Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2006, 16:30:41
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Eu sunt ortodoxa casatorita cu un catolic.Ne-am casatorit in Italia si aici biserica catolica te accepta(accepta pe oricine).Inainte de nunta trebuie sa faci un curs la biserica cu preotul,aici cursul se numeste "Perechea in casatorie".Pana in nunta vei completa hartoage dar iti va face si un chestionar si acolo te va pune sa juri ca-ti vei boteza copii catolici!!Eu am facut-o chiar daca in gandul meu ma simteam vinovata.Revenind la intrebarea ta-un lucru e de stiut ca o casatorie lagata cu un catolic prin biserica e o casatorie pe viata!!!Cine vrea sa divorteze o poate face numai civil(dureaza 3 ani aici) dar casatoria in biserica ramane valida.Nu conteaza ca omul are sau nu copii.Exista anumite exceptii cand persoana poate sa divorteze si religios si asta cand partenerul i-a ascuns un lucru important-cum ar fi faptul ca nu poate face copii sau o boala grava.Eu cred ca important este sa existe iubire adevarata intre cei doi si cei doi sa fie crestini!
Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2006, 13:54:42
veretregn
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

este un exemplu clar de recrutare de credinciosi. nu iti fa griji. nu ai facut nimic. maine poti sa te faci muslmana tot religie abrahamica este.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2006, 18:28:31
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Eu sunt si raman ortodoxa ,e vreo problema veretregn?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2006, 19:54:20
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Lasati prostiile oameni buni si incetati odata sa va mai culpabilizati pentru motive pur si simplu inventate.
Ce are iubirea de a face cu religia, mai ales ca este vorba de crestini.
Ritualurile sunt putin diferite, ideea este aceeasi.
Sa te simti vinovata pentru ce? Ca il iubesti?
Parca sunteti in Evul Mediu si nu traiti in prezent.
Ce te intereseaza Julia ce cred ceilalti? Inseamna ca undeva te simti vinovata? Te rog sa incetezi sa te simti vinovata, este cea mai mare capcana in care poate cadea un om. Din pacate asa suntem educati pentru ca numai asa un om poate fi dependent de altul sau de parerea altuia.
Esti femei matura, sa fie intr-un ceas bun si sa nu aveti nici un motiv de neintelegere va urez din tot sufletul!
Bucurati-va de viata si de iubirea voastra ca sunt atat de multi care nu se pot bucura.
Fiti fericiti si sa te gandesti de fiecare data ca orice critica din exterior vine din nefericire. Daca esti fericit, nu mai vezi decat roz in fata ochilor.
Fiecare isi cladeste propria viata si este responsabil pentru ea. La unii viata are multe nuante de roz , la altii de gri sau negru.

Am vazut, poate si prin natura meseriei, in general numai nefericire in jur. Rare sunt cazurile fericite. Ce este nefericirea?
Cand un parinte isi vorbeste copilul de rau, cand un sot isi vorbeste sotul de rau, cand vedem numai catastrofe in jurul nostru, cand ne supara orice spun ceilalti despre noi, cand judecam in loc sa ne vedem de treaba noastra, etc.


Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2006, 12:57:42
julia julia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Ai dreptate CM,viata e frumoasa atunci cand e plina de iubire.Nu ma simt vinovata de a-mi fi ales un sot catolic ,este o persoana extraordinara, si el ,ca si mine, este crestin."Vinovatia mea" venea din faptul ca a trebuit sa promit ca imi voi boteza copiii in rit catolic.Asta nu inseamna ca eu renunt la religia mea.Cine stie poate cu timpul va deveni el ortodox,oricum pot sa spun ca gandeste ca un ortodox adevarat.Sigur ca exista diferente intre cele doua religii,insa acestea pot fi depasite cu bunavointa si rabdare.
Adeseori vad cum se interpreteaza gresit (voit sau nu)cele scrise in topicuri si am vazut cazuri cand anumite persoane isi dau cu parerea cand nu au ce zice(nu ma refer la CM).Oricum exista libertate si trebuie sa respectam dreptul omului de a opina...
SA NE DEA DOMNUL INTELEPCIUNE!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2006, 17:51:07
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ce mi se pare interesant este ca niciodata nu am vazut diferenta intr-un anumit fel intre cele doua "capete" ale crestinilor (catolici si ortodocsi).
Strabunica a fost catolica , dar si-a botezat copiii ortodocsi.
Continua sa se roage in biserica catolica in special Sfantului Anton.
A ramas de fapt o traditie de familie, si mama mea se ruga Sfantului. Personal apreciez in mod deosebit atmosfera si respectul din biserica catolica (ca lacas).
ortodocsii sunt galagiosi si vin la biserica ca la muzeu.
la un moment dat eram in cumpana si am facut ritualul de rugaciune la Sfantul Anton. Ruga mi-a fost ascultata si de atunci, pentru ce m-am rugat, totul functioneaza foarte bine.
Nu m-au preocupat diferentele ideologice pentru ca nu cred ca exista in realitate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.12.2006, 07:06:40
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Ce mi se pare interesant este ca niciodata nu am vazut diferenta intr-un anumit fel intre cele doua "capete" ale crestinilor (catolici si ortodocsi).
Strabunica a fost catolica , dar si-a botezat copiii ortodocsi.
Continua sa se roage in biserica catolica in special Sfantului Anton.
A ramas de fapt o traditie de familie, si mama mea se ruga Sfantului. Personal apreciez in mod deosebit atmosfera si respectul din biserica catolica (ca lacas).
ortodocsii sunt galagiosi si vin la biserica ca la muzeu.
la un moment dat eram in cumpana si am facut ritualul de rugaciune la Sfantul Anton. Ruga mi-a fost ascultata si de atunci, pentru ce m-am rugat, totul functioneaza foarte bine.
Nu m-au preocupat diferentele ideologice pentru ca nu cred ca exista in realitate.
Nu te supara, intradevar exista si o oarecare doza de superficialitate in manifestarea unor frati ortodocsi, insa nu sunt de acord sa fim bagati toti in aceeasi oala. Ortodoxia traita asa cum trebuie este minunata.Doamne ajuta:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.12.2006, 13:07:16
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Mircea, nu te inteleg.
Daca mesajul este pentru mine, oricum este indescifrabil.
Poate poti fii mai explicit te rog.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2006, 19:56:07
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Mircea, nu te inteleg.
Daca mesajul este pentru mine, oricum este indescifrabil.
Poate poti fii mai explicit te rog.
Spuneam ca: NU SUNT DE ACORD CA SA CONSIDERI CA IN TOATE BISERICILE ORTODOXE



























































































































Spuneam ca nu consider ca ortodocsii sunt galagiosi si vin la biserica ca la muzeu. De altfel ti-am citat intreg mesajul, asa ca nu vad ce n-ai inteles.Si de altfel poti merge in ce biserica vrei, nu e obligatoriu sa mergi intr-o biserica ortodoxa. Daca nu intelegi limba romana, imi pare rau. Doamne ajuta









Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.12.2006, 20:26:40
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Te rog Mircea sa-mi recomanzi o biserica unde nu se trancane, pentru ca, din pacate, asta este expresia. Si daca vrei, putem merge impreuna.
De fiecare data cand am fost am constatat acelasi lucru.
Tot timpul cineva are ceva de comentat. De aceea se creeaza atmosfera de muzeu.
De aceea prefer manastirile unde nu este nimeni, intre anumite ore.


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie intre rude simona Nunta 55 27.11.2011 17:34:40
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 17:43:15
casatorie intre o ortodoxa si un evanghelist o copila Generalitati 60 08.01.2011 16:41:29
Care este diferenta intre ortodocsi si catolici?.. lucia_anghelina Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 18.12.2010 21:58:15
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 14:27:18