Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 17.06.2008, 01:35:48
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Draga mihailt

Mantuitorul a spus:"Eu nu am venit sa schimb legea, ci sa o implinesc."

De ce in vremurile noastre multe legi bisericesti sunt modificate, schimbate? De ce nu sunt respectate? Daca toate sinoadele ecumenice au intarit hotararile luate inaintea lor, de ce hotararile actuale aduc modificari sau chiar anulari ale anumitor hotarari sinodale facute de Sf Parinti? De ce se face invers decat ar trebui? Sf Apostol Pavel a spus: "Eu, sau Inger din cer de va veni si v-ar marturisi altceva decat v-am marturisit eu voua, sa nu credeti, ca marturisirea lui nu este de la Domnul ci de la vrajmasul."

Cu privire la Sf Botez... Afundarile reprezinta Moartea Mantuitorului. Deci cel care considera ca un botez valid este si cel oficiat prin stropire inseamna ca nu e de acord cu acesta semnificatie. De asemenea iesirea din apa reprezinta Invierea Mantuitorului...daca un copil nu a fost afundat in apa, cum se mai poate reprezenta simbolic Invierea Domnului?

Sf Botez de pe timpul Sf Apostoli nu a fost supus unor reglementari stricte referitoare la modalitati de savarsire. Ulterior, Sf Parinti insuflati de Sf Duh au creat canoane care sa explice exact cum se efectueaza botezul corect pentru a se evita diferentele de oficiere in Biserica. Astfel ei au legat cu anateme aceste canoane pentru a nu se da curs aparitiei unor noi gandiri si idei gresite, ducand astfel la erezie.

Referirea pe care o faci la felul oficierii Sf Botez pe timpul Sf Apostoli nu e altceva decat un rand care nu isi are rostul...este o eschiva imatura. As putea sa dau un exemplu asemanator: Hai sa aplicam din nou legea junglei. Dar nu o aplicam pentru ca avem anumite regului, avem o anumita conduita crestina pe care nu o putem ignora.
Dar se pare ca, in ziua de astazi, in materie de credinta se fac concesii foarte mari. Fericiti sunt acei care se calauzesc dupa cuvintele Sf Marcu al Efesului: "Nu exista concesie in materie de credinta."
Reply With Quote
  #142  
Vechi 17.06.2008, 01:49:51
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

"Macar de dura 2 minute la fiecare - si face 6000 de minute adica 10 ore.
Este clar ca i-a botezat prin stropire."


Acest calcul este fara rost si nu are nici o relevanta. Usurinta cu care tratezi savarsirea Tainei Sf Botez este strigatoare la cer.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 17.06.2008, 09:08:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ushurintza cu care strangetzi paiele din ochii altora shi cu care osanditzi shi indemnatzi la litera care ucide shi nu aia care da Viatza este strigatoare mai presus de CER, la Dumnezeu! caci suntetzi cu adevarat nelinishtitzi de greseli shi nu facetzi altceva decat canoniada ce duce la pan-ecumenism in cerbicea voastra invartoshata de la Adevar, caci mesajele noastre nu au fost impotriva sf Canoane sau a Sfintzilor ce au aratat buna shi dreapta shi neprihanita randuiala a sf Botez ci impotriva acestor pui de naparci adica pui de duhuri ce vor sa desparta pe copii de Hristos... indemnandu-i exact cum pe vremuri o faceau fariseii shi saducheii, la razvratirea fatza de adevarata credintza shi dragoste de Dumnezeu spre ascultarea orbilor de altzi orbi ca sa cada cu totzii in groapa in care va aflatzi...

poi ieshitzi voi afara shi nu tragetzi shi pe altzii la slujirea imputzeniei caci daca despre botez avetzi bagatzi tot felul de vini, atunci repetarea mirungerii? ce este?

sau precis o sa zicetzi ca dupa un botez nou trebuie shi o mirungere noua, shi unde se practica doar remiruirea ca semn al convertirii pe vechi? ca doar dumneata ai marturisit Rafael, ca eu habar n-am shi nici nu ma intereseaza de voi, nishte netrebnici ce calcatzi ceva mai presus de canoane, il calcatzi in picioare pe Hristos, caci el este Duhul ce sfintzeshte shi apa shi trimite Duhul Botezului...

deci va rog frumos sa tacetzi din gura shi sa va facetzi temele daca de maimari nu vrezti sa mai ascultatzi deshi suntetzi tot romani... dar bineintzeles ca suntetzi manipualatzi fara sa vretzi sa vedetzi nici de catre cine, nici pentru ce pentru autoindreptatzirea puilor de neparci in canoniada sau legaliada spre pan-ecumenism shi sadirea diversiunilor serviciilor nu numai lumeshti ci shi alea din vazduh, caci iata ca suntetzi exact asha cum scrie, cum este scris, va ridicatzi ca sa taratzi dupa vaoi, sa-shi puna oamenii nadejdea in schismaticii voshtri sa-i taratzi pe totzi departe de Adevar shi dragoste shi smerenie...

