Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2010, 23:54:46
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit Orthodoxy for dummies...

Doamne ajuta!

Cred ca acest subiect a mai fost abordat aici pe forum, daca nu intr-un topic dedicat atunci cu siguranta pe "bucatele" in cadrul altor discutii.

Cum prezentati voi ortodoxia ne-ortodocsilor din jurul vostru? Prin ce metode ii convingeti ca aceasta este calea spre mantuire?
Stiu ca propriul exemplu este esential, trebuie sa ne conformam tuturor rigorilor si sa practicam o ortodoxie cat mai aproape spiritul in care si-a trait viata Iisus Hristos. Asadar posturile trebuie tinute, spovedania si impartasania regulata trebuie sa fie de asemenea nelipsite, casa trebuie sa fie sfintita, cu icoane pe pereti, o cruce, Sfanta Scriptura, Ceaslovul si Psaltirea la loc de cinste. Dam milostenie, ne facem canonul, ne imbracam astfel incat sa nu ispitim, iubim aproapele, nu judecam, nu radem prea mult pentru ca e iarasi motiv de sminteala, samd.
Cum credeti voi ca sunt percepute toate aceste manifestari / practici de catre cei din afara ortodoxiei in anul 2010?
In tara in care locuiesc "ortodox" echivaleaza cu "habotnic" (probabil conotatia provine de la evreii ortodocsi) iar oamenii ridica involuntar o spranceana in momentul in care le spun ce credinta am. Dupa ce le explic ca este vorba de crestinismul ortodox est-european le mai vine inima la loc.

Cum putem noi asadar prin comportament sa chemam la ortodoxie?

Daca e sa analizez continutul unor topicuri extrem de animate de pe acest forum si apoi sa aplic unele din ideile promovate acolo (vezi folosirea sapunului neparfumat, scoaterea din uz a parfumului, etc.), ma tem ca prietenii mei ar intoarce spatele ortodoxiei iar pe mine m-ar privi cu o netarmurita mila. Nu ca mi-ar pasa mie de atitudinea lor (atat timp cat scopul meu ar fi bine determinat iar credinta mea nestramutata) insa ma gandesc ca nici un protestant / ateu / musulman ar fi vreodata interesat sa afle mai multe despre ortodoxie daca ii prezentam "adevarata ei fata".
Voi ce credeti? Sunt foarte interesata de opiniile voastre.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2010, 00:07:44
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu sunt medic si problema pentru mine e cat va puteti imagina de actuala si se tot reactualizeaza. E inimaginabil de greu sa faci indiferent ce bine cu puteri proprii, iar a face pe cineva dreptmaritor din altceva, omeneste, am incercat pe piele proprie si pot spune: e cu neputinta.
Ortodoxia asa cum o pot "incape" eu in cat mai putine cuvinte este cea mai mare cinstire la care se poate ridica omul si anume el, finit, sa salasluiasca pe Dumnezeu infinit; omul, suferind de ignoranta, sa transforme suferinta in eliberare; omul, muritor, sa poata dobandi trup perfect din Dumnezeu intrupat. Ortodoxia este conlocuirea lui Dumnezeu cu omul in cel mai inalt grad. "Neamestecat, neschimbat, nedespartit, neimpartit" spune Sf. Ioan Damaschinul, si odata cu aceasta marturisire practic a pus capat ereziilor "hristocentrice", adica nelamuririlor ce fel putem descrie "om si Dumnezeu in Iisus".
De aici la intelegerea fiecarui om de langa noi diferenta ne este noua ca oameni cu neputinta sa o facem. Dar deindata ce e nevoie, putem constata (eu unul am avut fericirea asta in putine randuri) ca asa cum Dumnezeu a facut sa vorbeasca un magar ca sa indrepte un om, poate face si pe cel mai pacatos om sa-si ajute aproapele. Nu e nimic "complicat" in asta.
Am sa-mi aduc aminte de un episod frumos. Povestea parintele Rafail Noica despre oscilatiile lui cand s-a reconvertit de la baptism la ortodoxie si zicea "si m-am rugat zicand Doamne, sunt un prost". El care nu prea seamana a prost, a zis-o cu foc, stiind ca toata inteligenta omeneasca nu foloseste. De asta "orthodoxy for dummies" nu suna asa rau. Fata de inaltimea scopului putini pot sa se socoata "destepti".

