Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 02.10.2008, 20:28:49
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Noi nu ne luam de voi pentru credinta voastra ci pentru faptul ca faceti prozelitism, ducand la dezbinare multime de familii si dezbinand in ultima instanta poporul roman care pana la venirea voastra era unitar in credinta
De cate ori ati auzit de adventisti care ii sacaie pe oameni. Si totusi, vedeti ceva negativ daca oamenii sunt indemnati sa "pazeasca poruncile lui Dumnezeu si sa tina marturia lui Iisus Hristos"?(Apocalipsa 12:17 sau 14:12)




Referitor la dezbinare: nu este scopul nostru. Dar, personal mi-as dori o "dezbinare" care misca lucrurile decat o "unitate" moarta. Insusi Mantuitorul spunea:

"Credeti cã am venit sã aduc pace pe pãmînt? Eu vã spun: nu; ci mai degrabã dezbinare.
Cãci, de acum înainte, din cinci, care vor fi într-o casã, trei vor fi dezbinati împotriva a doi, si doi împotriva a trei. Tatãl va fi dezbinat împotriva fiului, si fiul împotriva tatãlui, mama împotriva fiicei, si fiica împotriva mamei; soacra împotriva norei, si nora împotriva soacrei." (Luca 12:51-53)

Asa ca, aveti grija cand acuzati de dezbinare!
Cum indraznesti sa rastalmacesti cuvantul Domnului in halul asta!? Acest text al Mantuitorului vorbeste despre prigoana de 300 de ani a paganilor fata de crestini in timpul careia sute de mii de barbati, femei, copii si batrani au fost parati autoritatilor chiar si de catre parinti si rude apropiate pentru vina de a fi crestini, iar atunci Biserica era una chiar daca erau si cateva secte cum ar fi ebionitii, marcionitii, gnosticii, etc cu diferite erezii dupa cum vorbesc despre ei toti Apostolii:
12. Si toti care voiesc sa traiasca cucernic in Hristos Iisus vor fi prigoniti. (2Tim 3,12 Ia spune cand au fost prigoniti adventistii si cati martiri si Sfinti Mucenici aveti voi ca sa se implineasca acest cuvant? Iar daca textul de la Luca ar spune ce vrei tu, de ce Sf Pavel spune:
,,10. Va indemn, fratilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toti sa vorbiti la fel si sa nu fie dezbinari intre voi; ci sa fiti cu totul uniti in acelasi cuget si in aceeasi intelegere.,, (1Cor 1,10) si insusi Mantuitorul spune:
Parinte Sfinte, pazeste-i in numele Tau, in care Mi i-ai dat, ca sa fie una precum suntem si Noi.(Ioan 17,11)
Voi si inaintasii vostri au rupt camasa fara cusatura a Mantuitorului dezbinand Biserica Sa. iata ce spune Biblia despre voi:


29. Caci eu stiu aceasta, ca dupa plecarea mea vor intra, intre voi, lupi ingrozitori, care nu vor cruta turma.
30. Si dintre voi insiva se vor ridica barbati, graind invataturi rastalmacite, ca sa traga pe ucenici dupa ei. (Fap. Ap 20,29-30)

1. Dar au fost in popor si prooroci mincinosi, dupa cum si intre voi vor fi invatatori mincinosi, care vor strecura eresuri pierzatoare si, tagaduind chiar pe Stapanul Care i-a rascumparat, isi vor aduce lor grabnica pieire;
2. Si multi se vor lua dupa invataturile lor ratacite si, din pricina lor, calea adevarului va fi hulita;
3. Si din pofta de avere si cu cuvinte amagitoare, ei va vor momi pe voi. Dar osanda lor, de mult pregatita, nu zaboveste si pierzarea lor nu dormiteaza.(2Petru 2,1-3)

7. Mereu invatand si neputand niciodata sa ajunga la cunoasterea adevarului.
8. Dupa cum Iannes si Iambres s-au impotrivit lui Moise, asa si acestia stau impotriva adevarului, oameni stricati la minte si netrebnici pentru credinta.
9. Dar nu vor merge mai departe, pentru ca nebunia lor va fi vadita tuturor, precum a fost si a acelora. (2Tim 3,7-9)

10. Daca cineva vine la voi si nu aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa si sa nu-i ziceti: Bun venit!
11. Caci cel ce-i zice: Bun venit! se face partas la faptele lui cele rele. (2Ioan 10-11)

