie, acceptare fata de cel care ne jigneste, pentru ca, in caz contrar, politetea este doar o cosmetizare a realitatii - ceea ce inseamna ca problemele de fond nu sunt deloc rezolvate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 18.07.2014 00:07:04
N-am loc in lumea asta cred_cu_adevarat Generalitati 7 21.03.2012 12:40:04
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 16:43:45
Lumea 100% ortodoxa coralina Generalitati 103 10.10.2010 21:42:28
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 16:46:44