Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2009, 07:08:32
snowdrop's Avatar
snowdrop snowdrop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Locație: vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit BARFA- rana a sufletului!

[SIZE=3]Doamne ajuta!Ma numesc Alina, si as dori sa aflu cat mai multe informatii despre judecarea aproapelui, asa zisa "barfa". Astept parerile voastre, mai ales sfaturi. Va multumesc anticipat.[/SIZE]
[SIZE=3]Doamne ajuta![/SIZE]
__________________
"Nu de DUMNEZEU ma tem, fiindca e atotbun, ci de mine insumi ma tem, liber si rau fiind, pot sa nu-I deschid usa."(MARCEL JOUHANDEAU)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2009, 08:45:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit ajea ceva!

marea "responsabilitate" de a socoti aburul plin de fum shi apoi cu manie proletara de "viceconsul", desi defapt te crezi superconsulabil ori superconsumabil ori supradotat, asha ca sa ieshi la'naintare pentru ca sa scri un gol splendid, o foliaseca din foarfeca daca s-ar putea, aidoma lui Bele ori Jurzinio ori Rojaldinio, fiindca itzi place sa fi stimat, sa tzi se zica mult-sti-mate, te apuci nici mai mult nici mai putzin ca sa te umfli shi sa te dezumfli shi sa-tzi aratzi deznadejdea ori ingrijorarea, ca sa te aratzi cat eshti de grijuliu, ca un grijulici, aici... shi sa nu se mai vada astfel, sa se mushamalizeze ceva din trecutul tau interior de eretic-ortodox, un fel de fur shi ucigash care la inceput se va arata bland, tocmai ca sa-i scoata din mintzi, sufleteshte vorbind, sa scoata sufletul din mintzi, a celor ce s-ar incumeta sa te creada, sighi, pauza, sighi, de la secu shi de la sigurantza, deci sighi, sa revin, deci ca sa mushamalizeze el, el advocatul, el fricosul, cat de mult ii place sa fie vedeta de televiziune, ori de ceva acolo, o vedeta ascunsa, asha ca un scriitor maretz, ascuns, neshtiut de nimeni, deci pana la urma itzi da in cap pentru slava de la oameni... te bate, te scuipa, te socoteshte mereu, te huleshte, asha ballcaniceshte, ca shi cum ar da un gol magnific, ar bea o beri-cica cu bajuetzii, s-ar distra ei ca intre prieteni, pe seama ta... ca tu sa vezi roshu cand auzi ce a zis mitica despre tine, ca ai fi un zevzec... de parca atunci se rastoarna gLumea shi se invarte tavanul shi casa cu tine... deci carevasazica mangafaua, s-a dat iarashi la Mitza... shi atunci tu, umilt, shi invins, spashit, te adresezi sigurantziunii, ca sa ia in considerare cererea ta... dar la ghisheu dai de tanti joitzica, adica scartzi cartzi pana martzi, shi tot asha... pana se face caldura mare... shi ceri iarashi :
"daca nu te superi, inca un pohar cu apa"

adica este tren-dul asta modern , ca sa fi trendy shi sa te crezi un fel de tip jegxy...

fireshte ca la o cafea...

ce n-au numuit-o bine rumanii? e nechezol frate... asha i-au zis.
te-ai suparat raspopitule? taie-i nasul! (zise pacala catre tandala)

dar tandala nu facu... poi dice nu facushi, ma? dice nu-i taiashi nasul?
poi cica nu-i taiase nasul ca area racit shi nu vru sa-l contamineze pe raspopit... vezi mai la suca, la tandala asta ce om? auzi acolo cica sa nu-l contamineze... pe raspopit. Fiecare cu grijulicile lui, mai frate... mai stimate... deci carevazica asha e cu barfa... la o cafea, un nechezol ori negrezol... nasol mai frate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2009, 09:48:41
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Despre Barfa

"Daca exista o mizerie care sa coboare cel mai mult o societate in mocirla urateniei, atunci aceasta este barfa.
Barfa este un microb pe care oamenii fara discernamant il folosesc pentru a capata stima, prestigiu mai mult in ochii celorlalti si pentru a distruge.

Barfa este arma celui slab (spirite slabe), este arma celui ascuns si ipocrit.
Feriti-va asadar de spiritele murmurande caci va vor da otrava lor.

Femei si barbati, deopotriva, o folosc adesea ca arma de control a societatii in care traiesc.
Se spune ca o femeie te ridica, o femeie te coboara. Emotiile lor din fire ar trebui sa fie ca un medicament tamaduitor pentru suflet.
Noi ar trebui sa intelegem puterea emotiilor noastre si sa nu ne mai lasam implicati si pacaliti de barfitori.
Emotiile nostre pot fi transformate foarte usor prin atatare, instigare in arme de distrugere a relatiilor dintre oameni, a puritatii si a linistii sufletesti.