17. Fratilor, faceti-va urmaritorii mei si uitati-va la aceia care umbla astfel precum ne aveti pilda pe noi.(temei pentru Sfanta Traditie)
18. Caci multi, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum va spun si plangand, se poarta ca dusmani ai crucii lui Hristos.
19. Sfarsitul acestora este pieirea. Pantecele este dumnezeul lor, iar marirea lor este intru rusinea lor, ca unii care au in gand cele pamantesti.(Filipeni 3,17-19)
De ce nu raspunzi la postarea mea? De ce nu vrei sa recunosti ca acesta este ADEVARUL? Nu te lasa mandria si parerea de sine?
  #122  
Vechi 03.10.2008, 09:12:42
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Noi nu ne luam de voi pentru credinta voastra ci pentru faptul ca faceti prozelitism, ducand la dezbinare multime de familii si dezbinand in ultima instanta poporul roman care pana la venirea voastra era unitar in credinta
De cate ori ati auzit de adventisti care ii sacaie pe oameni. Si totusi, vedeti ceva negativ daca oamenii sunt indemnati sa "pazeasca poruncile lui Dumnezeu si sa tina marturia lui Iisus Hristos"?(Apocalipsa 12:17 sau 14:12)




Referitor la dezbinare: nu este scopul nostru. Dar, personal mi-as dori o "dezbinare" care misca lucrurile decat o "unitate" moarta. Insusi Mantuitorul spunea:

"Credeti cã am venit sã aduc pace pe pãmînt? Eu vã spun: nu; ci mai degrabã dezbinare.
Cãci, de acum înainte, din cinci, care vor fi într-o casã, trei vor fi dezbinati împotriva a doi, si doi împotriva a trei. Tatãl va fi dezbinat împotriva fiului, si fiul împotriva tatãlui, mama împotriva fiicei, si fiica împotriva mamei; soacra împotriva norei, si nora împotriva soacrei." (Luca 12:51-53)

Asa ca, aveti grija cand acuzati de dezbinare!
Cum indraznesti sa rastalmacesti cuvantul Domnului in halul asta!? Acest text al Mantuitorului vorbeste despre prigoana de 300 de ani a paganilor fata de crestini in timpul careia sute de mii de barbati, femei, copii si batrani au fost parati autoritatilor chiar si de catre parinti si rude apropiate pentru vina de a fi crestini, iar atunci Biserica era una chiar daca erau si cateva secte cum ar fi ebionitii, marcionitii, gnosticii, etc cu diferite erezii dupa cum vorbesc despre ei toti Apostolii:
12. Si toti care voiesc sa traiasca cucernic in Hristos Iisus vor fi prigoniti. (2Tim 3,12 Ia spune cand au fost prigoniti adventistii si cati martiri si Sfinti Mucenici aveti voi ca sa se implineasca acest cuvant? Iar daca textul de la Luca ar spune ce vrei tu, de ce Sf Pavel spune:
Postarea dvs. nu are nevoie de raspuns. Se vede "cu ochiul liber" ca vorbim de lucruri diferite. Cuvintele Mantuitorului, referitoare la dezbinare, se refera la un fenomen care a inceput imediat si nu s-a incheiat dupa 300 de ani ("de acum inainte"). Dezbinarea despre care vorbeste Mantuitorul are loc si in zilele noastre. Se pare ca dvs. incercati sa-l corectati pe Domnul Iisus Hristos.

Nu ma mai leg de versetele pe care le-ati postat. Nu au legatura cu ce discutam. Le puteti pastra si asocia la alta discutie.

In alta ordine de idei: vi se pare ca adventistii nu au fost prigoniti? Nici o problema. Nici nu vreau sa va schimb parerea.

