Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2012, 18:04:35
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Exclamation Pentru Fumatori

Buna Ziua,

Am 24 de ani si sunt fumatoare de aproape 11 ani. Primul lucru care il fac cand ma trezesc ( dupa inchinaciunea la Domnul ) este sa-mi fac cafeaua si sa fumez - 2 tigari e norma pana ma apuc sa umblu prin casa . Pana ma culc, am la activ vreo 10 tigari ( asta reducandu-le de la un pachet pe zi).

Dar vine weekendul - atunci fumez aproape 1 pachet pe zi.

Sunt dependenta de gestul de a fuma, de falsa liniste si comfort care aparent mi-l aduce tigara.

Astazi am iesit afara la o cafea: nu concepeam cafeaua fara tigara,sau sa vorbesc la telefon fara tigara.

Usor , usor, imi dau seama ca este un viciu care nu-mi distruge doar sanatatea, ci si vointa si ma tine in lanturile sale.

Ma adresez fumatorilor de pe forum cu acest mesaj si fostilor fumatori - in a discuta si impartasi acest viciu uracios - consider ca o problema impartasita este pe jumatate depasita.

Cum te afecteaza acest viciu? Care este cea mai mare piedica in a te lasa?

Eventual, fostii fumatori care ne pot ajuta ar fi minunat !

Evident, la toate acestea se adauga rugaciunea, postul si staruinta , dar ma gandeam ca luand si taurul de coarne Dumnezeu ne va ajuta sa spunem in sfarsit: " Sunt liber/a de viciul fumatului" ( de asemeni cum sunt grupurile de suport pentru alcoolici, ma mira ca nu sunt si pentru FUMATORI - un viciu care ucide si sanatate si vointa )
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"

Last edited by Tina06; 09.10.2012 at 18:07:55.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 16:35:00
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09