Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 31.01.2011, 17:58:04
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
in Mures se afla parohia parintelui Pomohaci sub jurisdictia arhiepiscopului Andrei al Albei
Nu am auzit sa se fi sezizat arhiepiscopia referitor a aceasta "mare" incalcare a canoanelor
Dar poate s-a sesizat si tu n-ai auzit, se poate??Cred ca da. Si daca altii care au trait experiente neplacute la Mosuni, poate pentru a-l lasa in judecata Domnului si cu speranta ca poate Dumnezeu il va mai intoarce pocainta si Adevar, n-au facut-o. Se poate??? Da. Se poate si asta.Sunt multi crestini care doresc pocainta si cand sunt la inceput de drum duhovnicesc, se afla pe teren minat si asa mai cad multii din ei ca sunt creduli si naivi saracii care n-are nici o legatura cu "sa fii credincios", si ei neavand experienta, primul lucru de care sunt exaltati este publicitatea si galagia care se face prin asa zisii ucenici ai Pr Pomohaci. Dumnezeu sa ne lumineze mintea si calea, ca de nu ne mananca lupii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #152  
Vechi 31.01.2011, 18:20:41
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Bine acuma hai sa facem interpretari filosofice
Eu vb aici exact de partea practica si de impactul imediat, Pustan nu a slujit Liturghia nici nu a predicat despre vorbirea in limbi a penticostalilor nici impotriva icoanelor, ba mai mult la un momendat ii indeamna pe credinciosi sa fie prezenti si la Vecernie nu doar la Liturghie
In practica nu a existat nimic grav
Mai frate!!! Tu te auzi cand vorbesti? Sigur, nu. Ce rost are sa faci analiza asta detaliata: ca Pustan n-a slujit Liturghia, n-a predicat despre vorbirea in limbi a penticostalilor, s.a.m.d. Reveniti-va fratilor!!!! Ce rost are aceasta analiza? Ca a predicat sau nu, a facut Liturghia sau nu. Simplificati-va gandirea, ca diavolul va amageste de habar nu stiti ce e cu voi. Eu atat gandesc: Baaaaa, ce cauta ala in biserica ortodoxa???? Atat imi pun intrebarea.Daca s-a lepadat de credinta lui pierzatoare si s-a botezat ortodox sau are intentia si a venit sa asculte cu adevarat Cuvantul lui Dumnezeu, DA. Dar nu pentru predica, frate. Pai ce credibilitate mai da acest preot care reprezinta Biserica Mama, pentru care motiv, crestinismul a suferit 300 ani persecutati si omorati? Pentru ce s-au sacrificat atat si atatia, si multi altii? Pentru asta??? Ce spun Sf Parinti despre acesti lupi??? Uite asa va amageste diavolul: "HAI, MA ca n-a facut cine stie ce, doar a predicat saracul, nici macar n-a facut Liturghia". Dar cand o sa faca Liturghia, ce-o sa spui???" Hai ma, ca a facut Liturghia ca sa se roage cu noi ca vorba aia, porunca este sa-ti iubesti aproapele, sa-l lasam si pe el ca si el e suflet, nu". Asa-i, nu? Baaaaa, Dumnezeu ne vrea adevarati soldati a lui Hristos ma, si nu mamaligi si caldicei in credinta. Pai asta inseamna, din punctul tau de vedere, sa fii tare in credinta???' Ca vorba aia, dracul nu-i asa de negru, nu?? "La tara merge". Ca sa nu te mai arunci la postat pe forum ca sa-i induci si pe altii in pierzare care sunt la inceput de drum duhovnicesc, cerceteaza cu atentie Evanghelia si Scrierile Parintilor sa te intaresti mai bine, nu sa arunci vorbe-n vant. Si Evanghelia cand o citesti, si simti ca, constiinta iti sesizeaza ca nu iti este clar un verset, nu nascoci cu mintea ta ci cauta un duhovnic iscusit sa te lamureasca.
Doamne ajuta din toata inima tie, si la toata lumea!
Reply With Quote
  #153  
Vechi 31.01.2011, 18:33:06
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Eu am subliniat ca nu sunt de acord cu prezenta lui Pustan intr-o biserica ortodoxa dar ceea ce accentuam eu e ca din punct de vedere al impresiei imediate asupra celor prezenti nu cred ca prezenta lui a avut repercursiuni negative gen parasirea ortodoxiei de catre membrii acelei parohii etc
Vezi ca te contrazici in ceea ce vrei sa transmiti pe forum. Daca tot ai subliniat ca nu esti de-acord cu prezenta lui Pustan intr-o biserica, ce rost mai are sa mai adaugi, ca Pustan n-a facut Evanghelia ci doar a predicat sau ca tie nu ti-a dat impresia ca aceasta prezenta a acestui penticostal, n-a avut repercursiuni negative asupra membrilor a acelei parohii?? Dar stii tu, ca n-a avut?? II cunosti pe toti membri a acelei parohii?? Bai fratilor, nu mai vorbiti in nestiinta de cauza, veniti cu ceva concret si nu doar sa ne bagam in seama, la postat, ca doar ma plictisesc daca nu postez. Si statistica cand se face, se evalueaza mai intai, se cauta, etc. nu se arunca opinii fara sa ne dam seama ca putem sminti pe "cel mai mic dintre noi".
Reply With Quote
  #154  
Vechi 31.01.2011, 18:47:06
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de violeta-georgeta Vezi mesajul
Sa stiti ca Parintele Cristian Pomohaci este un OM si un PREOT.
De asemenea, el se roaga si pentru voi cei barfitori sau rai ,pentru cei care-l dusmanesc, pentru noi toti.
Am fost de 2 ori la Mosuni acum 3 ani si am fost impresionata si emotionata;nu cere nimeni nimic oamenii dau la fel ca la orice biserica un dar (mai putin decat la unele biserici din Bucuresti).Nu te obliga si nu iti cere nimeni nimic.Pentru ca era frig, toata lumea primea ceaiuri calde de la casa parohiala.Uneori am mai trimis cate ceva dar parintele nu-si opreste nimic pentru dansul:da saracilor mancarea sau fructele si dulcuirile ...samd.Suntem fericiti cand mai vine in Bucuresti si canta; ne simtim binecuvantati sa fim in prezenta lui. E bun, modest, e asa cum ar trebui sa fim noi toti.
Nu-l mai barfiti ca va bate Dumnezeu.
Draga, Violeta- Georgeta! Cred ca n-ai inteles si sigur faci confuzie cu ce se vorbeste aici, despre Pr Cristian Pomohaci. Ca parintele e bun, aduce ceaiuri, da la saraci.Si dracul te i a cu zaharelul, face la fel: din lup se imbraca-n oaie. Pe mine, personal, nu ma intereseaza, ca da audi A6 curvelor, desfraneaza sau se imbata, etc. Sunt pacatele lui personale in viata lui privata, si nu asta nu trebuie sa judecam. Nu trebuie sa judecam pe nimeni,nu avem dreptul si nici capacitatea de a o face, dar cand este hulita credinta ortodoxa, nu avem voie sa tacem. Asa ar trebui gandit, si asta n-o zic de la mine, ci de la cei mai in masura sa-si dea cu parerea.
"Fii treaz, constient, informat!..." (Serafim Rose)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 31.01.2011, 18:54:05
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Smile