Totusi, haideti sa discutam despre "ziua de sabat a adventistilor". Se pare ca am deviat de la subiect. Putem discuta alte subiecte pe alte topicuri.
  #123  
Vechi 09.10.2008, 21:11:08
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa Vezi mesajul
Oh....cat martirism!!!
Acum fara ironie, suportati in zadar. Adevarat martirism au facut crestinii ortodocsi din Ardeal in timpul ocupatiei austro-ungare, fiind lipsiti de drepturi, jigniti, si primind numele de "tolerati".Acesta este doar un exemplu din alte sute de exemple.... Daca ai privi inapoi in istorie nu cred ca ai mai veni cu astfel de exemple.
martiri au fost din toate diviziunile crestine
si in plus si te rog sa cauti tu.. verifica ce facea Bizantul, mama ortodoxiei...omora oamenii care nu se converteau la crestinism si cateodata daca le mergea prost dadea vina pe cei convertiti ca poate mai practica religia lor, acestia erau musulmani sau evrei...
despre biserica catolica se stie ce facea...desfranari...furt...omor...sclavie...ca veni vorba de sclavie...Imi cer scuze pt orice rrom care citeste acest text pt ca si biserica ortodoxa va luat ca sclavi...dar slava Domnului ca a venit Cuza si a abolit sclavia, dar eu imi cer scuze pt statul roman.

http://tiny.cc/TqDzC
  #124  
Vechi 09.10.2008, 21:24:01
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

as mai adauga ca sa nu fiu off topic faptul ca mai toate scrierile doamnei white au fost copiate, a fost o dezbatere in SUA si dupa ce au dovedit ca operele au fost plagiate biserica s-a scuzat pt ca pe atunci nu exista conceptul de plagiatura...dar ceea ce vreau sa zic este ca ea nu a scris de la ea ideile acelea uitati o referinta: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/health1.htm
Ideea de Sabat a existat inca de demult si s-a continuat in timp cu mult inaintea adventistilor sau a bisericii ortodoxe pana in prezent.
culte ce considera important pazirea poruncii a patra: evrei mesianici; worldwide church of God, living church of God, baptisti de ziua a saptea etc.
Fie ca Domnul sa ne ajute sa fim iubitori de cuvantul Lui.
  #125  
Vechi 09.10.2008, 21:31:52
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

as mai adauga ca raspuns a cele de sus ca oricine moare pt Domnul este un sfant si va parimi viata vesnica.
Exemple ce imi trec in minte nu sunt numai dintre ortodocsi dar si dintre primii protestanti din Franta care au fost macelariti de rege la cerinta papei. Cu ce se deosebeau acesti crestini? ascultau de cuvantul Domnului si numai faceau parte din biserica dupa cum este scris: “Apoi am auzit din cer un glas care zicea: Iesiti din mijlocul ei, poporul Meu, ca sa nu fiti partasi la pacatele ei si sa nu fiti loviti cu urgiile ei.” Apocalipsa 18, 4
Daca citim in Apocalipsa vedem ca acei oamenii erau martiri si nu aveau emblema ortodoxa...
Totusi daca pasajul care zice ca toata lumea va cunoaste cuvantul se refera si la Biblie si la Traditie atunci de ce NUMAI BIBLIA a ajuns peste tot...? si de ce se aseamana Traditia "crestin ortodoxa" cu vechi practici pagane? si in ultimul rand de ce s-a schimbat in timp? Biblia sau traditia? http://www.youtube.com/user/bibleortraditions


“Apoi am auzit din cer un glas care zicea: Iesiti din mijlocul ei, poporul Meu, ca sa nu fiti partasi la pacatele ei si sa nu fiti loviti cu urgiile ei.” Apocalipsa 18, 4

http://tiny.cc/TqDzC
  #126  
Vechi 10.10.2008, 16:49:21
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julian
as mai adauga ca raspuns a cele de sus ca oricine moare pt Domnul este un sfant si va parimi viata vesnica.
Exemple ce imi trec in minte nu sunt numai dintre ortodocsi dar si dintre primii protestanti din Franta care au fost macelariti de rege la cerinta papei.
Se vede că nu cunoști mare lucru. Scrii și tu ce ai auzit la "Adunare" și ce iți mai amintesti. Te referi la evenimentul din noaptea Sfântului Bartolomeu dintre 23 și 24 august 1572 din Franța, când au fost atacați și masacrați câteva mii de eretici protestanți francezi calvini, la ordinul unui alt eretic: Papa.
Dacă te consolează poți să știi că protestanții francezi care au supravietuit razboaielor cu catolicii s-au refugiat în coloniile nord-americane, au exterminat populațiile amerindiene băștinașe și au făcut sute de ani comerț cu sclavi negri pe care i-au folosit ca pe niște animale.
În comparație, când a comis Biserica Ortodoxa , Biserica dreptmaritoare a lui Hristos astfel de acte?

