Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2010, 22:11:16
tatolivia tatolivia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 64
Implicit Dumnezeu este tata-l

Doamne tata-l ceresc numa-i tu ne poti ajuta.Doresc ca eu fiica mea si sotul meu sa fie tot timpul in grija lu-i Dumnezeu.Intoarce Doamne fata ta spre noi pacatosii si binecuvinteaza-ne.Doamne ai mila de noi.Amin.Deasemenea tata-l ceresc ai grija de mama mea si fa ca anii care ii provoaca suferinta sa ii fie usori.Amin Dne ajuta-ma sa pot ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2012, 01:48:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul,- iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2012, 01:53:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Doamne Dumnezeule! Fiii pe care ii am sunt un dar al bunatatii Tale. Tu ai facut a se naste in mine simtamantul care ii face scumpi inimii mele, simtamantul dragostei parintesti. Tie iti inchin copiii mei, Doamne! Binevoieste a le fi lor Parinte; eu sunt un neputincios muritor si fara de ajutorul tau nu pot face nimic. Tu Cel Ce dai hrana pasarilor cerului, Cel Ce pazesti floarea ce rasare in mijlocul stancilor, Parinte a toata lumea, binevoieste a ingriji si de copiii mei, ca sa poata fi fericiti si in viata aceasta si in cea viitoare. Ajuta-mi sa cultiv in ei bunatatea si printr-o buna crestere sa ii fac folositori semenilor.

Da-le lor, Doamne, intelepciune, ca sa cunoasca si sa voiasca binele . Da-le lor comorile cele ceresti ale virtutii, ca acestea sunt bogatii nepieritoare. Nu cer pentru ei, Dumnezeul meu, bogatii pamantesti care sunt supuse stricaciunii, ci Te rog sa le dai trupuri sanatoase si iubitoare de osteneala, ca sa poata castiga lupta impotriva relelor vietii. Pazeste inimile lor de orice alunecare pacatoasa si apara nevinovatia lor. Randuieste, Preabunule Stapane, ca ei sa ajunga prin harul Tau fii credinciosi ai Sfintei noastre Biserici si sa binecuvanteze Numele Tau in veci.

Doamne Dumnezeule, iarta-ma ca nu stiu sa cresc cum se cuvine acesti copii pe care Tu mi i-ai daruit. Iarta-ma, Dumnezeule, iarta-ma! In loc sa invete de la mine numai cele bune, copiii invata si cele rele si fara sa vreau devin prilej de sminteala pentru ei. Degeaba ii sfatuiesc sa faca binele si sa tina poruncile daca ei vad ca eu nu le pazesc. Degeaba ii indemn cu vorbele daca faptele mele nu sunt pe masura. O, cat sunt de vinovat in fata Ta si a lor! In loc sa Te marturisesc prin faptele mele am facut impotriva. Greu cu adevarat este pentru mine, pacatosul, sa cresc cum trebuie copiii. Cum va creste un copil care nu a vazut in parintii sai pilde de fapte bune?

Iarta-ma, Doamne, iarta-ma! Iarta-i si pe parintii, pe mosii si stramosii mei, pentru toate pacatele pe care le-au savarsit, fiind prin ele pietre de poticnire pentru urmasii lor. Indrepteaza-ma pe mine, pacatosul, Doamne, sa duc o viata curata ca sa-mi pot indrepta copiii pe calea poruncilor Tale. Sa vina pacea Ta peste casa noastra, sa vina peste noi mila Ta, ca sa sporim in fapte bune si in tot ce e bineplacut Tie. Ca sa petrecem cealalta vreme a vietii noastre in pocainta si sa dobandim in aceasta viata darul Tau, iar in cealalta fericirea de veci. Pentru rugaciunile Preabinecuvantatei Nascatoarei de Dumnezeu si ale tuturor sfintilor Tai. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2012, 02:11:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciune pentru copilul cazut in pacat

Doamne Iisuse Hristoase, Cel ce ai venit in lume nu pentru cei drepti, ci pentru cei pacatosi, vino si in ajutorul fiului meu (numele), ridicandu-l din caderea in care se afla. Nu-l lasa pe el, Preabunule Doamne, sa fie batjocorit de diavol, nici sa isi intineze sufletul prin pacate si faradelegi. Cel ce Te-ai indurat de Maria Egipteanca si din iubitoare de desfatari ai facut-o iubitoare de nevointa, iar pe vrajitorul Ciprian, lepadandu-se de slujirea dracilor, l-ai aratat Arhiereu incununat cu cununa muceniciei, vino in ajutorul fiului meu si ajuta-l sa se lepede de tot raul.

Stiu ca nici un pacat nu covarseste mila Ta. Da-i lui putere sa rupa lanturile vrajmasului prin lacrimi de pocainta. Da-i lui gandul cel bun, sa alerge la preot si sa-si spovedeasca pacatele. Doamne, nu-l lasa sa se piarda. Deznadejdea ma apasa si amaraciunea pentru caderea lui imi tulbura inima. Suspina sufletul meu. Oare cand vei veni in ajutor? Oare cand ne vom bucura de milele Tale?

