Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2008, 21:46:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit De ce Israel?

Cu totii stim ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos a trait in Israel ,Ierusalim si Si-a a petrecut acolo viata,dar de ce tocmai Israel a fost ales? Vedeti acum ce este in Israel si in zona aceea,atentate, razboaie,acolo nu este crestinismul.Oare de ce? Chiar in orasul sfant ,chiar oamenii aceia nu au invatat nimic si au o religie total gresita.Crestinismul nu prea este prezent acolo.Dar de ce Israel si nu Franta? Germania? Italia? Brazilia? E o intrebare poate fara raspuns ,banala dar intotdeauna mi-am pus intrebarea asta.Iudea este tot in Israel...poate stie cineva sa imi raspunda ,sunt sigur mult mai multi invatati ca mine care imi pot da un raspuns bun.Sa va ajute Dumnezeu.Multa sanatate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2008, 22:12:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cu totii stim ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos a trait in Israel ,Ierusalim si Si-a a petrecut acolo viata,dar de ce tocmai Israel a fost ales? Vedeti acum ce este in Israel si in zona aceea,atentate, razboaie,acolo nu este crestinismul.Oare de ce? Chiar in orasul sfant ,chiar oamenii aceia nu au invatat nimic si au o religie total gresita.Crestinismul nu prea este prezent acolo.Dar de ce Israel si nu Franta? Germania? Italia? Brazilia? E o intrebare poate fara raspuns ,banala dar intotdeauna mi-am pus intrebarea asta.Iudea este tot in Israel...poate stie cineva sa imi raspunda ,sunt sigur mult mai multi invatati ca mine care imi pot da un raspuns bun.Sa va ajute Dumnezeu.Multa sanatate.
Pentru ca acolo este centrul pamintului .In biserica invierii exista un punct ca un buton mai mare ce are in mijloc un punct mai mic negru,intersectat de linii cam in forma de cruce ,am scris asta si la impresii din pelerinaje.Fiind in centru,DOMNUL este la distanta egala de toti si mai aproape de cei necredinciosi ,adica evreii .Si apoi ei sint vesnic tulburati pt ca s- implinit blestemul LOR cind au zis stramosii lor la rastignirea Mintuitoruluim:"SINGELE LUI ASUPRA NOASTRA SI A URMASILOR NOSTRIaU PARTE DE CEEA CE AU CERUT ,DAR CA EI ,ORBITI FIIND DE ACEASTA LUME SI DE APARENTELE EI MARETII se lupta pt suprematie mondiala ,pe toate caile! Si vor reusi ..doar ca la sfirsit DOMNUL le va arata toata zadarnicia gindirii lor si pacatosenia in care s-au scaldat de 2000ani.Ei isi cumpara ,ca si arabii morminte ,loc de inmormintare in VALEA LUI IOSAFAT ,PT CA STIU CA DUMNEZEU VA JUDECA LUMEA IN ACEASTA VALE;dar nu se gindesc decit sa fie primii la judecata ,sa nu stea la coada ,cum s-ar zice si nu se gindesc cum vor iesi din acesta judecata,bine sau nu ,nici nu se gindesc ca judecata o va face FIUL LUI DUMNEZEU pe care ei il contesta acuma.Vor vedea atunci ,dar va fi prea tirziu ,pt mintuirea lor ,dupa ce vor face multe rele in