Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.08.2007, 22:02:57
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56

Nascocim tot felul, vrute si nevrute, in schimb uitam adevaratele pacate. Ne este frica sa nu calcam in stanga, in dreapta , dam sfaturi care mai de care mai ciudate , in schimb clevetim, ne imbuibam , santem mandri, orgoliosi, chiar rautaciosi, dornici de inavutire, obsedati de cele materiale. In schimb pentru a ascunde neputintele si slabiciunile noastre, inventam sau preluam tot felul de reguli, principii , obiceiuri pentru a ne arata cat de credinciosi suntem , cat de rigurosi suntem in respectarea "credintei" noastre , demonstrand in fapt, fatarnicia in care ne afundam si pe care o ridicam la rang de virtute.
Cristi, e si cum spui tu, dar situatia este grava pentru ca unii nici nu-si dau seama ca sunt pacatosi, ei considera ca e normal, ba chiar unii considera ca sunt virtuti lucruri care sunt demne de toata rusinea, asa cum ai precizat si tu. Dar ce faci atunci cand vezi in jurul tau oameni care se enerveaza foarte repede cand le spui ceva despre Dumnezeu? Nu poti sa faci nimic decat sa-i lasi in pace si sa-ti vezi de ale tale, pentru ca nu avem noi puterea sa convingem pe altii sa-si constientizeze pacatele. Asa este si pe acest forum, numai ca aici este un domeniu virtual...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.08.2007, 23:11:18
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

bine ai zis , domnu cristi, ne imbuibam duminica la masa de sarbatoare, sprituim cu prietenii sau rudele, dar treaba nu facem, ca-i pacat. ha, ha, tare mai suntem noi ortodocsii fatarnici! recunosc, si eu mai gresesc astfel, nu-i acuz numai pe altii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.08.2007, 23:54:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Irina si Veilur situati pe teren cam astfel se prezinta. Veilur a atins chiar o problema care ma doare si ma framanta, a neputintei noastre fata de cei necredinciosi. Unii dintre ei chiar pedaleaza pe necredinta lor in mod intentionat. Grea e stapanirea de sine intru dragoste de ceva sau cineva mai ales cand e vorba de Bunul Dumnezeu. Traiesc aproape zilnic aceasta mare durere.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.08.2007, 23:56:41
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eu cred ca e pacat ca Duminica sa faci lucruri care nu sunt urgente, care suporta amanare. Curatenia trupului este totusi o treaba urgenta. Nu poti sa te duci la biserica mirosind a transpiratie, sau cu parul gras, sau mai stiu eu cum. Daca traiesti la tara, este o urgenta sa hranesti animalele din curte. Sa faci curat prin casa nu e o urgenta, deci poate sa astepte, si e pacat sa te apuci sa maturi duminica. Spalatul hainelor la fel, poate sa astepte, sau poate sa fie facut de sambata ca sa ai haine curate pe duminica. Reparatul prin casa de obicei poate sa astepte, si asa mai departe.

Daca este ok sa te speli pe dinti si pe fata inainte de a merge la biserica dumninica, nu vad de ce nu este ok sa te speli pe cap sau sa faci un dus ca sa fii cat mai curat -- asta atata timp cat te trezesti mai de dimineata si nu faci dusul ala chiar in timpul Sfintei Liturghii, si chiar ajungi la slujba dupa dus.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.08.2007, 00:53:56
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Este chiar foarte interesant cum noi,crestinii,inventam o sumedenie de legi care ne-ar putea determina mantuirea.Ne facem probleme daca ne spalam pe cap in zi de sarbatoare sau daca mancam din greseala un ou in zi de post. Hristos a simplificat totul la o porunca:"Iubeste pe Dumnezeu din tot sufletul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti." Cati dintre putem indeplini aceasta?Dupa cum a scris si Cristian,uitam de adevaratele pacate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.08.2007, 01:02:40
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Nimic din ceea ce faci spre slava lui Dumnezeu nu este pacat!
Daca stii ca ai nevoie sa mai faci un dus dimineata ca sa fii curat la Sfanta Liturghie, atunci, fa dus!
Daca ti se intampla sa se rupa unicul pantalon, este obligatoriu sa-l cosi, doar n-o sa mergi dezgolit in vazul oamenilor!
Insa, tot ce poate fi facut inainte sau dupa ziua de sarbatoare, este bine sa fie facut din timp, sau amanat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.08.2007, 01:37:33
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Eh, eu stiu pe cineva care duminica rupe painea in loc sa o taie felii, numai ca sa nu foloseasca cutitul. Mi se pare absurd.

