Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.02.2008, 22:51:20
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Esti simpatic, vrei sa potolesti spiritele la acest topic, lansand o noua provocare, acuza, adica stingi focul cu GAZ ! Buna treaba, n-am ce zice.
Imi pare rau! Nu voisem sa lansez o provocare la o noua discutie. Doar sa sugerez ca stim prea putin ca sa acuzam sau sa dezvinovatim in mod radical. Nu zic ca mesajul meu nu continea o provocare, dar era ca fiecare sa ne GANDIM ce am face noi pusi in fata unei situatii asemanatoare.
  #62  
Vechi 08.02.2008, 23:17:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Esti simpatic, vrei sa potolesti spiritele la acest topic, lansand o noua provocare, acuza, adica stingi focul cu GAZ ! Buna treaba, n-am ce zice.
Imi pare rau! Nu voisem sa lansez o provocare la o noua discutie. Doar sa sugerez ca stim prea putin ca sa acuzam sau sa dezvinovatim in mod radical. Nu zic ca mesajul meu nu continea o provocare, dar era ca fiecare sa ne GANDIM ce am face noi pusi in fata unei situatii asemanatoare.
Acum sa-ti spun ceva, de exemplu daca azi e vineri si ne gandim tot timpul , sa zicem, ce o sa fie joia viitoare, ce o sa se intample atunci, toate zilele ce urmeaza ni le irosim aiurea. Sper ca intelegi ce am vrut sa spun prin exemplul dat. Sa ne preocupam mai mult de ce este azi si ce am facut ieri, contabilizand cu rigurozitate pacatele si slabiciunile noastre. Eu cred ca este mult mai productiv si benefic noua, fiecaruia in parte.
  #63  
Vechi 09.02.2008, 00:02:58
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
de exemplu daca azi e vineri si ne gandim tot timpul , sa zicem, ce o sa fie joia viitoare, ce o sa se intample atunci, toate zilele ce urmeaza ni le irosim aiurea.
Ai dreptate.

Oricum, provocarea mea era mai mult "retorica", nu in sensul de a ne bate capul sau ed a ne irosi timpul (ca pentru asta exista destule forumuri :), ci de a ne gandi cumva in linia a "ceea ce voiti sa va faca voua oamenii, aceea faceti si voi lor".
  #64  
Vechi 09.02.2008, 11:12:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
de exemplu daca azi e vineri si ne gandim tot timpul , sa zicem, ce o sa fie joia viitoare, ce o sa se intample atunci, toate zilele ce urmeaza ni le irosim aiurea.
Ai dreptate.

Oricum, provocarea mea era mai mult "retorica", nu in sensul de a ne bate capul sau ed a ne irosi timpul (ca pentru asta exista destule forumuri :), ci de a ne gandi cumva in linia a "ceea ce voiti sa va faca voua oamenii, aceea faceti si voi lor".
Da, draga omulet, asa-i. Mai e zicala "nu face altuia, ceea ce nu-ti place tie" (sau ce nu-ti este de folos tie). Te sustin in asta idee.
  #65  
Vechi 09.02.2008, 12:04:16
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Va recomand cartea " Pentru cine bat clopotele la Tanacu?" de Savatie Bastovoi, o carticica ce prezinta o perspectiva pe care nimeni nu o mediatizeaza! Sunt convins ca aceasta trista experienta a parintelui Corogeanu se va transforma intr-o binecuvantare, se va preface in bucurie pentru el!
  #66  
Vechi 09.02.2008, 12:49:34
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Se stie cati oameni mor in spitale pentru ca au fost tratati cu intarziere, sau pentru interventii medicale nereusite, sau pentru medicatie gresita. Este un fapt.
Daca intr-o tara precum Danemarca s-au recunoscut 8000 astfel de cazuri pe an, atunci ce sa mai zic de Romania. Atata doar ca cifrele nu ajung la urechile oamenilor. Sau poate pentru ca nimanui nu-i pasa de ceea ce se intampla acolo. Poate de aceea spitalele in Romania sunt ca niste fortarete in care rudele nu au acces, ca sa nu aduca microbi, dar in care colcaie cu ganganii si peretii cad de atata igrasie. De lipsa de mancare si de medicamente ce sa mai zicem...
Ma intreb cu cat simt de responsabilitate au trimis cei din spital o pacienta asa de bolnava inapoi la manastire. Poate ca si manastirea ar fi trebuit s-o trimita inapoi la spital, unde ar fi avut supraveghere medicala.
Ce sa mai spunem de spitalele si sanatoriile de psihiatrie din tara, adevarate ruine si focare de infectie, une mancarea este insuficienta si sinuciderile si crimele sunt la ordinea zilei. Au fost si sunt reportaje pe aceasta tema frecvent la posturile tv. Sa privim realitatea asa cum e ![/quote]

Ai vrea sa ii luam pe toti bolnavii psihic si sa ii ducem la "Corogeni" ca sa ii faca bine?
  #67  
Vechi 09.02.2008, 13:01:58
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Va recomand cartea " Pentru cine bat clopotele la Tanacu?" de Savatie Bastovoi, o carticica ce prezinta o perspectiva pe care nimeni nu o mediatizeaza! Sunt convins ca aceasta trista experienta a parintelui Corogeanu se va transforma intr-o binecuvantare, se va preface in bucurie pentru el!
Bastovoi, poetul-calugar, fugit din Basarabia si pripasit pe la Constanta (de ce? - prietenii stiu de ce...), care nu a terminat studiile pentru ca a fost internat la un spital de boli psihice (impediment canonic pentru accedere in cler), fara studii teologice, nu este cel mai credibil. Cel putin pentru faptul ca, in calitate de calugar se opune si contesta deciziile Sf Sinod caruia ii este dator (cel putin) cu ascultare. Ca sa nu amintim de inadvertentele stiintifice din lucrarea lui Bastovoi, carte excesiv mediatizata (inclusiv pe acest forum) mai ales in perioada alegerilor pentru scaunul patriarhal (parca are logica, nu?)
  #68  
Vechi 09.02.2008, 13:19:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Cazul Cioaca o parodie de ancheta si multe alte cazuri de crima nerezolvate. In cazul de fata verdict clar de crima cu ani grei de puscarie. Nu ne mai mira nimic in murdara si corupta justitie romana. Sa speram intru dreptatea cea din urma.
Cazul Cioaca este judecat in media, lasa instantele sa se pronunte!
Ai auzit de Tundrea? Este un tip care a stat in inchisoare 12 ani pentru un viol si o crima pe care nu le-a comis. Mai mult, s-a dovedit ca nu a fost nici la fata locului....

