Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 25.02.2015, 11:56:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
dovleacul fript cu pasta de susan,condimente marocane,segmente de rodie si seminte de pin!!!!
De cate ori deschid topicul acesta, mi se face foame.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #262  
Vechi 25.02.2015, 13:33:31
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De cate ori deschid topicul acesta, mi se face foame.
Absolut just! Esti departe de a fi singurul!
Reply With Quote
  #263  
Vechi 25.02.2015, 16:09:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De cate ori deschid topicul acesta, mi se face foame.
Sminteala curata !!!

Explicati-mi si mie ce inseamna pt voi sa mananci o singura data in zi, un singur fel de mancare si aceea uscata? Adica doar paine/doar masline/doar alune etc? Daca mananci paine cu masline /cu marmelada /cu zacusca/cu ceai sau cartofi cu ceapa/cu patrunjel /cu sare si piper etc acestea sunt deja doua feluri de mancare???
Daca o mancare de post are mai multe ingrediente ( ex: cartofi fierti + ceapa, patrunjel si masline, sau salata din morcovi, telina, sfecla si boabe de fasole) se considera tot " un singur fel de mancare" sau sunt de fapt mai multe (3-4l? Numai zic de zacusca, care poate contine cam tot ce creste prin gradina omului ( rosii, ardei, ceapa, vinete dovlecei, fasole, etc), si care cred ca se incadreaza perfect la ' mancaruri unsuroase si greu de mistuit"....
Reply With Quote
  #264  
Vechi 25.02.2015, 16:16:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

La mine cam asa arata o mancare de post..
http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=14581

http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=14580

http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=14582

Din pacate nu le putem numi " un singur fel de mancare", cand in fiecare farfurie sunt cate 3-4 alimente...( care la randul lor contin mai multe ingrediente + condimente...)

Last edited by fallen; 25.02.2015 at 16:29:41.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 25.02.2015, 17:16:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca ar trebui mentionat ca in acord cu canoanele postul ar trebui tinut fara ulei.

Ideea este ca trebe sa faci nitica foame sau macar foame de pofta, degeaba nu maninci carne daca te indopi cu fasole pana iti crapa burta.
Sau strambi din nas la o portie de fasole daca nu are si niscai ceapa prajita si ceva condimente si petreci mai multe ore in bucatarie sa-ti gatesti ceva cat mai sofisticat la gust, decat la rugaciune.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 25.02.2015, 17:19:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce ma distreaza ca acum pe retelele de socializare s-a inrosit firul cu"bucatele pt post".
Ortodocsii occidental inteleg sa posteasca musai cu retetele vegane ale marilor chefi celebri ca Ottolenghi &Co. si sunt prezentate niste retete pe care nici de sarbatori nu le-am vazut pe mese ,cu totul exceptionale-cum este de pilda dovleacul fript cu pasta de susan,condimente marocane,segmente de rodie si seminte de pin!!!!

Asta asa ca fapt divers,m-au amuzat...dar bine ca macar ca doresc sa se ia la tranta cu postul.
Macar daca ar fi, adica daca l-ar tine tot, pentru inceput.
Dar ma indoiesc, ca stomacul care cere asa alimente sofisticate sa tina de buna voie alimentatie vegana timp de 7 saptamani.

Asa cum ma indoiesc ca in perioada asta scade semnificativ vanzarea de carne/lactate, chiar ar fi interesante niste stistici in acest sens, poate asa am afla si noi cati ortodocsi avem de fapt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 25.02.2015, 19:25:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu cred ca poti s-o tii toata viata in felul asta, cu bucate mestesugite....ce nevoie mai ai de carne si de oua cand dovleacul e atat de bun cu atatea mirodenii...
Ai dreptate, cu cat mananci mai simplu, redescoperi gustul de mult uitat al cartofului, al painii, al dovleacului, pentru ca in timp consumand tot felul de condimente si mirodenii, receptorii gustativi isi pierd sensibilitatea ( creste pragul sensibilitatii)
Reply With Quote
  #268  
Vechi 26.02.2015, 01:59:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Macar daca ar fi, adica daca l-ar tine tot, pentru inceput.
Dar ma indoiesc, ca stomacul care cere asa alimente sofisticate sa tina de buna voie alimentatie vegana timp de 7 saptamani.