lume din cauza dorintei lor de putere ,adica din cauz dorintei lor de a fi DUMNEZEU in aceasta lume ,adica in aceasta lume paminteasca ei vor sa ia locul liu DUMNEZEU ,precum a fcut si bietul lucifer,carui ii slujesc.Ei nu au trecut de ispita pe care a avut-o mintuitorul cind dupa 40 zile de post a fost dus in pustiul CarANTANIEI PE VIRF SI DRACUL I-A ARATAT MARETIILE LUMII PE CARE I LE-A PROMIS CA I LE DA DC SE INCHINA LUI!Evreii nu rezista acestei ispite caci nu il au pe Dumnezeul cel adevrat cu ei ,adica nu cred in Dumnezeul treimic .in care noi credem si pe care il chemm in ajutor de cite ori e nevoie.Crestinii ,vom avea multe de patimit din partea lor in aceste vremuri din uema ,ei sarmanii fiind doar la nivelul acestei ispite peste care nu pot trece.Asa vad eu lucrurile!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2008, 22:19:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Pentru ca acolo este centrul pamintului .In biserica invierii exista un punct ca un buton mai mare ce are in mijloc un punct mai mic negru,intersectat de linii cam in forma de cruce ,am scris asta si la impresii din pelerinaje.Fiind in centru,DOMNUL este la distanta egala de toti si mai aproape de cei necredinciosi ,adica evreii .Si apoi ei sint vesnic tulburati pt ca s- implinit blestemul LOR cind au zis stramosii lor la rastignirea Mintuitoruluim:"SINGELE LUI ASUPRA NOASTRA SI A URMASILOR NOSTRIaU PARTE DE CEEA CE AU CERUT ,DAR CA EI ,ORBITI FIIND DE ACEASTA LUME SI DE APARENTELE EI MARETII se lupta pt suprematie mondiala ,pe toate caile! Si vor reusi ..doar ca la sfirsit DOMNUL le va arata toata zadarnicia gindirii lor si pacatosenia in care s-au scaldat de 2000ani.Ei isi cumpara ,ca si arabii morminte ,loc de inmormintare in VALEA LUI IOSAFAT ,PT CA STIU CA DUMNEZEU VA JUDECA LUMEA IN ACEASTA VALE;dar nu se gindesc decit sa fie primii la judecata ,sa nu stea la coada ,cum s-ar zice si nu se gindesc cum vor iesi din acesta judecata,bine sau nu ,nici nu se gindesc ca judecata o va face FIUL LUI DUMNEZEU pe care ei il contesta acuma.Vor vedea atunci ,dar va fi prea tirziu ,pt mintuirea lor ,dupa ce vor face multe rele in lume din cauza dorintei lor de putere ,adica din cauz dorintei lor de a fi DUMNEZEU in aceasta lume ,adica in aceasta lume paminteasca ei vor sa ia locul liu DUMNEZEU ,precum a fcut si bietul lucifer,carui ii slujesc.Ei nu au trecut de ispita pe care a avut-o mintuitorul cind dupa 40 zile de post a fost dus in pustiul CarANTANIEI PE VIRF SI DRACUL I-A ARATAT MARETIILE LUMII PE CARE I LE-A PROMIS CA I LE DA DC SE INCHINA LUI!Evreii nu rezista acestei ispite caci nu il au pe Dumnezeul cel adevrat cu ei ,adica nu cred in Dumnezeul treimic .in care noi credem si pe care il chemm in ajutor de cite ori e nevoie.Crestinii ,vom avea multe de patimit din partea lor in aceste vremuri din uema ,ei sarmanii fiind doar la nivelul acestei ispite peste care nu pot trece.Asa vad eu lucrurile!

