Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2007, 19:01:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Nu cred ca exista un tip anume pentur rugaciuni. Uneori ma identific cu acatistul, altelori prefer rugaciunile din cartea " Cele mai frumoase rugaciuni ale Ortodoxiei", alteori prefer sa ma rog dupa cum stiu eu, alteori combin aceste formule. E important sa alegem ceea ce ne prieste cel mai mult starii in care suntem si mai ales sa nu lasam niciodata rugaciunea si gandul la Dumnezeu.

Nu cred in formule de tipul: daca citesti 3 acatiste pe zi, etc. esti un bun crestin!
Da, frate Iosif si eu citesc rugaciunile din Cartea de rugaciuni tiparita cu binecuvintarea Prea Sfintitului Calinic (Ep. Argesului). In privinta rugaciunilor si acatistelor pe care le spunem, la mine e o situatie mai delicata in sensul ca am primit canon de la Sf.Parinte Paul , sa citesc obligatoriu anumite rugaciuni si acatiste zilnic. Trebuie sa respect canonul. La tine este alta situatie, fiind la latitudinea ta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2007, 19:01:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Nu cred ca exista un tip anume pentur rugaciuni. Uneori ma identific cu acatistul, altelori prefer rugaciunile din cartea " Cele mai frumoase rugaciuni ale Ortodoxiei", alteori prefer sa ma rog dupa cum stiu eu, alteori combin aceste formule. E important sa alegem ceea ce ne prieste cel mai mult starii in care suntem si mai ales sa nu lasam niciodata rugaciunea si gandul la Dumnezeu.

Nu cred in formule de tipul: daca citesti 3 acatiste pe zi, etc. esti un bun crestin!
Da, frate Iosif si eu citesc rugaciunile din Cartea de rugaciuni tiparita cu binecuvintarea Prea Sfintitului Calinic (Ep. Argesului). In privinta rugaciunilor si acatistelor pe care le spunem, la mine e o situatie mai delicata in sensul ca am primit canon de la Sf.Parinte Paul , sa citesc obligatoriu anumite rugaciuni si acatiste zilnic. Trebuie sa respect canonul. La tine este alta situatie, fiind la latitudinea ta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.02.2007, 00:04:43
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

RUGACIUNEA ESTE F. IMPORTANTA, DIN PACATE NU MAI AM TIMP PT. RUGACIUNEA DIN CARTI PT. CA AM 2 COPII, DAR INCERC RUGACIUNI SIMPLE PRECUM "DOAMNE MILUIESTE", "MILOSTIV FI MIE PACATOSUL..", PREA SF. NASCATOARE DE DUMNEZEU MILUIESTE -MA, ETC. BUNE SUNT SI ACATISTELE SI PARACLISELE SI MAI ALES PSALTIREA DAR NUMAI CAND AM TIMP.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2007, 12:07:05
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si eu sunt casatorita si e adevarat ca sunt multe de facut atunci cand ai copii, dar tocmai dragostea si grija fata de copii mei ( si nu numai) ma indeamna sa plec genunchii la rugaciune acele 10 min,nu spun multe de cele mai multe ori sunt prea obosita sa mai citesc ceva doar stau in genunchi si plang sau spun Doamne Iisuse milueste-ma, dar acea rug scurta imi aduce pace si bucurie, nu citesc mereu acatiste si fugaciune dar pr meu duhovnic m-a invatat sa spun mereu si oriunde as fi ps 50 de aceea cu mila Lui D-zeu si a Maicii Domnului am pace in inima deci se poate...Doamne ajuta si post cu pace si bucurie duhovniceasca
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2007, 16:31:18
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Adevarat, Jeny. Nu cantitatea e importanta, ci gandul permanent la Dumnezeu, rugaciunea scurta si deasa.