Asa cum ma indoiesc ca in perioada asta scade semnificativ vanzarea de carne/lactate, chiar ar fi interesante niste stistici in acest sens, poate asa am afla si noi cati ortodocsi avem de fapt.
De tinut il tin ei,dar cu lapte de soia,migdale,branza de soia,smantana de soia,inghetata fara lapte si oua,prajituri si ciocolata la fel.
Dupa moda aia protestanta de a lua mot-a-mot interpretarea Bibliei,asa si cu postul"ah deci ai spus fara carne,oua,lapte,branza...nu-I problema ,facem aceleasi mancaruri dar inlocuim produsele animale cu alea de sinteza ,ca sa nu schimbam radical gustul!"

Deci este normal ca acum sa scada vanzarile de lapte,oua si carne dar sa se goleasca de pe raft soia si celelalte produse inlocuitoare.
Chiar am fost azi intr-un magazin cu produse destinate vegetarienilor si am observat zambind ca rafturile cu inghetata si smantana de soia erau goale :)
Deh a inceput postul :)

Dar nici eu nu sunt cine stie ce grozava,eu de pilda nu pot sa tin post negru nici macar de la apus la celalalt apus.
Ceea ce pot sa fac este sa ciugulesc ceva cat sa nu cad jos-am mereu ameteli si dureri de cap cand nu mananc,sunt slabita si nu pot sa fac nici o activitate care presupune ceva efort.
Mai mult de 2-3 dupa amiaza nu pot sa stau nemancata.Acum este aproape 3 ,am mancat un fruct si niste nuci pt ca sunt ametita si ma doare capul.
Nu stiu care sunt simptomele postului negru la voi,daca va confruntati cu aceleasi neplaceri sau doar eu resimt asta pe fondul unor slabiciuni trupesti.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 26.02.2015, 02:35:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Sminteala curata !!!

Explicati-mi si mie ce inseamna pt voi sa mananci o singura data in zi, un singur fel de mancare si aceea uscata? Adica doar paine/doar masline/doar alune etc? Daca mananci paine cu masline /cu marmelada /cu zacusca/cu ceai sau cartofi cu ceapa/cu patrunjel /cu sare si piper etc acestea sunt deja doua feluri de mancare???
Daca o mancare de post are mai multe ingrediente ( ex: cartofi fierti + ceapa, patrunjel si masline, sau salata din morcovi, telina, sfecla si boabe de fasole) se considera tot " un singur fel de mancare" sau sunt de fapt mai multe (3-4l? Numai zic de zacusca, care poate contine cam tot ce creste prin gradina omului ( rosii, ardei, ceapa, vinete dovlecei, fasole, etc), si care cred ca se incadreaza perfect la ' mancaruri unsuroase si greu de mistuit"....
Un fel de mancare este o mancare,un singur fel.
Daca in afara postului obisnuim sa mancam apetive,ciorba,salata,fel principal cu diverse adaosuri de vegetale(side dish) si desert,pe timpul postului se cere sa mancam un singur fel de mancare pt a lupta cu poftele dar si a reduce din mancarea ingerata(pt a slabi putin trupeste si a ne ridica sufleteste).
Adica o supa,sau un fel principal cu legume, de preferat mai simpla si mai redusa la condimente.
Acum desigur ca reteta ciorbei de cartofi de exemplu are si morcov in ea si ceapa,suc de rosii si patrunjel. Asta este de inteles,este totusi o mancare simpla si nu cine stie ce elaborata si nu din cale afara de gustoasa.

Dar cand te apuci sa faci pizza de post,cu ciuperci,masline,ceapa,ardei,rosii uscate la soare,
ulei de trufe negre,sare himalaiana si alte condimente din Noua Zeelanda ,e asa parca o gluma nesarata.
Nu degeaba zic unii Parinti ca rad dracii de noi,pe burta!

Sa nu ma intelegeti gresit,si mie imi plac condimentele foarte mult si mancarurile exotice,tocmai de aceea in post sufar,sufar mult chiar daca sunt vegetariana de fel.Nu-mi gasesc locul daca nu condimentez mancarea,parca intru in depresie.Tare ciudati mai suntem noi oamenii!


Mancare uscata poate fi: paine,mamaliga,cereale,biscuiti de post,grisine,covrigi,crutoane,seminte,nuci sau fructe uscate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 26.02.2015, 04:32:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Eu cred ca nu are atata importanta ce condimente folosim, si daca sunt produse de post traditionale sau mai moderne. Atata timp cat nu depasesti masura, nu mananci pe saturate si mai mult decat atat, cred ca e ok. Nici sa fii tipicar peste masura, sa strecori tantarul si sa inghiti camila nu inseamna post cu folos.

Last edited by mirela.t; 26.02.2015 at 06:49:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 21:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57