Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2006, 18:37:08
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cu siguranta la intrebarea "Ce reprezinta luna decembrie pentru tine" cei mai multi oameni, indiferent de varsta, ar raspunde simplu, sincer, senin, "luna cadourilor".
Intamplarea despre care vreau sa vorbesc s-a petrecut in dec. pe vremea cand un post TV de astazi era la inceputuri. O prezentatoare a postului pe care inca o vad, se plimba nauc pe strada cu un pachet mare si stralucitor, chipurile! in cautarea unui copil caruia sa-i ofere cadoul. De undeva apare pe negandite un copil de vreo 5, 6 anisori, imbracat cu niste pantaloni care-i ajungeau putin peste genunchi, cu picioarele goale in tenisi, cu capul descoperit si o haina descheiata care curgea neglijent pe el. A intins amandoua manutele spre pachetul ambalat stralucitor, dar ca in fata unei primejdii, prezentatoarea a ridicat pachetul si s-a ferit si ea sa nu fie atinsa... Copilul nu s-a dat invins. A insistat. Atunci, ca sa scape de el, prezentatoarea a scos din buzunar o ciocolata sau o eugenie, oricum ceva minuscul, si i-a intins.
In acest timp, a aparut "copilul cautat" pentru cadoul frumos ambalat... O fetita de cativa anisori, asezata pe umerii unui barbat bine imbracat, bine hranit si stapan pe sine. A dat fetita jos de pe umeri, i-a sarutat mana doamnei, au schimbat cateva cuvinte si apoi, fetita plictisita si fara chef, apatica, a luat cadoul stralucitor, fara s-o priveasca pe doamna, fara sa se bucure, fara sa multumeasca!... Cred ca ati ghicit ca intalnirea a fost regizata...
Cum poti sa mai crezi ca "vedetele" noastre de carton fac acte de caritate? Eu de atunci nu mai cred nici in politicieni, nici in nimeni din cei care se lasa filmati ca fac acte de caritate cu oamenii, cu copiii cu adevarat saraci.
Nu stiu cine este operatorul, n-am sa stiu niciodata, de fapt, dar ii multumesc pentru ca a filmat fiecare detaliu al acestei intamplari atat de dramatice. Si le mai multumesc si celor din studio pentru ca Dumnezeu le-a luat mintile, pentru ca El a vrut sa ne arate noua, telespectatorilor de ce sunt in stare vedetele noastre. Daca nu as fi avut internet aceasta intamplare nu ar fi fost niciodata cunoscuta...

LA MULTI ANI DE SFANTUL NICOLAE!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2006, 19:06:26
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

asta asa e!
vedete de 2 bani. Singurul om sufletist si poate cel mai sufletist din toate vedetele e Gigi Becali, nu degeaba i-a dat Dumnezeu atatia bani.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2006, 19:11:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Da, ia dat Dumnezeu sa-i ajunga lui si sa bucure si pe cei necajiti. Ceea ce nu apreciez la Gigi e faptul ca toate aceste gesturi caritabile le face cu presa de fata! In rest, nu a facut nici guvernul ceea ce face el.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2006, 19:15:11
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

da ai dreptate.. oricum poate a mai facut el si fapte de milostenie si fara presa :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2006, 19:29:24
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cu siguranta, dar nu de mii sau sute de mii de euro... Dar, tot e bine! Sa-l ajute bunul Dumnezeu sa mai faca. Tare multi saraci avem in tara asta a noastra de care nimanui nu-i pasa!...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2006, 19:41:19
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu pot trece peste ziua de maine fara a aduce un omagiu Sf. Neculai, ignorand aprioric toate consecintele care vor decurge de aici pentru ca stiu ce va urma...
Intr-un vis de cu ceva ani in urma, se facea ca eram studenta si treceam prin fata geamurilor unui camin care avea si la parter suporti metalici pe care noi tineam iarna mancarea. Intr-un suport am vazut o multime de tacamuri si am hotarat sa fur. Am privit pe furis in toate partile si, pentru ca nu era nimeni sa ma vada, am bagat adanc mana sa iau, adica sa fur tacamuri cat cuprinde. Am scos insa icoana Sfantului Nicolae! Stiu ca in somn am spus ceva de genul "iarta-ma" sau "nu mai fac" si m-am trezit apoi tremurand de frica si de rusine!
Urasc furtul si banuiesc ca Sf. Nicolae stie ca pentru nimic in lume nu as fura si cred ca m-a aparat si nu m-a lasat nici in vis sa fur. Pe la bisericile si manastirile pe unde am fost apoi am cautat pana am gasit icoana Sfantului ca cea din visul meu, icoana pe care am pus-o pe holul de la intrarea in apartament...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2006, 19:59:09
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2006, 20:04:45
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

cutremurator e visul tau! :|





PS : imi pare rau pt spam (postul gol de mai sus) nush ce se intampla cu netul meu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2006, 20:19:08
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Multumesc! Nu exagerez cu nimic. Cu credinta si cu sfintii nu te poti juca si nu poti minti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2006, 20:40:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Referitor la Gigi Becali multi il acuza si multi acuza BOR ca-l protejaza pt ca face pomana Bisericii, Da e adevarat ca Gigi Becali e un tip laudaros caruia ii place sa fie mediatizat, dar un lucru e cert: el da! si da mult, chiar daca el se cam lauda totusi de darnicia lui beneficiaza multi oameni, si pt ei asta e important, nu e important. sunt 300 de mari bogati conform unui top, cati fac gestul lui Becali? probabil ca si ei dau dar nu asa mult, pt ca chiar daca ei ar vrea sa nu fie mediatizati cand fac milostenie, totusi daca ar face acte de mare caritate mass-media s-ar auto sesiza si ar trimite reporteri care sa imortalizeze aceste acte, numai ca adevarul e ca prea multi dintre acesti bogati nu dau, si daca vrem sa fim obiectivi nu-l vom judeca pe Becali pt imprejurarile in care el face aceste donatii, ci vom constientiza faptul ca el da si da mult! nu uitati ce a zis Mantuitorul: "Oricate veti face acestora mai mici ai Mei, Mie imi veti face"(Matei, 25:40)Amin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 04.02.2013 23:08:31
21 decembrie 2012 Florin-Ionut Vrajitoria 118 08.02.2011 09:48:38
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41
1 Decembrie (ziua rominilor) praxis Stiri, actualitati, anunturi 14 04.12.2008 04:03:04