Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2008, 16:47:55
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marele duhovnic din muntii Neamtului, care traieste la marginea satului Mitocul Balan este foarte bolnav si nu mai poate primi vizitatori oricand.

Ii mai primeste doar in zilele de marti, joi si sambata, nu mai stiu daca si luni.

Sufera de astm bronsic printre alte boli si mai respira doar cu ajutorul unui aparat special.

Va rog din tot sufletul, sa-l ajutam fiecare dupa cum putem, cu rugaciuni, cu bani, cu medicamente, dupa cum puteti fiecare. Ar fi pacat sa se piarda inca o comoara de parinte duhovnic, printre atatia cati am pierdut in ultimii 10 ani noi, romanii. Nu cred ca mai este nevoie sa vi-i mai amintesc...

Dumnezeu sa va lumineze si sa-l ajutati fiecare dupa cum puteti.

Doamne ajuta!

Razvan
-------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, ajuta-l pe parintele Proclu sa nu plece inca dintre noi, ca Tu stii cata nevoie avem, noi, robii Tai, de el!
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2008, 17:12:18
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

razvan, daca poti sa-mi dai si mie o adresa,un nr. de telefon

multumesc , ana
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2008, 17:14:41
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adresa de e-mail: rmosneagu@yahoo.com .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2008, 17:57:49
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Multumim, Razvan, pentru initiativa de face cunoscuta incercarea prin care trece
parintele Proclu. Multi dintre cei care l-au cunoscut pe parinte afirma ca ascultand cuvintele sale simti cum ti se linisteste sufletul si lumineaza mintea.

"Doamne, ajuta-l pe parintele Proclu sa nu plece inca dintre noi, ca Tu stii cata nevoie avem, noi, robii Tai, de el!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2008, 19:13:08
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Am fost si eu la parintele Proclu.M-am folosit foarte mult.Dumnezeu sa-i daruiasca sanatate si nu in ultimul rand mantuire!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2008, 22:05:38
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar daca noi, oamenii, ne rugam sa nu ni-l ia Domnul pe parintele Proclu dintre noi, avem o farama mai mica sau mai mare de egoism in inimile, in sufletele noastre, caci, cu siguranta stim, ca rugaciunile parintelui Proclu ridicat prin voia dumnezeiasca la Ceruri ne pot ajuta cu mai mult folos decat cele ale parintelui, ramas inca intre noi, incatusat in trupul acesta pamantesc.

Totusi, daca vreun credincios ortodox mai milostiv, situat geografic mai aproape de localitatea Mitocul Balan (din judetul Neamt) care poate ca citeste acest mesaj, ar reusi cu ajutorul sorei parintelui, sa faca o copie dupa analizele medicale ale parintelui si s-o transcrie aici pe forum, ne-ar fi noua, celorlalti, mai de folos ca sa stim exact cu ce fel de medicamente l-am putea ajuta pe parintele.

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti in aceasta situatie.

Doamne ajuta!

Razvan
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2008, 16:05:15
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Faptul ca nu stim precis diagnosticul parintelui ca sa-i putem trimite medicamente, eu personal cred ca e mai bine sa trimitem ajutor financiar pt o tratare/ingrijire spitaliceasca!

Adresa parintelui Pr. Proclu, unde ii pot fi trimisi bani prin mandat postal, este:

Gheorghe Nicau (numele de mirean al parintelui)
loc. Mitocu Balan, cod 617148, jud. Neamt.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2008, 12:15:56
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor ortodocsi!

Cred ca i-ati mai putea trimite parintelui Proclu si altfel de ajutoare decat ajutoarele materiale (medicamente si bani). L-ati putea ajuta si pe plan spiritual, punandu-i numele (PROCLU) in toate pomelnicele voastre pentru vii pentru sanatate.
Bunul Dumnezeu ne va auzi si poate nu-l va rapi pe parintele asa de repede dintre noi...

Razvan.

Doamne, ajuta-l pe parintele Proclu sa nu plece inca dintre noi, ca Tu stii cata nevoie avem, noi, robii Tai, de el!
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!



Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.09.2008, 01:25:41
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar din cate stiu, de la calugari de la Sfanta Manastire Sihastria, de unde a plecat parintele Proclu in 1956 cu ocazia inchiderii manastirilor de catre comunisti, acesta era frate cand a parasit Manastirea Sihastria. Apoi nu s-a mai intors la Sihastria, ci a preferat sa ramana ascuns de lume, pustnicind prin Muntii Sihlei.

Deci, daca il veti pune in pomelnicele voastre de la Bisericile sau Manastirile unde mergeti Duminica sau cu ocazia altor sarbatori [religioase], atunci puneti-l in pomelnicele pentru vii asa:

"Fratele Proclu - pentru insanatosire ",si, eventual, daca doriti sa-l mai avem printre noi mult timp, adaugati si " si ani multi"

Daca va lasa inima, faceti acelasi lucru si pentru parintele Iulian de la Manastirea Prodromu, Sfantul Munte Athos, care a denumit Sinodul BOR ce l-a iertat pe Mitropolitul Nicolae Corneanu, drept un "sinod talharesc", contrar Canonului 45, conform caruia oricine a calcat intro biserica eretica [cu atat mai mult cu cat s-a impartasit din potirul ereticilor uniati] si a propus reintrunirea acestu Sinod pentru a lua o decizie conforma cu Canonul 45 si astfel de a scapa de epitetul "talharesc", pe care si-l merita, din pacate, din plin, caci in afara ierarhului Bartolomeu Anania, care a votat pentru excluderea lui Corneanu din BOR, restul sinodalilor a votat pentru a-l ierta pe acest eretic.

Voua, celor care ii veti ajuta din putinul vostru pe parintele Proclu si pe parintele Iulian, sa va dea Dumnezeu intelepciune, sanatate, ani multi si implinirea bunelor voastre dorinte.

Doamne ajuta!

Razvan

P.S. Daca doriti sa cititi interviul luat parintelui Iulian, cautati la tema Biserica Ortodoxa Romana, topicul "Mitropolitul Nicolae si ecumenismul", postul meu de astazi 5 septembrie, singurul care l-am scris si cred ca-l voi scrie referitor la adresa ereticului Corneanu, caci daca le atargi atentia ereticilor, o data, de doua sau de trei ori si ei o tin tot pe-a lor, atunci lasa-i in erezia lor sa le poarte de grija Domnul in marea si nemasurata Sa intelepciune!

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.09.2008, 20:22:28
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru fratii si surorile intru Hristos care merg maine la savarsirea Sfintei Liturghii, la Sfintele Biserici si Manastiri Ortodoxe: nu uitati sa-l puneti in pomelnicele voastre pentru vii pe parintele Proclu asa:

"fratele Proclu pentru sanatate"

Iar Domnul nu va va uita pentru ca ati fost milostivi parintelui care mai respira doar printr-un aparat special!


Razvan.

Doamne, ajuta-l pe parintele Proclu sa nu plece inca dintre noi, ca Tu stii cata nevoie avem, noi, robii Tai, de el!
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele PROCLU NICAU, pustnicul din vecinatea razvan_m Mari Duhovnici si predicile lor 6 04.02.2017 17:29:27
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 18:25:58
Parintele Proclu Nicau monica2009 Stiri, actualitati, anunturi 0 12.03.2009 17:32:32
De la Parintele PROCLU andmih Stiri, actualitati, anunturi 6 12.11.2008 22:32:11
De la Parintele PROCLU andmih Generalitati 0 12.11.2008 13:58:12