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Aia cu pisicile imense m-a amuzat tare. N-avea si balauri in curte? :)
Cine mai stie!?
Reply With Quote
  #156  
Vechi 31.01.2011, 19:09:00
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu cred ca pe aici miroase a acuze nefondate si nedovedite...Dovezi dragii mei ,dovezi pentru ca astea par a baliverne.Mie mi se pare un om extraordinar(si nu am fost la el).
Nu aruncati cu pietre
Un crestin care-i lua interviu Parintelui Ilie Cleopa despre ce a mai patimit el cu pustie cu diavolii, la un moment dat, Pr Cleopa ii spune: "Du-te si tu si vezi!". Sper ca, din toata inima, ca am citat exact replica Parintelui. Ei, draga frate, imi vine in gand, sa-ti zic si eu tie: " Du-te si tu la Pr Pomohaci si vezi". Si sper, ca daca te vei duce, sa nu te alegi cu diavolul in carca ta, incat de abia s-o mai duci. Si atunci, o sa ai dovada personala ca sa nu mai ceri de la altii, cu ingamfare: DOVEZI. E destul sa cercetezi ce face Pr Pomohaci cu invataturile ortodoxe, ca sa vezi dovezi.
"Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta, pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor.” (Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23)

"Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine. " (Ioan 5:39)
sau:
"Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume. " ( I Ioan 4:1)

Doamne ajuta la toata lumea!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 31.01.2011, 19:10:24
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Un crestin care-i lua interviu Parintelui Ilie Cleopa despre ce a mai patimit el cu pustie cu diavolii, la un moment dat, Pr Cleopa ii spune: "Du-te si tu si vezi!". Sper ca, din toata inima, ca am citat exact replica Parintelui. Ei, draga frate, imi vine in gand, sa-ti zic si eu tie: " Du-te si tu la Pr Pomohaci si vezi". Si sper, ca daca te vei duce, sa nu te alegi cu diavolul in carca ta, incat de abia s-o mai duci. Si atunci, o sa ai dovada personala ca sa nu mai ceri de la altii, cu ingamfare: DOVEZI. E destul sa cercetezi ce face Pr Pomohaci cu invataturile ortodoxe, ca sa vezi dovezi.
"Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta, pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor.” (Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23)

"Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine. " (Ioan 5:39)
sau:
"Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume. " ( I Ioan 4:1)

