Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.10.2007, 13:45:44
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

De ce femeile poarta pantaloni si nu le mai vezi cu batic pe cap nici cand vin la SF. Biserica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.10.2007, 14:02:37
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
De ce femeile poarta pantaloni si nu le mai vezi cu batic pe cap nici cand vin la SF. Biserica?
Deoarece femeile de azi au tendinta de masculinizare,iar barbatii de efeminare...ele sunt moderne ,ce vrei tu,nu mai vor sa fie sotii si mame,ci carieriste.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.10.2007, 14:41:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filotheos
De ce femeile poarta pantaloni si nu le mai vezi cu batic pe cap nici cand vin la SF. Biserica?
De ex.fiica mea poarta pantaloni la scoala din cauza baietilor care trag fetele de fusta,deci nici nu se pune problema sa poarte fusta ,mi-a zis ea.
Pantalonii sunt comozi ,iar unele tinere ii poarta pentru ca asa le sade bine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2007, 16:12:44
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Mie imi plac femeile care poarta pantaloni.
De ce iti plac femeile care poarta pantaloni? Chiar sunt curioasa.

Si deci tu crezi ca femeia ar trebui sa poarte fusta in geanta si cand ajunge la biserica, daca vrea sa intre acolo, sa-si ia "uniforma"?! Si cum ramane cu a te simti permanent in fata lui Dumnezeu? Cum ramane cu rugaciunea neincetata?

Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.10.2007, 16:21:54
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Pantalonii sunt comozi, iar unele tinere ii poarta pentru ca asa le sade bine.
Viata de crestin nu implica deloc comoditate. In general comoditatea e sinonima cu pierderea trezviei. E mai usor sa dormi mai mult si sa nu te mai rogi nici dimineata si nici seara, sa nu mai stai in picioare la un acatist sau sa citesti din Psaltire. E mai comod sa mananci fara sa multumesti, e mai simplu sa stai toata dimineata sa trandavesti in casa decat sa mergi sa-L slavesti pe Dumnezeu, e mai comod sa-ti tai parul sau sa porti pantaloni, e mai simplu sa n-ai copii sau sa nu te ocupi de ei, e mai usor sa nu muncesti, e mai comod sa nu-l ajuti pe cel de langa tine...intr-un cuvant e mai usor sa traiesti ca un pagan.

Dar e numai aparent usor, fiindca daca suntem cu Dumnezeu, greutatea o duce El, noi dam numai putina vointa. Cand omul e rupt de Dumnezeu nu mai constientizeaza sensul vesnic al actelor sale si merge pe calea facilitatii. O cale care aproape sigur duce la pierzare.

"Sa fim cu luare aminte!!!"

Elena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2007, 17:47:22
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

Sf.Pavel a spus ca femeia trebuie sa poarte capul acoperit deoarece capul femeii este barbatul, si ea trebuie sa fie supusa barbatului. capul barbatului este Isus si de asta barbatul nu are voie sa poarte caul acoperit.cel putin asa stiu eu.
teoretic nu e voie in biserica in pantaloni si cu capul descoperit. dar s-ar respoecta aceasta regula, femeia nu ar mai intra deloc in Biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2007, 18:42:08
Lucifer-junior
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Viata de crestin nu implica deloc comoditate."

Asa este, eu odata era sa lesin in biserica din cauza ca am stat prea mult timp in picioare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2007, 18:44:51
Lucifer-junior
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sf.Pavel a spus ca femeia trebuie sa poarte capul acoperit deoarece capul femeii este barbatul, si ea trebuie sa fie supusa barbatului. capul barbatului este Isus si de asta barbatul nu are voie sa poarte caul acoperit.cel putin asa stiu eu.

Nu stiu fiecare cu parerea lui...dar eu consider acest lucru ca fiind discriminatoriu.
Femeia trebuie sa aiba aceleasi drepturi ca si barbatul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.10.2007, 18:51:19
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit


nu conteaza pararea ta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.10.2007, 18:57:43
Lucifer-junior
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu conteaza pararea ta.

Pentru mine nici a ta nu conteaza.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 16:14:33
Nedumerire Cautatorul_isihiei Generalitati 32 15.07.2012 14:12:18
o nedumerire...! myself00 Generalitati 6 25.04.2012 10:57:05
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 00:33:36