Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.02.2007, 13:33:49
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

15. Si a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l facuse si l-a pus in gradina cea din Eden, ca s-o lucreze si s-o pazeasca.
16. A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam porunca si i zis: "Din toti pomii din rai poti sa mananci,
17. Iar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci, in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit!
18. Si a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine sa fie omul singur; sa-i facem ajutor potrivit pentru el".
19. Si Domnul Dumnezeu, Care facuse din pamant toate fiarele campului si toate pasarile cerului, le-a adus la Adam, ca sa vada cum le va numi; asa ca toate fiintele vii sa se numeasca precum le va numi Adam.
20. Si a pus Adam nume tuturor animalelor si tuturor pasarilor cerului si tuturor fiarelor salbatice; dar pentru Adam nu s-a gasit ajutor de potriva lui.
21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; si, daca a adormit, a luat una din coastele lui si a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luata din Adam a facut-o Domnul Dumnezeu femeie si a adus-o la Adam.
23. Si a zis Adam: "Iata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau.
24. De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va uni cu femeia sa si vor fi amandoi un trup.
25. Adam si femeia lui erau amandoi goi si nu se rusinau.


Caderea stramosilor in pacat. Pedeapsa.
1. Sarpele insa era cel mai siret dintre toate fiarele de pe pamant, pe care le facuse Domnul Dumnezeu. Si a zis sarpele catre femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, sa nu mancati roade din orice pom din rai?"
2. Iar femeia a zis catre sarpe: "Roade din pomii raiului putem sa mancam;
3. Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Sa nu mancati din el, nici sa va atingeti de el, ca sa nu muriti!"
4. Atunci sarpele a zis catre femeie: "Nu, nu veti muri!
5. Dar Dumnezeu stie ca in ziua in care veti manca din el vi se vor deschide ochii si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul".
6. De aceea femeia, socotind ca rodul pomului este bun de mancat si placut ochilor la vedere si vrednic de dorit, pentru ca da stiinta, a luat din el si a mancat si a dat barbatului sau si a mancat si el.
7. Atunci li s-au deschis ochii la amandoi si au cunoscut ca erau goi, si au cusut frunze de smochin si si-au facut acoperaminte.
8. Iar cand au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, in racoarea serii, s-au ascuns Adam si femeia lui de fata Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.
9. Si a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam si i-a zis: "Adame, unde esti?"
10. Raspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tau in rai si m-am temut, caci sunt gol, si m-am ascuns".
11. Si i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus ca esti gol? Nu cumva ai mancat din pomul din care ti-am poruncit sa nu mananci?"
12. Zis-a Adam: QFemeia care mi-ai dat-o sa fie cu mine, aceea mi-a dat din pom si am mancat".
13. Si a zis Domnul Dumnezeu catre femeie: "Pentru ce ai facut aceasta?" Iar femeia a zis: QSarpele m-a amagit si eu am mancat".
14. Zis-a Domnul Dumnezeu catre sarpe: "Pentru ca ai facut aceasta, blestemat sa fii intre toate animalele si intre toate fiarele campului; pe pantecele tau sa te tarasti si tarana sa mananci in toate zilele vietii tale!
15. Dusmanie voi pune intre tine si intre femeie, intre samanta ta si samanta ei; aceasta iti va zdrobi capul, iar tu ii vei intepa calcaiul".
16. Iar femeii i-a zis: "Voi inmulti mereu necazurile tale, mai ales in vremea sarcinii tale; in dureri vei naste copii; atrasa vei fi catre barbatul tau si el te va stapani".
17. Iar lui Adam i-a zis: "Pentru ca ai ascultat vorba femeii tale si ai mancat din pomul din care ti-am poruncit: "Sa nu mananci", blestemat va fi pamantul pentru tine! Cu osteneala sa te hranesti din el in toate zilele vietii tale!
18. Spini si palamida iti va rodi el si te vei hrani cu iarba campului!
19. In sudoarea fetei tale iti vei manca painea ta, pana te vei intoarce in pamantul din care esti luat; caci pamant esti si in pamant te vei intoarce".
20. Si a pus Adam femeii sale numele Eva, adica viata, pentru ca ea era sa fie mama tuturor celor vii.
21. Apoi a facut Domnul Dumnezeu lui Adam si femeii lui imbracaminte de piele si i-a imbracat.
22. Si a zis Domnul Dumnezeu: "Iata Adam s-a facut ca unul dintre Noi, cunoscand binele si raul. Si acum nu cumva sa-si intinda mana si sa ia roade din pomul vietii, sa manance si sa traiasca in veci!..."
23. De aceea l-a scos Domnul Dumnezeu din gradina cea din Eden, ca sa lucreze pamantul, din care fusese luat.
24. Si izgonind pe Adam, l-a asezat in preajma gradinii celei din Eden si a pus heruvimi si sabie de flacara valvaitoare, sa pazeasca drumul catre pomul vietii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2007, 14:29:16
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
EI AU FOST GOI, DAR DUPA CADEREA IN PACAT AU VAZUT LUCRUL ACESTA, ACTUL LOR SEXUAL ERAU LA FEL, DAR DUPA CADERE S-AU MODIFICAT UNELE LUCRURI, AU INCEPUT SA LE FIE RUSINE, INAINE NU EXISTA RUSINEA CHIAR DACA ERAU GOI. CAND DUMNEZEU L-A STRIGAT PE ADAM: ADAME, ADAME, UNDE ESTI? ADAM A ZIS CEVA DE GENUL: MA PITESC PT. CA SUNT GOL, IAR DUMNEZEU A ZIS: DE UNDE STI CA ESTI GOL, NU CUMVA AI MANCAT DIN FRUCTUL OPRIT?
Alexandra, din ce am mai citit si eu, stiu ca in Rai, unde traiau Adam si Eva inainte de gustarea fructului oprit, nu exista pacat. Psalmul 50 ne spune ca actul sexulal, prin care ne zamislim este un pacat "ca iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea".
Citand aproximativ din spusele Parintelui Cleopa: "unii sfinti parinti afirma ca, daca Adam nu ar fi gresit, neamul omenesc s-ar fi inmultit prin cuvant". Iata, prin caderea lui Adam, nu am ajuns sa cunoastem ceea ce ar fi putut fi...In concluzie, nici urma de act sexual inaintea caderii. Stramosii nostri aveau alte "bucurii" pe atunci.
Cat priveste goliciunea, ei si-au descoperit-o tot cand au gustat din pomul cunoasterii binelui si raului, atunci "li s-au seschis ochii", adica au devenit rationali.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2007, 18:19:53
stefany stefany is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 1
Implicit

