Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.01.2012, 21:57:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Totusi am o rugaminte.
Am cautat si n-am gasit nicaieri despre acel post sambata/duminica sau de sarbatori dupa ora 24.
Vreau sa ma lamuresc si eu cum este.
Aveti vreo sursa (pe internet)? (Cei care stiu muuulta teologie pe aici...)
Vad ca fiecare stie altceva legat de post.
In majoritatea surselor (inclusiv par. Cleopa) scrie de 3 zile de post inainte de impartasanie, de miercuri si vineri, posturile de peste an.
Unii spun ca sambata si duminica si in sarbatori nu se posteste, altii ca dimpotriva.
Regulile pentru preoti nu le contest, or fi. Ceea ce nu prea cred este ca sunt mai blande decat ale laicilor, ci dimpotriva. Severitatea stiu ca este descrescator: monah, preot, laic, si nu invers. Adica sa tina laicii reguli si posturi mai severe decat monahii sau preotii?

eu nu stiu, dar macar cei care stiu, sa ne lamureasca asa cum trebuie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.01.2012, 22:08:08
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Totusi am o rugaminte.
Am cautat si n-am gasit nicaieri despre acel post sambata/duminica sau de sarbatori dupa ora 24.
Vreau sa ma lamuresc si eu cum este.
Aveti vreo sursa (pe internet)? (Cei care stiu muuulta teologie pe aici...)
Vad ca fiecare stie altceva legat de post.
In majoritatea surselor (inclusiv par. Cleopa) scrie de 3 zile de post inainte de impartasanie, de miercuri si vineri, posturile de peste an.
Unii spun ca sambata si duminica si in sarbatori nu se posteste, altii ca dimpotriva.
Regulile pentru preoti nu le contest, or fi. Ceea ce nu prea cred este ca sunt mai blande decat ale laicilor, ci dimpotriva. Severitatea stiu ca este descrescator: monah, preot, laic, si nu invers. Adica sa tina laicii reguli si posturi mai severe decat monahii sau preotii?

eu nu stiu, dar macar cei care stiu, sa ne lamureasca asa cum trebuie.
Ai primit toate raspunsurile de care aveai nevoie . Nu iti trebuie decit bunavointa pt. a le recerceta si dorinta de adevar .
Daca continui sa pui aceleasi intrebari nevrind sa consideri raspunsurile, sa te indoiesti de orice ti se spune este doar treaba ta .
Eu am spus ceea ce era de marturisit .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.01.2012, 22:17:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Deci n-ai o sursa cu ora 24 ?
Multumesc.
Eu am spus ce am gasit, inclsuiv la par. Cleopa (modelul multora, desi cel mai sever).
Nicaieri nu scrie ca poti sa mananci de dulce si apoi tii numai cateva ore post pana la Sf.Impartasanie.
Ar fi logic la noi de ex. unde primim Sf. Impartasanie dupa ora 12:00.
Atunci se fac 24 ore. Altfel nu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.01.2012, 01:31:17
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
(...) Iti spun eu frate de ce : din mindrie . Dar cit de multa ai in tine ascunsa sub pietate si iubire , cit de mult nu iti da pace este numai treaba ta , tu tragi de ea, stai legat de ea si duo in circa cit poftesti . Dar este bine ca te vezi zelitor, linistit , impaciuitor si muuult iubitor .
Am mai spus si cu alta ocazie , daca va pune cineva oglinda in fata este gata, va apuca nelinistea si desi anuntati ca ce buna este tacerea deodata va umpleti de iubire si intelepciune si incepeti meticulos, cu grija de aproapele, sa va dati in petec .
Ca procedati asa este treaba voastra , voi semanati asa , voi culegeti tot asa , eu insa m-as bucura daca nu ati mai fi legati la ochi cu mindria si ati incerca sa intelegeti ceea ce este scris ca sa nu mai tot polemizam aiurea si sa fim de risul satanei .
Frate, ai dreptate. Nu ca sa dea bine la imagine, ci stiu bine ca asa este.
Orice-as mai spune este inutil. Una spun si cred despre mine, si alta fac. Si nu foloseste nimanui... Mie in nici un caz. Tot spun ca nu-i nimic personal, dar daca stau bine sa ma gandesc, sigur este, fiindca nu ma leg de mesajele nimanui, cum ma leg de-ale tale. Nu conteaza motivul. Oricum, cel care greseste sunt eu!!! Iarta-ma daca poti. Te rog! In mintea mea slaba, mai visez uneori ca nu vreau sa supar pe nimeni, dar la tine cred ca am batut toate recordurile. Poate m-ar bucura daca si tu la randul tau n-ai mai fi atat de... "provocator", dar pana la urma fiecare cu "incercarile" lui, iar eu trebuie sa rezist si sa ma stapanesc in reactiile mele. Ce faci tu... nu-i deloc problema mea, decat ca si compasiune.
Imi pare rau. Inca o data te rog: nu-mi purta pica. In fond ti-am spus mai mult ce-am vazut rau, decat ce-am vazut bun la tine si stiu bine ca nu-i corect. Acum, astazi, oglinda a ajuns in fata mea. Cine stie prin ce imprejurari, fiecare se va privi intr-o zi, asa cum ma privesc eu acum si va intelege ceva.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 08.01.2012, 23:52:59
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/liturgica/viata-liturgica/se-citesc-molitfele-sfantului-vasile-ziua-sfantului-128036.html