Post cu bucurie!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2007, 17:18:51
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Eu cred ca toti cunoasteti povestirea aceea despre cei trei salbatici care spuneau doar "Voi trei, noi trei, miluieste-ne pe noi"
Eu cred ca orice rugaciune o asculta Dumnezeu daca e sincera: si cea citita din carti, si cea din inima ( fiecare face cum poate) si oricum ne-am indrepta spre El, ne vine El in intampinare. Mi s-a intamplat sa ma asculte chiar si cand ma rugam fara credinta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.02.2007, 15:13:54
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tocmai am ascultat o conferinta de a pr savatie bastovoi, acolo am auzit un foarte frumos cuvant despre rugaciunea impietrita ( ceea ce spuneam si eu in acest topic, iertare tuturor pt ce am scris acolo..acum am inteles greseala mea) mi-a placut atat de mult ca il voi scrie aici. Cineva a intrebat ce sa facem daca facem rug de dim si cea de seara cu inima impietrita? sa nu ne mai rugam? si pr savatie a spus: E ADEVARAT CA NU SIMTIM NIMIC DACA CITIM, DAR DACA NU CITIM SIMTIM? EI BINE SA CITIM CACI CHIAR DACA NU SIMTIM NOI SIMT DRACII CARE SUNT LANGA NOI DE ACEEA SA CITIM ORICUM RUGACIUNEA. foarte mult mi-a placut acest cuvant Doamne ajuta
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.02.2007, 15:15:24
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Am inteles, draga Jeny! Insa noi chiar si prin rugaciuea aceea pe care o spunem cu inima impietrita, fara traire tot castigam ceva cu timpul, prin rabdarea noastra. Rugaciunea inmoaie inima cu timpul!
cata dreptate ai frate iosif! acum am inteles dupa ce am ascultat acest cuvant a Ierom Savatie MULTUMESC
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.02.2007, 20:25:19
mioara66 mioara66 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

voua vi se intimpla sa aveti perioade cind nu va puteti concentra asupra rugaciunii...sau sa nureusiti sa intelegeti un acatist anume?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.02.2007, 21:15:32
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara66
voua vi se intimpla sa aveti perioade cind nu va puteti concentra asupra rugaciunii?
Da, Mioara si mie mi se mai intampla. Cateodata imi zboara mintea de ma trezesc ca sunt cu trupul la rugaciune si cu gandul la ce fac maine sau la ce sa mai mananc sau cu cine trebuie sa discut si ce... :( Si reiau rugaciunea respectiva sau de unde mi-a fugit gandul. Iar daca gandul imi fuge iar, o zic inca o data. Ca pana la urma o sa fiu mai atenta, ca daca nu, risc sa stau toata noaptea la o rugaciune.

Nu merg pe principiul "acum nu pot sa ma concentrez, asa ca ma rog mai tarziu". Asta fiindca, de cele mai multe ori cred ca gandul asta vine de la diavol, ca sa nu stai la rugaciune. Si daca-l asculti, apoi nu mai gasesti in veac moment sa te poti concentra. Mai fac si altceva cateodata: o zic cu voce tare pana pot sa ma concentrez mai bine. Sau daca e ceva ce cunosc sa cant, o cant, cu riscul ca se sperie ingerii de ce iese...:D Sau poti sa te opresti si sa faci niste metanii, sau sa zici un Cuvine-se sau Psalmul 50 sau rugaciunea inimii...orice ca sa fii atenta.

Ce mi se pare important e sa ma rog ca sa ma pot ruga, fiindca pana la urma daca nu ne-ar da Domnul forta si atentie, noi nu am putea sa facem nimic. De aceea, inainte de a incepe o rugaciune e bine sa mai stai putin si sa te rogi ca sa te poti ruga. Iar in rugaciune e foarte important sa intelegi ce spui, deci sa o zici intr-un ritm care sa-ti permita sa o patrunzi. Altfel...vorbe-n vant.

Ruga cu folos. Va rog sa nu ma uitati si pe mine in rugaciunile voastre. Am niste momente mai dificile. ???

Elena
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va Hartford Umanitare 41 02.11.2012 21:12:06
Va rog, rugati-va pt. Andrada eu-cristina83 Umanitare 2 01.10.2011 17:43:32
cum va rugati voi lui Dumnezeu? ingerul_pazitor Generalitati 19 07.08.2010 00:13:19
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 20:59:18
Rugati-va pt. Alexandr| Alina-Ana_Truta Umanitare 4 29.07.2007 13:04:26