AI INTELES GRESIT CE A VRUT SA SPUNA PARINTELE CLEOPA. CEL MAI BINE E SA STUDIEZI MULT MAI BINE VECHIUL TESTAMENT, SUNT ANUMITE LUCRURI CARE NU AVEM PUTEREA NECESARA SA LE INTELEGEM
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2007, 18:30:24
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefany
AI INTELES GRESIT CE A VRUT SA SPUNA PARINTELE CLEOPA. CEL MAI BINE E SA STUDIEZI MULT MAI BINE VECHIUL TESTAMENT, SUNT ANUMITE LUCRURI CARE NU AVEM PUTEREA NECESARA SA LE INTELEGEM
Imi cer scuze daca am inteles gresit. Tind sa cred persoanele avizate in "a-si da cu parerea". Intr-adevar, Vechiul Testament nu l-am studiat aprofundat, adia ma descurc cu Noul Testament.
Precum spunea cineva la un alt toic, cei mai noi in ale credintei, au tendinta asta, sa inghita fara sa rumege...
Dar as vrea sa stiu totusi unde am gresit. Ca sa inteleg...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.02.2007, 22:08:54
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Pt Juli:"Cat priveste goliciunea, ei si-au descoperit-o tot cand au gustat din pomul cunoasterii binelui si raului, atunci "li s-au seschis ochii", adica au devenit rationali. "

Nu poti spune ca inainte de pacat nu erau rationali.Asta ar insemna ca ratiunea a aparut in urma pacatului(ca diavolul ar fi avut dreptate).Eu nu cred asta, caci Dumnezeu le-a facut "bune foarte" pe toate.

