Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.07.2010, 20:49:15
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Hai ca ati reusit sa ne smintiti de tot cu ideile voastre.
Aici in forum mi s-a explicat mai demult ca ziua de post este de fapt ziua religioasa, liturgica. Ea tine de la o vecernie normala (ca sunt si vecernii mai devreme ca la Rusalii)la alta.

De fapt ce intelegeti voi prin zi liturgica? La ce folosesteea. Eu am inteles ca este ziua religioasa, a crestinului.
Si anul liturgic, bisericesc este altfel decat cel calendaristic.
Poti sa tii (asa fac eu) din seara de joi de ex., dupa ora 20, pana vineri seara la ora 20.

Va rog mult, nu mai imprastiati invataturi gresite.Mai rau faceti.
Draga mea cine te-a invatat te-a invatat prost iar tu daca stai si asculti in gura unuia si a altuia fara sa mai pui mana sa te mai si documentezi, rau faci...pune mana pe liturgica si invata ce este calendarul, ziua liturgica, postul...etc
Ziua liturgica se refera la tipicul si randuiala slujbelor religioase de-a lungul a 24 ore...ziua de post e zi de post si este aceeasi cu ziua calendaristica...adica luni e luni, marti e marti, miercuri e miercuri...etc
Auzi prostie omeneasca sa tii post de marti de la ora 4 pentru miercuri :)) unde ai citit tu asa ceva draguta? De ex azi e ultima zi de dulce ca maine, 1 august incepe postul Maicii Domnului...dupa tine inseamna ca deja postul a inceput de azi de la ora 4? Saraca de tine...


Iar in alta ordine de idei doar cei smintiti se smintesc...(citat din pr. Arsenie Papacioc)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.07.2010, 20:54:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
... care se cheama totusi post negru.
...si ca de obicei bati iar campii...
Post negru este postul in care nu mananci si nu bei apa decat dupa ce apune soarele...abstinenta inseamna sa nu mananci absolut nimic 24 ore sau chiar mai multe zile...cel mai lung astfel de post este tinut 40 zile...si traieste doar cu Sf. Impartasanie si apa.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.07.2010, 22:07:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dupa felul asprimii postul poate fi de mai multe feluri sau grade :
a) Postul integral (total) sau ajunarea propriu-zisa, care consta in abtinerea completa de la orice fel de mancare si bautura pe un timp anumit. Ex: postul tinut de Moise pe muntele Sinai.

b) Postul aspru , in care se ingaduie numai consumarea de hrana uscata : paine, fructe uscate sau seminte, legume si apa. E postul pe care l-a practicat Sf. Ioan Botezatorul in pustia Iordanului .

c) Postul comun sau obisnuit, in care se admite consumarea mancarurilor gatite din alimente de origine vegetala, excluzandu-se orice aliment de provenienta animala.

d) Postul usor, numit si dezlegare, in care se ingaduie consumarea pestelui si a vinului, precum si a untdelemnului, in perioadele cand e impus post aspru.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.08.2010, 19:56:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Asta ce fel de post este numai dupa ce apune soarele?
Nu exista asa ceva.
Postul negru este cel mai sever post si se tine cel putin o zi de obicei.
Si se mai tine un fel de post sambata seara pana duminica la impartasire.

@Iubire - atentie la cuvinte. Nu mai ataca la persoana, ca pe tine nu te ataca nimeni.
Cum iti permiti sa spui: bati campii si esti smintita?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.08.2010, 20:10:08
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
daca de ex. tii post intr-o zi, poti manca dupa apusul soarelui sau trebuie sa treaca de ora 12 pm?
daca incepi postul dupa apusul soarelui il termini dupa apus daca il incepi dupa orele 24 il termini dupa orele 24
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.08.2010, 01:54:11
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc ptr ajutor voi face asa post 0-24
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.08.2010, 22:36:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
multumesc ptr ajutor voi face asa post 0-24
Asta se face cu binecuvintare de la duhovnic, Annajannette! Sa te ajute Dumnezeu sa il tii! Bunica mea spune ca atunci cand vezi ca nu mai poti sa tii post negru, te rogi, iei o anafora in gura, bei putina agheasma...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.08.2010, 04:01:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

glykys, n-o mai zapaci de cap pe biata fata.
ea sigur vroia sa spuna ca va tine postul dupa ziua astronomica (0-24), nu cea liturgica (de la un apus de soare la altul.
NU se referea la postul negru.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.08.2010, 10:04:14
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Hai să vă învăț câteva reguli:

1.Regula este Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu. (păr. Sofronie Saharov)

2.Astăzi să tai din mîncare (și din aluaturi și din lichide și din fructe) și din voirea ta pentru ca să mănânci mai puțin azi decât ieri și să mulțumești mai mult Lui Dumnezeu decât îngâmfării tale. Adică să mulțumească și mădularele tale pentru mâncare Lui Dumnezeu și nu să se îngâmfe ele că iată prin puterea poftei lor au ajuns sătule.

