Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2010, 04:19:11
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit legat de post

daca de ex. tii post intr-o zi, poti manca dupa apusul soarelui sau trebuie sa treaca de ora 12 pm?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2010, 04:31:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tehnic vorbind, ca sa mananci de dulce trebui sa treaca de 12 am (adica miezul noptii).
dar nu e bine sa mananci noaptea (decat daca te razbeste foamea).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.07.2010, 04:36:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
daca de ex. tii post intr-o zi, poti manca ...
iar daca te refereai la mancarea de post in ziua respectiva,
se pare ca ar fi bine sa nu mananci pana la 3 dupa-amiaza. (cel putin asa tin post calugarii).

si fiindca tot vine Postul Sfintei Marii, uite aici un link la Tipicul Sfantului Sava:
http://www.romarch.org/arhiva/Tipic.html#_Toc47274514

NB: ceasul al 9-lea inseamna ora 3 pm.

Last edited by mirelat; 31.07.2010 at 04:44:28. Motiv: adaugat link
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.07.2010, 04:57:05
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
iar daca te refereai la mancarea de post in ziua respectiva,
se pare ca ar fi bine sa nu mananci pana la 3 dupa-amiaza. (cel putin asa tin post calugarii).

si fiindca tot vine Postul Sfintei Marii, uite aici un link la Tipicul Sfantului Sava:
http://www.romarch.org/arhiva/Tipic.html#_Toc47274514

NB: ceasul al 9-lea inseamna ora 3 pm.
bai al naibii e jogodia asta de diavol, am tinut post pana la 11 noaptea, zic eu in sinea mea , hai ca e apus soarele, venise o tipa sa imi dea un sandwich cu carnita "normal" mie fiindu-mi foame l-am devorat si acum aflu ca de fapt post era pana la 3 am
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.07.2010, 06:08:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

lasa, mai draga jeanette, nu-ti face sange rau ca nu se face gaura-n cer din cauza asta.

si eu stateam si ma gandeam ce mai post am tinut azi: de mancare, da ok. insa mai asa pe dupa-masa eram la shopping si mi s-a rupt o unghie rau de tot, asa ca m-am dus sa-mi fac manicura... si-am pus si ceva sclipici, ca doar deh, e vara, sa straluceasca!

acum redeveind serioase, sa nu confunzi chestiunile :

1. ajunarea in ziua de post este indicata pana la 3 pm (adica 3 dupa-amiaza). deci mananci de post dupa 3 pm.
2. iar ziua de post se incheie la miezul noptii (12 am). deci poti manca de dulce dupa 12 am (deci dupa ce treci in ziua urmatoare).

12 am = miezul noptii
12 pm = miezul zilei
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.07.2010, 11:54:59
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
daca de ex. tii post intr-o zi, poti manca dupa apusul soarelui sau trebuie sa treaca de ora 12 pm?
Daca este vorba de post negru mananci dupa ce apune soarele, mancare de post...daca este vorba despre o zi de post normala poti sa mananci mancare fara carne, lapte, oua, peste...incepand cu ora la care te trezesti de dimineata...
dupa ziua de post, respectiv miezul noptii poti manca de dulce daca a doua zi dimineata nu este zi de sarbatoare si la biserica se face Sf. Liturighie la care este indicat sa participi si abia dupa aceea sa mananci de dulce.

Referitor la Tipicul Sf. Sava acesta se adreseaza in mod special vietii de obste, si asta inseamna viata de manastire unde exista un circuit si o randuiala a slujbelor, meselor si ascultarii pe care un mirean nu are cum sa le faca in viata laica...el avand alte activitati.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.07.2010, 12:21:55
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit post negru

post negru nu este acel post in care nu mananci deloc ziua respectiva(00-24)? eu asa stiam de la bunica mea!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.07.2010, 12:55:59
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
post negru nu este acel post in care nu mananci deloc ziua respectiva(00-24)? eu asa stiam de la bunica mea!
Nu, acela este abstinenta de la mancare.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2010, 15:03:24
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci , din ce am inteles de la voi este asa: Postul incepe de cand te scoli pana la 12pm corect? Eu ma refer la acele posturi de miercuri si vineri, nu la cele mari unde trebuie sa tii continuu.
Inca o intrebare : In post, poti face de ex salata cu ulei? Ca nu stiu unde am citit sau ce am inteles ca in unele posturi si untdelemnul este interzis.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2010, 15:20:23
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Deci , din ce am inteles de la voi este asa: Postul incepe de cand te scoli pana la 12pm corect? Eu ma refer la acele posturi de miercuri si vineri, nu la cele mari unde trebuie sa tii continuu.
Inca o intrebare : In post, poti face de ex salata cu ulei? Ca nu stiu unde am citit sau ce am inteles ca in unele posturi si untdelemnul este interzis.
Draga mea ziua are 24 ore...postul incepe de la ora 12 a.m (adica miezul noptii cand incepe ziua de miercuri, de ex.) si se termina la ora 12 a.m (urmatorul miez al noptii cand intram in ziua de joi).
Tu incepi sa tii postul din momentul in care te trezesti miercuri dimineata...doar daca stai marti noaptea si treci de miezul noptii, astfel intrand in ziua de miercuri si ti se face foame sa nu uiti sa mananci de post.
In aceste zile se tine post cu ulei, deci poti manca si cu ulei nu doar salata, poti face ciorba, tocanita, cartofi prajiti...etc...
Sunt posturi mari (ex. postul Sf. Pasti) in care nu se mananca cu ulei dar se refera tot la cei din manastiri, iar mirenii pot tine posturile mari fara ulei daca isi doresc si au biencuvantare de la duhovnic...in rest nu este o greseala daca mananca doar de dimineata pana seara mancare de post cu ulei...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Ceva legat de bacalaureat Marcel_Ionut Intrebari utilizatori 17 23.07.2013 20:43:10
legat de vise ingerul_pazitor Generalitati 11 13.11.2010 01:49:25
Legat de juraminte NicoletaN Generalitati 3 07.06.2010 16:32:51
Deruta legat de stabilirea zilelor/serilor de post in sistem bisericesc v.laic sophia Biserica Ortodoxa Romana 21 05.09.2009 17:33:25