shi avetzi tupeul sa vorbitzi de botez? voi? ???:(:(

nici nu shtiu daca pentru voi este de folos duhul balandetzii caci suntetzi nishte nori fara apa, nishte nori fara furtuna, ce bantuitzi discutziile ca sa fitzi maiceva ca fariseii din vechime, robi literei care ucide shi nu pricepetzi nimic din ce scriu ceilaltzi ca nu va intereseaza decat sa va formatzi propriile iluzii cu care va luptatzi demni de proletariatul din care va manipulatzi... exacta asha cum procedatzi voi se transforma intunericul in adevar, minciuna in fericire, dulceatza in amar shi amarul shi ghena in sevrajul cel de dorit al fericirii mortzii in patimi...

Revenitzi-va pana nu se supara Hristos pe voi de tot shi incercatzi sa pricepetzi ce scrie shi cum scrie Hristos in Duhul sau cel BUN care va va povatzui la pamantul dreptatzii caci voi Adevarul nu-l vedetzi shi dreptatea nu o cunoashtetzi... pui de ulii shi de hiene.... ???:(:(
Reply With Quote
  #144  
Vechi 17.06.2008, 09:38:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cine a scris asha un masaj mantuitor?
"Macar de dura 2 minute la fiecare - si face 6000 de minute adica 10 ore.
Este clar ca i-a botezat prin stropire."

foarte intzeleapta remarca ca shi cifre :), dar concluzia este evident o concluzie a unei rezultante mincinoase, greshite... caci nu se specifica ca au fost botezatzi prin stropire deci este o scornire.... caci dupa cum shtim in Irusalim existau scaldatoari shi alte locuri unde se puteau boteza creshtinii prin afundare :|

Reply With Quote
  #145  
Vechi 17.06.2008, 12:07:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mantuitorul nostru Iisus Hristos a incalcat legea Vechiului Testament intentionat pentru a-i folosi pe cei care il vedeau:
-a mancat nespalat pe maini
-a facut treaba sambata
-a mancat cu vamesii si desfranatele
-a vorbit cu ne-evreii (paganii)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 17.06.2008, 12:12:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele Ilie Cleopa scrie in a sa "Invatatura de credintza ortodoxa" scrisa la indicatzia Sfantului Sinod si considerata si de Parintele Dumitru Staniloae si de IPS Bartolomeu Anania o carte foarte dogmatica, ca botezul chiar de ar fi savarsit prin stropire este valabil daca este facut in numele Sfintei Treimi.

Si parintele Ilie Cleopa citise toate acele texte de le citati dvs. dar le interpreta altfel.

Reply With Quote
  #147  
Vechi 17.06.2008, 12:39:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

apoi multe greseli are pagina asta si cu cea anterioara ...
hai sa le luam pe rand ...
trebuie rabdare ...

mai intai : odata ce s-a spus clar de sfintii parinti cei dinaintea noastra ca botezul prin stropire nu are duhul sfant , inseamna ca nu are ... deci daca mie imi vine nu stiu care parinte ilie cleopa nu stiu cum si imi zice altfel decat cum au zis parintii , atunci ANATEMA cu parintele nu stiu cum ilie nu stiu cum ... bine ca mi-ai zis ca si aceasta greseala a facut-o par ilie cleopa ca s-a trec acolo in memorie si cand mai vine vorba sa o amintesc , ca sa se vada ca nu a fost nimica de capul lui ilie cleopa ... deci daca el si-a permis sa schimbe hotararile sfintelor sinoade inseamna ca si-a facut o biserica a lui , si poate ca bor asta si este - biserica parintelui ilie cleopa ... iaca v-ati gasit si voi un inselat de care sa faceti ascultare ... iaca na ... mare scofala ...
cu sfintii nu te pui .

Reply With Quote
  #148  
Vechi 17.06.2008, 12:44:52
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

apoi sa luam chestia cu calculul :


spui ca in ierusalim nu erau covete in care sa intre oameni intregi maturi , dar eu te intreb : ei in ce se spalau cand faceau baie ? nu trebuie ca aveau si covete mari ... aoi mai erau scaldatorile , nu ai auzit de scaldatoarea vitezda in care intrau multi deodata ... apoi sfintii apostoli nu erau unul cum ai calculat tu si 12 deci se puteau boteza 12 oameni in acelasi timp in covete diferite ... daca mai faci odata calculul tinand cont si de asta nu ti va mai parea deloc greu de realizat botezul a 3000 de oameni ... si apoi 10 ore daca ar fi durat botezul , si ce daca ? asta nu conteaza ... crezi ca apostolii nu ar fi fost in stare sa stea atata ? cand te gandesti numai la pavel ca predica de seara pana a doua zi dimineata de cadeau oamenii din picioare de somn , cum s-a intamplat si cu tanarul acela care a cazut pe fereastra , ce mai spui ? nu judeca pe crestinii de la inceput dupa masura lenevirii celor de acuma , care ies in grup din biserica inca inainte de a se termina slujba deranjand si pe preot de la rugaciune ...