Multumesc ,Sofia,raspunsul tau este cel pe care il asteptam,am inteles totul .Doamne ajuta.Mereu m-am intrebat lucrul asta .Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.11.2008, 00:36:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dar este foarte curios ca ei,dupa Rastignirea Domnului nu au trecut la crestinism,la calea cea dreapta,avand in vedere lucrurile care s-au intamplat .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2008, 11:03:28
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Israel pt ca asa a fost prorocit, Dumnezeu l-a chemat pe Avraam sa intemeieze un popor nou un popor ales in mijlocul caruia Dumnezeu sa-si faca lucrarea, un popor care sa pregateasca venirea Mantuitorului , Iacov nepotul lui Avraam da numele de Israel care inseamna cel ce se lupta cu Dumnezeu, Israel desi un popor mic a avut o istorie destul de bogata si zbuciumata demulte ori dus in robie si eliberat tot prin pronia divina totusi si-a intors fata de la Dumnezeu si de la poruncile lui

Ei nu l-au primit pe Mesia deoarece n-au inteles mesajul prorocilor crezand ca Mesia va fi un mantuitor pamantesc un conducator lumesc,
Razboaie conflicte si neliniste in acea zona, de ce? Iisus se afla inaintea lui Pilat care spalandu-se pe maini s-a dezvinovatit de sangele Lui, evreii si-au atras singuri blestemul asupra lor, "sangele Lui asupra noastra si a copiilor nostri" ei singuri s-au blestemat si iata ca de 2000 de ani nu au pace, implinitu-sa si profetia care zicea ca vor fi raspanditi pe tot pamantul, si-i v-a risipi Domnul printre toate popoarele, toate s-a implinit incepand cu anul 70 dupa Hr cand romanii au distrus Ierusalimul implinindu-se profetia Mantuitorului "nu va mai ramane piatra pe piatra" din Scriptura mare parte s-a implinit, urmeaza sa se implineasca si ultima parte din planul Domnului
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2008, 12:19:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dar de ce s-au blestemat? Dupa aceea au crezut? Au inteles? Ce urmeaza sa se mai intample pana la Apocalipsa?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2008, 14:05:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dar de ce s-au blestemat? Dupa aceea au crezut? Au inteles? Ce urmeaza sa se mai intample pana la Apocalipsa?
Aminteste-ti ca aveau de ales intre Iisus si Baraba, ei au strigat sa fie eliberat Baraba iar Iisus sa fie rastignit cand Pilat a zis :Nevinovat sunt de sangele acestui om" ei au zis "sangele lui sa fie asupra noastra si asupra copiilor nostri" vezi Evanghelia dupa Matei cap 27 vers 24-25
N-au crezut nici acuma nu cred, ei inca il mai asteapta pe Mesia si cred ca Iisus a fost doar fiul Mariei si a lui Iosif, a fost un predicator rebel care a atentat la legea lor si a fost rastignit de catre romani, ucenicii lui i-au furat trupul apoi au spus ca a inviat din morti si au inceput sa propovaduiasca invatatura Lui,

Prorociile cu privire la venirea lui Hristos la viata activitatea moartea si inviarea Sa s-au implinit, prorociile prin care cuvantul lu Hristos s-a raspandit la popoare s-a implinit, in ziua de azi oriunde s-a vb de Hristos chiar si in tarile necrestine, musulmanii il au mentionat pe Iisus si in coran, in China printre cele mai cunoscute nume occidentale este cel a lui Iisus Hristos ca nu toti au crezut aia-i altceva
Prorociile care spun ca se vor ridica proroci mincinosi s-a implinit, prorociile care spun ca in zilele din urma credinta celor multi se v-a raci s-a implinit, uita-te in jur cata necredinta este, urmeaza sa se mai implineasca revelatia lui Ioan Teologul, Apocalipsa
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2009, 16:05:46
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dar de ce s-au blestemat? Dupa aceea au crezut? Au inteles? Ce urmeaza sa se mai intample pana la Apocalipsa?
Doamne-ajuta!

S-au blestemat din aceleasi motive pentru care, daca azi, Iisus Hristos ar veni printre noi l-am osandi si noi asemenea evreilor. Nu l-am crucifica, dar probabil ca i-am aplica aceeasi reteta de anihilare cum am facut-o cu toti proorocii intotdeauna. Un exemplu cat se poate de romanesc: Arsenie Boca. Nu suntem mai buni decat au fost ei si nici nu dam semne ca dorim cu adevarat sa ne revenim in fire.

Ce urmeaza sa se intample pana la debutul ireversibil al zilelor apocaliptice? Iata ce proorocea Daniel inca inainte de venirea lui Iisus Hristos:

Capitolul 12 - Vedenie despre invierea mortilor si despre Antihrist.
Vedenie despre invierea mortilor si despre Antihrist.

1. Si in vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocroteste pe fiii poporului tau, si va fi vreme de stramtorare cum n-a mai fost de cand sunt popoarele si pana in vremea de acum. Dar in vremea aceea, poporul tau va fi mantuit si anume oricine va fi gasit scris in carte.
2. Si multi dintre cei care dorm in tarana pamantului se vor scula, unii la viata vesnica, iar altii spre ocara si rusine vesnica.
3. Si cei intelepti vor lumina ca stralucirea cerului si cei care vor fi indrumat pe multi pe calea dreptatii vor fi ca stelele in vecii vecilor.
4. Iar tu, Daniele, tine ascunse cuvintele si pecetluieste cartea pana la sfarsitul vremii. Multi vor cerceta-o cu de-amanuntul si va creste stiinta.
5. Si eu, Daniel, m-am uitat, si iata alti doi barbati stand in picioare, unul pe un mal al fluviului, iar altul pe celalalt mal al fluviului.
6. Si unul a zis celui ce era imbracat in vesminte de in si statea deasupra apelor fluviului: "Pe cand se var sfarsi aceste fapte minunate?"
7. Si am ascultat pe barbatul cel imbracat in vesminte de in care statea deasupra apelor fluviului si el si-a ridicat dreapta si stanga lui catre ceruri si a jurat pe Cel ce este viu in veci: "Va mai tine o vreme; vremuri si jumatate de vreme, iar cand se va ispravi de sfaramat puterea poporului celui sfant, atunci vor lua sfarsit toate acestea".
8. Si eu am auzit, dar nu am inteles si am zis: "Stapane, care va fi sfarsitul acestora?"
9. Si mi-a raspuns: "Du-te, Daniele, ca sunt inchise si pecetluite cuvintele acestea pana la sfarsit!
10. Multi vor fi curatiti, albiti si lamuriti, iar cei nelegiuiti se vor purta ca cei nelegiuiti; toti cei fara de lege nu var pricepe, ci numai cei intelepti vor intelege.
11. Si din vremea cand va inceta jertfa cea de-a pururi si va incepe uraciunea pustiirii vor fi o mie doua sute nouazeci de zile.
12. Fericit va fi cel ce va astepta si va ajunge la o mie trei sute treizeci si cinci de zile.
13. Si tu mergi spre sfarsitul tau si te odihneste si te vei scula, ca sa primesti mostenirea ta in vremea cea de apoi!".

In cuvintele subliniate jertfa este Sfanta Liturghie.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2009, 16:11:47
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Daca nu era Israel si era, sa zic, Nigeria, azi ne-am fi intrebat de ce Nigeria si nu alta tara.

Poate intrebarea corecta este de ce a ales Dumnezeu un popor, oricare ar fi el, in detrimentul altora. Erau evreii mai sfinti? Mai curati decat restul lumii? Mai in masura sa primeasca cuvantul lui Dumnezeu decat alte popoare? De ce criterii a tinut cont Dumnezeu cand i-a ales?

Un Dumnezeu atotputernic ar fi putut sa vorbeasca tuturor oamenilor in acelasi timp. In loc sa se agate de niste triburi din Palestina si in loc sa-si trimita fiul "local" ar fi putut face astfel incat intraga populatie a planetei sa auda "vestea cea buna". Si totusi a ales sa lucreze misterios de selectiv.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.10.2009, 16:35:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Asta intrebam si eu intr-un fir mai vechi. Eu am mers mai departe si am intrebat de ce diversele credinte au prins in anumite tari si de ce anumite popoare sunt sistematic in greutati in timp ce altele stau bine (economic, politic, etc.).
De ce Iisus nu a fost trimes in Europa, sau de ce a fost ales Israelul, de ce unele popoare (crestine de altfel) o duc rau, de ce ortodoxia = saracie, catolicismul = bogatie si alte intrebari fara raspuns inca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Statului Israel Evreulcelales Iudaismul 75 16.10.2012 22:44:52
Israel-poporul ales piticul96 Reguli generale de utilizare a forumului 45 12.06.2012 17:33:05
jaf in Israel Ioana-Andreea Generalitati 1 11.10.2010 12:22:36
Sema Israel! dorstor Iudaismul 10 11.10.2010 12:08:03
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 17:43:47