Drept sa spun acest articol m-a pus serios pe ganduri.
Si vin din nou si intreb. Cine este Teodor Danalache? Este teolog?
Pentru ca explicatiile de acolo mi se par plauzibile, corecte.
Ma tot gandesc daca sa-i indic articolul preotului meu. De asta intreb daca autorul este teolog.
Estre totusi un subiect profund.
Eu nu stiu cum fac preotii. Sincer nu stiu.
Este perioada de sarbatori, fara post.
Si totusi preotii postesc? Si se pregatesc asa cum se cere?
Preotii nu mananca de revelion? Nimic? Ma indoiesc, dar nu stiu sigur.
Si totusi multi citesc pe 1 ianuarie aceste molifte. S
Unii scriau aici ca se intampla nu stiu ce minunatii daca nu se respecta regulile.
Eu n-am auzit.
De ce nu in alta zi din posturi?
Nu stiu, nu putem verifica preotii. Ei ar trebui sa asculte toti de mai marii lor.
Scrie undeva cum a lasat insusi Sf. Vasile regula?


Iata un lucru greu de digerat pentru un crestin.
Inca o data: stie cineva cine este dl. Danalache? Este teolog, preot? Doar atat.
Mie,mi se pare ,a fi "un purtator de cuvint"(ca si cum preafericitu' n-ar avea si asa destui...)
si ce explicatii puierile are...cum ca ,vezi Doamne,cititu' Molitvelor in prima zi din Noul An ,ar fi ,chipurile un obicei,o practica,uzitata ,mai ales in sudul tarii,...ca ,vezi Doamne,intre 25 dec si 5 ian ,nu se fac metanii (uite eu chiar am facut si am facut in semn de multumire lui Dumnezeu,pentru un lucru SPECIAL ,intimplat mie,si nu cred ca a fost neplacut Domnului meu Hristos).Treaba e ca oamenii au fost dezamagiti,si asta din chiar prima zi a anului.Au plecat de la Biserica,spre casele lor,oarecum mihniti.Multi au "murmurat",dar..doar in barba,sau pe la colturi ,ca de obicei,pentru ca nu au curajul sa vorbeasca deschis ,pe fata si sa spuna lucrurilor pe nume.
Personal,citind articolul dlui Danalache,m-a amuzat pasajul:"episcopii chiriarhi vor adresa clerului indrumarea pastorala si duhovniceasca de a respecta rinduiala citirii Molitvelor..",care indrumare si ,mai ales care,duhovniceasca,dle Danalache -te intreb pe aceasta cale-.E ordin de sus si ordinul,in BOR,ca si in Armata ,se executa nu se ..supune la vot....Intreb:de ce-ar trebui sa se teama preotii sa citeasca Molitvele?Nu sint ei,preotii ,Ucenici ai lui Hristos?Urmasii Apostolilor? Nu au ei HAR,dobindit prin PUNEREA MIINILOR?..
Asa s-au trezit ,intr-o zi,pe nepusa masa,bucurestenii ,privati de bucuria de a mai putea merge la Slujbele de noapte,care aveau loc la Mrea Radu-Voda(spre ex),deoarece ,cineva a decis,sa se inchida portile Manastirii la ora 21,00 .Miine-poimiine se mai inventeaza nu-stiu-ce,si uite-asa ,vom deveni ,doar niste simpli cotizanti,sau doar un nr intr-un registru.Pai daca asta inseamna sa fiu crestin-ortodox,atunci ...
...ascultarea!,veti zice.Pai daca-i vb de ascultare,atunci ii invit pe cei care iau decizii ,in locul crestinilor-ortodocsi,sa-si ASCULTE Glasul Constiintei.Sigur ca le vorbeste,insa daca ei fac prea mult zgomot ,nu-L pot auzi...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.01.2012, 01:07:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Le purtam tacut pe toate
precum muntii nostri mari.
Le purtam, icnind, in spate
si ca-n munte, faurari:

noi dospim din lacrimi sare!
intelegem neintelesuri!
si-n vecernii tot mai rare
ne-adancim, tacuti, sub fesuri...