Citat:
În prealabil postat de julian
Cu ce se deosebeau acesti crestini? ascultau de cuvantul Domnului si numai faceau parte din biserica dupa cum este scris: “Apoi am auzit din cer un glas care zicea: Iesiti din mijlocul ei, poporul Meu, ca sa nu fiti partasi la pacatele ei si sa nu fiti loviti cu urgiile ei.” Apocalipsa 18, 4
De unde să iasă? Din Biserică !??. DE ce dai citate trunchiate? Acolo scrie să iasă din "cetatea ce mare", din Babilonul cel mare, nu din Biserică:
"Și a strigat cu glas puternic și a zis: A căzut! A căzut Babilonul cel mare și a ajuns locaș demonilor, închisoare tuturor duhurilor necurate, și închisoare tuturor păsărilor spurcate și urâte " (Apocalipsa 18.2)
Și de ce spui ca "nu mai făceau parte din biserică"? Biserica e trupul lui Hristos. A ieși din trupul lui Hristos înseamnă moarte duhovnicească:
1 Col 1.18 Și El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate.
1 Tim 3.15 casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului.
Mat 16.18 pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui

Citat:
În prealabil postat de julian
Daca citim in Apocalipsa vedem ca acei oamenii erau martiri si nu aveau emblema ortodoxa...
De unde știi tu ce aveau sau nu? I-ai văzut? Ortodox înseamnă "drept credincios". Ca să fii mântuit trebuie să ai credința dreaptă și să nu te abați nici la dreapta, nici la stânga.

Citat:
În prealabil postat de julian
Totusi daca pasajul care zice ca toata lumea va cunoaste cuvantul se refera si la Biblie si la Traditie atunci de ce NUMAI BIBLIA a ajuns peste tot...? si de ce se aseamana Traditia "crestin ortodoxa" cu vechi practici pagane? si in ultimul rand de ce s-a schimbat in timp? Biblia sau traditia?
Nu ți-e rusine. Ce practici păgâne are Biserica? Eventual extra-biblice ai vrut să spui, cum au și sectele neoprotestante, dar nu păgâne.
Biblia este o Sfântă Tradiție. Biblia este o Tradiție care s-a transmis în scris vreme de 14 veacuri, de la Moise la Apostoli si care inglobează o traditie orală de peste 4.000 de ani de la Avraam la Moise, primul autor.
Ortodoxia nu a ajuns pretutindeni în lume, dar nici Biblia. Iar răspunsul la problema acaesta îl dă sf. Pavel:
Romani 2.13- 16
"Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege, ceea ce arată fapta legii înscrisă în inimile lor ceea ce îi învinovățește sau chiar îi apără, în ziua când potrivit Evangheliei lui Iisus Hristos, Dumnezeu va judeca lumea. "
  #127  
Vechi 10.10.2008, 17:02:48
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Ideea de Sabat a existat inca de demult si s-a continuat in timp cu mult inaintea adventistilor sau a bisericii ortodoxe pana in prezent.
culte ce considera important pazirea poruncii a patra: evrei mesianici; worldwide church of God, living church of God, baptisti de ziua a saptea etc.
Fie ca Domnul sa ne ajute sa fim iubitori de cuvantul Lui.[/quote]

Foarte corect. Adventistii nu au adus nimic nou. Pazirea celor zece porunci s-a facut de la inceputul crestinismului.
  #128  
Vechi 10.10.2008, 20:48:02
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