Miluieste-l, Iubitorule de oameni, miluieste-l, Preadulce Iisuse. Nu lasa faptura Ta sa fie inghitita de moarte, ci daruieste-i sa se umple de harul Tau. Ca vazand marea Ta dragoste de oameni, sa Te iubeasca din toata inima sa si sa Te slaveasca in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2012, 02:15:14
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciune pentru copilul bolnav

Te rugam, Doamne, vindeca durerea acestui copil, robul Tau (numele). Alunga de la el toata boala si toata neputinta. Tu, Care esti doctor al sufletelor si al trupurilor, arata si acum puterea milostivirii Tale. Vindeca-l pe el, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului tau si Dumnezeului nostru. Vindecati-l pe el, Sfintilor care ati primit de la Dumnezeu darul tamaduirii si ati vindecat multime de bolnavi. O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pentru copilul acesta (numele), stinge-i focul ce l-a cuprins, inceteaza-i boala, ridica-l din patul durerii, intru slava Numelui Tau. Ca Tu esti Cel care vindeci neputintele, Hristoase Dumnezeule, si Tie slava Iti inaltam in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2012, 02:24:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciune pentru copiii orfani

Doamne Iisuse Hristoase, Cel ce ne-ai invatat sa ne rugam unii pentru altii, asculta putina noastra rugaciune pentru copiii care sunt lipsiti de dragostea parintilor lor. Tu, Care esti Fiul Preaiubit al Parintelui Ceresc, ajuta-i pe copiii orfani sa simta dragostea Sa sfanta. Tu, Cel ce ai zis: „Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia“, ajuta-i pe copiii orfani sa dobandeasca mangaierea pe care ai fagaduit-o.

Dimpreuna cu ei, ajuta-i si pe cei care au fost parasiti de parintii lor si care cresc in foame, frig, mizerie si durere. Si daca vreunii din ei nu au fost luminati de Sfantul Botez, mai inainte de orice Te rugam sa randuiesti nasterea lor in Sfanta Ta Biserica. Doamne, sa nu-i lasi fara ajutorul Tau! Dupa cuvantul Sfantului Apostol Pavel, care a zis: „Bucurati-va cu cei ce se bucura, plangeti cu cei ce plang“, ar trebui ca inimile noastre sa se intristeze pentru suferintele copiilor greu incercati de viata.

Cum ne-am putea numi crestini, daca ne-am imbuiba de toate bunatatile, in timp ce altii rabda foame si frig? Sau cum am putea sa cerem ajutorul Tau, de nu-i vom ajuta la randul nostru pe cei ce au nevoie de ajutor? Lumineaza-ne pe noi, Doamne, sa-i ajutam cu ce ne sta in putinta, ca sa indulcim macar putin amara lor viata.
Binecuvanteaza-i, Doamne, pe acesti copii necajiti, si pe cei care ii ajuta pe ei intareste-i si le rasplateste lor dupa mare mila Ta, ca un bun si iubitor de oameni. Amin.

Aceasta rugaciune m-a impresionat profund si ma gandeam ca ar fi frumos ca fiecare din noi sa o citeasca macar o data pe zi, pentru ca din pacate mai mult decat atat nu putem face pentru acesti copii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2012, 10:21:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciune pentru copilul infiat

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Care ne-ai poruncit sa ne iubim unii pe altii, ajuta-ne sa implinim fara impiedicare aceasta porunca a Ta. Am socotit ca este bineplacut Tie sa infiem acest copil pe care viata l-a lipsit de dragostea parintilor lui. Da-ne, Doamne, sa-l iubim cu dragostea pe care Tu o sadesti in inimile noastre. Sa gaseasca la noi dragostea care ii lipseste si sufletul lui tulburat sa se umple de liniste si de bucurie. Da-i lui sa Te iubeasca din toata inima, iar pe noi sa ne respecte dupa cuviinta, fiind un copil ascultator si cuminte. Da-i lui, Doamne, sa iubeasca Biserica, rugaciunea si toata fapta cea buna. Da-i lui, Doamne, sa simta dragostea Ta cea sfanta, care covarseste orice dorire. Da-i lui sa fie madular ales al Bisericii Tale, iar noua, nevrednicilor, daruieste-ne sa ducem cu bucurie greutatile cresterii acestui copil, luminati fiind de Tine. Binecuvanteaza si sfinteste casa noastra, randuind toate cele de trebuinta, ca de la Tine vine tot binele si a Ta este slava, cinstea si inchinaciunea, in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2012, 10:24:25
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciune pentru copiii care se afla in calatorie

Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel ce esti Calea, Adevarul si Viata, si ai calatorit impreuna cu cei doi ucenici care mergeau la Emaus, Insuti, Stapane, calatoreste si cu copilul acesta, binecuvantand calatoria sa. Trimite-i inger pazitor ca oarecand lui Tobie, ca sa-i fie povatuitor si sa-l pazeasca nevatamat de toata intamplarea cea rea, pentru ca sa se intoarca cu pace, sanatos trupeste si sufleteste. Tu, Cel ce niciodata nu Te desparti de robii Tai, nu Te desparti nici de copilul acesta (numele). Tu, Care ai zis: „Eu sunt cu voi pana la sfarsitul veacurilor“, fii cu acest copil pana la ultima lui suflare. Ajuta-l sa nu cada in ispita vrajmasului si sa se intoarca din drumul sau simtind ajutorul Tau si cunoscand harul Tau, ca sa laude si sa slaveasca Numele Tau cel Sfant. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele parintilor prin copii moshu Generalitati 6 03.04.2014 17:49:31
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 22:28:09
O Biblie pentru copii Erethorn Despre Sfanta Scriptura 11 24.11.2010 14:31:32
rugaciune pentru copii ginabadea Pocainta 4 19.03.2010 01:38:42
Binecuvantarea parintilor pentru casatorie Elena78 Generalitati 34 17.08.2008 04:17:05