3.Postul înseamnă nimic, nimic, nimic, la care se adaugă răbdări prăjite în ulei închins pe jăratec cu vizionarea concasorului în care vei fi strivit și tercit ca muștele după ce ai fost pictat prin ardere cu aparatul de sudură... așa fel încât să te împrietenești și să te iubești cu fratele tău foamea și cu sora ta moartea, căci numai ei te ajută pe drumul cel greu spre Dumnezeu.

4.Scopul postului este dobândirea CREDINȚEI care nu se laudă cu ale sale și păstrează TAINA lucrării binelui și pe de altă parte se păzește de osândirea, mustrarea fraților, călcarea conștiinței, călcarea înțelepciunii fraților, adică se păzește de a judeca pe cineva pentru ceea ce vede sau aude ca nu cumva să cadă în bănuileli și curâiuzități ale goliciunilor. Scopul nu scuză mijlocele, deci lenea duhovnicească ce vine din deznădejde și minciunile cu care maimuța se autoimită și își zice una-alta așa ca între savanți, savanți obosiți, nu trebuie să schimbe REGULA ca să intre în tradiția bătrânilor „înțelepți”. Deci scopul este ieșirea din mândrie care înseamnă ieșirea din necurăție care înseamnă ieșirea din furt de la Dumnezeu, care înseamnă ieșirea din NEASCULTARE, căci neascultarea înseamnă abandonul dragostei curate pentru credința în ispite și vise și planuri deșarte și foarte scurte plinite la loc îndărătnic cu iluzia că nu te vede Dumnezeu.

5.Aripile rugăciunii sunt postul ascuns și milostenia ascunsă; fără ele inima ta nu se poate înălța spre smerenia Lui Dumnezeu de unde vine binecuvântarea.

6.Iadul înseamnă IA de la Dumnezeu, și ascunde în prosop, apără apoi cu înverșunare și dăvino tot mai îndărătnic și obraznic exact ca un drac împielițat... De ce? Pentru că-și apără ceea ce a furat de la Dumnezeu și a ascuns în prosopaș... deobicei sunt multe lucruri furate și ascunse acolo: fecioarele, căciula sau înțelepciunea.

7.Postul este curățenie, este curăție, deoarece Adam și Eva când a furat OMUL au murit duhovnicește căci au pierdut Credința și s-au și spurcat până peste cap; deci ca să dobândești Credința este imperios necesar ca să redobândești curățenia trupească: a limbii, a buzelor, a ochiului, a înghițirii, a esofagului și stomacului, a timpanului, a viselor, a poziției tale față de aproapele și față de Dumnezeu, deci trebuie să-ți faci trupul un sicriu al legii, un chivot de lemn uscat exact ca smochinul care s-a uscat, deci să nu mai faci umbră pământului ispitind pe alții cu lenea ta.

8.Postul mai înseamnă să nu dai lecții la nimeni, căci nu este mai mare tragedie decât să existe creștini care sunt învățători trufași smeriți dar au mii de pete de păcură pe hăinuță și ei nici măcar nu practică ceea ce învață pe alții din belșug dar iată-i că le știu pe toate așa ca mine mai bine ca oricine. Deci postul însemnă să nu cumva să vrei să facă altul, ci dacă voiești i-ați crucea ta!

9.După ceaslovul de post sau după ziua de post vine nebunia de pe urmă, când omul fură slava lui Dumnezeu și își arogă meritele. Începe deci să pismuiască pe alții pentru întietate înaintea lui Dumnezeu apărându-și „înțelepciunea” și desfrânarea... și iată în loc să te alegi cu ceva cauți să placi oamenilor risipindu-ți toată roada dragostei dintre Dumnezeu și oamni căci ai căutat să iei plata fățarnicuilor și nebunilor... Deci trebuie să-ți păzești gândul și simțirea inimii și vorba maimuței savante ca să nu te arunce în deznădeșde după ce te-ai mândrit ca boierul cel leneș.

10.După mai multe posturi apare ațipeala sufletului care se învoiește cu orice păcat și răutate ca să cunoască... ce să cunoască? Păi să cunoască ceea ce e interesată gLumea... și devine un cercetător științific și în loc să slujească lui Dumnezeu, deja slujește diavolului gLumii și începe și scrie cărți și dă sfaturi și se scrie el în cărțile de istorie.

11. Timpul postului există, e viu, e veșnic, pe când timpul cât nu ai postit devine istorie, deci o înșelare, o mortăciune despre care vorbesc savanții. Timpul acela nu mai există căci nu este în Dumnezeu, dar există în mințile unor oameni rătăciți și în tot felul de cărți inutile. Când asculți există timp căci l-ai făcut viu și veșnic, când nu asculți de sfatul cel bun care vine de la Dumnezeu ai pierdut tot timpul, l-ai transformat în istorie adică în ispită pentru alții.