Bucurosi le-om duce toate,
romani vesnici, tot pe coate...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.01.2013, 14:47:50
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristi ai inteles gresit.

Noi spunem ca multi se duc la biserica pe 1 ianuarie mai mult de dragul Moliftelor Sf. Vasile.
Acum ca vin si la Sf.Liturghie sau nu, e alta treaba.
In orice caz, Moliftele se citesc la sfarsitul slujbei.
Sf Vasile, cat de MARE sfant este el, toata sfintenia si puterea sa este de la Hristos Dumnezeu! Deci niciodata sa nu consideri vreun sfant mai mare decat Hristos! Intotdeauna sa vezi in sfinti chipul Lui Hristos.

Deci INTOTDEAUNA Sfanta Jertfa a Lui Hristos (adica Sf Liturghie) va fi mai mare decat rugaciunea oricarui sfant (de ex molitvele Sf Vasile cel Mare) !!! Sfanta Taina a Euharistiei (Sf Impartasanie) = Trupul si Sangele Mantuitorului este mai mult decat orice rugaciune a oricarui sfant! Mai mult decat orice molitva!

Caci ce poate fi mai mult decat Insusi Dumnezeu? Nu e nimic care sa poata fi mai mult decat Trupul si Sangele Mantuitorului!

In momentul in care TOTI credinciosii botezati ortodocsi vor intelege asta, bine va fi! Atunci nu se vor mai intimpla erori de genul sa vina la molitve fara sa vina la Liturghie!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Lucian 008 - corect. Amendament: Taiarea imprejur este o sarbatoare/traditie iudeica. De ce se aminteste si la noi, la ortodoxi? Probabil pentru ca a fost facuta si Domnului Iisus Hristos. Si iar ajungem pe teren sensibil (iudeu versus crestin si etc.) si intram in deruta.
La ortodoxi 1 ianuarie este Sf.Vasile.
Taierea imprejur semnifica pt iudei legamantul pe care ei l-au facut cu Dumnezeu. Faptul ca Hristos, Dumnezeu fiind si fara de pacat, a implinit intreaga lege iudaica, arata smerenia Lui. Botezul la ortodocsi are dpdv teologic tot valoare de legamant - cum spune Crezul: Marturisesc un Botez spre iertarea pacatelor"

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt oameni care ca si mine ratacesc pe drumuri si nu au unde se lamuri si intra mai rau in deruta. Credinta nu este limpede si nici usoara.
Asa este (din cauza departarii noastre de Dumnezeu, a pacatului, crediinta, intelegerea noastra nu mai este limpede)! De aceea Biserica in intelepciunea ei a randuit preoti parohi care sa isi pastoreasca, catehizeze, explice, indrume credinciosii (pt fiecare credincios mirean ca noi, ca tine si ca mine!).
Tu ai duhovnic Sofia? De ce nu il intrebi aceste lucruri?
Si daca simti ca poate nu are timp/disponibilitate sa iti explice asa cum ti-ai dori tu, de ce nu iti cauti un alt duhovnic care sa fie pe sufletul tau, un preot care sa simti tu ca il iubeste pe Dumnezeu si ca ti-L prezinta si tie pe Dumnezeu, asa frumos, minunat si iubit cum il vede el pe Hristos?


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iiisus ne-a lasat pilde filozofice si nu formule de tip 1+1 = 2 (era mai simplu si mai pe intelesul fiecaruia sa fi facut asa).
Fiecare sa priceapa cum si cat poate din ele. Si judecata lui o mai da pe urma si la altul. Iar ala altul vai de el, ce mai intelege si tot asa din om in om (si din preot/profesor, in preot student si mai departe).
Si mai vin si altii care te inebunesc si mai rau prin diverse canoane, regului, ordine, derogari, texte, si etc.
Gresit! Domnul nostru Iisus Hristos NU ne-a lasat pilde filozofice ("moarte")! Daca ar fi fost asa, ar fi putut fi intelese doar cu mintea omeneasca.

