Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 13.08.2007, 02:35:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma
De aceea cred ca ne ajuta foarte mult sa ne cautam prieteni cu credinta in Dumnezeu,
Foarte bine spus, Ilma, prietenii se modeleaza unii pe altii; de aceea anturajul cu obiceiuri si conceptii de viata gaunoase trebuie evitat, pentru ca, vrei, nu vrei, isi lasa amprenta.

Eu am descoperit credinta datorita mamei celei mai bune prietene a mea, si cat voi trai am sa le trec pe ele si familia lor pe pomelnicul dat la Sf. Liturghie. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #262  
Vechi 13.08.2007, 09:35:39
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Intr-adevar, avem nevoie de astfel de persoane in jurul nostru. De multe ori insa ne revine noua datoria sa fim pentru ceilalti un liant intre ei si Hristos. Si atunci ni se cere curajul, finetea, smerenia si frumusetea marturisirii!
Reply With Quote
  #263  
Vechi 13.08.2007, 17:09:25
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cel mai bun ajutor este tinuta morala si predica vietii :)
Reply With Quote
  #264  
Vechi 18.08.2007, 02:08:18
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Intr-adevar, avem nevoie de astfel de persoane in jurul nostru. De multe ori insa ne revine noua datoria sa fim pentru ceilalti un liant intre ei si Hristos. Si atunci ni se cere curajul, finetea, smerenia si frumusetea marturisirii!
Desigur Iosif.Vezi...asta inteleg eu prin conceptul de prieten adevarat.:)El trebuie sa fie o persoana care sa-ti indrepte pasii spre credinta.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 18.08.2007, 17:53:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
De multe ori insa ne revine noua datoria sa fim pentru ceilalti un liant intre ei si Hristos.
cam greu, eu una nu ma ridic la nivelul acesta.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 19.08.2007, 09:31:39
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da Iosif, dar ce te faci cand cel pe care vrei sa il ajuti/indrumi te intreaba cum frate sa ma spovedesc cand iata ce se intampla la biserica din sat? Cum frate sa te urmez daca tu iata tii mine raul? E foarte greu sa "indrepti" pe cineva sa fim sinceri cati dintre voi ati primit cu bucurie suturile..pe care le-ati incasat dupa ce ati facut binele?? Eu una NU ma pot lauda.. De aceea sustin si voi sustine mereu cea mai buna forma de a invata pe altul este predica vietii noastre. Nu spun ca nu trebuie sa dai un sfat atunci CAND TI SE CERE dar de la a da un sfat si a dori sa "trezesti" pe cineva:) e cale lunga.. si apoi Dzeu Nu ne cere asta. Nu ne-a pus in mana sufletul vecinului si nici nu ne va cere socotela la judecata de el, ci de ceea ce ni s-a cerut sa facem si Nu am facut. Sunt cam incapatanata:), nu sunt Gigi contra sunt doar un om simplu cazut.. din mandria de a schimba lumea:D
Reply With Quote
  #267  
Vechi 19.08.2007, 21:03:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Biserica Ortodoxa este pastratoarea dreptelor invataturi de credinta, dar si cea care trebuie sa se ingrijeasca de transmiterea acestor invataturi de la o generatie la alta. Societatea umana a cunoscut diferite etape de dezvoltare in decursul secolelor. Ne aflam intr-un continuu proces de modernizare, cu consecinte majore asupra mentalitatii si comportamentului social al indivizilor.

In contextul societatii actuale, care credeti ca sunt cele mai importante transformari si care este impactul acestor transfomari asupra tinerilor? Cum caracterizati generatia actuala de tineri? Care credeti ca sunt problemele lor principale si mai ales, cat de implicata este Biserica in viata tinerilor, cum le vine Biserica in ajutor?
