Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2010, 10:25:53
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Din cate am citit pe forumul greco-catolic, orice român, care trece la catolicism devine automat greco-catolic, nu romano-catolic, chiar daca sotia acestuia este romano-catolica.
teoretic, da - asa spun canoanele greco-catolice
dar romano-catolicii nu sunt asa de stricti
ne-strictetea provine din aspectele practice intalnite

canoanele greco-catolice justifica regula pentru botezatul ortodox prin a-i permite acestuia sa nu isi schimbe ritul, obiceiurile...
aceasta regula a fost OK la momentul istoric al alcatuirii Bisericii Greco-Catolice
acum, cei mai multi botezati ortodox care trec la Catolicism o fac dupa o viata complet atee
asa ca aspectele ritului bizantin le sunt la fel de necunoscute precum aspectele ritului latin
daca ar fi sa isi pastreze traditiile, acestea ar fi cele atee!!!

in plus, BC considera pe cel botezat ortodox ca fiind valid botezat
adica nu prea "tine" ideea ca prin Botez primesti si ritul...

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
chiar daca sotia acestuia este romano-catolica
daca sotia este romano-catolica, sotul botezat ortodox poate trece la Catolicism, daca vrea
conform canoanele greco-catolice, ar fi greco-catolic
dar ce inseamna a fi greco-catolic?
daca e sa tina sarbatorile si tradiile greco-catolice, trebuie sa le invete mai intai
dar, daca tot e ceva ce nu stie, de ce sa nu invete traditiile si sarbatorile romano-catolice?!?
aici,fiind ajutat de sotie
ca sa le invete pe cele greco-catolice, trebuie sa frecventeze comunitatea greco-catolica
si sotia romano-catolica?!?
iar daca nu frecventeaza comunitatea greco-catolica, ce fel de greco-catolic este?


problemele sunt neclarificate exact la nivelul forurilor conducatoare
la nivelul individului, insa, cel care simte o chemare la viata de credinta intr-o comunitate romano-catolica este primit
__________________
catolica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2010, 13:45:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Din pacate nu poate fi nici una nici alta! Ortodox nu este decat cu numele intrucat devine nepracticant, iar catolic devine de dragul sotiei dar cred ca tot nepracticant va fi daca nu stie el traditiile si nu le respecta...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2010, 14:32:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
in plus, BC considera pe cel botezat ortodox ca fiind valid botezat
adica nu prea "tine" ideea ca prin Botez primesti si ritul...
Bineînțeles că prin botez nu primești nici un rit. Primești harul lui Dumnezeu, adică remisiunea păcatelor, devenind membru al Bisericii Catolice și având deschis drumul salvării.

Pe de altă parte, este o realitate pe care o vedem limpede în jurul nostru: un mare număr din cei care au fost "botezați ortodox" și aleg, la vârsta înțelegerii, întoarcerea în Biserică preferă ritul apusean. În vremea comunismului exista o explicație pentru acest lucru: Biserica Catolică de rit răsăritean fusese aparent distrusă: toți cei 12 episcopi ai ei, în urma refuzului schismei, zăceau în pușcării sau fuseseră omorâți mărturisindu-L pe Cristos. Mai exista o rămășiță de preoți în catacombe, îmbrăcați muncitorește și făcând liturghii private prin apartamente de bloc cu 2-3 credincioși bătrâni, dar era mai mult decât riscant să participi și nu toți au vocație de eroi.

Dar, de 20 de ani încoace, nu mai există asemenea explicație. Numai în București avem trei biserici ale noastre și încă trei puse la dispoziție de frații latini. Avem preoți și nimeni nu mai este trimis la Aiud pe motiv că a uneltit cu agenții Vaticanului participând la o liturghie greco-catolică. Singura explicație pe care o am văzând atâția convertiți care preferă încorporarea în parohii de rit latin este faptul că dezvoltă un fel de dispreț ca să zic așa pentru tot ceea ce le amintește de ortodoxism. Astfel, odată cu zoaiele din albie, ei aruncă și copilul. A întoarce spatele schismei, nu înseamnă a întoarce spatele și venerabilului rit al străbunilor și părinților. Dumnezeiasca Liturghie a sfinților părinți catolici Vasile cel Mare și Ioan Gură de Aur nu are nici cea mai mică legătură cu nenorocita schismă din vremea lui Cerularie. Nu zic că nu este superb și ritul latin și nici nu cred că Sf Grigorie cel Mare a fost mai puțin sfânt, mai puțin inspirat sau mai puțin catolic decât Vasile cel Mare și Ioan Gură de Aur. Dar dulceața ritului răsăritean este asemenea dulceții din cămara de acasă în comparație cu dulceața din supermarketul unui oraș străin. Este păcat că atâta de mulți refuză și să o guste.
Gustați ! Bun este Domnul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2010, 15:14:30
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule Dragomir, va admir pentru fervoarea cu care va sustineti ritul.