Pt Alexandra:

Prin faptul ca erau goi nu cred ca se refera la trup, ci mai degraba la constientizarea greseli lor,mai degraba a urmarii acesteia:GOLIREA DE HARUL DOMNULUI,caci pana atunci omul traise in comuniune cu El(se impartasea direct de El si Harul sau)---dovada in acest sens fiind tocmai vederea si vorbirea continua cu El(Acest lucru se mai intampla in VT doar cu persoanele sfinte,cum e si Moise).
Nu te mai grabi sa tragi concluzii pt a nu gresi si nu gresi.

Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.04.2007, 10:40:40
cris_s cris_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2007
Mesaje: 4
Implicit

Salut,sint mai nou privind postarile,dar am mai citit din subiecte.Privind pe Adam,in biblie apare acest nume cu mai multe semnificatii (in geneza),anume omenirea,pamintul ,si omul adam separat de omenire.
Omul apare nematerializat pina la gonirea din rai,cind D-zeu le face haine de piele de om.
Omul era androgin si a fost despartit in doua persoane :femeia si barbatul.Primul om cu sex au fost femeile,si in geneza apare Isha =femeie si comparativ cu ea Ish,barbatul.
Acest lucru este important deoarece in toate profetiile Crist este numit "saminta femeii " .Privind caderea in pacat,adam si eva ,explicit cei doi oameni ,nu omenirea,erau goi ,dar nu dezbracati.Aici lucrurile se complica putin,termenul in ebraica este ARUM,si este acelasi termen prind cuvintul siret ,mai jos unde vorbeste despre sarpe.Arum inseamna destept si in sens bun si rau.Adam si eva erau destepti,inteligenti si aveau cunoasterea lucrurilor bune deoarece au fost creati psihic dupa "chipul si asemanarea..."
Sarpele,in ebraica NACHAS sau SARAPH (sing de la SERAPHIM) nu era chiar sarpe,era o fiinta stralucitoare (si in accadiana verbul este acelasi :a straluci ,a fermeca,a incinta )Aceasta fiinta,era ,evident un inger decazut,popular satana.Satan inseamna adversar.Datorita "sarpelui ",Adam si Eva au vazut ca erau "goi " adica au avut si cunoasterea raului,care nu era sexul,deoarece exista evident porunca "inmultiti-va " anterioara acestui fapt.Frunzele sint o metafora,nu au fost frunze la propriu,cuvintul este folosit doar ptr a exista contradictia cu "hainele de piele " .
Ulterior,cind sint specificate generatiile lui Adam,este vorba de omul adam nu omenirea.
Asta deoarece Adam si-a pastrat un pedigree curat neamestecat cu nephilim,dar termenul nephilim nu este tradus bine in multe locuri.Practic,din original,nephilim este tradus moarte,cei muritori,suflete care nu se-ntorc niciodata in trup,in contradictie cu oamenii curati,nemuritori,puri genealogic,adica generatiile lui Adam.
De aceea a venit potopul ca sa fie distrusi nephilimii.Dar ei nu au fost distrusi in totalitate.Cam atit pe scurt ca traducere VT-din ebraica.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.04.2007, 12:24:15
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Pt cris_s :

