Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2008, 02:29:01
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Am intrebat asta pt ca am fost invitati de 2 calugari care stateau pe strada si strangeau niste bani la Manastirea Dornelor din satul Neagra Sarului,si miruiau si dadeau o hartiuta cu adresa manastirii nr de tel si..mai era scris ca la Manastire se gasesc moaste ale SF Haralambie,Glicherie si 40 de mucenici.Si cand am citit despre Sf Glicherie mi-am amintit ca parca tine de stilul vechi...
Da, ai dreptate. Acei parinti stiau ce ziceau. Numai ca Sf. Mc. Glicherie este si pe stil nou, prin februarie,martie. Asta daca nu o fi vre-un Sfant local, doar al lor. E posibil si asta. Dar, rusii lipoveni sunt pe rit vechi, si nu-i tot aceeasi cu stil vechi. Este mare diferenta intre stil si rit-vechi. Stilul vechi tine numai calendarul, iar ritul vechi tine ceea ce era in Biserica pana la 1600, adica toate randuielile inclusiv semnul crucii, pentru ca cu acest semn s-au mantuit milioane de Sfinti rusi, inainte de 1600.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2008, 09:59:59
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Prin urmare stiu ca nu exista mari diferente intre Biserica ortodoxa de stil vechi si Biserica Ortodoxa cea cu calendarul modificat...
In afara de calendar ce altceva mai exista?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.02.2008, 12:31:25
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

-Folosirea cartilor de cult in limba slavona;
-Liturghisirea, nu din 5 prescuri, ci din 7;
-Nu exista alt acatist decat al Blagovisteniei;
-Regulile bisericesti sunt mult, mult, mai aspre;
-Functioneaza legal ca fiing CULT ORTODOX, nu ca o asociatie, nu ca o organizatie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.02.2008, 14:37:26
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
-Folosirea cartilor de cult in limba slavona;
-Liturghisirea, nu din 5 prescuri, ci din 7;
-Nu exista alt acatist decat al Blagovisteniei;
-Regulile bisericesti sunt mult, mult, mai aspre;
-Functioneaza legal ca fiing CULT ORTODOX, nu ca o asociatie, nu ca o organizatie.
BOR are tot statutul de cult, deci NU este deosebire din punctul asta de vedere!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.02.2008, 15:12:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nosam,deci direct sau indirect vrei sa ajungi tot la diferentierea stilului vechi cu cel al ritului vechi,mult mai mult decat intentionezi sa vezi ce cunostinte au oamenii despre lipoveni.Cred ca la credinta stilului vechi(denumire,de altfel,data de altii si nu de biserica in sine)te referi cand spui ca cea Lipoveneasca reprezinta oficial un cult ortodox,iar cea a stilului vechi functioneaza doar ca o asociatie si o organizatie,tocmai datorita impedimentelor ce i s-au pus si a detestarii a acesteia din partea BOR.
Pana la urma nu cred ca Dumnezeu tine cont de OFICIAL sau de NEOFICIAL,ci de ADEVAR sau NEADEVAR.
Si daca esti un simplu mirean,cum se face ca ai cunostinte despre aceasta diferentiere si randuiala care se face la sfanta Liturghie,randuiala cunoscuta in genere de clerici,si anume despre folosirea prescurilor?
Sincer,ma cam indoiesc sa fii ceea ce pari...sau vrei sa pari,dar ma rog,nu vreau sa fiu exacta,tocmai pentru ca unii oameni pot fi atat de perfizi incat ma depaseste atitudinea si caracterul lor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.02.2008, 18:30:09
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Nici macar nu stiam ca nu au, cei pe stil vechi, titulatura de cult, mai ales de organizatie!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.02.2008, 18:34:21
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Astazi rusii lipoveni au praznuit pe Sv. Mc. Haralambie - mare marturisitor si mucenic al ortodocsilor, inainte ca BISERICA sa fie zguduita din temelii de apostazia papistaseasca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.02.2008, 11:32:02
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

ca Cuv. Paisie Aghioratul ii considera ca drepti inainte lui Dumnezeu atat pe ortodocsii de rit vechi, cat pe cei dupa calendarul nou, de ce sa ne facem noi probleme?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.02.2008, 19:43:27
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

DA si eu sunt de aceeasi parere cu Parintele Paisie Aghioritul:)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.02.2008, 00:06:29
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Doamne ajuta crestinilor dreptslavitori. Eu ma retrag de pe forum, din motive triste...
Iertati-ma daca v-am gresit cu ceva! Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 14:56:29
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07