Barfa este unealta omului cu sufletul incarcat de ura, de lasitate si minciuna.
Este lopata care sapa la temelia cetatii unei colectivitati pentru a-i scadea taria.

Barfa este in opozitie totala cu compasiunea, iubirea si increderea.
Fii si ficele ei sunt neincrederea, agresivitatea, falsitatea, gelozia, frica, mania, ura.
Cel mai mare efect al ei, frate, sora, prietene, vere, este ca ma impiedica sa te cunosc. Sunt lipsit de vraja cuvintelor tale, de bucuria revederii tale. Barfa ma face sa te privesc cu suspiciune si sa-mi te inchipui ca un monstru hidos. Aceasta otrava ma impiedica sa te vad asa cum esti draga, iubitule frate, sora, vere, prietene.

Cum se manifesta barfa ? stim asta. Un om de nimic incearca sa-si creasca importanta incepand sa vorbeasca despre ceilalti ca un mare cunoscator: "Acela-i egoist !", "Acela-i lipsit de inocenta!", "Acela-i un betiv notoriu!" ... . DRAGA barfitorule si ce daca ? Daca un om a avut un defect minor in aceasta viata el merge mai departe. A cazut, a vazut adevarul si s-a ridicat gata de lupta. Tu insa, suflet murmurand, continui ca de fiecare data, sa cobori nemuritorul din fiecare din noi de pe piedestal.
Tie-ti place mocirla, noroiul. Tie iti place sa-i vezi pe ceilalti murdariti si intinati. Tu nu vrei sa vezi in nimeni un frate, o sora, un prieten. Tu te hranesti cu suferinta pe care o provoci caci asta te face sa te crezi puternic, te face sa crezi ca ai controlul asupra celorlalti, poate chiar incepi sa te crezi un LIDER de oameni.

Este ironic, caci un lider este acela care s-a invins pe el, si-a invins mania, orgoliul, impuritatiile si a devenit lumina.
Un lider este cel care le arata celorlalti calea pe care trebuie s-o urmeze si toti simt in inima lor ca acolo este adevarul"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2009, 09:52:34
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Detest barfa. Imi detest vecinii care nu fac altceva decat sa-si barfeasca vecinii in fiecare zi. Detest barfele mondene din ziare si reviste si de la televizor.

Prin urbanizarea lumii devenim mai straini unii de ceilalti, din cauza mobilitatii oamenilor. Comunitatile nu mai sunt cum erau odata, unde toata lumea se cunostea cu toata lumea. Asta inseamna ca cei carora le place barfa nu mai au despre cine sa barfeasca, drept pentru care s-au inventat vedetele. Pe vedete le stie toata lumea, de la televizor, din filme si asa mai departe. Asa ca barfele despre vedete au inlocuit pentru multi barfele despre neamuri, vecini, cunostinte.

Lumea a devenit un sat global, unde se barfeste despre iubitele fotbalistilor, moravurile actorilor si problemele cantaretilor. Cand vin in fiecare dimineata la munca si vad cata lume citeste Libertatea ma simt de fiecare data mai neputincios. Inainte vedeam numai oameni de conditie proasta citind asa ceva, acum vad oameni bine imbracati, cu slujbe bine platite.

