Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.03.2010, 23:25:09
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Post Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu?

UNII IMI SPUN CA SE POATE CONSUMA LA FACUTUL MANCARURILOR DE POST ,ALTII CA SE FACE O PAINE ...MA POATE AJUTA CINEVA ?Sa intreb un preot?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2010, 00:24:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
UNII IMI SPUN CA SE POATE CONSUMA LA FACUTUL MANCARURILOR DE POST ,ALTII CA SE FACE O PAINE ...MA POATE AJUTA CINEVA ?Sa intreb un preot?
La secțiunea intitulată Maslu ceva mai jos vei găsi un topic cu același titlu unde vei afla și răspunsuri.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2010, 14:47:33
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit Maslu

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
UNII IMI SPUN CA SE POATE CONSUMA LA FACUTUL MANCARURILOR DE POST ,ALTII CA SE FACE O PAINE ...MA POATE AJUTA CINEVA ?Sa intreb un preot?
Despre ce se face cu faina de la sf Maslu sunt pareri si pareri. Eu va spun ce am auzit de la o calugarita.
Cu faina si uleiul fie se face o prescura si se consuma in familie sub stricta supraveghere a mamei ca nu cumva copii sau sotul sa o arunce sau sa o rataceasca. In mincare se pune numai daca stiti ca consumati toata mincarea, sa nu se strice si sa se arunce lucru sfintit. Din uleiul, care a mai ramas dupa ce a-ti facut prescura, sau paine, se pune cite o lingurita in farfuria cu mincare pe care stiti sigur ca o consumati la masa.
Insemnati cu sfanta cruce painea sau farfuria cu mincare ca toate sa se faca spre sanatate si buna cinstire a celor sfinte. Doamne ajuta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.03.2010, 15:25:42
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
UNII IMI SPUN CA SE POATE CONSUMA LA FACUTUL MANCARURILOR DE POST ,ALTII CA SE FACE O PAINE ...MA POATE AJUTA CINEVA ?Sa intreb un preot?
Faina se poate pune in mancare (paine sau ceva facut in casa), dar cu grija sa nu se arunce din mancarea respectiva, pentru ca faina este sfintita.
Uleiul se poate pune in mancare (tot asa, sa manance toti ai casei si sa nu se arunce nimic din acea mancare) sau se pot unge toti ai casei, de exemplu dimineata dupa ce ia fiecare anafura si aghiasma.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.04.2010, 14:01:09
EMANOIL7 EMANOIL7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 9
Implicit Maslu

La partiarhie in fiecare vineri se face sf maslu. Din auzite , din faina cu putin ulei sfintit si aiazma se face o turta care sa coace . Uleiul se pune deasupra mancarii cateva picaturi, nu se fierbe in mancare. De la parintele argatu am auzit, in aiazma se ia dimineata si cate 9 picaturi de ulei de la maslu. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2010, 23:18:46
Mihaela09 Mihaela09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit draga anisoara

Stiu de la preotul meu, k uleiul sfintit, la sf. Maslu, te ungi cu el, pe locurile dureroase si pui in candela. Mi-a spus k nu se pune la mancare !Eu am imtrebat vinerea trecuta.
Trebuie folosit doar asa.
Sa-ti fie de folos.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2010, 17:14:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am inteles ca uleiul de la Sfantul Maslu nu se utilizeaza pentru prajit. Se poate pune in candela, se utilizeaza pentru prepararea turtitelor, direct in farfurie in mancare. Ca sa nu se arunce si, pe cat posibil sa nu fie trecut prin foc. Faina, se utilizeaza pentru turtite. Daca se pune in mancare, trebuie sa avem grija s-o consumam pe toata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2010, 17:19:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Acelasi lucru il stiu si eu din recomandarile preotilor. Dar sa nu uitam ca ratiune uleiului este in primul rand pentru ungere, pe care o putem face si noi acasa dupa canonul de rugaciune- fie dimineata, fie seara.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2012, 23:24:21
marius_35 marius_35 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Mesaje: 2
Implicit

mie spus ca nu se pune in candela pentru ca este deja sfintit si candela sfinteste uleiul dar am o dilema nu stiu uni spun ca uleiul de la sf maslu nu se pune la mincare alti spun ca se pune nu stiu ce sa mai cred
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2012, 00:45:12
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ai f mult ulei se poate pune si in candela decat sa se strice mai bine il pui in candela. Daca am avut ulei de la sfinti de ex Sf Nectarie si am avut putin peste acest ulei am mai pus si de la sf maslu ca sa am mai mult timp.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 01:20:55
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 16.03.2010 00:24:56
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 10.01.2010 00:13:44
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 22:23:32