Ovidiu iti raspund cum i-am raspuns si lui Iustin in alt topic:
Citat:
Uiti cumva de ororile produse de biserica ortodoxa si cea catolica? dar sa vorbim mai cu seama de cea ortodoxa care, religie oficiala a bizantului omora cetatenii neconvertiti...
popa oficiaza ritual in biserica fara sa il faca pe bietul om sa inteleaga (nu asa faceau paganii?....mai precis in anii in care in biserica nu se intelegea nimic ca era in limba slavona? nu zice Pavel ca nu are nici un rost sa ii vorbesti omului in alta limba? sau pt cine erau adunarile de pe atunci? haidem sa recunoastem cum era inainte...ca daca nu era pt bani infiintata atunci de ce s-au luat ca sclavi rromii (tiganii)?--si doar asta era mai tarziu...apoi dupa Pavel ar trebui sa stim ca madularele nu fac nimic fara voia capului...pai daca Hristos este in adevar capul bisericii ortodoxe atunci ar insemna ca e pacatos pt ca stiti de la stiri ca madularele (preotii) pacatuiesc...prin preacurvii prin furtisaguri...
Evanghelia iti provoaca o stare de spirit ce combate biserica ortodoxa.
Cunosc o persoana ortodoxa care a inceput sa citeasca biblia, cunoscand multa istorie nu a putut sa regaseasca aceasta biserica ca fiind o parte a Mantuitorului si are un dispret firesc fata de fatarnicia clerului si ipocratia ce o vede in sistemul ortodox (nu va inselati acelasi lucru e si cu cel catolic)
Iustin te sfatuiesc sa citesti o istorie sincera a Europei sa vezi cam cum si de ce actiona cum actiona sistemul religios crestin...dar daca iti plac povestile cu minuni atunci sa stii ca si catolicii au dinastea, si musulmanii si budistii si in mitologii mai gasesti...alege ca esti liber...alege in ce sa crezi dar te rog nu ignora trecutul
Iti urez multa sanatate!
Nimic din ce am scris pe acest forum nu vine de la nici o "Adunare" ci din propriul meu studiu si as mai adauga ca m-am nascut ortodox si Domnul mi-a deschis ochii incat sa vad ce nu e bine...
  #129  
Vechi 10.10.2008, 21:20:07
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

as mai adauga ca nu acei francezi au ajuns in taramul nou si ca nordici veniti in america s-au aparat si cei din sud au casapit. Dar crestinii americani au luptat pt eliberarea sclavilor, dar nu pot afirma ca erau nevinovati, motiv pt care trebuie sa fim foarte atenti ca toti isi zic drept credinciosi, adventisti (adica in asteptarea Domnului), toti fac un botez (baptisti) etc... Istoria poate lamuri multe lucruri dar nu 100% dar Cuvantul Domnului ne lamureste 100%
Am putea devia de la subiect oricat am dori dar discutia aici este despre sabat si acest concept nu apartine adventistilor
Sabatul este clar mentionat ca fiind ziua a saptea a saptamanii (corespunde oarecum cu sambata); este mentionat in porunca a patra.
Intrebarea potrivita ar fi daca trebuie sau nu sa tinem cele zece porunci...sau daca, ca crestini avem doar 9 porunci.
La ora de religie (ortodoxa) am invatat sa pazesc cele 10 porunci.
Unii protestanti am observat ca considera ca cele 10 porunci nu trebuie tinute deoarece fac parte din legea lui Moise, dar crestinii sunt invatati sa le tina...
Preotul la ora de religie zice ca trebuie sa tinem cele 10 porunci dar daca intru in amanunt am observat ca doar 7 porunci trebuie tinute ca la carte, la restu se interpreteaza dupa situatie. adik Sabatul se schimba in Duminica, unde zice nu face imagine (icoana) sa te inchini ei.... se explica inversunat ca nu se inchina ei...(si asa e motiv pt care ma gandeam sa il desenez pe prof si sa nu ma mai uit la el ci cand vorbeam cu el sa ma uit la desen...poate social nu e frumos dar teologic se pare ca e, s-a mai discutat dar atat timp cat Domnul este redus intr-o imagine la care trebuie sa ma aplec si sa ii zic rugaciunea atunci eu o consider o incalcare a poruncii a doua si atata timp cat trebuie sa fac acelasi lucru si ca sa il rog pe un sfant sa vorbeasca cu Iisus sa vb cu Domnul atunci consider ca nu tin porunca 1)
cand ma uit la poza unui prieten nu fac acelasi lucru cum ar trebui sa fac cand rog un sfant, la un prieten chiar daca vb cu poza aceea (poate vi s-a intamplat si sa vb asa mai din amintirea sau daca a murit sa fi zis, daca ai fi... daca m-ai auzi...ce as vrea sa stii...asta asa din nostalgie, se mai intampla, unii chiar vb asa cu aceste poze pt a-si pastra amintirea cu acele persoane, dar cand fac aceste lucruri nu il fac ca atunci cand roaga pe un sfant ceva, ci procesul se aseamana cu o inchinare... si porunca zice sa nu te inchini unor asemanari a celor ce sun sus in ceruri.
"c@ Eu s$nt Domnul Dumnezeul t@u.
Dumnezeu r@vnitoriu," - in Exod cap 20 gasim cele 10 porunci.
Astept pareri si opinii
Fie ca Domnul sa ne lumineze in cautarea adevarului.
  #130  
Vechi 11.10.2008, 15:06:51
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de julian
Am putea devia de la subiect oricat am dori dar discutia aici este despre sabat si acest concept nu apartine adventistilor
[/COLOR]
Citat:
În prealabil postat de julian
[COLOR=black]Sabatul este clar mentionat ca fiind ziua a saptea a saptamanii (corespunde oarecum cu sambata); este mentionat in porunca a patra.[/COLOR]
[COLOR=black]Intrebarea potrivita ar fi daca trebuie sau nu sa tinem cele zece porunci...sau daca, ca crestini avem doar 9 porunci. [/COLOR]
[COLOR=black]La ora de religie (ortodoxa) am invatat sa pazesc cele 10 porunci. [/COLOR]
[COLOR=black]… s-a mai discutat dar atat timp cat Domnul este redus intr-o imagine la care trebuie sa ma aplec si sa ii zic rugaciunea atunci eu o consider o incalcare a poruncii a doua si atata timp cat trebuie sa fac acelasi lucru si ca sa il rog pe un sfant sa vorbeasca cu Iisus sa vb cu Domnul atunci consider ca nu tin porunca 1)[/COLOR]
[COLOR=black]cand ma uit la poza unui prieten nu fac acelasi lucru cum ar trebui sa fac cand rog un sfant, la un prieten chiar daca vb cu poza aceea (poate vi s-a intamplat si sa vb asa mai din amintirea sau daca a murit sa fi zis, daca ai fi... daca m-ai auzi...ce as vrea sa stii...asta asa din nostalgie, se mai intampla, unii chiar vb asa cu aceste poze pt a-si pastra amintirea cu acele persoane, dar cand fac aceste lucruri nu il fac ca atunci cand roaga pe un sfant ceva, ci procesul se aseamana cu o inchinare... si porunca zice sa nu te inchini unor asemanari a celor ce sun sus in ceruri.[/COLOR]
[COLOR=black]Despre sfintele icoane și despre sabatul adventist s-a mai discutat in numeroase locuri pe acest forum. Crestinii nu se inchină LA icoane, (la lemn si la sticla), ci ÎN FAȚA LOR, lui Dumnezeu sau sfântului pe care acestea il reprezinta. Dacă vrei o sa reiau si argumentele biblice in favoarea icoanelor si impotriva obligativitatii sabatului iudaic.[/COLOR]