Reply With Quote
  #149  
Vechi 17.06.2008, 12:56:09
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de asemenea si luly a gresit cand a sfirmat ca in vremea apostolilor nu s-a facut botezul NUMAI prin afundare ... daca citeai cu atentie in textul care l-am citat din pidalion ai fi vazut ca si sfantul dionisie areopagitul spunea ca botezul fara afundare este fara sfintire si nevalid , iar sf dionisie se stie ca a trait deodata cu apostolii ... ceea ce arata ca si atunci sf botez se facea numai prin afundare ... apoi daca s-ar fi facut prin stropire nu ar mai fi indraznit nimeni mai tarziu sa spuna ca botezul fara afundare nu are sfintire , caci astfel ar fi dat anatema pe sf apostoli , ceea ce este de neconceput ...

apoi si eu am dat acel text din pravila bisericeasca care spunea ca numai in situatii cu totul exceptionale se poate face botezul si in nisip , sau fara nimic chiar ... dar asta numai cand nu exista conditii deloc si este absolut imposibil de a face altfel ... iar in mod abisnuit , cum spunea si in acel text din pravila bisericeasca , trebuie respectat intocmai ritualul sf botez asa cum este el cerut de sfintii parinti ... altfel nu da sfintire ...
Reply With Quote
  #150  
Vechi 17.06.2008, 13:07:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
apoi multe greseli are pagina asta si cu cea anterioara ...
hai sa le luam pe rand ...
trebuie rabdare ...

mai intai : odata ce s-a spus clar de sfintii parinti cei dinaintea noastra ca botezul prin stropire nu are duhul sfant , inseamna ca nu are ... deci daca mie imi vine nu stiu care parinte ilie cleopa nu stiu cum si imi zice altfel decat cum au zis parintii , atunci ANATEMA cu parintele nu stiu cum ilie nu stiu cum ... bine ca mi-ai zis ca si aceasta greseala a facut-o par ilie cleopa ca s-a trec acolo in memorie si cand mai vine vorba sa o amintesc , ca sa se vada ca nu a fost nimica de capul lui ilie cleopa ... deci daca el si-a permis sa schimbe hotararile sfintelor sinoade inseamna ca si-a facut o biserica a lui , si poate ca bor asta si este - biserica parintelui ilie cleopa ... iaca v-ati gasit si voi un inselat de care sa faceti ascultare ... iaca na ... mare scofala ...
cu sfintii nu te pui .
sa shtii ca la pui de naparca la de ashtia ca tine m-am referit Rafael care ishi permit sa vorbeasca despre sfintzi ca shi de nishte eretici ridiculizandu-i shi minimizandu-i... shi ca sa se indreptatzeasca mai shi intareau minciunile unora sau altora sau barfele insinuand ca ar fi eretici... poi dumneata nu te vezi ce vorbeshti despre sfintzi? caci daca se dovedeshte ca sf Ilie Cleopa are semne ce vadesc Duhul Sfant in ramashitzele sale trupeshti shi nu numai prin scrierile sale care emana o tona, de Teologie shi plinire a iei in litera shi duh umilit shi smerit shi inima franta, dumneata tzi-ai gasit sa faci ascultare nu de el ci de schismaticii domniei tale? poi du-te domnule shi-tzi vezi de treaba shi nu-tzi mai face pacate incercand sa te indreptatzeshti pe baza unor scripturi din sfintzii Parintzi pe care le foloseshti spre a voastra pierzare... de cate ori sa-tzi spun sa pricepi?

cand o sa ai o firmitura de smerenie shi Teologie din cat a avut sf Parinte Cleopa atunci sa-tzi dai cu parerea despre el... ca la barfe, insinuari shi capitze cu paie din ochii altora vad ca eshti primul... dumneata nu vezi ca eshti sluga duhului rau? adica a serviciilor shi a patimii schismei care v-a nalucit shi v-a dat voiREA infruntarii....

sa fi sanatos domnule, shi binecuvantat, dar ai grija ca mergi de-a berbedracul, pardon, berbeleacul... 93x???:(:(

shi acum te las in pace ca vad ca nu itzi este de nici un folos nici mustrarea shi nici discutzia ... ma iarta ca n-am avut nici rabdare shi nici n-am fost intzelept de nu te-am shtiut sfatui cu folos :(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati auzit de Klaus Kenneth? Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 318 02.07.2012 08:49:51
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06