Pe de alta parte foarte multi preoti conduc masina ca sa mearga duminica la biserica. Si asta este mult mai complicat si necesita mai mult efort decat sa tai o felie de paine. Luandu-te dupa logica precum ca nu trebuie sa faci nici un efort fizic duminica, atunci a trebui sa ia autobuzul, sau sa mearga pe jos...Ceea ce e absurd.

Da, asa e. Oamenii inventeaza tot felul de reguli absurde care la urma urmei nu prea ajuta pe nimeni sa se mantuiasca, ba mai mult indeparteaza pe altii care vad abusurditatea unor reguli si nu se uita sa vada mai bine ca de fapt...

Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.08.2007, 01:46:59
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Si imi aduc aminte ca la un moment dat am auzit la o predica la biserica precum ca daca trebuie sa mergi la serviciu duminica dimineata, sa mergi fara sa iti faci mustrari de constiinta, este datoria ta, si probabil esti de nelipsit undeva. Este mai pacat sa lipsesti de la lucru sau sa refuzi sa mergi si apoi sa fii dat afara, si sa nu mai ai bani pentru familia ta.

la fel spunea parintele la predica, daca mergi spre biserica duminica dimineata si ti se ofera ocazia sa ajuti pe cineva in nevoie, desi astfel nu ai mai ajunge la biserica, ajuta pe acea persoana si implinesti o lege mult mai mare decat cea care spune ca trebuie sa mergi la Sfanta Liturghie duminica si in sarbatori, aceea de a-ti iubi aproapele. La fel ca in pilda Samarineanului milostiv.

In fapt trebuie sa avem ceea ce se cheama dreapta socotinta si sa nu fim habotnici. La fel si cu spalatul pe cap. Nu este nimic rau daca te gandesti ca te speli pe cap fiindca ai sa te intalnesti cu Dumnezeu si trebuie sa fii curat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.08.2007, 02:01:08
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
" Daca mergi spre biserica duminica dimineata si ti se ofera ocazia sa ajuti pe cineva in nevoie, desi astfel nu ai mai ajunge la biserica, ajuta pe acea persoana si implinesti o lege mult mai mare decat cea care spune ca trebuie sa mergi la Sfanta Liturghie duminica si in sarbatori, aceea de a-ti iubi aproapele."
Asa este...Ce rost ar mai avea sa mergem la Biserica daca nu punem in practica ceea ce invatam la Sfanta Liturghie?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.08.2007, 22:22:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cu mult mai mult trebuie sa ajutam pe cel de langa noi daca este nevoie decat sa mergem la sfanta liturghie. Asa simt eu ca trebuie sa facem, pentru ca nu trebuie sa ne gandim numai la siguranta noastra sa ne ducem la biserica, trebuie sa dam atentie si celorlalti, ca poate acel om nu mai are nevoie de ajutorul nostru dupa ce vom iesi de la slujba.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Superstitie sau?... silverstar Generalitati 31 20.07.2011 20:35:58
Spalatul in zilele de vineri si in cele in care se fac pomeni chujo30 Generalitati 5 12.06.2011 19:37:01
datina sau doar superstitie Mani Generalitati 0 30.04.2007 23:22:33