Last edited by inorog; 24.01.2010 at 00:37:23.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2010, 00:59:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Cum putem noi asadar prin comportament sa chemam la ortodoxie?

Daca e sa analizez continutul unor topicuri extrem de animate de pe acest forum si apoi sa aplic unele din ideile promovate acolo (vezi folosirea sapunului neparfumat, scoaterea din uz a parfumului, etc.), ma tem ca prietenii mei ar intoarce spatele ortodoxiei iar pe mine m-ar privi cu o netarmurita mila.
Cum sa chemi la ortodoxie? Prin virtutile tale, reflectate in tot ce faci, ce zici, ce gandesti.

Nu te sfatuiesc sa povestesti despre pacatul folosirii sapunului parfumat sau despre scoaterea din uz a parfumului, pana cand nu patrunzi sensul acestor interdictii. Ele nu sunt pentru noi, oamenii cu pacate grosiere, ci pentru cei avanasati duhovniceste, si care au de luptat cu pacate subtile.
Dovada, cati s-au oripilat la gandul ca ar trebui sa renunte la sapunul parfumat si la parfumurile lor. Pana la aceste renuntari, mai e cale lunga. Sa nu zicem hop! pana nu am sarit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2010, 01:06:18
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sora, sa ma ierti, daca tu numesti "ortodoxie" renuntarea la sapun parfumat, tin sa-ti amintesc ca numim sfant pe Imparatul Justinian, si atat pe vremea lui cat si mai tarziu, Bizantul atinsese un adevarat rafinament in podoabe, parfumuri, bijuterii. Asta, vorbind de Bizant. Ca apropos de sapun parfumat, ai un pasaj edificator cine cartea la episodul risipei (!) de mir de nard al desfranatei. Ca sa intelegi ca nu apar vreo "moliciune" proprie, eu ma spal cu apa chioara plus dezinfectante plus ce sapun s-o nimeri (de obicei, cel putin la servici, se nimereste "cel mai ieftin pe care-l cumpara o clinica privata cu patron nu tocmai darnic"), dar ca sa intelegi ce cred eu ca reprezinta renuntarea la sapun parfumat, apoi exista niste frati si niste surori care se "parfumeaza" cu niste indreptatiri de numa-numa in fata "ereticilor" si "ratacitilor". Numai ca spre deosebire de muntii spiritului Antonie, Sisoe sau Eftimie, astia mai "moderni" cand ridica la cer mainile (nespalate cu sapun parfumat) nu fac nici o minune. Iar cand intalnesc un om "cazut intre talhari" dau sa se intoarca la Ierusalim, nu prea se risca la Ierihon. Eu poate o sa starnesc vreo sminteala, dar cred ca necurat nu e uzul niciunei materii a lumii, ci gresita identificare a locului care i se cuvine. Daca-i cumpar sapunul cel mai parfumat sotiei mele legitime, savarsesc in lume acelasi lucru pe care-l face preotul tamaind biserica. Daca crezi altceva, sa fii convinsa ca tocmai ai iesit din ortodoxie in plin catolicism sau mai rau, pe la protestantii lui Calvin din Geneva.

Last edited by inorog; 24.01.2010 at 01:09:24.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2010, 01:15:39
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cum sa chemi la ortodoxie? Prin virtutile tale, reflectate in tot ce faci, ce zici, ce gandesti.