Te-as ruga sa fii ceva mai clar. E interesanta traducerea ta, dar mie imi par doar idei traduse, ceea ce ar putea duce la mai multe interpretari. Mi-ar placea sa aflu o formulare a cestor idei(pe intelesul tuturor), spune-o asa cum TU o intelegi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.10.2007, 19:46:09
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris_s
Omul apare nematerializat pina la gonirea din rai,cind D-zeu le face haine de piele de om
Am tot vazut in diferite postari ca lui Adam si Eva, dupa cadere li s-a dat imbracaminte de piele, ceea ce da de inteles ca ei nu erau acoperiti cu piele si prin urmare rezulta ca nu aveau corp material; dar totusi scrie in Biblie ca Dumnezeu a facut pe Eva din coasta lui Adam, iar goulul lasat a fost umplut cu carne. Este un mare mister referitor la starea de existenta a lui Adam si Eva: erau in stare materiala(organismic-biologic) sau sub forma de duh - suflet?
Citat:
În prealabil postat de cris_s
Datorita "sarpelui ",Adam si Eva au vazut ca erau "goi " adica au avut si cunoasterea raului,care nu era sexul,deoarece exista evident porunca "inmultiti-va " anterioara acestui fapt.
Pai daca Dumnezeu le-a poruncit sa se inmulteasca si inainteinainte de "cadere", inseamn ca este clar ca altul era planul de inmultire al omului, ceea ce ar insemna ca Adam si Eva sa fi avut si niste eventuali urmasi, facuti prin metoda "curata", fara de pacat, ceea ce ar insemna ca s-ar schimba istoria cu totul, din pricina faputului ca din acei urmasi adusi la viata fara de pacatul stramosesc ar fi si astazi pe pamant, ceea ce cred ca nu prea ar fi adevarat, pentru ca de aceasta nu se stia pana acum.
Dar sa nu aprofundam mult in aceasta tema, pentru ca se stie ca demonii arhiconi ne ispitesc spre gresita interpretare a scripturii sau interpretari dupa propria ratiune, ceea ce poate duce la mari confuzii si formarea de o credinta falsa asupra Genezei.
Desi este destul de interesant sa discutam despre Adam si Eva, cred ca nu ar fi bine sa ne batem capul cum si in ce mod au aparut, pentru ca lucrurile se intercaleaza si nu iesie bine deloc, de exemplu: Ca Adam si Eva au primit porunca sa se inmulteasca si inainte de caderea in pacat sau faza cu "imbracamintea de piele". Dar totusi putem discuta despre acestea, insa cu conditia sa nu ne schimbam perspectiva asupra credintei initiale.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.10.2007, 19:47:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

prea putin importa cum a fost ,mai important e sa stim cum stam acuma si cum sa iesim din impas si pt aceasta IISUS HRISTOS a intemeiat biserica lui pe pamint si ne-a dat invatatori preotii.Sa nu cercetam in biblie mai mult decit putem cuprinde fiecare caci riscam sa ne inecam, adica sa patim ca ORIGEN,,despre care par. CLEOPA de la man Sihastria zice ca el a incercat sa explice mai mult decit intelegea,decit putea sa cuprinda intelegere lui,adica nu te arunci in apa involburata dc nu stii sa inoti,adica in apele adinci ale intelesurilor biblice.De ce sa ne pierdm timpul incercind sa intelegem ceea ce nu ne e folos pt mintuirea sufletului.Cunoasterea acestui aspect mentionat in topic nu are nici o relevanta pt mintuirea sufetelor noastre ci mai degraba pare o ispitire acelui rau ,in scopul de a ne pierde timpul si poate si sufletele.ATENTIE MARE!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.04.2008, 16:44:19
Socrate Socrate is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2008
Mesaje: 7
Implicit

Adam a fost om in Rai,constituit ca Suflet si din Sufletul lui Adam a fost scoasa femeia Eva ca o parte a Sufletului lui Adam.Adam si Eva fiind Suflete,adica fara trup, nu se rusinau pentru ca erau goi,adica lipsiti de trup.
Unii vor spune ca ei erau in trup chiar in Rai,dar nu este asa caci Adam ca Suflet a fost facut astfel ca atunci cand va avea trup Sufletul sau sa fie compatibil cu tarana din pamant,adica cu elementele chimice din pamant si vedeti ca inainte de ai izgoni din Rai DUMNEZEU le-a facut haine din piele,adica trupuri;in acest sens cititi si Ev. Matei,cap.22,versetele 23,24,25,26,27,28,29,30,31,32 si Ecclesiastul,cap.12.
Oamenii au fost facuti in ziua a sasea a Facerii si au avut porunca de la DUMNEZEU sa creasca si sa se inmulteasca si sa stapaneasca pamantul,iar Adam a fost facut in ziua a treia a Facerii si asezat in Rai,iar DUMNEZEU i-a interzis sa manance din pomul cunostintei binelui si raului.

Intrebari:
-Care a fost femeia lui Cain?
-Exista si alte fiinte rationale intrupate pe alte planete din univers?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adam si Eva calatorul Generalitati 13 02.01.2013 00:18:39
Adam si Eva... Thor01 Generalitati 286 03.08.2011 09:47:12
Caderea lui Adam si Eva Danut7 Generalitati 102 02.03.2011 20:57:25
Adam ,Eva si rasele Gyulia Generalitati 44 10.09.2010 02:21:51