Este posibil ca intr-o anumita masura sa aveti dreptate in consideratiile dumneavoastra privind faptul ca unora dintre convertiti le displace orice le aduce aminte de comunism, inclusiv ritul bizantin.

Totusi, va rog sa tineti seama si de posibilitatea ca pentru unii convertiti, desi nu au nimic de obiectat impotriva ritului bizantin, dulceata ritului roman este cea care le aminteste de casa, chiar daca se intampla sa fie descendentii unor credinciosi de rit bizantin.

Este cazul meu. Imi aduc aminte de povestea convertirii tarului Valdimir, ai carui trimisi, dupa ce au vazut Sfanta Liturghie in Hagia Sophia, s-au intors si au raportat ca "nu mai stiam daca ne aflam in cer sau pe pamant; o frumusete pe care nu stim cum sa o descriem".

Ei, cam asta simt eu cand ma aflu intr-o biserica gotica, cu lumina ce patrunde in nava, filtrata prin vitralii, iar corul sustinut de orga intoneaza Gloria, sau Kyrie... Nu stiu daca ma aflu in cer sau pe pamant. De cate ori plec din biserica, simt ca o parte din sufletul meu ramane acolo, in fata statuii Mantuitorului cu bratele intinse si Preasfanta Inima radiind iubire; iar cand ma intorc simt ca sufletul imi este reintregit.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2010, 15:44:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ei, cam asta simt eu cand ma aflu intr-o biserica gotica, cu lumina ce patrunde in nava, filtrata prin vitralii, iar corul sustinut de orga intoneaza Gloria, sau Kyrie... Nu stiu daca ma aflu in cer sau pe pamant. De cate ori plec din biserica, simt ca o parte din sufletul meu ramane acolo, in fata statuii Mantuitorului cu bratele intinse si Preasfanta Inima radiind iubire; iar cand ma intorc simt ca sufletul imi este reintregit.
În București, o asemenea liturghie cum descrieți întâlnesc numai la Catedrala Sf Iosif. În mult mai mică măsură, și la Bărăția. În rest, am simțământul că mă aflu în sala de așteptare a unui aeroport.
Am avut, însă, marea șansă să particip la o Sf Liturghie la Roma. Era acolo și o schola, adică un cor din acela de copii de unde derivă cuvântul "școală". Era asemenea unui cor de îngeri cântând chiar în coasta Catedrei lui Petru.
Cu altă ocazie, mi-am înălțat inima tot în Catedrala Sf Petru, dar la unul din altarele laterale, unde arhiepiscopul Raymond Burke a oficiat o splendidă tridentină. În flancul drept era un splendid cor de călugări, iar în flancul stâng un superb cor de călugărițe (probabil clarisse, atâta cât mă pricep la veșminte). Sper ca Sf Părinte să îl răsplătească cu o pălărie roșie pe acest remarcabil arhiepiscop la proximul Consistoriu al Sf Colegiu, care înțeleg că va avea loc chiar în această toamnă.
Cam astea ar fi cele mai reușite întâlniri pe care le-am avut cu liturghia în rit roman.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.07.2010 at 15:54:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2010, 15:53:44
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În București, o asemenea liturghie cum descrieți întâlnesc numai la Catedrala Sf Iosif. În mult mai mică măsură, și la Bărăția. În rest, am simțământul că mă aflu în sala de așteptare a unui aeroport.
Am avut, însă, marea șansă să particip la o Sf Liturghie la Roma. Era acolo și o schola, adică un cor din acela de copii de unde derivă cuvântul "școală". Era asemenea unui cor de îngeri cântând chiar în coasta Catedrei lui Petru.
Cu altă ocazie, mi-am înălțat inima tot în Catedrala Sf Petru, dar la unul din altarele laterale, unde arhiepiscopul Raymond Burke a oficiat o splendidă tridentină. În flancul drept era un splendid cor de călugări, iar în flancul stâng un superb cor de călugărițe (probabil clarisse, atâta cât mă pricep la veșminte). Sper ca Sf Părinte să îl răsplătească cu o pălărie roșie pe acest remarcabil arhiepiscop la proximul Consistoriu al Sf Colegiu, care înțeleg că va avea loc chiar în această toamnă.
Toate sunt numai superbe si spendide. Chiar si palaria rosie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2010, 15:58:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Singura explicație pe care o am văzând atâția convertiți care preferă încorporarea în parohii de rit latin este faptul că dezvoltă un fel de dispreț ca să zic așa pentru tot ceea ce le amintește de ortodoxism.
Si acest dispret de la cine vine? Ca de la Dumnezeu, nu. Poate ar trebui sa va puna pe ganduri acest lucru.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2010, 16:03:36
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În București, o asemenea liturghie cum descrieți întâlnesc numai la Catedrala Sf Iosif. În mult mai mică măsură, și la Bărăția. În rest, am simțământul că mă aflu în sala de așteptare a unui aeroport.
Am avut, însă, marea șansă să particip la o Sf Liturghie la Roma. Era acolo și o schola, adică un cor din acela de copii de unde derivă cuvântul "școală". Era asemenea unui cor de îngeri cântând chiar în coasta Catedrei lui Petru.
Cu altă ocazie, mi-am înălțat inima tot în Catedrala Sf Petru, dar la unul din altarele laterale, unde arhiepiscopul Raymond Burke a oficiat o splendidă tridentină. În flancul drept era un splendid cor de călugări, iar în flancul stâng un superb cor de călugărițe (probabil clarisse, atâta cât mă pricep la veșminte). Sper ca Sf Părinte să îl răsplătească cu o pălărie roșie pe acest remarcabil arhiepiscop la proximul Consistoriu al Sf Colegiu, care înțeleg că va avea loc chiar în această toamnă.
Cam astea ar fi cele mai reușite întâlniri pe care le-am avut cu liturghia în rit roman.