A murit la 3 ani de la iesirea din inchisoare, incercand sa refaca ce i-a mai ramas din viata, sa-i caute pe vinovati si, mai ales, luptandu-se sa supravietuiasca ( fara casa, bani etc).

Spunea cineva: "Sistemul juridic este astfel facut incat sa scape 100 de vinovati, dar sa nu fuie inchis un nevinovat".

Si eu sper sa se faca dreptate.
Dar nu uita: dreptatea, cel putin cea laica, se imparte instante, nu pe ecranele TV!
Cum sa nu aud de acel amarat si nedreptatit, Tundrea. Da, este un exemplu edificator si foarte trist. Cazul de fata, a fost mediatizat excesiv in stilul binecunoscut de mahala.
  #69  
Vechi 10.02.2008, 20:58:58
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

o parere a unui pustnic-proclu,DESPRE CAZUL tANACU
http://tanacu.blog.com/1692242/
  #70  
Vechi 10.02.2008, 23:44:23
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Sa nu te superi , MihaiFloarea , mai ales ca mi se pare ca esti din Constanta ca si mine, ca raspund postului tau, din nou contrazicandu-te partial. Am intalnit si eu povestea aceasta citata de parintele N. Steinhartd, dar fara finalul cu moartea neasteptata a fostei prostituate. S-ar putea ca finalul sa fie cel spus de tine, pentru ca parintele Nicolae urmarea sa exemplifice altceva prin aceasta povestire : rapiditatea cu care se pot produce marile convertiri.Oricum eu am inteles ce vrei sa spui tu, ca pe Irina a luat-o Dumnezeu la El cand inca era la manastire ca sa nu mai aiba prilejul sa pacatuiasca, pentru ca fata nu dusese o viata prea curata inainte si putea sa recada. Totusi stau si ma intreb , daca Dumnezeu poate sa actioneze intr-o maniera care sa dea nastere la atatea indoieli si controverse nelinistitoare. Pentru ca eu nu sunt de acord cu nevinovatia lui Corogeanu in acest caz nu dintr-o dorinta inflexibila de justitie, ci pentru ca el, am mai explicat si pe alt post , prin ceea ce a facut a aratat o lipsa de smerenie care nu poate fi acceptata mai ales la un preot duhovnic. In plus , toata intamplarea asta imi aduce in minte , si cred ca nu numai mie, alte intrebari diferite de cele pe care ti le pui tu, si care nu prea au raspunsuri clare: ce este demonizarea?, cum poate un om, desi botezat, sa fie posedat de diavol?, de ce nu raspunde Dumnezeu atunci cand numele Sau este invocat in rugaciuni si slujbe, si lasa sa se chinuiasca in asa hal un om sarman?
Si eu cunosc un caz care pare sa se potriveasca cu sensul pildei redate de tine : cel al marelui scriitor englez Oscar Wilde. Acesta dupa cum bine se stie a dus o viata tare desfranata. Homosexual si jucator inrait a fost inchis pentru datoriile acumulate la mesele de joc si pentru comportament lipsit de pudoare, el declarandu-si public homosexualitatea, iar pe vremea aceea pacatul asta se pedepsea inca in justitie. Atitudinea lui Wilde care credea ca prin etalarea nerusinarii sale ii socheaza pe contemporanii sai ingusti la minte , ii determina pe homosexualii de azi sa il ia ca patron atunci cand militeaza pentru recunoasterea publica a orientarii lor sexuale. Ceea ce, insa, nu vor sa stie homosexualii este ca in inchisoare Wlide , confruntat cu mizeria conditiei umane si deceptionat de falsele prietenii care-l condusesera pe cai gresite, s-a pocait.Eliberat din inchisoare , el s-a retras in Italia, singur si trist. Atunci a scris Wilde unele din cele mai frumoase poezii crestine pe care le-am citit. Nu a mai trait decat un an dupa eliberare, murind de pneumonie. Pe mine m-a intristat moartea acestui scriitor, tocmai atunci cand parea ca este pe calea cea buna, dar poate ca a fost asa ca in pilda cu fosta prostituata , a murit intr-un moment de sincera pocainta, pe care nu trebuia sa-l intineze cel rau. Numai ca moartea lui Oscar Wilde a fost una naturala, as zice simpla, care nu a creat niciun fel de dispute , nici medicale si nici religioase.
O noapte linistita!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Daniel Corogeanu si filmele horror Ekaterina Stiri, actualitati, anunturi 52 08.01.2014 09:41:56
Sfântul Ștefan - primul martir al Domnului Hristos laurastifter Craciunul - Nasterea Domnului 15 28.12.2013 00:50:50
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
CRESTINISMUL SAU BISERICA? de Sfantul Ierarh si Nou Martir Ilarion Troitki andrei_im Generalitati 1 18.01.2010 18:30:28