12. Postul înseamnă ca orice orice ai face, lucrarea Duhovnicească să fie mai mare, mai bună, mai traincă, mai multă și mai adâncă decât toată lucrarea omenească și să fie și Tainică, așa de tainică încât nimeni să nu te ia în seamă, nici măcar tu însuți, mai ales tu însuți ci să te ocărească din tot felul de minciuni și tu să nu te superi ci să te bucuri tot tainic. Iar lucrarea Duhovnicească este a nădăjdui în Dragostea Lui Dumnezeu împreună cu frații așteptând cu smerenie plinirea vremii.

13. Cel mai important este ca pe Cale, oriunde ar duce ea, tu să ți Calea cea strîmtă, deci nu ai să ajungi la rugăciunea simplă a minții care adună inima din împrăștierea printre deșertăciuni: „Doamne Iisus Hristoase, Doamne Cuvinte al Lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi, miluiește-mă pe mine păcătosul și ne scoate din iad...” dacă ai milă de tine în loc să ai milă de Dumnezeu, căci tu ca oriceviclean asculți de dulceața poftelor și păcatelor și pentru slava de la oameni ai să crezi că poți ceva sau ești ceva și gata... ai devenit grănicer sau păgân-duri-dur. Deci postul este atunci când nu îndrăznești să ridici ochiul din superstiție idolească în sus către Dumnezeu din necredință și curiozitate spre a vinde pe aproapele tău cu „înțelepciuni”.

14. Fără bază, fără simplificare, fără iubire are să te mănânce conștiința vicleană a iepârașului alb cu lăbuță neagră, flatându-te cu vrednicii și îndreptări de la starea ta, și tu ca fraierul ai să-l crezi, și ai să-l crezi, și ai să-l crezi, și ai să-l crezi, și ai să-l crezi, pentru gLumea bătrânilor, pentru gLumeail, ai să-l crezi pentru ca te minte și ști că minte dar ție îți place fiindcă și tu ești unhul mincinos notoriu, mitomanul viceversatil. Și săbița are să te mănânce și secera și vei fi vânturat ca pleava, căci ai ajuns ca praful de pe tobă și de pe sandale... ca praful alb ce se trage pe nas.


În concluzie, ca regulă de la sfântul Varsanufie și Ioan:

Mâine mai puțin ca azi din toate și azi mai puțin ca ieri din toate, din toate ciele, ca să poată să-ți crească Dumnezeu ceea ce iubește El la tine iar tu să mulțumești mereu pentru toate ferindu-te de păcate și de mândrie că doar ști că numai asta îți place ție să voiești ca să crești și să ai pentru zilele ciele negre atunci când cică: nu mai trebie să te ferești, că cică s-a dat liber... nu știu de unde... de la partid sau de la UE ... ori așa-i moda! Și așa apar, așa apare, așa apar ghimpii scaiului plutitor prin vânturi și ai trandafirilor și ai murului și ai zmeurului și ai celorlalte ROZacee prin simțurile tale, ca să furi și tu apoi din roadele lor crescute prin grădinile altora.

Vorba scurtă sărăcia omului.
Dacă tăceam pilosof rămâneam.

Succces în post!

Last edited by vsovivi; 03.08.2010 at 11:28:26.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.08.2010, 20:38:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asta ce fel de post este numai dupa ce apune soarele?
Nu exista asa ceva.
Postul negru este cel mai sever post si se tine cel putin o zi de obicei.
Si se mai tine un fel de post sambata seara pana duminica la impartasire.

@Iubire - atentie la cuvinte. Nu mai ataca la persoana, ca pe tine nu te ataca nimeni.
Cum iti permiti sa spui: bati campii si esti smintita?
Daca tot esti asa documentata da-ne si noua sursa ta din care ai studiat aceste reguli...ca mi-e sa nu mor proasta si sa realizez ca toata viata am tinut post gresit...

In alta ordine de idei eu nu stiu cand si cum te-am atacat? Eu stiu cand "doi iti spun ca esti baut sa mergi sa te culci"....tie pe acest forum mai multi ti-au atras atentia ca e timpul sa mergi sa te culci, dar vad ca nu vrei sa iei aminte, din contra iti dai singura cu stangu-n dreptul ai apoi te superi singura...iar asta spune multe.

Referitor la smintita, te rog sa-mi dai postarea in care eu am spus "Sophia esti o smintita"...eu am citat din pr.Arsenie zicand ca doar cei smintiti se smintesc si nu m-am referit la nimeni...acum ca tu te simti nu e vina mea.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Ceva legat de bacalaureat Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 17 23.07.2013 19:43:10
legat de vise ingerul_pazitor Generalitati 11 13.11.2010 00:49:25
Legat de juraminte NicoletaN Generalitati 3 07.06.2010 15:32:51
Deruta legat de stabilirea zilelor/serilor de post in sistem bisericesc v.laic sophia Biserica Ortodoxa Romana 21 05.09.2009 16:33:25