He he, aveti grija ca-mi dati prilejuri de cadere... m-ati facut invidios :)

Eu am de gand sa particip la o liturghie tridentina, fie la Budapesta, fie la Szeged, cat de curand voi avea ocazia.

Pe de alta parte, Liturghia care m-a miscat cel mai mult, si probabil mi-a cimentat convertirea la crestinism, s-a oficiat intr-o biserica cu totul neimpresionanta, intr-un mic oras industrial. Desi a fost o liturgie pe tipicul Novus Ordo, s-a oficiat in latina, cu exceptia omiliei, si am ramas uimit sa vad ca majoritatea credinciosilor nu se uitau in misale cand au recitat Crezul si Tatal Nostru. A fost Liturghia de Craciun. Cand m-am intors acasa, am urmarit la televizor Missa de la Vatican, dar daca as fi putut sa schimb, sa ma fi aflat in Sf. Petru in loc de bisericuta cea mica si stearsa, nu as fi facut-o. Necunoscute sunt caile Domnului.

Si acest dispret de la cine vine? Ca de la Dumnezeu, nu. Poate ar trebui sa va puna pe ganduri acest lucru.


Poate ca ar trebui sa ne puna pe ganduri acele fapte care, mai mult ca sigur, au sadit in inimile unora tendinta de respingere a unei Biserici a lui Hristos si a ritului asociat. Care sunt acele fapte, va las sa meditati singura, desi probabil stiti la ce ma gandesc.

Last edited by Erethorn; 29.07.2010 at 16:07:37.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2010, 16:20:53
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
He he, aveti grija ca-mi dati prilejuri de cadere... m-ati facut invidios :)

Eu am de gand sa particip la o liturghie tridentina, fie la Budapesta, fie la Szeged, cat de curand voi avea ocazia.

Pe de alta parte, Liturghia care m-a miscat cel mai mult, si probabil mi-a cimentat convertirea la crestinism, s-a oficiat intr-o biserica cu totul neimpresionanta, intr-un mic oras industrial. Desi a fost o liturgie pe tipicul Novus Ordo, s-a oficiat in latina, cu exceptia omiliei, si am ramas uimit sa vad ca majoritatea credinciosilor nu se uitau in misale cand au recitat Crezul si Tatal Nostru. A fost Liturghia de Craciun. Cand m-am intors acasa, am urmarit la televizor Missa de la Vatican, dar daca as fi putut sa schimb, sa ma fi aflat in Sf. Petru in loc de bisericuta cea mica si stearsa, nu as fi facut-o. Necunoscute sunt caile Domnului.
Si eu o sa merg la Opera in weekendul asta... va fi Luisa Miller - Giussepe Verdi cred ca va fi frumos.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2010, 16:35:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Asta s-a dorit a fi o ironie fina ?

Ce-i drept, m-ati facut sa zambesc :)

Oricum, sper ca veti merge la Opera dupa ce veti fi participat la Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 12:56:44
Numele Biserici Primare era Ortodox sau catolic ioan_strainul Despre Biserica Ortodoxa in general 27 18.02.2011 15:24:09
Un prunc mort nu poate fi botezat costel Botezul 4 24.06.2010 23:41:10
Un preot greco-catolic inselat de duhuri rele injunghie un ortodox mihailt Generalitati 4 21.02.2010 12:14:48
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 15:07:52