Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2009, 12:02:23
luminitam luminitam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 9
Question Imi trebuie o lamurire

Buna, am incercat sa postez si aseara, nu stiu daca a fost ok, pentu ca nu mai pot gasi acum threadul.
Ziceam ca am primit demult intr-un tren o carte mica numita Talismanul.Am regasit-o acum si,cititind-o,am vazut ceva ce m-a nedumerit;"Sa se mai stie ca s-a nascut Dumnezeu di Fecioara Maria intr-o noapte sfanta".oare nu trebuia sa se spuna Isus?Mai are cineva aceasta carticica?As vrea sa stiu daca este da la BOR(nu are nimic mentionat in acest sens), sau poate nu interpretez eu corect ce s-a vrut a se spune.
Inca o data, va rog sa-mi iertati ignoranta si va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2009, 12:35:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Talismanul, Visul si alte asemenea carti ciudate nu sunt crestin ortodoxe. Acestea sunt o cadere din dreapta credinta. A crede cineva in vise si alte prostii, nepomenite in Sfanta Scriptura, ori in Sfanta Traditie a primelor 8 secole, este o cadere si o inselare. Sa ne ferim de acestea.

Nu este gresit a spune ca Dumnezeu s'a nascut din Fecioara Maria. Oare nu o numit neincetat "Nascatoare de Dumnezeu"? Se refera la firea dumnezeiasca a lui Hristos, care nascandu-Se din Fecioara Maria, o face pe aceasta Nascatoare de Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2009, 12:37:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Stiu carticica respectiva. Zice ca trebuie sa o porti la tine pentru noroc si ca trebuie s-o citesti zilnic si alte bazaconii de astea. Am avut si eu o experienta de genul asta prin liceu... rad cand imi amintesc... Singurul lucru bun scris in ea este ca trebuie sa mergi des la biserica - ceea ce am si facut dupa aia. Talismanul l-am aruncat, ceea ce iti recomand si tie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2009, 13:24:46
luminitam luminitam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 9
Implicit

Multumesc mult pt sfaturi si lamuriri, aveti dreptate-cartea e cam ciudata.In legatura cu Dumnezeu nascut din Fecioara, aveti iarasi dreptate.Va doresc numai bine
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.07.2009, 16:16:54
fulminator
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu... Stiu ca si eu am carticica aceea. Talisman. Are cateva pagini numai, si cand am citit-o prima data stiu ca am fost subiectul unor senzatii mai tari decat pe caruselul groazei. Adica:
-pe prima pagina scria despre nasterea Domnului etc etc. nimic nou si nimic intrigant
-pe a doua pagina ne spune de moartea si invierea lui etc
-a 3 ne spune despre gasirea unui obiect la mormatul gol - deja devenea interesant
-4,5,6, ne face reclama la obiectul gasit acolo, ca e un talisman, ca s-a gasit in mormantul gol a lui Iisus, etc, - atentia la maxim
-7 ne spune ca toti mai marii tarilor si ai oraselor l-au purtat - !?
-8 inca o reclama etc - nerabdare, transpiratii, tropaieli
Si, pe coperta, literalmente, pe coperta, cand ajunsesem eu interesant la maxim, era scris Crezul.

Si atunci mi-am dat seama ca nu e o carte agnostica sau oculta. Mie asa mi se pare. Nu contrazice niciuna dintre doctrinele ortodoxe. Stiu ca inca o am in buzunarul unei haine, dar nu mai stiu care... De fapt, daca ma gandesc bine, Crezul a fost descoperit prin anii 300, nu? Atunci Talismanul o trage de par...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.07.2009, 17:12:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Talismanul, Visul si alte asemenea carti ciudate nu sunt crestin ortodoxe. Acestea sunt o cadere din dreapta credinta. A crede cineva in vise si alte prostii, nepomenite in Sfanta Scriptura, ori in Sfanta Traditie a primelor 8 secole, este o cadere si o inselare. Sa ne ferim de acestea.

Nu este gresit a spune ca Dumnezeu s'a nascut din Fecioara Maria. Oare nu o numit neincetat "Nascatoare de Dumnezeu"? Se refera la firea dumnezeiasca a lui Hristos, care nascandu-Se din Fecioara Maria, o face pe aceasta Nascatoare de Dumnezeu.
Draga Windorin,asta e ceva ce eu nu pricep nicicum: "A crede cineva in vise si alte prostii, nepomenite in Sfanta Scriptura, ori in Sfanta Traditie a primelor 8 secole, este o cadere si o inselare. Sa ne ferim de acestea."
Inseamna ca,ori Biblia este o minciuna ori faptul ca toate visele sunt inselatorii este o aberatie.
Pentru ca este stiut faptul ca Dumnezeu a vorbit multor sfinti prin vise,iar asta este mentionat si in Biblie.
Dumnezeu alege sa vorbeasca oamenilor si prin vise ori inselare mi s-ar parea sa ignoram mesajele pe care le primim.
PS:Cand vorbiti de vis,va referiti la "Visul Maicii Domnului"?Caci pe mine m-a ajutat enorm cand il citeam.

Last edited by heaven; 12.07.2009 at 17:14:25.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.07.2009, 18:51:31
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitam Vezi mesajul
Buna, am incercat sa postez si aseara, nu stiu daca a fost ok, pentu ca nu mai pot gasi acum threadul.
Ziceam ca am primit demult intr-un tren o carte mica numita Talismanul.Am regasit-o acum si,cititind-o,am vazut ceva ce m-a nedumerit;"Sa se mai stie ca s-a nascut Dumnezeu di Fecioara Maria intr-o noapte sfanta".oare nu trebuia sa se spuna Isus?Mai are cineva aceasta carticica?As vrea sa stiu daca este da la BOR(nu are nimic mentionat in acest sens), sau poate nu interpretez eu corect ce s-a vrut a se spune.
Inca o data, va rog sa-mi iertati ignoranta si va multumesc
Nu comentez ce fel de carte este...
Dar mai intai s-a nascut Dumnezeu din Fecioara Maria si abia apoi i s-a pus numele Iisus!Care este nedumerirea sau greseala?!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!