Nu te sfatuiesc sa povestesti despre pacatul folosirii sapunului parfumat sau despre scoaterea din uz a parfumului, pana cand nu patrunzi sensul acestor interdictii. Ele nu sunt pentru noi, oamenii cu pacate grosiere, ci pentru cei avanasati duhovniceste, si care au de luptat cu pacate subtile.
Dovada, cati s-au oripilat la gandul ca ar trebui sa renunte la sapunul parfumat si la parfumurile lor. Pana la aceste renuntari, mai e cale lunga. Sa nu zicem hop! pana nu am sarit.
Sunt de acord, ar trebui sa incepem cu "inceputul", cu ABC-ul ortodoxiei. Asadar, care ar fi acela? Cu ce ar trebui sa debuteze "initierea" ne-ortodocsilor in tainele ortodoxiei? Cum pastram masura ca sa nu smintim din start?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2010, 01:21:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai intai trebuie sa ajungem noi la o masura duhovniceasca... pentru ca, altfel, ii smintim si mai tare. Trebuie sa ajungem modele pentru altii. la concluzia aceasta am ajuns eu, dupa ce m-am tot framantat pe aceeasi tema si am facut altora mai mult rau decat bine. In rest, rugaciunile pentru ei fac mult bine. Si rabdarea, rabdarea....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2010, 01:25:08
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Sora, sa ma ierti, daca tu numesti "ortodoxie" renuntarea la sapun parfumat, tin sa-ti amintesc ca numim sfant pe Imparatul Justinian, si atat pe vremea lui cat si mai tarziu, Bizantul atinsese un adevarat rafinament in podoabe, parfumuri, bijuterii. Asta, vorbind de Bizant. Ca apropos de sapun parfumat, ai un pasaj edificator cine cartea la episodul risipei (!) de mir de nard al desfranatei. Ca sa intelegi ca nu apar vreo "moliciune" proprie, eu ma spal cu apa chioara plus dezinfectante plus ce sapun s-o nimeri (de obicei, cel putin la servici, se nimereste "cel mai ieftin pe care-l cumpara o clinica privata cu patron nu tocmai darnic"), dar ca sa intelegi ce cred eu ca reprezinta renuntarea la sapun parfumat, apoi exista niste frati si niste surori care se "parfumeaza" cu niste indreptatiri de numa-numa in fata "ereticilor" si "ratacitilor". Numai ca spre deosebire de muntii spiritului Antonie, Sisoe sau Eftimie, astia mai "moderni" cand ridica la cer mainile (nespalate cu sapun parfumat) nu fac nici o minune. Iar cand intalnesc un om "cazut intre talhari" dau sa se intoarca la Ierusalim, nu prea se risca la Ierihon. Eu poate o sa starnesc vreo sminteala, dar cred ca necurat nu e uzul niciunei materii a lumii, ci gresita identificare a locului care i se cuvine. Daca-i cumpar sapunul cel mai parfumat sotiei mele legitime, savarsesc in lume acelasi lucru pe care-l face preotul tamaind biserica. Daca crezi altceva, sa fii convinsa ca tocmai ai iesit din ortodoxie in plin catolicism sau mai rau, pe la protestantii lui Calvin din Geneva.
Nu, frate, eu nu consider folosirea sapunului parfumat drept o mare ratacire de la ortodoxia "adevarata", am facut doar o referire (poate nefericita, recunosc) la o alta discutie de pe acest forum. Eu gandesc exact ca tine in privinta ingrijirii corporale versus ingrijirea sufletului.
In postarea initiala am vrut doar sa aduc un exemplu "extrem" de ceea ce presupune trairea ortodoxa a celor avansati duhovniceste, si anume renuntarea la tot ceea ce poate alimenta o oarecare sminteala / ispita / fior de mandrie. La fel de bine as fi putut sa mentionez purtarea hainelor largi, inchise la culoare, sobrietatea, etc.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2010, 01:30:41
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai intai trebuie sa ajungem noi la o masura duhovniceasca... pentru ca, altfel, ii smintim si mai tare. Trebuie sa ajungem modele pentru altii. la concluzia aceasta am ajuns eu, dupa ce m-am tot framantat pe aceeasi tema si am facut altora mai mult rau decat bine. In rest, rugaciunile pentru ei fac mult bine. Si rabdarea, rabdarea....
La o inaintata masura duhovniceasca ajungem dupa o constanta, acerba si neobosita practicare a ortodoxiei, de acord?
Ei, intrebarea este cum poti sa faci acest lucru in vecinatatea unei persoane pentru care toate cele pe care le implica practicarea ortodoxiei reprezinta o ciudatenie (ca sa nu spun o bizarerie)? In ascuns banuiesc ca nu ne putem manifesta, doar trebuie sa fim modele, nu? (nu la modul fatarnic, fireste)
Asadar cum dozam cantitatea de "practica" ortodoxa ca sa nu producem sminteala si sa nu pierdem o batalie chiar inainte de a o fi inceput?

