Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2010, 23:14:06
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit slujbe pt raposati?

in primul rand vreau sa spun ca nu am mai fost niciodata pe un asemenea forum si nici nu stiu daca imi poate raspunde cineva la intrebarile pe care le am, dar incerc...Parintii mei au fost despartiti,iar pe tata il vedeam doar din cand in cand. A murit anul trecut in octombrie,a facut infarct pe strada si a fost tinut o luna la morga pana a aflat politia ca are rude sa poata fi inmormantat. La o luna,pe data de 13nov, am putut, din fericire,eu si sora mae sa-l inmormantam crestineste. De atunci, ma preocupa foarte mult tema-ce se intampla cu sufletul dupa moate? il mai putem ajuta cumva? slujbele religioase le-am facut,dar pt el totul a fost mai tarziu decat la altii. Nu mi-a ami murit nimeni apropiat pana acuma si nici nu stiu multe pe tema asta. Poate are cineva cateva sfaturi pt mine, poate imi pot si eu gasi astfel linistea...multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.10.2010, 23:26:13
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
in primul rand vreau sa spun ca nu am mai fost niciodata pe un asemenea forum si nici nu stiu daca imi poate raspunde cineva la intrebarile pe care le am, dar incerc...Parintii mei au fost despartiti,iar pe tata il vedeam doar din cand in cand. A murit anul trecut in octombrie,a facut infarct pe strada si a fost tinut o luna la morga pana a aflat politia ca are rude sa poata fi inmormantat. La o luna,pe data de 13nov, am putut, din fericire,eu si sora mae sa-l inmormantam crestineste. De atunci, ma preocupa foarte mult tema-ce se intampla cu sufletul dupa moate? il mai putem ajuta cumva? slujbele religioase le-am facut,dar pt el totul a fost mai tarziu decat la altii. Nu mi-a ami murit nimeni apropiat pana acuma si nici nu stiu multe pe tema asta. Poate are cineva cateva sfaturi pt mine, poate imi pot si eu gasi astfel linistea...multumesc
Tine legatura cu preotul- te va lamuri.Mergi la Sfanta Liturghie in fiecare Duminica si ,daca poti ,si in sarbatori si du pomelnicul tau pentru vii si pentru raposati, ca sa-l citeasca preotul la Proscomidie- e foarte important. Fa milostenie in numele lui, poarta-i randuiala in Postul Pastelui, la Mosi- colivile.Plateste rugaciuni pe la Manastiri, roaga-te neincetat, vei avea si tu parte de ajutor, daca te vei ingriji de un suflet care nu mai poate sa faca nimic pentru el, dar o pot face cei ramasi dupa el. Sa te ajute si sa te lumineze Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.10.2010, 23:36:14
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit pt rodica50

multumesc ca mi-ati raspuns. nu va suparati, ce inseamna "Proscomidie" si "Mosi"? Credeti ca cei morti stiu sau simt ca noi ne rugam pt ei? multumesc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.10.2010, 23:45:06
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
multumesc ca mi-ati raspuns. nu va suparati, ce inseamna "Proscomidie" si "Mosi"? Credeti ca cei morti stiu sau simt ca noi ne rugam pt ei? multumesc
Ai nevoie de calendar crestin ortodox, in care vei gasi marcate zilele de Mosi- se merge cu coliva , paine si vin,chiar si pachetele, la Sfanta Biserica, unde se face o slujba speciala pentru cei raposati, apoi imparti .

La Proscomidie se scot miridele din care se face Sfanta Impartasanie.Asadar, mergi cu pomelnicul tau pana la ora 9 la Biserica si ramai mai departe la Slujba, dupa putere.E important. Pentru lamuriri ample, vorbeste cu preotul parohiei tale.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.10.2010, 00:13:12
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Putini ar face ce ai facut tu,sa ai grija de inmormantare si sa-i faci pomenirile unui tata care nu te-a crescut si dupa cate inteleg nu a avut grija de voi.Daca as spune ca e frumos din partea ta as spune prea putin. Despre slujbele care tin pentru adormiti pot sa-ti spun ca acestea se tin in fiecare sambata in postul dinaintea Invierii,sase saptamani,care le faci pana la implinirea celor sapte ani.Totodata se face pomenire la sase luni si la un an,dar cel mai bine este sa intrebi preotul din parohie,asta depinde oarecum si de traditia din zona,eu spun numai cum este in Moldova. Dar orice lumanare,orice acatist sau liturghie facuta pentru sufletul tatalui tau ii ajuta pentru a-si gasi linistea sufleteasca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2010, 00:16:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că sora noastră are nevoie de explicații mai pe înțeles. Noi ne-am învățat cu o anumită terminologie, și avem impresia că toată lumea înțelege ce vorbim. Ei bine, nu: s-ar putea să semene a limbă păsărească.