El insa ne-a lasat noua ceva VIU, s-a oferit pe El !

Cand vei inceta sa mai privesti crediinta ca pe ceva legalist (ca pe niste reguli seci, moarte, greoaie, care eventual se bat de multe ori cap in cap, pe care tu trebuie sa le urmezi fara sa intelegi de ce) si vei incepe sa vezi crediinta ca pe o relatie de dragoste cu Dumnezeu, cu Creatorul tau, cu Cel care din dragoste te-a facut pe tine si lumea intreaga, pe Cel ce ti-a dat, iti da si iti sustine viata, si care din dragoste, ca tu sa nu suferi (de pe urma pacatului, a departarii de El) ti-a lasat niste indrumari vii cum sa Il gasesti, prin care se descopera El (dupa cum se spune ca Dumnezeu este ascuns in poruncile Sale), indrumari pe care le poti intelege nu singura cu mintea ta, ci numai cu Dumnezeu fiind, atunci vei dori sa te rogi / sa Il rogi pe Dumnezeu, ca Dumnezeu sa te faca sa intelegi intelesurile poruncilor Sale (dupa cum de altfel ne rugam in rugaciunile diminetii) - unii dintre noi poate fara sa constientizam semnificatia profuna a acestor rugaciuni) - cand Il rugam pe Dumnezeu " lumineaza-mi ochii gandului, deschide-mi gura ca sa ma invat cuvintele Tale, sa inteleg poruncile Tale, sa fac voia Ta, sa-Ti cant in marturisirea inimii si sa laud preasfant numele Tau"

Cat de frumos de simplu este! Macar sa ne rugam noi in fiecare dimineata aceste rugaciuni minunate randuite cu multa intelepciune si profunzime de biserica, si daca chiar VREM sa aflam si sa ne apropiem de Dumnezeu CU ADEVARAT (nu doar ca vrem sa ne satisfacem mintea gasind contradictii; nu doar ca de fapt ni se pare grea o schimbare a vietii incat cautam contradictiile ca pricina de proprie poticneala; ci daca CHIAR VREM sa il cautam si sa il gasim pe Dumnezeu), prin staruinta noastra in rugaciune, cat de mult ne va descoperi Dumnezeu!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 04.01.2013 at 15:24:29.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 04.01.2013, 15:33:56
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Articolul de pe site a fost scris pentru a evidenția Hotărârea nr 360 din 17 feb 2011 privind rânduiala liturgică unitară în B.O.R pentru slujba ce se oficiază în noaptea de la trecerea dintre ani.

Pentru mai multe lămuriri la secțiunea "Biserica ortodoxă și mas-media" pe topicul "Noutăți de la centrul de presă Basilica" Cristi a postat integral conținutul acestui articol din lege .

Preoții cunosc de la erarhiii și eparhii lor cum vor sluji în noaptea de la cumpăna dintre ani și la Liturghia din ziua de prăznuire a Sfântului Vasile cel Mare.

Articolul îl putea scrie oricine dacă nu informează greșit pe cititori, Publicarea lui este aprobată de către admin-ul sitului care șie cine sunt acei care scriu și verifică cele scrise.
Totuși dacă doești atât de mult să cunoști cine este acet domn scrie-i administratorului.
LA MULȚI ANI îți doresc, să ai pace în suflet, sănătate și bunăstare spirituală și materială.
Dorina draga,cred ca stii si fara sa-ti spun eu ca persoana respectiva ,care a postat mai sus,nu dorea ,neaparat,sa-l cunoasca in persoana,adica in carne si oase,pe seniorul Teodor Danalache,ci intreba,desigur retoric,cine o fi omul acesta de le stie el pe toate...Acum ,nu ca seniorul mai-sus amintit ,nu ar sti,Slava Domnului,ca e.."ïnformat".Cum-necum,el stie...
Si,desigur ca stim cu totii ca tre' sa ai trecere la "ïmparatie" ca sa poti publica in "galaxie"...
Cit despre subiectul in sine,adica citirea sau necitirea Molitvelor,ai fi putut opina si tu,ca doar si tu ai dreptul la libera exprimare.Cum ti se pare tie decizia aia luata in 2011?Asta era subiectu'.Nu cine a facut copy/paste la stirile Bazilicii SRL...
Consideratie,
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52