[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de julian
popa oficiaza ritual in biserica fara sa il faca pe bietul om sa inteleaga (nu asa faceau paganii?....mai precis in anii in care in biserica nu se intelegea nimic ca era in limba slavona? nu zice Pavel ca nu are nici un rost sa ii vorbesti omului in alta limba? sau pt cine erau adunarile de pe atunci?
[/COLOR]

[COLOR=black]Astea sunt refrene pe care numai sectanții le au. Aceea că omul auzea în Biserică doar o limbă străină ([/COLOR][COLOR=black]latină[/COLOR][COLOR=black], greacă, slavonă). Fals, sfânta liturghie, vecernia, utrenia se oficia într-o limbă de cult, dar predica era făcută întotdeauna într-o limbă pe care oamenii o intelegeau. Intotdeauna preotii crestini isi rânduiau slujirea in Biserica in Sfanta slujbă si Predica prin care îi făcea pe oameni sa inteleagă dumnezeiasca Scriptură in limba lor.[/COLOR]

[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de julian
Uiti cumva de ororile produse de biserica ortodoxa si cea catolica? dar sa vorbim mai cu seama de cea ortodoxa care, religie oficiala a bizantului omora cetatenii neconvertiti...
[/COLOR]


[COLOR=black]Care orori, domnule? Ce orori a comis Biserica Ortodoxa. Cand ai auzit tu un patriarh indemnand la uciderea necrestinilor?[/COLOR]

[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de julian
haidem sa recunoastem cum era inainte...ca daca nu era pt bani infiintata atunci de ce s-au luat ca sclavi rromii (tiganii)?--si doar asta era mai tarziu...
[/COLOR]

[COLOR=black]Ce să fie pentru bani înființată: Biserica lui Hrisos?!![/COLOR]
[COLOR=black]Iar între condiția robilor țigani din Balcani și sclavii negri din [/COLOR][COLOR=black]America[/COLOR][COLOR=black] protestantă exista o mare diferență. Robii țigani aveau satele lor, familiile lor, erau botezati, veniseră de bunăvoie in Europa, nu adusi cu forta și fie ca erau robi domnești, boierești sau mănăstirești știau că erau protejati de abuzuri iar stăpânii lor nu aveau voie să îi omoare.[/COLOR]
[COLOR=black]În schimb în Statele unite, puritanii si baptiștii, mergeau pe coastele Africii unde cumpărau sau răpeau negrii, îi transportau in conditii animalice pe vase unde majoritatea mureau sau erau omorâti si aruncati peste bord in drum spre [/COLOR][COLOR=black]America[/COLOR][COLOR=black], iar albii puteau să dispună de viața sclavilor după bunul lor plac. Si toate astea se făceau in scopuri materiale. Asa s-a ridicat supercivilizata [/COLOR][COLOR=black]Americă[/COLOR][COLOR=black], leagănul sectelor baptiste, penticostale, harismatice, adventiste etc., care ne dă nouă astăzi lecții de “creștinism”. [/COLOR]

[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de julian
apoi dupa Pavel ar trebui sa stim ca madularele nu fac nimic fara voia capului...pai daca Hristos este in adevar capul bisericii ortodoxe atunci ar insemna ca e pacatos pt ca stiti de la stiri ca madularele (preotii) pacatuiesc...prin preacurvii prin furtisaguri...
[/COLOR]


[COLOR=black]Iarăsi vii cu aceași melodie cu care vin sectanții. (Dacă vrei iti dau o listă si trimiteri cu criminali in serie si perversi americani care au crescut in familii adventiste cu Biblia in mână.) [/COLOR]
[COLOR=black]Domnule, dumneata nu stii ca atunci c[/COLOR][COLOR=black]ând judeci pe cineva făcându-l curvar si hoț devii un Antihrist pentru ca stirbesti judecata Domnului. Pentru că nu stii si fapta buna a celui pe care il judeci. Dumnezeu e cel care cântărește după măsura lui dreaptă, nu tu. [/COLOR]
[COLOR=black]Luca 6.37 [/COLOR][SIZE=3]Nu [COLOR=red]judecați[/COLOR] și nu veți fi [COLOR=red]judecați[/COLOR]; nu osândiți și nu veți fi osândiți; iertați și veți fi iertați. [/SIZE]
[SIZE=3]Iar in privinta preotilor care gresesc: [/SIZE]
[SIZE=3]Luca 12.48 Și oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, și cui i s-a [COLOR=red]încred[/COLOR]ințat mult, mai mult i se va cere. [/SIZE]
[COLOR=black]Biserica lui Hristos a existat de 2.000 de ani. Biserica nu poate fi corupta, chiar daca, noi cei care o formăm, fie preoți sau mireni suntem păcătoși:[/COLOR]
[COLOR=black]1 Ioan 1. 8-9 [/COLOR][SIZE=3]Dacă zicem că [COLOR=red]păcat[/COLOR] nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi. Dacă mărturisim [COLOR=red]păcat[/COLOR]ele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte [COLOR=red]păcat[/COLOR]ele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea.[/SIZE]
[SIZE=3]Iar in privinta faptului ca Biserica A EXISTAT INTOTDEAUNA, spre deosebire de sectele neoprotestante care au vechime de maxim 300 de ani, o spune clar Hristos acum doua milenii:[/SIZE]
[COLOR=black]Mat 28.20 [/COLOR][SIZE=3]iată Eu cu voi sunt IN TOATE ZILELE, până la sfârșitul veacurilor. Amin.[/SIZE]
[SIZE=3]Mat.16.18 Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui[/SIZE]
[SIZE=3]1 Tim 3.15 casa lui Dumnezeu este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului[/SIZE]

[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de julian
Evanghelia iti provoaca o stare de spirit ce combate biserica ortodoxa.
[/COLOR]

[COLOR=black]Da firește, asta se intamplă in cazul demonizaților ca tine si ca cei care te-au indoctrinat. Care evanghelie? Biblia lui Cornilescu, falsificată, nedatată, fară explicații și fără numele traducătorului pe ea? Aia care le provoacă sectanților impresia că Biblia le-a căzut din cer. (Binențeles îmi vei spune că nu te-a indoctrinat nimeni și ai descoperit “adevărul” de unul singur, citind Biblia) [/COLOR]
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 21:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 11:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 19:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 20:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 10:58:33