Last edited by Ratacitorul; 12.07.2009 at 18:54:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.07.2009, 19:00:44
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Aceste carticele nu sunt bune.Talismanul spune ca-ti poarte noroc.Pai NOROC era un idol in antichitate,caruia si evreii ii aduceau jertfe(intaii nascuti).
Aceste carticele au fost compuse de Bogumili(o secta din Bulgaria)prin anii 1800 si au patruns si la noi.
Decat sa avem si sa citim aceste erezii,este mult mai recomandat de Parintii Bisericii sa avem la noi ''Paraclisele Maicii Domnului care se zic la intristarea sufletului si la orice intamplare grea",Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos,Acatistul Sfantul Duh aducator de multa intelepciune si luminare a mintii,sau alte carticele cu acatiste ale sfintilor care ne sunt dragi noua.
O alta rugaciune foarte puternica este Rugaciunea inimii:Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa.
Aceasta rugaciune este foarte puternica si este recomandat sa o zicem chiar si atunci cand lucram.
Deci:Sa ne rugam ! :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.07.2009, 02:40:49
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

heaven, cred ca o incurci rau de tot. Visele sunt ceva diferit de unele cartulii ortodoxe a caror nume incepe cu "Visul...". Visul e una, "Visul Maicii Domnului" e alta.

In ortodoxie, e categoric: sa nu crezi in vise. Visele nu fac decat sa te duca la pierzare. Diavolul se poate folosi de ele. E adevarat ca Dumnezeu comunica multor oameni sporiti sau profeti prin vise, dar tu nu esti profet, si nici nu te poti intitula "mare in fata Domnului" ca sa primesti vise de la El. Ilie Cleopa are o carte "Despre vise si vedenii", daca vrei sa citesti. Memorabil e exemplul urmator: a venit sefu si a zis slujitorului nr. 1 sa aiba grija de casa, iar noaptea, sa nu deschida portile nimanui, nici macar daca ar fi vreunul cu voce asemanatoare lui. Buun. Sefu merge in oras, isi rezolva problemele, si ce sa vezi? Ajunge fix noaptea acasa. Bate la usa, si cere sa fie lasat in casa. Slujitorul nu. Seful, aproape suparat, lasa-ma domle ca eu is. Celalalat nu. Asta si mai si. Slujitorul nu si nu. Dimineata, slujitorul deschide usa sefului, care nu e suparat deloc pe el. "Doar ordinele mi le-ai respectat, nu ai facut nimic altceva. E adevarat ca eram eu afara; dar daca mi-ai fi deschis si era altul?"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2009, 13:19:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Draga Windorin,asta e ceva ce eu nu pricep nicicum: "A crede cineva in vise si alte prostii, nepomenite in Sfanta Scriptura, ori in Sfanta Traditie a primelor 8 secole, este o cadere si o inselare. Sa ne ferim de acestea." Inseamna ca,ori Biblia este o minciuna ori faptul ca toate visele sunt inselatorii este o aberatie. Pentru ca este stiut faptul ca Dumnezeu a vorbit multor sfinti prin vise,iar asta este mentionat si in Biblie. Dumnezeu alege sa vorbeasca oamenilor si prin vise ori inselare mi s-ar parea sa ignoram mesajele pe care le primim. PS:Cand vorbiti de vis,va referiti la "Visul Maicii Domnului"?Caci pe mine m-a ajutat enorm cand il citeam.
A crede in vise este ceva de care[COLOR=darkred] toti Sfintii Parinti ne spun sa ne ferim[/COLOR], aceasta din pricina micimii noastre duhovnicesti. Cine suntem noi sa ne credem in stare a discerne un vis dat de diavol, de un vis trimis de Dumnezeu? Este clar faptul ca Dumnezeu nu da un vis oarecare, aruncat la gramada si asteapta ca noi sa il "selectam". Lucrarea lui Dumnezeu este mare si evidenta. Sa luam aminte ca toti marii Parinti fugeau de semne vazute si vise, caci diavolul adesea "se facea inger de lumina", luand diverse chipuri. De asta este bine sa fugim de orice vis, caci nu stim de unde vine.

[COLOR=darkred]Talismanul este o carte impotriva careia au vorbit toti marii parinti[/COLOR] care au fost intrebati despre ea. Mergi la Parintele Arsenie Papacioc, la Parintele Teofil Paraianu, ori la Parintele Iustin Parvu, si intraba'i despre aceasta. Raspunsul lor are greutate si te va lumina. Fereste'te de aceste carti si arunca'le. Sunt inselari, caci nu sunt marturisite de Biserica.

[COLOR=darkred]Nu te mira ca "te ajuta" cartea.[/COLOR] Cand un om face ceva rau, diavolul ii da pace, caci face cele ale lui, de aceea aparentul ajutor primit nu este suficient pentru a da crezare unei asemenea carti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
O lamurire va rog Eliana Despre Sfanta Scriptura 4 29.11.2010 09:55:35
o lamurire va rog Hartford Botezul 8 07.07.2010 00:05:06
Lamurire cip-uri!!! ionell Generalitati 53 19.02.2009 18:08:13
Lamurire, va rog! dana_anghel2000 Stiri, actualitati, anunturi 3 24.08.2006 17:03:26