Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2008, 03:29:41
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Ce ziceti n-ar trebui sa se infiinteze scoli confesionale ortodoxe? Seminariile nu sunt suficiente. Sa fie in fiecare oras asa cum sunt si cele greco-catolice, sau cele protestante. Adica tin de Ministerul Invatamantului dar Biserica sa se implice mai mult. Eu cred ca ar fi bataie pe locuri. Multi isi inscriu copiii la scoli de alte confesiuni, pt ca sunt mult mai morale decat celelalte.
Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2008, 14:50:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce idee minunata, iana. Oare cum ar reactiona Ministerul invatamantului la asemenea idee.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2008, 16:25:31
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Si eu ma gandeam ca ar fi de bun augur o asemenea initiativa, mai ales in zilele noastre, pentru copiii nostri - eu chiar ma gandesc serios daca, va fi sa traiesc in lume mi-as mai dori proprii copii, avand in vedere lumea in care traim... plus ca ar insemna sa mai chinui un alt suflet cu patimirea pentru pacatele mele ca parinte si cu indrumarea cu greu spre mantuire, ca sa nu mai zic si de faptul ca mi-as mai transmite si genele nenorocite mai departe, de care nu ma prea mandresc :dozingoff:. Dar in fine, nu vreau sa descurajez pe cei care isi doresc sa fie parintii copiilor lor, pentru ca este si acesta un mod minunat de a ne ajuta la mantuirea noastra (parca se spunea undeva ca femeia se va mantui prin nastere de copii - bineinteles, sensul profund este ca grija copiilor contribuie cumva la mantuirea parintilor, adica si a mamei cat si a tatalui care isi au grija de copii).
Dar cine se va implica intr-adevar ca sa-si ia si o astfel de responsabilitate in Biserica noastra, respectiv BOR, cand ne cam destramam si noi, si asta din cauza unora din interior, cat si a noastra cei care ne incapatanam sa facem tot dupa cum ne duce capul chiar daca Domnul ne-a aratat deja ca fara El nimic nu putem (ma refer tot la mine...)...? In sfarsit, cred ca daca se vor face, va fi vorba de multe interese... sau poate Dumnezeu ne va ajuta sa fim in acest mod mai uniti ca ortodocsi...? Este o vorba in popor, cu mult adevar daca o privim ca pe o rugaciune: Dumnezeu, cu mila...!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2008, 16:46:42
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

din cate stiu eu parca la satu mare exista asa ceva incepand din clasa intai si sigur din toamna va fi si la oradea Liceul Teologic "Episcop Roman Ciorogariu" care din toamna va avea si gradinita, clasa I, a V a si a IX-a(profil teologic, ceva in genu Seminarului)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2008, 17:08:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am devenit destul de diferiti de parinti, pentru faptul ca educatia care a fost a lor ne apare in mare masura sub categoria Celuilalt. Adrian Lemeni spunea: "Pana in secolul XIX nu se poate vorbi de scoala ca de o institutie asa cum e cunoscuta in semnificatia ei actuala. Scoala era strans legata de casa parohiala, iar dascalul era o persoana carese bucura de increderea preotului si a comunitatii. Aprobarea pentru a deveni dascal era data de preot. Scoala nu era o cladire fixata anume pentru desfasurarea orelor, ea putand fi substituita de o dependinta a casei parohiale sau de casa dascalului.

Din perspectiva unui invatamant traditional cu puternice valente religioase, nu se doreste o separare a laicului de religios, ca in invatamantul modern. Dimpotriva, relationarea religiosului cu laicul este obligatorie. Adevarata invatatura il va ajuta pe invatacel sa-L laude pe Dumnezeu cum se cuvine. Invataturile nu se constituie in date informative ce urmaresc o simpla acumulare, ci urmaresc mai ales formarea unor caractere puternice, determinate de forta credintei crestine, invatatura cea buna va permite o buna asumare a functiei cultice. Astfel avem o dimensiune doxologica a invatamantului ce permite o simbioza desavarsita intre cultura si cult. In acest sens, un exemplu graitor il constituie scrierea invataturile Lui Neagoe Basarab Catre Fiul Sau Teodosie. Chiar din primele randuri aflam motivatia prioritara (de factura doxologica) a acestei scrieri educative de referinta: "Iubitu mieu fiu, mai nainte de toate se cade sa cinstesti si sa lauzi neincetat pre Dumnezeu cel mare si bun si milostiv si ziditorul nostru cel intelept, si ziua si noaptea si in tot ceasul si in tot locul. Si se cuvine sa-L slavesti si sa-L maresti neincetat cu glas necurmat si cu cantari neparasite".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2013, 00:04:36
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit exista deja

In Timisoara exista deja gradinita ortodoxa si scoala cu clasele I-IV, "Sf. Antim Ivireanul". Am copilul la gradinita acolo. Au curricula nationala, doar ca se pune accent pe valorile traditionale crestin-ortodoxe si, in general, e o alta atmosfera acolo, mult mai asezata, calma, intelegatoare. In plus fata de alte activitati specifice gradinitei in general, copiii mai participa la slujbe de marile sarbatori, impreuna cu educatoarele si personalul gradinitei, se impartasesc si, in general, se familiarizeaza cu biserica. Copiii sunt ca peste tot, si mai linistiti, si mai zbantuiti, dar una peste alta, sunt invatati cu bunul simt, respectul, isi fac rugaciunile inainte si dupa masa cu un firesc cu care pe noi, adultii, ne rusineaza!A, nu tin Valentine's Day, Haloween etc...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 13:36:26
De ce Biserica nu infiinteaza scoli ortodoxe pentru clasele I-VIII ? Otilia12 Despre Biserica Ortodoxa in general 82 09.06.2013 13:20:08
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 16:08:56
-3 scoli | + 1 biserica suntneutru Generalitati 57 21.01.2010 17:35:43
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 22:00:04