Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 01.02.2011, 13:19:07
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Sfânta Evanghelie după Ioan,CAP 5
22. "Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului.
23. Ca toți să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinstește pe Fiul nu cinstește pe Tatăl care L-a trimis.
24. Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.
25. Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și acum este, când morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia.
26. Căci precum Tatăl are viață în Sine, așa I-a dat și Fiului să aibă viață în Sine;
27. Și I-a dat putere să facă judecată, pentru că este Fiul Omului."

Va dati seama ce faceti??Va puneti pe scaunul de judecata al Domnului Iisus Hristos!
"Judecata/mintea,ratiunea" este doar pentru propriile ganduri,pacate si fapte!
din cauza proastei intelegeri a versetelor pe care le tot adunci in discutie, credinciosii nu au luat atitudine cand canoanele au fost grav incalcate in B.O. (vezi cazul Corneanu, cazul Pomohaci). din falsa smerenie lasam sa ne fie batjocorita Ortodoxia. in primele secole crestine, daca ierarhul incalca canoanele, credinciosii se retrageau de la Impartasanie si astfel trageau un semnal de alarma. cred ca stii ca Biserica Ortodoxa are niste canoane care trebuie respectate.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 01.02.2011, 13:20:10
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit Desavarsirea unui parinte

Desavarsirea unui parinte

Avva Pimen l-a intrebat pe avva Nistheroos de unde a dobandit o asemenea virtute, incat orice tulburare s-ar fi intamplat in chinovie el nu deschidea gura, nu se amesteca, nu judeca pe nimeni. El a raspuns: "Iarta-ma, avva. Cand am intrat, la inceput, in chinovie, am zis cugetului meu: "Tu si un magar sunteti una. Asa cum magarul lovit nu scoate nici un cuvant, nu ocaraste si nu judeca si nu raspunde nimic, tot asa si tu". Cum zice psalmul: "Ca un dobitoc m-am facut in fata Ta si tot timpul voi fi cu Tine".
Reply With Quote
  #273  
Vechi 01.02.2011, 13:23:33
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
............. cred ca stii ca Biserica Ortodoxa are niste canoane care trebuie respectate.
Da, tocmai asta incerc sa spun!
RESPECTATI CANOANELE!!!
Reply With Quote
  #274  
Vechi 01.02.2011, 13:23:47
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Hai Gabriela lasa cartile protestante in pace ! Daca iau dupa cea ce vrei tu sa spui inseamna ca sa nu mai judec! Adica exact ce vrea diavolul sa devenim animale! Cu bucurie in suflet ortodocsii au explicat foarte bine ideea mea! Dar chiar Iisus spune :Caci cu judecata cu care judecati, veti fi judecati, si cu masura cu care masurati, vi se va masura. (Mat.7:2)
Nu condamna domnul Iisus sa judecam ci doar sa fim prudenti! Iar eu zic ca acest preot a calcat in strachini. Si cred ca ce se spune despre el e posibil mai mult ca sigur sa fie adevarat! E divortat si nu ar trebui sa mai fie preot dupa cate stiu...
Reply With Quote
  #275  
Vechi 01.02.2011, 13:24:28
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Desavarsirea unui parinte

Avva Pimen l-a intrebat pe avva Nistheroos de unde a dobandit o asemenea virtute, incat orice tulburare s-ar fi intamplat in chinovie el nu deschidea gura, nu se amesteca, nu judeca pe nimeni. El a raspuns: "Iarta-ma, avva. Cand am intrat, la inceput, in chinovie, am zis cugetului meu: "Tu si un magar sunteti una. Asa cum magarul lovit nu scoate nici un cuvant, nu ocaraste si nu judeca si nu raspunde nimic, tot asa si tu". Cum zice psalmul: "Ca un dobitoc m-am facut in fata Ta si tot timpul voi fi cu Tine".
tu nici macar nu intelegi ce postezi.
ce s-a fi intamplat daca Sfintii Parinti nu ar fi luat atitudine impotriva lui Arie, Nestorie etc? ce s-ar fi intamplat daca adoptau o atitudine ca a ta?
Reply With Quote
  #276  
Vechi 01.02.2011, 13:25:06
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Da, tocmai asta incerc sa spun!
RESPECTATI CANOANELE!!!
Momentan Parintele Pomohaci le-a incalcat.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 01.02.2011, 13:29:18
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citatul cu Ava se refera la alceva. Daca citesti din ei nu inseamna ca ii si intelegi! Citatul din Vt arata ca ai o gandire ramasa in umbra! Dar Gabriela sa nu te superi. Mai bine sa imi dea unul o palma (mai ales in scris) decat sa o apuc pe drumuri gresite.
P.S Bravo Mihai!
P.S 2 daca te uiti la tot ce se petrec in lume o sa vezi ca patimile ne coboara la starea de animale! Iar Iisus a venit pe pamant sa ne ridice pe o treapta superiora!

Last edited by bairstow; 01.02.2011 at 13:32:37.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 01.02.2011, 13:37:19
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Citatul cu Ava se refera la alceva. Daca citesti din ei nu inseamna ca ii si intelegi! Citatul din Vt arata ca ai o gandire ramasa in umbra! Dar Gabriela sa nu te superi. Mai bine sa imi dea unul o palma (mai ales in scris) decat sa o apuc pe drumuri gresite.
P.S Bravo Mihai!
P.S 2 daca te uiti la tot ce se petrec in lume o sa vezi ca patimile ne coboara la starea de animale! Iar Iisus a venit pe pamant sa ne ridice pe o treapta superiora!
Dragostea de frati

Au venit unii din batrani la Avva Pimen si i-ai zis: De vom vedea pe frati ca dormiteaza in biserici voiesti sa-i imboldim ca sa fie treji la priveghere? Pimen era la fel ca Antonie; si el ajunsese la dragoste. Nu isi mai facea griji ca nu indeplineste vreun tel ascetic. Iar el a zis lor: Eu cu adevarat de voi vedea pe fratele ca dormiteaza, pun capul lui pe genunchii mei si-l odihnesc.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 01.02.2011, 13:40:35
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Dragostea de frati

Au venit unii din batrani la Avva Pimen si i-ai zis: De vom vedea pe frati ca dormiteaza in biserici voiesti sa-i imboldim ca sa fie treji la priveghere? Pimen era la fel ca Antonie; si el ajunsese la dragoste. Nu isi mai facea griji ca nu indeplineste vreun tel ascetic. Iar el a zis lor: Eu cu adevarat de voi vedea pe fratele ca dormiteaza, pun capul lui pe genunchii mei si-l odihnesc.
ce discutam noi si ce postezi tu. ti-am zis ca nu intelegi ce postezi. nu are nici o legatura citatul postat de tine cu subiectul.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 01.02.2011, 13:47:47
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Citatul cu Ava se refera la alceva. Daca citesti din ei nu inseamna ca ii si intelegi! Citatul din Vt arata ca ai o gandire ramasa in umbra! Dar Gabriela sa nu te superi. Mai bine sa imi dea unul o palma (mai ales in scris) decat sa o apuc pe drumuri gresite.
P.S Bravo Mihai!
P.S 2 daca te uiti la tot ce se petrec in lume o sa vezi ca patimile ne coboara la starea de animale! Iar Iisus a venit pe pamant sa ne ridice pe o treapta superiora!
Asai, frate, nu pot eu cu mintea mea ingusta si limitata sa inteleg ce citesc de aceea am apelat la pildele Sfintilor parinti. Si nici astea nu cred ca pot sa le inteleg, ai dreptate ! Dar Glasul Domnului nu pot sa nu-l ascult:
"Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă.
Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37