Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.01.2009, 16:11:33
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Uite, scriu pe Google, la căutare, «convertire la budism». Și iată ce mă întrebă în capul paginii: «Ați vrut să scrieți: convertire la iudaism? Extras din Jurnalul National 26. 01. 09. Am scris-o ca pe o informatie si nu vreau sa se faca nici un tam-tam pe tema asta.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.01.2009, 04:57:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati Vezi mesajul
Uite, scriu pe Google, la căutare, «convertire la budism». Și iată ce mă întrebă în capul paginii: «Ați vrut să scrieți: convertire la iudaism? Extras din Jurnalul National 26. 01. 09. Am scris-o ca pe o informatie si nu vreau sa se faca nici un tam-tam pe tema asta.
Am verificat afirmatia, am dat cautare si am gasit ce am cautat, nu altceva.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 27.01.2009, 18:58:33
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

In google chrome asa apare , nu si in mozilla.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 27.01.2009, 23:07:34
fluffy fluffy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Locație: Brasov
Mesaje: 12
Implicit

Hmm, un om are dreptul sa se converteasca la ce religie crede el de cuviinta. El stie ce e mai bine pentru el, iar voi nu aveti dreptul sa judecati alegerea lui. Poate sa fie vorba de budism, iudaism, islamism, samd. Atata timp cat el se simte bine in persoana sa, nu vad problema. Si daca stam sa ne gandim, principiile de baza sunt asemanatoare cam pe la toate religiile.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 27.01.2009, 23:33:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga "fluffy", afirmatiile facute de tine sunt asemanatoare celui ce nu cunoaste Ortodoxia. Ortodoxia nu e asemenea unei bucati de branza, pe care o poti lua de la orice magazin ca sa-ti potolesti foamea. Si, intre noi fie vorba, cand ai descoperit un magazin in care este branza buna nu te mai duci la celelalte.

Sigur, fiecare alege ce doreste. Dar celelalte nu-ti pot oferi ceea ce iti ofera Ortodoxia: Trupul si Sangele lui Hristos.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 29.01.2009, 22:43:22
fluffy fluffy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Locație: Brasov
Mesaje: 12
Implicit

Tot nu avem dreptul sa judecam.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 01.02.2009, 02:30:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fluffy Vezi mesajul
...nu vad problema. .
Faptul ca tu nu vezi problema, asta nu inseamna ca aceasta nu exista.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 01.02.2009, 12:14:34
fluffy fluffy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Locație: Brasov
Mesaje: 12
Implicit

Dupa cum am zis si mai sus, tot nu avem dreptul sa judecam! Daca el se simte mai bine, pe tine cu ce te deranjeaza? Cu nimic. Asa a fost si cu inchizitia...
Reply With Quote
  #119  
Vechi 01.02.2009, 21:44:41
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fluffy Vezi mesajul
Dupa cum am zis si mai sus, tot nu avem dreptul sa judecam! Daca el se simte mai bine, pe tine cu ce te deranjeaza? Cu nimic. Asa a fost si cu inchizitia...
Tu afisezi aici indiferenta; caci daca stii ca un om nu face bine ceea ce face, ii spui si apoi il lasi sa faca cum vrea. Dumnezeu ne-a dat liberu arbitru, pe care trebuie sal respectam, dar nu avem voie sa fim indiferenti.
Comparatia cu inchizitia este total deplasata.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.02.2009, 02:53:24
fluffy fluffy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Locație: Brasov
Mesaje: 12
Implicit

Nu cred ca Dumnezeu a zis undeva ca daca il intalnim pe X, iar dansul e budist, sa ii urlam in ureche pana se converteste la crestinism. Iar daca ajungi sa ii spui de multe ori si sa te si tii dupa el, fii sigura ca nu rezolvi absolut nimic, doar iti pierzi timpul aiurea. Poate ma insel, dar nu cred ca incercarea de convertire este rasplatita la judecata de apoi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22