Surioară, Proscomidia este prima parte a slujbei, adică partea de dinainte de slujba "cu public". Atunci, preotul e în altar (împreună cu diaconul, adică ajutătorul lui, dacă există) și taie cu un fel de cuțit special (cutea) niște pâini speciale (prescurile), din care face bucăți mai mari ori mai mici. Unele dintre acele bucăți le pune pe un vas special (disc), altele ajung într-un fel de cupă (potir). Important e să știi că pentru fiecare din cei pomeniți, vii sau morți, rupe o bucățică și se roagă. Pe urmă, când Cinstitele Daruri (așa se cheamă astea) se sfințesc, e ca și când cei care nu mai sunt s-ar împărtăși. Acest lucru îi ajută mult din câte ne-au transmis dezvăluiri venite la noi pe cale supranaturală.
Concret, ca să faci chestia asta trebuie să mergi dimineața devreme (cel mai bine pe la 8 și jumătate) la biserică și să ai ceea ce numim un pomelnic: adică pe o bucată de hârtie înșiri numele de botez al tatălui dumitale, sub care eventual mai scrii și pe alții din familie. Este bine să scrii cu litere de tipar și să pleci de la prezumția că părintele suferă de miopie: să scrii mare. Ca titlu al listei scrie "MORȚI" sau "ADORMIȚI". Formatul listei e bine să fie un sfert de coală A4. Cu această listă (pomelnic), cu o lumânare și un ban te duci la ușa mai mică din partea stângă a catapeteasmei (peretele plin de icoane în spatele căruia preotul oficiază proscomidia). Aștepți un pic și, dacă vezi că nu iese nimeni, bați ușor ca să se știe că ești acolo. Are să iasă cineva să preia lista, lumânarea și banul. De obicei sunt persoane mai vârstnice care fac asta și sunt gata să îți dea sfaturile pe care le dorești și chiar și pe cele pe care nu le dorești. Dar să nu te enervezi: la biserică e exact ca la spital: sunt acolo tot felul de oameni, suferă de tot felul de boli și toți îți explică cum să te vindeci.

Să te ajute Dumnezeu să duci la bun sfârșit această datorie !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.10.2010 at 00:22:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2010, 01:18:37
ioana30's Avatar
ioana30 ioana30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Locație: Augsburg
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

va multumesc mult pentru mesaje! daca o sa-i ajute sufletul, o sa incerc sa dau cat mai multe pomelnice si milostenii pt el si sper ca si Dumnezeu o sa aiba mila de el sa-i ierte pacatele. Nu am avut ocazia sa ma despart de el si regret asta in fiecare zi.Credeti ca mortii ne vad?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2010, 01:46:41
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
va multumesc mult pentru mesaje! daca o sa-i ajute sufletul, o sa incerc sa dau cat mai multe pomelnice si milostenii pt el si sper ca si Dumnezeu o sa aiba mila de el sa-i ierte pacatele. Nu am avut ocazia sa ma despart de el si regret asta in fiecare zi.Credeti ca mortii ne vad?
Da.Ne vad si se roaga in ceruri pt noi.Eu mi-am pierdut mama anul asta,de-si sa stins in bratele mele....,simt un gol in suflet,care-l voi avea toata viata!...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.10.2010, 02:16:43
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Eu as mai adauga, ceea ce nu am stiut a face de cand am inceput a merge la Biserica, dar m-a povatuit un parinte la spovedanie, ca sa iti procuri o carte de rugaciuni care sa contina pe langa rugaciunile de dimineata si de seara si rugaciuni pentru cei adormiti, la manastirea Crasna am luat o carte de rugaciuni mai completa dar nu foarte, si sa citesti zilnic rugaciunile de dimineata si seara apoi cat de des si cele care-i cuprind pe cei adormiti din familia ta, pe cat este cu putinta in ordinea preotului care te-a botezat, nasi, parinti, alte rude si poate chiar persoane uitate, pentru care nu prea mai are cine sa se roage, dar nu sinucigasi primii sapte ani si eretici, iar la cei vii nu ar fi bine sa treci cunoscuti care traiesc necununati pentru ca se pare ca atunci cand ai da Liturghie pentru acestia, si cel care ii trece si ei vor fi loviti de necazuri...

Daca tatal tau nu prea mergea la Biserica, ai putea sa cauti niste carticele care sa ti se para folositoare sufleteste, cum mie imi par cele de la Manastirea Lainici, ori mai de curand cele de la editura Evanghelismos despre patimi si sa le daruiesti unor persoane care iti par a le fi de folos- este o forma de milostenie sufleteasca pentru cei mai incepatori. Ar putea sa-ti ajute si Maica Domnului daca ai sa cauti sa citesti Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul acoperamantului Maicii domnului la miezul noptii peste 40 de zile cu ce-ti va fi mai de folos, cel mai probabil un duhovnic potrivit dar si altele.

In privinta slujbelor pentru raposati, eu inca nu prea m-am invatat cu ele, desi si mie mi-a murit tatal de mai mult de 12 ani, si as fi curioasa daca nu cumva ar putea fi suficienta o danie pt ctitorie la una sau mai multe manastiri mai sarace si la niste copii orfani ca cei de la Valea Plopului, mai precis parintelui Tanase. Iertati-ma.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.10.2010, 09:28:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana30 Vezi mesajul
Credeti ca mortii ne vad?
Simțul văzului nu dispare cu moartea. Morții văd și aud, chiar mai bine decât noi, printru-o modalitate pe care nu o putem înțelege, ceea ce nu înseamnă că nu există.
Prin natura lor, morții nu văd cele din lumea noastră, ci numai pe acelea din lumea lor. Dar, prin grația lui Dumnezeu, ei pot primi darul (permanent sau ocazional) de a vedea și auzi și lucrurile din lumea noastră.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
slujbe manastirea oasa ilieradu Generalitati 0 18.10.2011 21:41:41
Diferite slujbe de inmormantare danyel Slujba inmormantarii 10 23.11.2009 14:32:37
ce slujbe se pot da unei rude adventiste? onyx235 Generalitati 4 20.11.2009 23:08:48
Slujbe ale Sfintilor mai noi nteo Despre Utrenie 4 15.06.2007 19:33:24
Rugaciuni pt raposati, parastase Gabriel Despre Biserica Ortodoxa in general 18 19.01.2007 13:16:23