Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 22.02.2008, 23:47:39
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Acorda mult mai mult ecumenismului, ierarhii actuali. De pilda, pf. Alexei, cand a participat la conferinta de anul trecut, referitor la recunoasterea primatului ca fiind intaistatator biserici ortodoxe, prea fericirea sa a preferat sa iasa din sala, vazand fatarnicia cu care, din nefericire, ierarhi, aduceau temeiuri parasite de Dumnezeu si fidele intereselor.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 23.02.2008, 00:06:55
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Acorda mult mai mult ecumenismului, ierarhii actuali. De pilda, pf. Alexei, cand a participat la conferinta de anul trecut, referitor la recunoasterea primatului ca fiind intaistatator biserici ortodoxe, prea fericirea sa a preferat sa iasa din sala, vazand fatarnicia cu care, din nefericire, ierarhi, aduceau temeiuri parasite de Dumnezeu si fidele intereselor.
motivul a fost total diferit si anume Biserica Autocefala a Estoniei, a carei autocefalie Moscova nu o recunoaste si apoi PF Alexei nu a participat ci o delegatie
Reply With Quote
  #163  
Vechi 23.02.2008, 00:06:56
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Acorda mult mai mult ecumenismului, ierarhii actuali. De pilda, pf. Alexei, cand a participat la conferinta de anul trecut, referitor la recunoasterea primatului ca fiind intaistatator biserici ortodoxe, prea fericirea sa a preferat sa iasa din sala, vazand fatarnicia cu care, din nefericire, ierarhi, aduceau temeiuri parasite de Dumnezeu si fidele intereselor.
motivul a fost total diferit si anume Biserica Autocefala a Estoniei, a carei autocefalie Moscova nu o recunoaste si apoi PF Alexei nu a participat ci o delegatie
Reply With Quote
  #164  
Vechi 23.02.2008, 01:26:46
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

lol s-a postat de 2 ori:|
Reply With Quote
  #165  
Vechi 23.02.2008, 18:24:22
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Ti se pare normal ca un patriarh ortodox sa sustina ideea ca 'papa trebuie sa fie intaistatator si peste ortodocsi'? Indreptatindu-si ideea cu 'cu canoanele'... In care canoane o fi gasit asta, ma minunez ca nu stiu, chiar daca am 'mancat PIDALIONUL', metaforic vorbind. Dar, cine stie, o avea omul vr-un temei (interes) sa sustina acest lucru...
Reply With Quote
  #166  
Vechi 25.02.2008, 11:20:36
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Ti se pare normal ca un patriarh ortodox sa sustina ideea ca 'papa trebuie sa fie intaistatator si peste ortodocsi'?
De unde ai scos prostia asta? PF Teoctis chiar s-a aratat indignat de afirmatia papei!
Reply With Quote
  #167  
Vechi 25.02.2008, 11:32:52
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Topicul acesta la inceput m-a intristat, chiar am dat glas acestui sentiment prin niste postari, care aveau ceva mult prea dramatic. Acum ma distreaza. Il deschid de fiecare data cu gandul de a mai citi nazdravaniile postate.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 25.02.2008, 13:06:57
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela-h
Topicul acesta la inceput m-a intristat, chiar am dat glas acestui sentiment prin niste postari, care aveau ceva mult prea dramatic. Acum ma distreaza. Il deschid de fiecare data cu gandul de a mai citi nazdravaniile postate.
Oricat de amuzante, astea sunt preocuparile "ortodocsilor". Cel putin in cazul celor care se pricep sa utilizeze un calculator...:)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 25.02.2008, 19:05:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de mirelat

??? imi pare rau ca trebuie s-o spun, dar cred ca monahii nu ar trebui sa se considere deasupra celorlalti. sa ne vedem toti cat suntem de mici, mai bine, nu cat de inalti.
Foarte bine spui. Monahii iau votul ascultarii, castitatii si saraciei de bunavoie.
Nu sunt niste "superiori", din contra, ar trebui sa fie exeplu de smerenie.

Olivian, rasa monahala nu schimba nimic. Sub ea tot tu esti. Faptele te recomanda intr-un sens sau altul!

Un cavaler in armura, care nu stie sa lupte, dar pleca la razboi este de ras, de mila sau dispret. Iar armura ii devine in final inchisoarea care il duce la pieire. La fel si calugarul!

Bine spune mirelat: "sa ne vedem toti cat suntem de mici, mai bine, nu cat de inalti"

Pai tocmai smerenia lor ii face superiori...:) fata de noi...Dar acestia sunt cei care ei insisi se cred mult mai mici decat restul se cred mult mai neinsemnati de cat altii si se cred mult mai netrebnici decat altii cu adevarat acestia sunt superiori tuturor:)

Ca tot cel ce se inalta pe sine va fi smerit, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta” (Luca 18, 14).
Reply With Quote
  #170  
Vechi 26.02.2008, 00:21:18
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Pr. Arsenie Boca spune: 'ECUMENISMUL ESTE EREZIA EREZIILOR'. Pr. Lavrentie al Cernicovului spunea:'ECUMENISMUL ESTE PAN-EREZIE' Pr. Dumitru staniloaie spunea:'dau dreptate celui ce a zis ca ecumenismul este erezie'.
Acesti mari duhovnici si teologi ai ortodoxismului, spuneu ca ecumenismul este erezie, si se indreptau din Dumnezeiestile Scripturi si din Sfintele Hotarari ale Sfintelor Sinoade.
Deci, daca 'ecumenismul este erezie', patriarhul Daniel, si nu numai, CE ESTE? 'DREPTSLAVITORUL IERARH CARE PROMOVEAZA EREZIA'?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39
Patriarhul Daniel accidentat lucia_anghelina Stiri, actualitati, anunturi 4 12.04.2008 01:29:05