Doamne ajuta la toata lumea!
Scuzati-mi, va rog, greselile gramaticale!!
Reply With Quote
  #158  
Vechi 31.01.2011, 19:19:34
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de milica1 Vezi mesajul
doamne ajuta!nu judeca sa nu fii judecat...de ce spun asta?am fost de nenumarate ori la sf.biserica unde slujeste preotul pomohaci,atat pot spune..mergeti si simtiti,e vb de sf slujba care se face acolo,de femeile care citesc din sf psaltire,lacrimile iti curg in voie,nu se uita nimeni la tine,te rogi cu glas si il strigi pe bunul DUMNEZEU,e minunat!!!iar in privinta preotului pomohaci,si el plange cand se roaga,acolo ai un sentiment aparte,acum fiecare se duce unde vrea,si in orice sf.biserica ne asculta bunul DUMNEZEU rugile.doamne ajuta.
Apropo de greselile mele gramaticale, din prea multa graba, de a raspunde la ceilalti. Dar, Milica, iarta-ma, te rog, dar obisnuieste-te sa folosesti litera mare cand scrii numele Domnului! Si cu judecata, am lamurit-o. E destul sa cauti una dintre postarile mele de pe forum. Si am inteles si indemnul tau: "Mergeti si simtiti!". Eu in locul acestuia, as spune: "Mergeti si va smintiti, si mergeti cu pace la iad!"
Dumnezeu sa ne lumineze cu harul Sau bogat ca Bun si Milostiv, ESTE!
Reply With Quote
  #159  
Vechi 31.01.2011, 19:45:48
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Smile despre ce canta Pomohaci

Acest preot slujeste la doi domni. Nici figura lui nu inspira prea multa incredere.
Unul din cantecele lui demonstreaza ca habar nu are de mesajul crestin. Iata ce spune: "sa fii domn e-o intamplare, sa fii om e lucru mare". Ce prostie, cand tocmai la statura de "domn" trebuie sa ajunga omul. Cand un mare sfant ascet era pe patul de moarte si trecea la Domnul, el pe rand a vazut cum veneau la el cetele sfintilor si ingerilor. Cand au venit apostolii, el a exclamat: "Domnii mei!" . Deci iata ca, de fapt, sa fii domn e lucru mare. Oameni suntem toti, doar nu maimute..
Reply With Quote
  #160  
Vechi 31.01.2011, 19:51:07
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit Indemn fratesc, si nu pietre!!

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
a primit multe masinii de pietri in cap pina acuma,totul a plecat din momentul cind parintele a invitat un pastor penticostal sa tina o cuvintare in sf.biserica din Mosuni.am vazut filmuletul in care pstorul vorbea, toata asistenta impreuna cu preotul plingeau si slaveau pe Dumnezeu.am vazut comentarii la filmulet, in care penticostalii recunosteau ca: ortodocsii ne-au luat-o inainte,totul era traire autentica.astea sunt concluziile mele si astept sa vina roabele cu pietre si pt.mine
Frate, Alin! Eu iti inteleg "trairea", pentru ca si eu am fost inselata, personal, de aceasta "traire", numai ca trairea care o ai tu si care am avut-o eu, si altii, nu-i de la Dumnezeu, ci de la diavol. Si ti-o spun din experienta personala si cu gust amar. Eram la inceput de drum duhovnicesc, si ceea ce am reusit mai mult sa citesc, inainte de asta, au fost cartile Parintelui Arsenie Boca si Parintelui Ilie Cleopa, altceva nu-mi mai amintesc sa fi citit, spre rusinea mea. Si am ramas placut impresionata de cum Parintele Arsenie Boca stia ce gandesti, ce-ai facut si ce-o sa fie. Dar, SUBLINIEZ: mintea mea a facut o mare confuzie intre Parintele Arsenie Boca si Parintele Pomohaci, si anume: de a crede ca Pr. Pomohaci ("vazator cu duhul") este asemenea Pr. Arsenie Boca. Nici vorba!! Nici nu se poate discuta, ca nu e cazul: distanta de la cer la pamant, aparte faptul ca amandoi aveau harul Preotiei! Dar vreau sa-ti spun frateste, ca, cu timpul, multumesc Domnului , mi-am dat seama ca eram credula si naiva si nu, CREDINCIOASA. Si nici acum nu ma numesc, credincioasa ci doar INDRAZNESC.De aceea, te indemn frateste, roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze cu acest preot si cerceteaza bine Sf. Scriptura si vei constata, tu singur, ca ceea ce face Pr. Pomohaci, nu e lucru curat. Dumnezeu sa-l lumineze pe acest parinte sa-si dea seama ca e inselat de diavol, si pana cand isi va da seama, cercetati fratilor bine inainte, de a va increde in astfel de "arie", ca dupa aceea n-o sa mai stiti cum sa iesiti din legatura diavolului. Nu va spun sa ma credeti pe mine si nici nu vreau, ci atat va indem: folositi-va mintea si cercetati bine, ceea ce ne indeamna si Hristos.

"Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine. " (Ioan 5:39)
"Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume. " ( I Ioan 4:1)

Doamne ajuta si multa intelepciune!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37