Este ingrozitor, pentru ca eu nu ma uit la televizor si nu am de unde sa stiu cat de generalizat a devenit fenomenul. Asa ca aflu pe pielea mea care este anvergura apetentei pentru barfa a romanului. Si devin si mai trist.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2009, 10:19:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Clevetirea e patima veche si continua , cu sanse mici de vindecare. Omul limbut nu-i de ieri , de azi . Pe mine nu ma deranjeaza bârfa ci perversitatea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2009, 10:26:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Imi aduc aminte de o pilda,ma iertati,insa nu mai stiu unde am citit-o,in care se spunea ca Dumnezeu l-a iertat pe un om pentru toate pacatele sale doar pentru un singur motiv: omul acela nu judecase si nu vorbise de rau pe nimeni in viata lui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2009, 10:40:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Imi aduc aminte de o pilda,ma iertati,insa nu mai stiu unde am citit-o,in care se spunea ca Dumnezeu l-a iertat pe un om pentru toate pacatele sale doar pentru un singur motiv: omul acela nu judecase si nu vorbise de rau pe nimeni in viata lui.
Da, Dumnezeu e mult milostiv cu cei ce cred in El. El ne cunoaste toate slabiciunile si neputintele noastre, dar a miza tot timpul intr o nesimtire fara margini, ca El e milostiv si iertator, parsivenie se numeste. Multi spun "dar ce nu mai eu am gresit ?Asa sunt milioane, miliarde chiar. Pe toti o sa-i duca in Iad ? " Cineva spunea mai ieri parca pe forum, ca El este ca un dictator ! Adica cum tu Doamne, care mi-ai dat libertate deplina, poti sa-mi ceri socoteala si chiar sa ma condamni ? Iar cel sau cei ce gandesc astfel spun : "Asta e Dumnezeul vostru ?". Iata pana unde merge parsivenia si nesimtirea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2009, 11:22:52
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cristiboss,intr-adevar cu totii gresim fara deosebire,suntem oameni,insa unde cred eu ca se cerne cu adevarata faina ...este inima omului,sufletul.Cu totii mai scapam o vorba,cu totii mai facem neajunsuri aproapelui,dar putem sa o facem si din inconstienta,insa acolo unde e vorba de a ne pata sufletul de ura,invidie,trufie,frustrari revarsate asupra celorlalti,bucuria ca moare si capra vecinului si nu doar a noastra...e,acolo e buba si trebuie sa avem mare grija pentru ca toate astea ne otravesc cu adevarat si cred ca aici discutam despre adevarata semnificatie a pacatului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2009, 11:45:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cristiboss,intr-adevar cu totii gresim fara deosebire,suntem oameni,insa unde cred eu ca se cerne cu adevarata faina ...este inima omului,sufletul.Cu totii mai scapam o vorba,cu totii mai facem neajunsuri aproapelui,dar putem sa o facem si din inconstienta,insa acolo unde e vorba de a ne pata sufletul de ura,invidie,trufie,frustrari revarsate asupra celorlalti,bucuria ca moare si capra vecinului si nu doar a noastra...e,acolo e buba si trebuie sa avem mare grija pentru ca toate astea ne otravesc cu adevarat si cred ca aici discutam despre adevarata semnificatie a pacatului.
Of , Doamne ! Pai cei ce se hraneșc cu disperare, obsesiv din suferinta altora , se pot oare ei oare numi oameni ? Doritorii de sange si cei ce blesteama, doresc raul altora, se bucura si se consoleaza privind cu satisfactie la nenorocirea celor din jur, merita a discuta despre ei ? Sa ne indepartam gandul de la asa ceva . Nu, nu ne foloseste cu nimic , ci din potriva ! De langa hulitori, vrajitori, blestematori, uratorii de suflete, trebuie sa fugi si nici cu gandul sa nu te indrepti catre ei. Asta nu o spun eu, ci din cele ce-mi aduc aminte din Invataturile Sf. Parinti ! Sa ne indreptam gandul catre cele bune , sa nu ne tulburam mai mult decat trebuie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2009, 14:07:39
snowdrop's Avatar
snowdrop snowdrop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Locație: vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit Barfa

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Of , Doamne ! Pai cei ce se hraneșc cu disperare, obsesiv din suferinta altora , se pot oare ei oare numi oameni ? Doritorii de sange si cei ce blesteama, doresc raul altora, se bucura si se consoleaza privind cu satisfactie la nenorocirea celor din jur, merita a discuta despre ei ? Sa ne indepartam gandul de la asa ceva . Nu, nu ne foloseste cu nimic , ci din potriva ! De langa hulitori, vrajitori, blestematori, uratorii de suflete, trebuie sa fugi si nici cu gandul sa nu te indrepti catre ei. Asta nu o spun eu, ci din cele ce-mi aduc aminte din Invataturile Sf. Parinti ! Sa ne indreptam gandul catre cele bune , sa nu ne tulburam mai mult decat trebuie.
Da, intr-adevar ai dreptate. nu ar trebui sa ne unim cu cei care savarsesc diferite lucruri rele. Aseara am urmarit o emisiune despre "barfa" pe TrinitasTV. Si spunea parintele ca nu ar trebui sa ne facem "prieteni" pe cei care obisnuiesc sa barfeasca, pt ca inevitabil ne vor trage si pe noi dupa ei. Pacatul e dulce foc, si ademenitor. Pentru mine e mare lucrul si sunt plina de respect profund pt oamenei care stiu sa isi vada de ale lor, nu poarta griji de altii. Parintele chiar se roaga sa le dea dusmanilor griji noi, adica alte preocupari, ca sa uite de tine, sa nu te mai barfeasca.
__________________
"Nu de DUMNEZEU ma tem, fiindca e atotbun, ci de mine insumi ma tem, liber si rau fiind, pot sa nu-I deschid usa."(MARCEL JOUHANDEAU)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 14:50:25
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
fiara, a carei rana de moarte fusese vindecata bob2909 Din Noul Testament 0 19.12.2010 18:06:14
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
barfa, parere, judecata? anaana71 Generalitati 88 24.02.2010 15:47:27