Sunt de acord cu rugaciunea, totul e clar in privinta ei. Si cu rabdarea.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2010, 01:33:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu prin lucruri exterioare care par exotice o sa le dam celorlalti un iz de ortodoxie, chiar daca ele sunt bune (cum ar fi postul, sa zicem).

Cred ca un om care are o viata in Hristos arata asta prin privire, prin lumina care i se citeste pe fata. Astea pot impresiona.
Si bineinteles se vede in purtarea lui fara de aproapele.
Alt lucru care atrage: bucuria care se citeste pe fata omului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2010, 01:33:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Sora, sa ma ierti, daca tu numesti "ortodoxie" renuntarea la sapun parfumat, tin sa-ti amintesc ca numim sfant pe Imparatul Justinian, si atat pe vremea lui cat si mai tarziu, Bizantul atinsese un adevarat rafinament in podoabe, parfumuri, bijuterii. Asta, vorbind de Bizant. Ca apropos de sapun parfumat, ai un pasaj edificator cine cartea la episodul risipei (!) de mir de nard al desfranatei. Ca sa intelegi ca nu apar vreo "moliciune" proprie, eu ma spal cu apa chioara plus dezinfectante plus ce sapun s-o nimeri (de obicei, cel putin la servici, se nimereste "cel mai ieftin pe care-l cumpara o clinica privata cu patron nu tocmai darnic"), dar ca sa intelegi ce cred eu ca reprezinta renuntarea la sapun parfumat, apoi exista niste frati si niste surori care se "parfumeaza" cu niste indreptatiri de numa-numa in fata "ereticilor" si "ratacitilor". Numai ca spre deosebire de muntii spiritului Antonie, Sisoe sau Eftimie, astia mai "moderni" cand ridica la cer mainile (nespalate cu sapun parfumat) nu fac nici o minune. Iar cand intalnesc un om "cazut intre talhari" dau sa se intoarca la Ierusalim, nu prea se risca la Ierihon. Eu poate o sa starnesc vreo sminteala, dar cred ca necurat nu e uzul niciunei materii a lumii, ci gresita identificare a locului care i se cuvine. Daca-i cumpar sapunul cel mai parfumat sotiei mele legitime, savarsesc in lume acelasi lucru pe care-l face preotul tamaind biserica. Daca crezi altceva, sa fii convinsa ca tocmai ai iesit din ortodoxie in plin catolicism sau mai rau, pe la protestantii lui Calvin din Geneva.
Frate, fii amabil si cearta-te cu monahul Agapie Criteanu, caruia ii apartine cartea "Mantuirea pacatosilor" si care scrie la pagina 85 despre pacatel ce ne vin prin simturi in general si ispitirea prin miros in special; nu cu mine, care doar l-am citat. Te inteleg ca-i cumperi sotiei tale cel mai bun sapun parfumat, dar eu am depasit varsta aceea, in care sapunul parfumat mi-ar mai aduce unele foloase trupesti. Iar apa si sapun de casa am din belsug.
P.S. O abordare mai amiabila ar fi de dorit pe viitor. Si inca ceva. Am renuntat si la podoabe, doar crucea o mai port; crezi ca ma paste catolicismul din cauza asta?

Last edited by Miha-anca; 24.01.2010 at 01:36:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare