Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 08.01.2007, 16:59:55
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

iosif! pune mana pe carte. m-ai dezamagit profund. sa nu stii tu ce este politeismul si ce inseamnaz eu in hinduism si sa ma acuzi de ca habar nu am ce inseamna crestinismul sau politeismul.

sa fie oare legat fanatismul religios in directa relatie cu lipsa de cultura?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 08.01.2007, 17:11:36
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de niceboyrom
mi se stricase televizorul. am plecat in vacanta. cand m-am intors televizorul mergea. MINUNE! MINUNE!
Nu puteam sa imi explic. Dupa vreo doua saptamani, in care mai sa ma apuc sa cercetez scripturile, vine prietenul insarcinat cu udatul florilor.

"stiam ca ti s-a stricat televizorul. l-am dus la tata si l-a reparat. a schimbat o piesa, nu costa multa".

MINUNE (din nou)! Am scapat cu 10 lei.
Dumnezeu face minuni numai cand nu se mai poate face nimic prin putere omeneasca sau cand vrea sa faca vreo descoperire. Doar nu ne-om astepta sa vina Dumnezeu sa ne schimbe becurile, sa ne repare televizoarele, sa ne faca temele s.a.m.d.
niceboyrom, nu-ti bate joc de Dumnezeu, ca o sa-ti para rau intr-o zi, nu ca o sa te pedepseasca El dar o sa-ti dai seama tu cat ai gresit batandu-ti joc de Cine te iubeste mai mult, si o sa plangi amarnic
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.01.2007, 15:52:54
al4eu al4eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 8
Implicit

Domne ajuta!
Nu inteleg ce cauta acest subiect la capitolul reguli in biserica, dar il accept ca o cale de comunicare.
N-am sa explic de ce cred crestinii ortodocsi in icoane si de ce se inchina lor si sfintelor moaste. Nici ce inseamna minune.
Vreau doar sa va spun ca doar cu mintea si cu explicatii savante n-o sa scoatem la capat acest subiect.
Cel care vrea sa afle doar de dragul de a afla si cel care se lupta sa demonstreze contrariul credintei noastre n-o sa priceapa niciodata de ce credem asa cum credem. Cine vrea sa creada, crede ... cine nu... n-are decat sa invete si sa discute si sa polemizeze cat vrea ... caci nu asa vor afla raspunsurile. de polemizat toti suntem buni dar de smerenie si credinta .... oare cati ?
Cel cu inima invartosata, cel ce se razvrateste si nu vrea sa accepte cu nici un chip ci vrea din contra sa gaseasca in toate motive de negare ... n-au cum sa gaseasca calea prin discutii. E nevoie de lepadarea mandriei si dorinta vie de a afla adevarul oricare ar fi el.

Dumnezeu sa ne ajute sa aflam calea cea buna spre El.

Si scuza-ma niceboyrom ... dar ce inseamna POLITEISM? caci se pare ca stii mai bine ...

Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.01.2007, 15:54:38
al4eu al4eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2006
Mesaje: 8
Implicit

Iarta-ma "fiului lui Adam", dar nu stiu sa-ti explic de ce credem in icoane. Pot insa sa-ti recomand singura carte in care am gasit ceva " Dogmatica" vol III de parintele Dumitru Staniloe. E foarte grea dar e singura pe care o stiu, spre rusinea mea.
Dumnezeu sa te lumineze caci ai inima buna.
Si am o intrebare pentru tine... daca ai afla toate raspunsurile la intrebarile tale si ai afla ca credinta crestin ortodoxa este cea buna si singura credinta dreapta te-ai boteza crestin si ai crede in Hristos ca Fiul al Lui Dumnezeu, care a venit in lume sa se jerfeasca pentru noi si pentru a noastra mantuire?
Dumnezeu sa ne aibe in paza!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 11.01.2007, 17:10:38
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
Dumnezeu a spus sa nu ne facem chip cioplit, si sa ne rugam doar Lui, nu? De ce avem icoane cu sfinti si cu Maria,pictati pe biserici, care Maria nu este egal Dumnezeu...????
si daca nici toti sfintii insumati nu sunt egali cu Dumnezeu...?

Am observat ca lumea statea la coada cateva zile pentru a atinge si saruta moastele unui sfant, si se ruga la Sfantul respectiv, ma intreb, oare, nu este incalcare a Celor 10 Legi...? Si daca ne rugam direct la Dumnezeu, nu este mai bine pentru noi?(Sa nu te inchini nimanui in afara de Mine!")
VREAU SA SPUN CEVA DE CHIP CIOPLIT. MULTE PERSOANE AU INTELES TOTAL GRESIT TERMENUL DE CHIP CIOPLIT. CAND TE INCHINI LA O ICOANA NU TE INCHINI LA LEMN, LA GEAM , CI TE INCHINI LA SF. REPREZENTAT IN ICOANA, ADICA LA MAICA DOMNULUI, LA DOMNUL IISUS HRISTOS ETC...
FECIOARA MARIA NU ESTE DUMNEZEU, ESTE O FEMEIE CURATA CARE NU A AVUT DE CAT UN SG. PACAT, ADICA PACATUL STRAMOSESC DE LA ADAM SI EVA, CARE S-A STERS ATUNI CAND A VENIT INGERUL SA-I VESTEASCA IMTRUPAREA.
SFINTII SUNT ACEI OAMENMI CARE AU FACUT VOIA LUI DUMNEZEU. EI SUNT MIJLOCITOTI, ADICA NE RUGAM LA EI SA MIJLOCEASCA INAINTEA LUI DUMNEZEU. CAND TE INCHINI LA MOASTE SI TE ROGI LA SF. RESPECTIV , EL MAI DEPARTE SE ROAGA LUI DUMNEZEU SI DUPA MASURA CREDINTEI SE DAU VINDECARILE, FIE ELE SUFLETESTI SAU TRUPESTI.NU ESTE INCALCARE LA CELE 10 PORUNCI
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.01.2007, 13:10:17
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

VREAU SA SPUN CEVA DE CHIP CIOPLIT. MULTE PERSOANE AU INTELES TOTAL GRESIT TERMENUL DE CHIP CIOPLIT. CAND TE INCHINI LA O ICOANA NU TE INCHINI LA LEMN, LA GEAM , CI TE INCHINI LA SF. REPREZENTAT IN ICOANA, ADICA LA MAICA DOMNULUI, LA DOMNUL IISUS HRISTOS ETC...
FECIOARA MARIA NU ESTE DUMNEZEU, ESTE O FEMEIE CURATA CARE NU A AVUT DE CAT UN SG. PACAT, ADICA PACATUL STRAMOSESC DE LA ADAM SI EVA, CARE S-A STERS ATUNI CAND A VENIT INGERUL SA-I VESTEASCA IMTRUPAREA.
SFINTII SUNT ACEI OAMENMI CARE AU FACUT VOIA LUI DUMNEZEU. EI SUNT MIJLOCITOTI, ADICA NE RUGAM LA EI SA MIJLOCEASCA INAINTEA LUI DUMNEZEU. CAND TE INCHINI LA MOASTE SI TE ROGI LA SF. RESPECTIV , EL MAI DEPARTE SE ROAGA LUI DUMNEZEU SI DUPA MASURA CREDINTEI SE DAU VINDECARILE, FIE ELE SUFLETESTI SAU TRUPESTI.NU ESTE INCALCARE LA CELE 10 PORUNCI
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.01.2007, 21:31:14
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
Dumnezeu a spus sa nu ne facem chip cioplit, si sa ne rugam doar Lui, nu? De ce avem icoane cu sfinti si cu Maria,pictati pe biserici, care Maria nu este egal Dumnezeu...????
si daca nici toti sfintii insumati nu sunt egali cu Dumnezeu...?

Am observat ca lumea statea la coada cateva zile pentru a atinge si saruta moastele unui sfant, si se ruga la Sfantul respectiv, ma intreb, oare, nu este incalcare a Celor 10 Legi...? Si daca ne rugam direct la Dumnezeu, nu este mai bine pentru noi?(Sa nu te inchini nimanui in afara de Mine!")
VREAU SA SPUN CEVA DE CHIP CIOPLIT. MULTE PERSOANE AU INTELES TOTAL GRESIT TERMENUL DE CHIP CIOPLIT. CAND TE INCHINI LA O ICOANA NU TE INCHINI LA LEMN, LA GEAM , CI TE INCHINI LA SF. REPREZENTAT IN ICOANA, ADICA LA MAICA DOMNULUI, LA DOMNUL IISUS HRISTOS ETC...
FECIOARA MARIA NU ESTE DUMNEZEU, ESTE O FEMEIE CURATA CARE NU A AVUT DE CAT UN SG. PACAT, ADICA PACATUL STRAMOSESC DE LA ADAM SI EVA, CARE S-A STERS ATUNI CAND A VENIT INGERUL SA-I VESTEASCA IMTRUPAREA.
SFINTII SUNT ACEI OAMENMI CARE AU FACUT VOIA LUI DUMNEZEU. EI SUNT MIJLOCITOTI, ADICA NE RUGAM LA EI SA MIJLOCEASCA INAINTEA LUI DUMNEZEU. CAND TE INCHINI LA MOASTE SI TE ROGI LA SF. RESPECTIV , EL MAI DEPARTE SE ROAGA LUI DUMNEZEU SI DUPA MASURA CREDINTEI SE DAU VINDECARILE, FIE ELE SUFLETESTI SAU TRUPESTI.NU ESTE INCALCARE LA CELE 10 PORUNCI
alexandra nu te isteriza.stimsa citim si fara majuscule.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.01.2007, 22:40:18
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Personal am fost mult timp sceptic in privinta icoanelor facatoare de minuni....pina am ajuns in fata primei. In fata ei si nu in camera alaturata sau altundeva...
Exista oameni care nu cred daca nu vad/aud/ simnt si Dumnezeu in milostivirea Lui le poate deschide ochii sau urechile sau mintea marea problema incepe cind apoi se cauta rationamente (care nu sint gasite) ca sa mu se smereasca si sa fie vii.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.01.2007, 11:52:34
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
Dumnezeu a spus sa nu ne facem chip cioplit, si sa ne rugam doar Lui, nu? De ce avem icoane cu sfinti si cu Maria,pictati pe biserici, care Maria nu este egal Dumnezeu...????
si daca nici toti sfintii insumati nu sunt egali cu Dumnezeu...?

Am observat ca lumea statea la coada cateva zile pentru a atinge si saruta moastele unui sfant, si se ruga la Sfantul respectiv, ma intreb, oare, nu este incalcare a Celor 10 Legi...? Si daca ne rugam direct la Dumnezeu, nu este mai bine pentru noi?(Sa nu te inchini nimanui in afara de Mine!")
nu ne inchinam lemnului ci la ceea ce reprezinta el, nu ne inchinam oaselor ci celui care PRIN PUTEREA SA SI PRIN MULTA SA IUBIRE LE-A FACUT NESTRICACIOASE !!! FRUMOS MIROSITOARE NECESITATEA LOR PE PAMANT ESTE DOVADA VIE A VIETII VESNICE!!!!! ce cauti tu aici daca nu ne respecti SFINTELE ICOANE SI SFINTELE MOASTE????????
Reply With Quote
  #80  
Vechi 30.01.2007, 16:12:28
hmarian hmarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 7
Implicit

UN POM SE CUNOASTE DUPA ROADELE LUI,DACA FACE ROADE BUNE ESTE UN POM BUN,DACA FACE ROADE RELE ESTE UN POM RAU.IN CORAN ESTE SCRIS DE ZECI DE ORI OMORATI-I PE CRESTINI,IN BIBLIE SCRIE DACA ITI DA CINEVA O PALMA INTORCE SI OBRAZUL CELALALT,PREOTII NOSTRI SUNT MILOSTIVI,VINDECA OAMENI,SCOT DIAVOLII DIN OAMENI,FAC MINUNI SI CAUTA MEREU SA FACA BINE.PE TIMPUL LUI STEFAN CEL MARE CARE ESTE SI SFANT,CAND TOTI SFINTII ROMANI CACI ERAU MULTI PRIN PUSTIURI,SIHASTRII,SE RUGAU LA DUMNEZEU CU MAINILE CATRE CER,STEFAN BIRUIA ORICE ARMATA CU 10 MII DE OSTASI SUTELE DE MII DE PAGANI.SUNTEM SINGURA TARA CARE AM BIRUIT IN RAZBOAIE MULTE IMPERII,SI IN ULTIMUL RAZBOI MONDIAL,ROMANIA A FOST CEA CARE I-AU INFRANT PE GERMANI,CITITI ISTORIA ROMANILOR.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu ar fi mai bine daca... Liviu33 Biserica Ortodoxa Romana 68 27.05.2011 10:32:38
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18
mai are har daca...? Ioana-Andreea Pocainta 12 07.01.2011 15:47:42
Un sfat daca va rog...:) madalina1705 Generalitati 6 15.06.2009 10:24:12
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08