Tinerii de azi nu sunt nici mai buni nici mai rai decat cei din alte generatii. Vremurile s-au schimbat in sensul tehnologizarii rapide din ultima perioada , aparand noi si interesante orizonturi pentru tanara generatie. La intrebarea ,cum se implica biserica in viata tinerilor, am putea raspunde retoric, cun se implica tinerii in viata bisericii. Ne-am obisnuit ca cineva sa ne dea ceva, mai putin sa dam noi ceva. In functie de educatia pe care au primit-o in familie, la scoala, avem si rezultate pe masura. Vedem tineri care vin la biserica si sunt preocupati de viata crestina, precum vedem tineri indiferenti, fara repere. Exista programe de consiliere si de sustintere pentru cei nevoiasi sau pentru orfani derulate la Mitropolie si la bisericile de cartier. Implicarea bisericii in scoli se desfasoara dificil din cauza programei scolare si a mentalitatilor invechite. Pana la urma tot educatia primita in familie reprezinta baza de formare a viitorului adolescent.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 20.08.2007, 09:53:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Altoirea pomilor se face cand acestia sunt tineri.
Copilul trebuie sa se obisnuiasca cu credinta de cand e mic, deci din clasele primare, caci ajunsi la adolescenta, s-ar putea ca alte aspecte ale vietii sa fie prioritare pentru ei si atunci e prea tarziu pentru unii.
In Austria se invata religia din clasa a doua. O fetita austriaca (fapt real) fiind intrebata cum vede ea trinitatea, a raspuns: "ca faldurile unei perdele; sunt trei si totusi unul". Iata deci cat de usor e pentru copii sa inteleaga, avand inima curata.
Si Domnul a zis "Lasati copiii sa vina la Mine". Poate ca ar trebui sa invatam din greselile din trecut si sa facem ceea ce trebuie. Copiii sunt tinerii de maine.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 20.08.2007, 21:51:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Altoirea pomilor se face cand acestia sunt tineri.
Copilul trebuie sa se obisnuiasca cu credinta de cand e mic, deci din clasele primare, caci ajunsi la adolescenta, s-ar putea ca alte aspecte ale vietii sa fie prioritare pentru ei si atunci e prea tarziu pentru unii.
In Austria se invata religia din clasa a doua. O fetita austriaca (fapt real) fiind intrebata cum vede ea trinitatea, a raspuns: "ca faldurile unei perdele; sunt trei si totusi unul". Iata deci cat de usor e pentru copii sa inteleaga, avand inima curata.
Si Domnul a zis "Lasati copiii sa vina la Mine". Poate ca ar trebui sa invatam din greselile din trecut si sa facem ceea ce trebuie. Copiii sunt tinerii de maine.
Asa este Anca. De fapt asta am subliniat si eu, familia avand un rol hotarator. Societatea de consum, a creat din pacate multe familii care au un unic scop : agoniseala, fuga dupa castiguri cat mai mari, sacrificandu-si propri copiii. Un singur exemplu dau, al celor plecati in afara. Este un semnal de alarma ,la care trebuie sa reflectam cu toti. Un topic separat pe aceasta dureroasa tema n-ar strica. Concluzia :culegem ceea ce semanam !
Reply With Quote
  #270  
Vechi 11.09.2007, 19:38:47
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Salutari tuturor,ma bucur sa revin printre voi...:)
Asa este,tinerii trebuie intariti in credinta de la o varsta frageda.Iar aceasta responsabilitate revine parintilor,familiei,si mai tarziu Bisericii.Din pacate,foarte multi copii se plang de neglijenta parintilor,care sunt prea ocupati cu munca,cu agoniseala.Cunosc cazuri in care parintii sunt fie plecati prin strainatate sau detin firme importante in tara,si,din aceasta cauza nu se ocupa de copiii lor.Ulterior,tinerii o iau pe cai gresite si dau vina pe familie,care i-a neglijat in tot acest timp.
Eu am crescut intr-o familie modesta,dar foarte iubitoare.Parintii mi-au fost alaturi tot timpul si ma sustin in toate.Acest lucru este mai important decat toti banii din lume.Pot apela oricand la ei si,cel mai important,stiu sigur ca imi vor binele.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica eduardd Reguli in Biserica 21 22.09.2010 14:33:14
tinerii de azi ionyk Generalitati 34 22.03.2010 20:06:25
tinerii cristiboss56 Generalitati 19 08.05.2008 18:49:21
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59